Тақырып бойынша 31 материал табылды

Абай Құнанбаев 180 жвлдығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика Акт
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Оқу сабағының жоспары

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин “Қисық ағаш”

Модуль /пән атауы: Әдебиет Педагог:

Мерзімі:

Жалпы мәліметтер: 4-сынып

Сабақтың түрі:Жаңа білімді меңгерту сабағы

Мақсаты: Оқушыларға Ыбырай Алтынсариннің «Қисық ағаш» әңгімесін оқыту арқылы еңбекқорлық пен адалдықтың мәнін түсіндіру, мәтінді талдай білуге және ой қорыта білуге үйрету.

Міндеттері:

1.Мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі ойды анықтайды.

2.Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға беріп, өз көзқарасын білдіреді.

3. Ыбырай Алтынсариннің шығармалары арқылы жақсы қасиеттерге тәрбиеленеді.

Күтілетін нәтижелер: Мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын әңгімелей алады.Еңбек пен адалдықтың қадірін түсінеді.Кейіпкерлерге мінездеме беріп, өз ойын еркін жеткізеді.

Қажетті ресурстар: Ы.Алтынсариннің «Қисық ағаш» әңгімесінің мәтіні. Интерактивті тақта, плакаттар. Маркерлер, суреттер. Бағалау парақшалары. Видеоматериал (Ы.Алтынсарин өмірі туралы қысқа бейне)

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Білім

алушылардың

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин


«Қол соғайық» әдісі арқылы амандасу.

Оқушылар кезекпе кезек бір-біріне қол соғу арқылы


2 минут

1 минут

3 минут

3 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жақсылық кубигі» әдісі.

Топқа бөлу.

«Жебелер» әдісі

«Қызығушылықты ояту» өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар.

  1. «Кел, балалар, оқылық!» шығармасының авторы кім?

  1. Өлең неге шақырады?

  1. Өлеңнің негізгі ойы қандай?

  1. Ақын балаларды неге шақырады?

  1. Бұл өлеңнен не үйрендің?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Бағалау критерийлері, бағалау парағы ұсынылады.

Жаңа білімді меңгерту.

Ыбырай Алтынсариннің шығармаларына талдау жасап,

жылы

тілектерін айтады.

Сұрақтарға нақты жауап береді.

Мадақтау

Қошеметтеу, өзін-өзі бағалайды.

Жұмыс

дәптері,

қалам

Жебе қиындылары

Сұрақ карточкалары.

Тақырыпқа байланысты суреттер


5 минут

шығармалар бойынша топтастыру.

Тапсырма: Алдын ала берілген тапсырмалар бойынша постер, кластер қорғау.

1-топ: «Қисық ағаш» әңгімесі. 2-топ: «Бай баласы мен жарлы баласы» шығармасы.

3-топ:

« Кел, балалар, оқылық! »

Постер, кластерге назар аударады, тыңдайды.


Плакаттар, фломастерлер

Сабақтың ортасы

Оқылым/айтылым

6мин

Жазылым/айтылым

5 мин

Сергіту сәті

3 мин

1тапсырма.Топтық жұмыс. 1-топ-«Түзу ағаш»мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтап айту.

2-топ-«Қисық ағаш» Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме беріп, сипаттау кестесін толтыру 3-топ-Мәтіннен тәрбиелік ойды шығару.

2-тапсырма.

1.Қисық ағаш-...

2.Атасы-....

3.Бала-... «Жас ағаш ойыны»

– Балалар, бәріміз жас ағашқа

Топтық жұмысты

орындайды

Сөйлемді толықтырып

жазады

Денені бос ұстап, көңіл күйді

көтереді

Топтық бағалау

Мәтін

Дәптер, қалам

Жазылым/оқылым

  1. мин

Жазылым/оқылым

  1. мин

ұқсағандай қимыл жасайық. 3-тапсырма Ата мен бала кейіпкерлеріне

мінездеме бер

Қосымша тапсырма. «Егер сен атаның орнында болсаң не айтар едің?»

Мінездеме

береді

Сұраққа жауап береді



Сабақтың соңы

5минут















3 минут














2 минут













1 минут

«Бес жолды өлең» әдісі арқылы бүгінгі Тақырыпты қорытындылау. Тақырып: Қисық ағаш. 1. Зат есім – 1 сөз 2. Сын есім – 2 сөз 3. Етістік – 3 сөз 4. Төрт сөзден тұратын сөйлем 5. Тақырыпқа байланысты бір синоним




«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс алу. – Қызыл: түсінбедім – Сары: жартылай түсіндім – Жасыл: бәрін түсіндім






«Бүгін мен білдім…» әдісі. Балалардан: «Бүгін қандай жаңа нәрсе үйрендің?», «Қандай ой түйдің?» – деген сұрақтарды қою.







Үй тапсырмасын беру: мәтінді қайта оқу, «Қисық ағаш» кейіпкерлеріне шағын 5 сөйлемдік сипаттама жазу.


Оқушылар «Бес жолды өлеңді» өз дәптерлеріне құрастырып жазады, бір-екі оқушы дауыстап оқиды.






Оқушылар өз деңгейін түстер арқылы көрсетеді.






Оқушылар бір сөйлеммен өз әсерін, алған білімін айтады.










Күнделікке жазады.


Қол шапалақтау, мадақтау














Өзін-өзі бағалау










Ауызша мадақтау


Дәптер, қалам
















Бағалау парағы










-












Күнделі

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.12.2025
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12