Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Абайдың қара сөздері"

Материал туралы қысқаша түсінік
4-сынып оқушыларының әдебиеттік оқу сабақтарында функционалдық сауаттылығын дамыту, олардың мәтінмен жұмыс істеу, ақпаратты талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың оқу дағдыларын арттыру арқылы олардың талдау, салыстыру, қорытынды жасау және өз пікірін дәлелді түрде жеткізу қабілеттері дамиды.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Білім беру ұйымының атауы

Б.Мо Б Момышұлы атындағы

35 мектеп-гимназия

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:

Алимова Арай Касымовна

Күні:

20.01.2025жыл

Сыныбы:

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

"Абайдың қара сөздері"

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға Абайдың қара сөздерін түсінуге көмектесу.

Мәтінді талдауға және негізгі идеясын анықтауға үйрету.


құндылық

Ізгілікке, әділдікке, еңбекқорлыққа, туған жерді құрметтеуге және табиғатты аялауға үйретеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы



"Құпия сыйлық" әдісі

Мақсаты: Оқушыларды ынталандыру, олардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.

  • Мұғалім оқушыларға бүгінгі сабақта белсенділік танытқан оқушы арнайы "құпия сыйлыққа" ие болатынын айтады.

  • Сыйлық ретінде кішкентай заттар (бейдж, тәттілер, стикерлер) немесе мақтау сөздер жазылған карточкалар қолдануға болады.

  • Бұл әдіс оқушылардың мотивациясын арттырады.


Нұсқаулықтарды орындайды

Ауызша , мадақтау



Сабақтың ортасы




1. Мәтінді нейрожелілер арқылы түсіндіру

? Тапсырма:
Нейрожелі арқылы түсіндірілген мәтінді салыстыру

? Қадамдар:

  1. Абайдың бір қара сөзін (мысалы, 7-қара сөз) оқып, мағынасын түсіндіру.

  2. Нейрожелілер көмегімен сол мәтіннің қарапайым тілмен түсіндірілген нұсқасын оқыту (мысалы, ChatGPT немесе басқа AI құралдары).

  3. Екі нұсқаны салыстырып, оқушыларға негізгі айырмашылықтарды таптыру.

? Дескрипторлар:

  • Оқушы Абайдың түпнұсқа мәтінін оқиды.

  • Оқушы нейрожелінің түсіндірмесімен салыстырады.

  • Мәтіннің негізгі идеясын айқындайды.

  • Айырмашылықтарды өз сөзімен түсіндіреді.

2. Талдау тапсырмалары

? Тапсырма 1: Мәтіннің негізгі идеясын анықтау

Жұмыс барысы:

  • Оқушыларға қара сөзден 3-4 сөйлем беріледі.

  • Олар сол мәтіннің негізгі идеясын қысқаша жазады.

  • Нейрожелі арқылы анықталған негізгі оймен салыстырады.

? Дескрипторлар:

  • Оқушы мәтінді мұқият оқиды.

  • Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

  • Өз нұсқасын нейрожелінің нәтижесімен салыстырады.

? Тапсырма 2: Сұрақ-жауап арқылы талдау

Жұмыс барысы:

  • Абайдың қара сөзінен үзінді беріледі.

  • Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:

    • Бұл қара сөзде қандай мәселе көтеріледі?

    • Автор қандай шешім ұсынады?

    • Бұл ой қазіргі өмірмен қалай байланысты?

    • Егер осы ойды бүгінгі тілмен жеткізсек, қалай болар еді?

  • Жауаптарын нейрожелі арқылы салыстырып, өз ойларын толықтыру тапсырылады.

? Дескрипторлар:

  • Оқушы сұрақтарға толық жауап береді.

  • Өзіндік пікір білдіреді.

  • Нейрожелінің жауабымен салыстырып, айырмашылығын анықтайды.

? Тапсырма 3: Визуалды талдау

Жұмыс барысы:

  • Абайдың қара сөзіндегі негізгі ойды сурет, сызба немесе кесте арқылы көрсету.

  • Нейрожелі арқылы мәтіннен түйінді сөздерді бөліп алу және оларды визуалды түрде орналастыру.

? Дескрипторлар:

  • Оқушы мәтіндегі маңызды сөздерді анықтайды.

  • Оларды визуалды түрде көрсетеді (сурет, диаграмма, сызба).

  • Өз шығармашылық жұмысын қорғап, түсіндіреді.

? Тапсырма 4: Шығармашылық тапсырма – Өз қара сөзін жазу

Жұмыс барысы:

  • Оқушылар Абай стилінде өздерінің шағын қара сөзін жазады.

  • Мәтінді нейрожелілер арқылы қарапайым тілге аударып, салыстырады.

? Дескрипторлар:

  • Оқушы өз ойынан шағын қара сөз жазады.

  • Жазған мәтінді нейрожелінің түсіндірмесімен салыстырады.

  • Айырмашылықты талдап, өз ойын білдіреді.


Тапсырмаларды орындайды









Тапсырмаларды орындайды









Тапсырмаларды орындайды


Дескриптор ,




бағдаршам ,









ауызша мадақтау






Сабақтың соңы




«Екі жұлдыз, бір тілек»

  • Әр оқушы екі жақсы нәрсе (жұлдыз) және бір ұсыныс (тілек) жазады:
    ⭐ Мен бүгін мынаны жақсы үйрендім…
    ⭐ Мен мына тапсырманы жақсы орындадым…
    ? Мен үшін мынаны жақсарту керек…

  • Мұғалім оқушылардың жауаптарын жинап, талдайды.


Нұсқаулықты орындайды

Кері байланыс жасайды




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.02.2025
140
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11