1. Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Абай Құнанбайұлының мұрасы |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлының “Он жетінші қарасөз” шығармасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.5.1. шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Абайдың “Он жетінші қарасөзіндегі” ұлттық құндылықтарды талқылап, оларды әлемдік тақырыптармен байланыстыру. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Абайдың шығармалары арқылы ұлттық мәдениет пен құндылықтарды насихаттау, оларды әлемдік құндылықтармен салыстыру. |
2. Сабақ барысы
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі / 5 мин |
“Абай әлемі” әдісі арқылы топқа бөлу: Әр оқушыға Абайдың өлеңдері жазылған карточкалар таратылады. Оқушылар өздерінің өлеңдері бойынша бірдей өлең жолдары бар оқушыларды тауып, сол топқа бірігеді. |
Оқушылар өз карточкаларындағы өлең жолдары бойынша топқа бірігеді. |
“Өлең үйлесімі”: Оқушылардың дұрыс топтасқанын тексеру арқылы бағаланады. |
Түсті карточкалар, Абай өлеңдері жазылған қағаздар. |
Жаңа сабақ
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Жаңа сабақ / 20 мин |
1-тапсырма: “Абайдың қарасөзін талдау”. Мұғалім “Он жетінші қарасөздің” үзіндісін таратып, оны оқушыларға таратады. Оқушылар берілген үзіндіні оқып, мәтіннің негізгі идеясын анықтайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, әр топ өз түсінігін ортаға салып, талқылайды. Негізгі идеяны анықтайды және өзгелермен бөліседі. |
“Топтық пікірталас”: Топтардың талдау нәтижелері бойынша бағаланады. |
Үзінділері бар қағаздар, оқулық, тақта, маркер. |
3. 2,3- тапсырма
|
Сабақтың кезеңі /уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау (дескрипторлармен) |
Ресурстар |
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма — «Бос орынды толтыру»Мұғалім «Он жетінші қарасөз» үзіндісіндегі бос орындарды толтыру тапсырмасын береді. Мысалы: «Абайдың қарасөздерінде басты тақырыптары: …, …, …» |
Білім алушылар бос орындарды тиісті сөздермен толтырады. |
«Өзін-өзі тексеру»- Жауаптарын дұрыс толтырады.- Бос орындарды толықтырады.- Негізгі ойды анықтайды. |
Жұмыс парағы, дәптер, қалам |
|
Сабақтың ортасы |
3-тапсырма — «Шығармашылық жоба»Мұғалім «Абайдың қарасөздері» тақырыбында шығармашылық жоба жасау тапсырмасын береді. Мысалы: Абайдың қарасөздері арқылы қазіргі қоғамдағы маңызды мәселелерді талдау. |
Білім алушылар топпен жобаны орындайды және сынып алдында қорғайды. |
«Галереяны аралау»- Өз ойын дәлелдейді.- Мысал келтіреді.- Шығармашылық идея ұсынады.- Мазмұнды қорғайды. |
Флипчарт, маркер, А3 қағаз, проектор |
4. Кері байланыс
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау (дескрипторлармен) |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Мұғалім кері байланыс әдісін ұсынады. Әдіс атауы: «Стикердегі ойлар». Оқушыларға бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазуды сұрайды. |
Оқушылар ұсынылған әдіс бойынша өз ой-пікірін білдіреді: сабақтағы түсінгенін жазады, қиындықты белгілейді, стикерге тілек қалдырады. |
- Ойымен бөліседі- Сабақтағы жетістігін көрсетеді- Қиындықты анықтайды |
Стикер, маркер, плакат |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлы Он жетінші қарасөз
Абай Құнанбайұлы Он жетінші қарасөз
1. Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Абай Құнанбайұлының мұрасы |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлының “Он жетінші қарасөз” шығармасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.5.1. шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Абайдың “Он жетінші қарасөзіндегі” ұлттық құндылықтарды талқылап, оларды әлемдік тақырыптармен байланыстыру. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Абайдың шығармалары арқылы ұлттық мәдениет пен құндылықтарды насихаттау, оларды әлемдік құндылықтармен салыстыру. |
2. Сабақ барысы
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі / 5 мин |
“Абай әлемі” әдісі арқылы топқа бөлу: Әр оқушыға Абайдың өлеңдері жазылған карточкалар таратылады. Оқушылар өздерінің өлеңдері бойынша бірдей өлең жолдары бар оқушыларды тауып, сол топқа бірігеді. |
Оқушылар өз карточкаларындағы өлең жолдары бойынша топқа бірігеді. |
“Өлең үйлесімі”: Оқушылардың дұрыс топтасқанын тексеру арқылы бағаланады. |
Түсті карточкалар, Абай өлеңдері жазылған қағаздар. |
Жаңа сабақ
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Жаңа сабақ / 20 мин |
1-тапсырма: “Абайдың қарасөзін талдау”. Мұғалім “Он жетінші қарасөздің” үзіндісін таратып, оны оқушыларға таратады. Оқушылар берілген үзіндіні оқып, мәтіннің негізгі идеясын анықтайды. |
Оқушылар мәтінді оқып, әр топ өз түсінігін ортаға салып, талқылайды. Негізгі идеяны анықтайды және өзгелермен бөліседі. |
“Топтық пікірталас”: Топтардың талдау нәтижелері бойынша бағаланады. |
Үзінділері бар қағаздар, оқулық, тақта, маркер. |
3. 2,3- тапсырма
|
Сабақтың кезеңі /уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау (дескрипторлармен) |
Ресурстар |
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма — «Бос орынды толтыру»Мұғалім «Он жетінші қарасөз» үзіндісіндегі бос орындарды толтыру тапсырмасын береді. Мысалы: «Абайдың қарасөздерінде басты тақырыптары: …, …, …» |
Білім алушылар бос орындарды тиісті сөздермен толтырады. |
«Өзін-өзі тексеру»- Жауаптарын дұрыс толтырады.- Бос орындарды толықтырады.- Негізгі ойды анықтайды. |
Жұмыс парағы, дәптер, қалам |
|
Сабақтың ортасы |
3-тапсырма — «Шығармашылық жоба»Мұғалім «Абайдың қарасөздері» тақырыбында шығармашылық жоба жасау тапсырмасын береді. Мысалы: Абайдың қарасөздері арқылы қазіргі қоғамдағы маңызды мәселелерді талдау. |
Білім алушылар топпен жобаны орындайды және сынып алдында қорғайды. |
«Галереяны аралау»- Өз ойын дәлелдейді.- Мысал келтіреді.- Шығармашылық идея ұсынады.- Мазмұнды қорғайды. |
Флипчарт, маркер, А3 қағаз, проектор |
4. Кері байланыс
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау (дескрипторлармен) |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Мұғалім кері байланыс әдісін ұсынады. Әдіс атауы: «Стикердегі ойлар». Оқушыларға бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазуды сұрайды. |
Оқушылар ұсынылған әдіс бойынша өз ой-пікірін білдіреді: сабақтағы түсінгенін жазады, қиындықты белгілейді, стикерге тілек қалдырады. |
- Ойымен бөліседі- Сабақтағы жетістігін көрсетеді- Қиындықты анықтайды |
Стикер, маркер, плакат |
шағым қалдыра аласыз













