Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы « Жетінші сөз»
|
Бөлім: |
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа! |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шаметова А.Б. |
|
Күні: |
15.12.2022 |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы «Жетінші сөз» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.3.1. Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қарасөздегі кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 10 мин. |
1 Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Әр топ бір-біріне сәттілік тілейді. Сыныпты топқа бөлу 1-топ 2-топ 3-топ Үй тапсырмасы «Жуан және жіңішке сұрақтар » әдісі
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жуан сұрақтарға жауап бере алады – 1 балл Жіңішке сұрақтарға жауап бере алады – 1 балл Жалпы – 2 балл |
Wordwall платформасы |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
15 мин |
«Тегінде, адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, мінез, ар деген нәрселермен озады. Бұдан өзге нәрсеменен оздым ғой демектің бәрі де ақымақшылық» деген Абай атамыз он сегізінші қарасөзінде. Мінез деген не нәрсе? Адам туғанда қандай мінезбен туады? Ақынның жетінші қарасөзінде осы мәселелер туралы айтылады. Олай болса, жетінші қарасөзді тыңдайық. Жас бала анадан туғанда екі түрлі мінезбен туады: біреуі - ішсем, жесем, ұйықтасам деп тұрады. Бұлар - тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ үй бола алмайды. Һәм өзі өспейді, қуат таппайды. Біреуі - білсем екен демеклік. Не көрсе соған талпынып, жалтыр-жұлтыр еткен болса, оған қызығып, аузына салып, дәмін татып қарап, тамағына, бетіне басып қарап, сырнай-керней болса, дауысына ұмтылып, онан ержетіңкірегенде ит үрсе де, мал шуласа да, біреу күлсе де, біреу жыласа да тұра жүгіріп, «ол немене?», «бұл немене?» деп, «ол неге үйтеді?» деп, «бұл неге бүйтеді?» деп, көзі көрген, құлағы естігеннің бәрін сұрап, тыныштық көрмейді. Мұның бәрі - жан құмары, білсем екен, көрсем екен, үйренсем екен деген. Дүниенің көрінген һәм көрінбеген сырын түгелдеп, ең болмаса денелеп білмесе, адамдықпен орны болмайды. Оны білмеген соң, ол жан адам жаны болмай, хайуан жаны болады. Топтық жұмыс Әр топқа тапсырма беріледі. Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды. 1 топ – Абайдың жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашу. 2 топ–Венн диаграммасы арқылы тән құмарлығы мен жан құмарлығын салыстыра сипаттау.
1. Пікір. Ақын көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Әр топқа тапсырма беріледі. |
Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды.
Оқушылар сабақ мақсатын қайталап айтып өтеді.
|
Қ.Б. «Бағдаршам» әдісімен бағалау
|
Интерактивті тақта
Үлестірме қағаздар
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 8 мин.
|
Жеке жұмыс «Бұрыш» әдісі 1. Келісемін. 2. Келіспеймін.Менің пікіріме мүлде кереғар. 3. Ішінара келісемін. 4. Абайдың қарасөзін қазіргі заманға лайықтап жазар едім «Қайта, бала күнімізде жақсы екенбіз. Білсек те, білмесек те, білсек екен деген адамның баласы екенбіз. Енді осы күнде хайуаннан да жаманбыз. Хайуан білмейді, білемін деп таласпайды». Абайдың осы сөздерімен келісесіз бе? Адам неліктен есейе келе білуге деген құштарлығын жоғалтады? Неге жанды тәнге бағындырады? Пікір білдіріңіз, бағалаңыз. |
Оқушылар жеке жұмыс орындайды
Оқушылар сабақ мақсатын қайталап айтып өтеді. |
Дескриптор: Абай сөзінің астарын түсінеді -2 балл Өз пікірін білдіреді -2 балл Жалпы: 4 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.
|
||
|
«Ойлан тап» 7 мин. |
Жұптық жұмыс
«Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы жетінші қарасөзді тұжырымдап,кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
1 . Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? - дейді»
2.Не себепті «Бала күнімізде жақсы екенбіз»-дейді?
3.Абайдың «Жетінші қарасөзінің» мазмұны бойынша тірек сызба құрастыру.
