Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 10-сабақ
|
Бөлім: |
2 - бөлім Абайды оқы, таңырқа |
|||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: 6 б |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз» |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Көтеріңкі көңіл күй» жаттығуы Топқа бөлу 1-топ «Нұрлы ақыл» 2-топ «Ыстық қайрат» 3-топ «Жылы жүрек» Үй тапсырмасын сұрау «Асықтар ойыны» әдісі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру Тыңдалым «Жасанды интелект» Абайдың жетінші қара сөзін тыңдау 1-тапсырма «Word wall» платформасы арқылы сұрақтар қойылады 1. Абай «Жетінші сөзінде» адам анадан қандай мінезбен туады дейді? 2. Абай жанның құмарына нелерді жатқызады? 3. Ақын тән құмарлығына нелерді жатқызады? 4. Қарасөзде айтылған басты мәселе қандай? 5.Абай неліктен: «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбенен көрген біздің хайуан малдан неміз артық?» – дейді? 6.Не себепті «Жетінші сөзінде» Абай «бала күнімізде жақсы екенбіз» дейді? 7.Қарасөзде қандай құндылықтар туралы айтылған? Олар не себепті құндылықтар болып табылады? 8. Жолы болғыш жансыз! 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ «Нұрлы ақыл» Абайдың «Жетінші сөзіндегі» «Ішсем,жесем,ұйықтасам» -деп тұратын балаға мінездеме беріп,қазіргі заманның баласымен салыстырыңдар. Болашағын болжаңдар 2-топ «Ыстық қайрат» Абайдың «Жетінші сөзіндегі» «Білсе,көрсем,үйренсем» -деп тұратын балаға мінездеме беріп,қазіргі заманның баласымен салыстырыңдар.Болашағын болжаңдар 3-топ «Жылы жүрек» Шығармадан тарихи және көркемдік құндылығына талдау жаса.
3-тапсырма . Жеке жұмыс Берілген үзіндінің тарихи және көркемдік құндылығына баға беріп, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазыңдар «...Жан бізді жас күнімізде билеп жүр екен. Ержеткен соң, күш енген соң, оған билетпедік. Жанды тәнге бас ұрғыздық, ешнәрсеге көңілменен қарамадық, көзбен де жақсы қарамадық, көңіл айтып тұрса, сенбедік. Көзбен көрген нәрсенің де сыртын көргенге-ақ тойдық. Сырын қалай болады деп көңілге салмадық, оны білмеген кісінің несі кетіпті дейміз. Біреу кеткенін айтса да, ұқпаймыз . Біреу ақыл айтса: «Ой, тәңірі-ай, кімнен кім артық дейсің!» - дейміз, артығын білмейміз, айтып тұрса ұқпаймыз...» ЕББҚ тапсырмасы «Суреттер сөйлесін» әдісі Үйге тапсырма: 9-тапсырма Рефлексия «Киіз үй» бағалауы Қолдарындағы картадан алған баллдарын санап,киіз үйге белгілеп,бағалау жүйесіне іледі. |
Психологиялық ахуал Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Мұғалім бастап билеп жанындағы оқушыға жолдайды. Келесі айналымда жанындағы оқушыны құшақтайды. Осылай барлық оқушы бірін-бірі құшақтап жақсы көңіл күй сыйлайды. Бұл жаттығуда оқушыларда сенімділік,жақсы көңіл-күй,еркіндік қалыптасады. Оқушы кубикті айналдырып,өзіне түскен асықтың түсіне сәйкес келген сұраққа жауап береді. Ұяшық таңдап,сұраққа жауап береді 1,2-топ Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп,,қазіргі заманның балаларымен салыстырады. 3-топ Шығармадан тарихи және көркемдік құндылығына талдау жасайды. Берілген үзіндінің тарихи және көркемдік құндылығына баға беріп, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазады.
Екі кейіпкерді салыстырып,тауып, суреттерін жабыстырады. Өз ойларын айтады.
