Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Абайдың табиғат лирикасы»
|
Бөлім |
Абай – қазақтың бас ақыны |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
15.11.2025 ж |
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, І орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абайдың табиғат лирикасы |
|
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның кім екендігін, оның шығармаларының тақырыбын, мақсатын, тарихын аша отырып, ақынды тағы да жаңа қырынан дамыту, өлеңге талдау жасатуды үйрету, өмірге, тарихқа жаңаша көзқарас қалыптастыру. Дамытушылығы: Оқулық пен қосымша деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға, өз пікірлерін қорғап, ақын поэзиясын насихаттап, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыландыру. Тәрбиелілігі: Ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған жерін, елін, сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Жауапкершілік адамды адам етеді |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
|
Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Абай өлеңдерін талдау «Абайдың табиғат лирикасы» туралы қысқа бейнеролик немесе суреттер көрсету. - Сұрақ: «Табиғат сіз үшін нені білдіреді?» – оқушылардың ой бөлісуі. «Абайдың табиғат лирикасы» туралы қысқа бейнеролик немесе суреттер көрсету. - Сұрақ: «Табиғат сіз үшін нені білдіреді?» – оқушылардың ой бөлісуі. Абайдың табиғат лирикасының қазақ әдебиетіндегі орны. - Мәтінмен жұмыс: «Қыс», «Жаз», «Күз» өлеңдерінен үзінді оқу. - Топтық талдау: - 1-топ: Өлеңдегі табиғат суреттерін сипаттау. - 2-топ: Көркемдік құралдарды табу (теңеу, метафора, эпитет). - 3-топ: Табиғат пен адам өмірінің байланысын түсіндіру. - 4-топ: Өлеңнен алған әсерін сурет немесе шағын эссе арқылы жеткізу.
|
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
Абай Құнанбаев шығарма шылығы |
|
4.Дамыту кезеңі |
Шығармашылық тапсырма (10 мин) - «Абайша табиғатты суреттеу» – оқушылар өздері қысқа өлең немесе шағын мәтін жазады. - «Табиғат лирикасы» постер жасау (сурет, сөз, символ арқылы). Берілген осы жоспар бойынша Абай Құнанбаевтың макетін жасау |
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
|
5.Бекіту бөлімі |
Оқушылар біз бүгін сабақта не үйрендік? Қандай мәліметтермен таныстыңдар? Ақын шығармашылығы сендерге ұнады ма? |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1Абай өмірі мен шығармашылығы - «Менің табиғатым» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ «Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі
А.Ю. Аминованың «Абайдың табиғат лирикалары » тақырыбындағы ашық сабағына
Хаттама
Күні: 15.11.2025 ж
Сабақтың мақсаты: Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның кім екендігін, оның шығармаларының тақырыбын, мақсатын, тарихын аша отырып, ақынды тағы да жаңа қырынан дамыту, өлеңге талдау жасатуды үйрету, өмірге, тарихқа жаңаша көзқарас қалыптастыру, деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға, өз пікірлерін қорғап, ақын поэзиясын насихаттап, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыландыру , ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған жерін, елін, сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Ашық сабаққа барлық оқушылар қатыстырылды. Сабақтың басында оқушыларға сәттілік тілеп , психологиялық ахуларды қалыптастыру, көңіл-күйді көтеру мақсатында ,артикуляциялық жаттығулар, Диафрагмалық жаттығулар (жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ) жасалды. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға «Даналық пен даралық» бейнероликпен ашық сабақты ашып аламыз. Жаңа сабақты түсіндіріп, өлеңдерінің идеясы мен құрылымына талдау жасалды. Мақсатыма жеттім
Пікір білдіруші:
«Оқушылар сарайы» КММ –нің оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Г.Қобландина:
Ашық сабақтың барлық бөлімдері сақталған. Мұғалім технологияны меңгерген. Сабақ барысында түрлі тапсырмалар орындалып , түрлі әдіс-тәсілдер қолданылды. Мұғалім сабақтың барлық бөлімдерін ретімен сақтай отырып, сабақты жақсы алып шықты.
«Оқушылар сарайы» КММ –нің әдістемелік бөлім меңгерушісі Ж.Қонысова :
«Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі Аминова Айгеримнің «Сәкен Сейфллин шығармасы» тақырыбындағы ашық сабағын «қанағаттанарлық» деп бағалаймын. Мұғалім сабақ барысында әдіс-тәсілдердің жаңартылған озық түрлерін меңгеріп, сабақты жүйелі, уақытпен тиімді жұмыс жасай алды. Сабақтың барлық бөлімдерін реттілігімен сақтай отырып ,оқушылармен қарым-қатынас жасай алды. Бірақ оқушылардың жас ерекшелігі сақталуы керек. Оқушылармен жұмыстар көп жүргізілсін.
Ұсыныс: Келесі сабақта шығармашылық тапсырмалар мен драмалық көріністерді қолданып, шебер сабақ ұйымдастыру
Қаулы: «Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі А.Ю. Аминованың «Абайдың табиғат лирикалары» тақырыбындағы ашық сабағы «қанағаттанарлық» деп бағаланды.