|
Тапсырманы жұптасып орындайды
|
Дескриптор: белгілі бір эпизодтық сөздердің маңызына негіздеме жасай алады-1 б қарасөзді талдай алады, тұжырымдай біледі-1 б өз ойын айта алады. – 1 балл кейіпкерді жан-жақты ашады-1б Жалпы –4 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар? Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді «Жетістік баспалдағын» жабыстырады. 1 саты - Маған түсініксіз. 2 саты - Әлі де оқу керек. 3 саты - Барлығы түсінікті. Үйге тапсырма: «Ұлы Абайдың шығармашылық мұрасы» тақырыбында эссе жазу. |
Сабақтан алған әсерімен бөліседі |
Топ басшылары оқушылардың жинаған ұпай санын айтады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Слайд ДК, т.б.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбаев Жетінші сөз
Абай Құнанбаев Жетінші сөз
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы « Жетінші сөз»
|
Бөлім: |
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа! |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шаметова А.Б. |
|
Күні: |
15.12.2022 |
|
Сыныбы: 6 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы «Жетінші сөз» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.3.1. Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қарасөздегі кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 10 мин. |
1 Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Әр топ бір-біріне сәттілік тілейді. Сыныпты топқа бөлу 1-топ 2-топ 3-топ Үй тапсырмасы «Жуан және жіңішке сұрақтар » әдісі
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жуан сұрақтарға жауап бере алады – 1 балл Жіңішке сұрақтарға жауап бере алады – 1 балл Жалпы – 2 балл |
Wordwall платформасы |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
15 мин |
«Тегінде, адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, мінез, ар деген нәрселермен озады. Бұдан өзге нәрсеменен оздым ғой демектің бәрі де ақымақшылық» деген Абай атамыз он сегізінші қарасөзінде. Мінез деген не нәрсе? Адам туғанда қандай мінезбен туады? Ақынның жетінші қарасөзінде осы мәселелер туралы айтылады. Олай болса, жетінші қарасөзді тыңдайық. Жас бала анадан туғанда екі түрлі мінезбен туады: біреуі - ішсем, жесем, ұйықтасам деп тұрады. Бұлар - тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға қонақ үй бола алмайды. Һәм өзі өспейді, қуат таппайды. Біреуі - білсем екен демеклік. Не көрсе соған талпынып, жалтыр-жұлтыр еткен болса, оған қызығып, аузына салып, дәмін татып қарап, тамағына, бетіне басып қарап, сырнай-керней болса, дауысына ұмтылып, онан ержетіңкірегенде ит үрсе де, мал шуласа да, біреу күлсе де, біреу жыласа да тұра жүгіріп, «ол немене?», «бұл немене?» деп, «ол неге үйтеді?» деп, «бұл неге бүйтеді?» деп, көзі көрген, құлағы естігеннің бәрін сұрап, тыныштық көрмейді. Мұның бәрі - жан құмары, білсем екен, көрсем екен, үйренсем екен деген. Дүниенің көрінген һәм көрінбеген сырын түгелдеп, ең болмаса денелеп білмесе, адамдықпен орны болмайды. Оны білмеген соң, ол жан адам жаны болмай, хайуан жаны болады. Топтық жұмыс Әр топқа тапсырма беріледі. Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды. 1 топ – Абайдың жетінші қарасөзінің тақырыбы мен идеясын ашу. 2 топ–Венн диаграммасы арқылы тән құмарлығы мен жан құмарлығын салыстыра сипаттау.
1. Пікір. Ақын көзқарасы туралы пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Әр топқа тапсырма беріледі. |
Қарасөзді оқи отырып, топтаса жұмыс жасайды.
Оқушылар сабақ мақсатын қайталап айтып өтеді.
|
Қ.Б. «Бағдаршам» әдісімен бағалау
|
Интерактивті тақта
Үлестірме қағаздар
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 8 мин.
|
Жеке жұмыс «Бұрыш» әдісі 1. Келісемін. 2. Келіспеймін.Менің пікіріме мүлде кереғар. 3. Ішінара келісемін. 4. Абайдың қарасөзін қазіргі заманға лайықтап жазар едім «Қайта, бала күнімізде жақсы екенбіз. Білсек те, білмесек те, білсек екен деген адамның баласы екенбіз. Енді осы күнде хайуаннан да жаманбыз. Хайуан білмейді, білемін деп таласпайды». Абайдың осы сөздерімен келісесіз бе? Адам неліктен есейе келе білуге деген құштарлығын жоғалтады? Неге жанды тәнге бағындырады? Пікір білдіріңіз, бағалаңыз. |
Оқушылар жеке жұмыс орындайды
Оқушылар сабақ мақсатын қайталап айтып өтеді. |
Дескриптор: Абай сөзінің астарын түсінеді -2 балл Өз пікірін білдіреді -2 балл Жалпы: 4 балл
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.
|
||
|
«Ойлан тап» 7 мин. |
Жұптық жұмыс
«Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы жетінші қарасөзді тұжырымдап,кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
1 . Абай неліктен «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбен көрген біздің хайуан малдан неміз артық? - дейді»
2.Не себепті «Бала күнімізде жақсы екенбіз»-дейді?
3.Абайдың «Жетінші қарасөзінің» мазмұны бойынша тірек сызба құрастыру.
|
Тапсырманы жұптасып орындайды
|
Дескриптор: белгілі бір эпизодтық сөздердің маңызына негіздеме жасай алады-1 б қарасөзді талдай алады, тұжырымдай біледі-1 б өз ойын айта алады. – 1 балл кейіпкерді жан-жақты ашады-1б Жалпы –4 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б.
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар? Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді «Жетістік баспалдағын» жабыстырады. 1 саты - Маған түсініксіз. 2 саты - Әлі де оқу керек. 3 саты - Барлығы түсінікті. Үйге тапсырма: «Ұлы Абайдың шығармашылық мұрасы» тақырыбында эссе жазу. |
Сабақтан алған әсерімен бөліседі |
Топ басшылары оқушылардың жинаған ұпай санын айтады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Слайд ДК, т.б.
|
шағым қалдыра аласыз
.(Ұ) Ұйымдастыру.