|
Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дискриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл Дұрыс жауапқа 2балл Дискриптор Кейіпкерді дұрыс табады 1 балл Қазіргі заманның баласымен салыстырады 1балл Болашағына болжам жасайды 1 балл Тарихи құндылығын табады 1балл Көркемдік құндылығын табады 1балл Талдау жасайды 1балл
Дискриптор Құрылымын сақтайды 1балл Құндылығына баға береді 1балл Әдеби эссе жазады 1 балл
Кейіпкерді салыстырады 1 балл Суреттерді нақты табады 1балл Өз ойларын еркін жеткізеді 1 балл |
Оқулық 6-сынып Алматы «Атамұра» баспасы 2018жыл Оюлы кескін Интерактивті тақта Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып |
||||||
|
Тарихи құндылық |
Көркемдік құндылық |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз»
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз»
Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 10-сабақ
|
Бөлім: |
2 - бөлім Абайды оқы, таңырқа |
|||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: 6 б |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз» |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Көтеріңкі көңіл күй» жаттығуы Топқа бөлу 1-топ «Нұрлы ақыл» 2-топ «Ыстық қайрат» 3-топ «Жылы жүрек» Үй тапсырмасын сұрау «Асықтар ойыны» әдісі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру Тыңдалым «Жасанды интелект» Абайдың жетінші қара сөзін тыңдау 1-тапсырма «Word wall» платформасы арқылы сұрақтар қойылады 1. Абай «Жетінші сөзінде» адам анадан қандай мінезбен туады дейді? 2. Абай жанның құмарына нелерді жатқызады? 3. Ақын тән құмарлығына нелерді жатқызады? 4. Қарасөзде айтылған басты мәселе қандай? 5.Абай неліктен: «Көкіректе сәуле жоқ, көңілде сенім жоқ. Құр көзбенен көрген біздің хайуан малдан неміз артық?» – дейді? 6.Не себепті «Жетінші сөзінде» Абай «бала күнімізде жақсы екенбіз» дейді? 7.Қарасөзде қандай құндылықтар туралы айтылған? Олар не себепті құндылықтар болып табылады? 8. Жолы болғыш жансыз! 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ «Нұрлы ақыл» Абайдың «Жетінші сөзіндегі» «Ішсем,жесем,ұйықтасам» -деп тұратын балаға мінездеме беріп,қазіргі заманның баласымен салыстырыңдар. Болашағын болжаңдар 2-топ «Ыстық қайрат» Абайдың «Жетінші сөзіндегі» «Білсе,көрсем,үйренсем» -деп тұратын балаға мінездеме беріп,қазіргі заманның баласымен салыстырыңдар.Болашағын болжаңдар 3-топ «Жылы жүрек» Шығармадан тарихи және көркемдік құндылығына талдау жаса.
3-тапсырма . Жеке жұмыс Берілген үзіндінің тарихи және көркемдік құндылығына баға беріп, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазыңдар «...Жан бізді жас күнімізде билеп жүр екен. Ержеткен соң, күш енген соң, оған билетпедік. Жанды тәнге бас ұрғыздық, ешнәрсеге көңілменен қарамадық, көзбен де жақсы қарамадық, көңіл айтып тұрса, сенбедік. Көзбен көрген нәрсенің де сыртын көргенге-ақ тойдық. Сырын қалай болады деп көңілге салмадық, оны білмеген кісінің несі кетіпті дейміз. Біреу кеткенін айтса да, ұқпаймыз . Біреу ақыл айтса: «Ой, тәңірі-ай, кімнен кім артық дейсің!» - дейміз, артығын білмейміз, айтып тұрса ұқпаймыз...» ЕББҚ тапсырмасы «Суреттер сөйлесін» әдісі Үйге тапсырма: 9-тапсырма Рефлексия «Киіз үй» бағалауы Қолдарындағы картадан алған баллдарын санап,киіз үйге белгілеп,бағалау жүйесіне іледі. |
Психологиялық ахуал Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Мұғалім бастап билеп жанындағы оқушыға жолдайды. Келесі айналымда жанындағы оқушыны құшақтайды. Осылай барлық оқушы бірін-бірі құшақтап жақсы көңіл күй сыйлайды. Бұл жаттығуда оқушыларда сенімділік,жақсы көңіл-күй,еркіндік қалыптасады. Оқушы кубикті айналдырып,өзіне түскен асықтың түсіне сәйкес келген сұраққа жауап береді. Ұяшық таңдап,сұраққа жауап береді 1,2-топ Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп,,қазіргі заманның балаларымен салыстырады. 3-топ Шығармадан тарихи және көркемдік құндылығына талдау жасайды. Берілген үзіндінің тарихи және көркемдік құндылығына баға беріп, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазады.
Екі кейіпкерді салыстырып,тауып, суреттерін жабыстырады. Өз ойларын айтады.
|
Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дискриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл Дұрыс жауапқа 2балл Дискриптор Кейіпкерді дұрыс табады 1 балл Қазіргі заманның баласымен салыстырады 1балл Болашағына болжам жасайды 1 балл Тарихи құндылығын табады 1балл Көркемдік құндылығын табады 1балл Талдау жасайды 1балл
Дискриптор Құрылымын сақтайды 1балл Құндылығына баға береді 1балл Әдеби эссе жазады 1 балл
Кейіпкерді салыстырады 1 балл Суреттерді нақты табады 1балл Өз ойларын еркін жеткізеді 1 балл |
Оқулық 6-сынып Алматы «Атамұра» баспасы 2018жыл Оюлы кескін Интерактивті тақта Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып |
||||||
|
Тарихи құндылық |
Көркемдік құндылық |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













