Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
2 - бөлім Абайды оқы, таңырқа |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі Көркемдегіш құралдары |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтай алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлылардың мұрасына құрметпен қарауды үйрету |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут
3 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы Үй тапсырмасын сұрау «Сəлемдеме жіберіңіз» әдісі бойынша мұғалім үй тапсырмасын сұрайды 1. Ақынның мен жазбаймын ермек үшін» шығармасы қай жылы жазылған? 2. Ақын өлеңі кімге арналған? (ЕББҚ оқушыға) 3. Абай үшін өлең жазу нені білдіреді? Қандай мақсатпен өлең жазады? 4. Ақын сөзін қандай адам ұғады? 5.Өлеңді түсіну үшін, адамға қандай қасиеттер керек? 6. Абайдың: Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге. Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ, Есіл өнер қор болып кетер түзге, – деуінің себебі неде? 7. Ақын өлеңі саған қандай ой салды Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында бейнеролик көру
1-тапсырма Берілген жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңдар.
ЕҚБ оқушыға тапсырма Өлеңнен сын есімдерді теріп жазып, олардың синонимдік, антонимдік қатарларын құр. Үлгі: Түзу кел, қисық-қыңыр, қырын келмей
2-тапсырма Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, өлеңді мәтін түрінде жазып шығыңдар.
Қорытындылау 6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Көкірегі сезімді, тілі орамды, Жаздым үлгі жастарға бермек үшін... Өлеңді өз ойларыңмен толықтырып, сөз өнеріне, поэзияға арнап шығарма (арнау, толғау) жазыңдар.
Кері байланыс: «Ой сүзгі» Ұстаным: Шығарманы оқығаннан кейінгі менде қалыптасқан ұстаным... Талдау: Мәселені былай талдадым... Салыстыру: Келесідей салыстыру жүргіздім... Бағалау: Шығармадағы автор бейнесіне осылай баға бердім... Қорытынды:Мынадай қорытындыға келдім...
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы Кішкене қорап бірнеше қабат қағазға/газетке оралады. Оқушылар əуен ойнап жатқанда, оралған зат сынып ішінде беріледі. Музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Əр қабатқа тақырыпқа қатысты бір сұрақ қойылады, оқушы сұраққа жауап беріп, одан кейін оралған затты əрі қарай береді. Ол ораманы келесі оқушыға берем дегенше әуен ойналады, орама оқушының қолына тиген кезде, әуен тоқтайды. Осылайша заттың орамасы біткенше жалғасады.
Берілген жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды табады, қолданылу ерекшелігін анықтайды.
Өлеңнен сын есімдерді теріп жазып, олардың синонимдік, антонимдік қатарларын құрады
Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, өлеңді мәтін түрінде жазып шығады. Өлеңді өз ойларымен толықтырып, сөз өнеріне, поэзияға арнап шығарма (арнау, толғау) жазады.
Кері байланыс жасау арқылы сабақ барысындағы іс- әрекетке талдау жасайды. Қорытынды ой түйіндейді.
Қолдарындағы түрлі түсті стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалана ды. Дескриптор Білім алушы -өлең жолдарындағы көркемдегіш құралдарды табады; - көркемдегіш құралдарға мысалдар келтіреді; - қолданылу ерекшелігін анықтайды.
Берілген тапсырмалар дың барлығына жетон арқылы бағалау жүргізіледі.
|
Оқулық 6-сынып Алматы «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып
|
||||||||
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"
Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"
Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
2 - бөлім Абайды оқы, таңырқа |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі Көркемдегіш құралдары |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтай алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлылардың мұрасына құрметпен қарауды үйрету |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут
3 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы Үй тапсырмасын сұрау «Сəлемдеме жіберіңіз» әдісі бойынша мұғалім үй тапсырмасын сұрайды 1. Ақынның мен жазбаймын ермек үшін» шығармасы қай жылы жазылған? 2. Ақын өлеңі кімге арналған? (ЕББҚ оқушыға) 3. Абай үшін өлең жазу нені білдіреді? Қандай мақсатпен өлең жазады? 4. Ақын сөзін қандай адам ұғады? 5.Өлеңді түсіну үшін, адамға қандай қасиеттер керек? 6. Абайдың: Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге. Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ, Есіл өнер қор болып кетер түзге, – деуінің себебі неде? 7. Ақын өлеңі саған қандай ой салды Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында бейнеролик көру
1-тапсырма Берілген жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңдар.
ЕҚБ оқушыға тапсырма Өлеңнен сын есімдерді теріп жазып, олардың синонимдік, антонимдік қатарларын құр. Үлгі: Түзу кел, қисық-қыңыр, қырын келмей
2-тапсырма Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, өлеңді мәтін түрінде жазып шығыңдар.
Қорытындылау 6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Көкірегі сезімді, тілі орамды, Жаздым үлгі жастарға бермек үшін... Өлеңді өз ойларыңмен толықтырып, сөз өнеріне, поэзияға арнап шығарма (арнау, толғау) жазыңдар.
Кері байланыс: «Ой сүзгі» Ұстаным: Шығарманы оқығаннан кейінгі менде қалыптасқан ұстаным... Талдау: Мәселені былай талдадым... Салыстыру: Келесідей салыстыру жүргіздім... Бағалау: Шығармадағы автор бейнесіне осылай баға бердім... Қорытынды:Мынадай қорытындыға келдім...
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы Кішкене қорап бірнеше қабат қағазға/газетке оралады. Оқушылар əуен ойнап жатқанда, оралған зат сынып ішінде беріледі. Музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Əр қабатқа тақырыпқа қатысты бір сұрақ қойылады, оқушы сұраққа жауап беріп, одан кейін оралған затты əрі қарай береді. Ол ораманы келесі оқушыға берем дегенше әуен ойналады, орама оқушының қолына тиген кезде, әуен тоқтайды. Осылайша заттың орамасы біткенше жалғасады.
Берілген жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды табады, қолданылу ерекшелігін анықтайды.
Өлеңнен сын есімдерді теріп жазып, олардың синонимдік, антонимдік қатарларын құрады
Көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, өлеңді мәтін түрінде жазып шығады. Өлеңді өз ойларымен толықтырып, сөз өнеріне, поэзияға арнап шығарма (арнау, толғау) жазады.
Кері байланыс жасау арқылы сабақ барысындағы іс- әрекетке талдау жасайды. Қорытынды ой түйіндейді.
Қолдарындағы түрлі түсті стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалана ды. Дескриптор Білім алушы -өлең жолдарындағы көркемдегіш құралдарды табады; - көркемдегіш құралдарға мысалдар келтіреді; - қолданылу ерекшелігін анықтайды.
Берілген тапсырмалар дың барлығына жетон арқылы бағалау жүргізіледі.
|
Оқулық 6-сынып Алматы «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып
|
||||||||
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