Хатшы: А.Аминова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абайдың табиғат лирикасы
Абайдың табиғат лирикасы
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ
Қысқа мерзімді (күнделікті) жоспары
«Абайдың табиғат лирикасы»
|
Бөлім |
Абай – қазақтың бас ақыны |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Аминова Айгерим Юсуповна |
|
Күні |
15.11.2025 ж |
|
Үйірме атауы, топ |
«Сахна тілі» драма, І орта топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абайдың табиғат лирикасы |
|
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның кім екендігін, оның шығармаларының тақырыбын, мақсатын, тарихын аша отырып, ақынды тағы да жаңа қырынан дамыту, өлеңге талдау жасатуды үйрету, өмірге, тарихқа жаңаша көзқарас қалыптастыру. Дамытушылығы: Оқулық пен қосымша деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға, өз пікірлерін қорғап, ақын поэзиясын насихаттап, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыландыру. Тәрбиелілігі: Ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған жерін, елін, сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Жауапкершілік адамды адам етеді |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1.Ұйымдастыру бөлімі |
Оқушылармен салемдесу. Оқушыларды түгендеу. |
Көңіл күйлері жақсарады |
Жарайсың |
|
|
Жаңа сабақ Талдау кезеңі |
Абай өлеңдерін талдау «Абайдың табиғат лирикасы» туралы қысқа бейнеролик немесе суреттер көрсету. - Сұрақ: «Табиғат сіз үшін нені білдіреді?» – оқушылардың ой бөлісуі. «Абайдың табиғат лирикасы» туралы қысқа бейнеролик немесе суреттер көрсету. - Сұрақ: «Табиғат сіз үшін нені білдіреді?» – оқушылардың ой бөлісуі. Абайдың табиғат лирикасының қазақ әдебиетіндегі орны. - Мәтінмен жұмыс: «Қыс», «Жаз», «Күз» өлеңдерінен үзінді оқу. - Топтық талдау: - 1-топ: Өлеңдегі табиғат суреттерін сипаттау. - 2-топ: Көркемдік құралдарды табу (теңеу, метафора, эпитет). - 3-топ: Табиғат пен адам өмірінің байланысын түсіндіру. - 4-топ: Өлеңнен алған әсерін сурет немесе шағын эссе арқылы жеткізу.
|
Жазушы өмірімен танысып талдау жасайды |
Мадақтау |
Абай Құнанбаев шығарма шылығы |
|
4.Дамыту кезеңі |
Шығармашылық тапсырма (10 мин) - «Абайша табиғатты суреттеу» – оқушылар өздері қысқа өлең немесе шағын мәтін жазады. - «Табиғат лирикасы» постер жасау (сурет, сөз, символ арқылы). Берілген осы жоспар бойынша Абай Құнанбаевтың макетін жасау |
Жазушы шығармашылығына хронологиялық кесте жасау |
|
Кеспе қағаз туралы парақтар |
|
5.Бекіту бөлімі |
Оқушылар біз бүгін сабақта не үйрендік? Қандай мәліметтермен таныстыңдар? Ақын шығармашылығы сендерге ұнады ма? |
оқушылар жауап береді |
|
Смайликтер тарату |
|
6.Қорытынды |
Үй тапсырмасын беру: 1Абай өмірі мен шығармашылығы - «Менің табиғатым» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Жауаптары беріледі Сабақтың мақсаты айқындалады |
Жалпылама бағалау |
|
Аудандық «Оқушылар сарайы»КММ «Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі
А.Ю. Аминованың «Абайдың табиғат лирикалары » тақырыбындағы ашық сабағына
Хаттама
Күні: 15.11.2025 ж
Сабақтың мақсаты: Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның кім екендігін, оның шығармаларының тақырыбын, мақсатын, тарихын аша отырып, ақынды тағы да жаңа қырынан дамыту, өлеңге талдау жасатуды үйрету, өмірге, тарихқа жаңаша көзқарас қалыптастыру, деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға, өз пікірлерін қорғап, ақын поэзиясын насихаттап, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыландыру , ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған жерін, елін, сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Ашық сабаққа барлық оқушылар қатыстырылды. Сабақтың басында оқушыларға сәттілік тілеп , психологиялық ахуларды қалыптастыру, көңіл-күйді көтеру мақсатында ,артикуляциялық жаттығулар, Диафрагмалық жаттығулар (жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ) жасалды. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға «Даналық пен даралық» бейнероликпен ашық сабақты ашып аламыз. Жаңа сабақты түсіндіріп, өлеңдерінің идеясы мен құрылымына талдау жасалды. Мақсатыма жеттім
Пікір білдіруші:
«Оқушылар сарайы» КММ –нің оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Г.Қобландина:
Ашық сабақтың барлық бөлімдері сақталған. Мұғалім технологияны меңгерген. Сабақ барысында түрлі тапсырмалар орындалып , түрлі әдіс-тәсілдер қолданылды. Мұғалім сабақтың барлық бөлімдерін ретімен сақтай отырып, сабақты жақсы алып шықты.
«Оқушылар сарайы» КММ –нің әдістемелік бөлім меңгерушісі Ж.Қонысова :
«Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі Аминова Айгеримнің «Сәкен Сейфллин шығармасы» тақырыбындағы ашық сабағын «қанағаттанарлық» деп бағалаймын. Мұғалім сабақ барысында әдіс-тәсілдердің жаңартылған озық түрлерін меңгеріп, сабақты жүйелі, уақытпен тиімді жұмыс жасай алды. Сабақтың барлық бөлімдерін реттілігімен сақтай отырып ,оқушылармен қарым-қатынас жасай алды. Бірақ оқушылардың жас ерекшелігі сақталуы керек. Оқушылармен жұмыстар көп жүргізілсін.
Ұсыныс: Келесі сабақта шығармашылық тапсырмалар мен драмалық көріністерді қолданып, шебер сабақ ұйымдастыру
Қаулы: «Сахна тілі» драма үйірмесінің жетекшісі А.Ю. Аминованың «Абайдың табиғат лирикалары» тақырыбындағы ашық сабағы «қанағаттанарлық» деп бағаланды.
Хатшы: А.Аминова
шағым қалдыра аласыз













