Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||
Бөлім: |
XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Гулжан Касымбековна |
||||
Күні: |
12.02.2026 ж. |
||||
Сынып: |
6 «А» |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әбілқайыр хандығы |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру |
||||
Сабақ мақсаты: |
XIII–XV ғасырларда Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіріп,Әбілқайыр хандығындағы саяси оқиғалардың Қазақстан тарихындағы маңызын түсіндіреді; |
||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
||||
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 9 минут
II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Қоржын» стратегиясы. Сайтқа оқушылар тізімі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ. «Зерттеушілер » 2-топ. «Жылнамашылар » 3-топ. «Деректанушылар» 4-топ. «Саясаттанушылар » Өткен тақырыпқа шолу: «Дұрысын анықта» Ақ Орда мемлекеті.
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде « Бейне арқылы тану» әдісі Әбілқайыр хан және оның саясаты туралы ақпаратпен танысады Кері байланыс сұрақ-жауап арқылы жүзеге асады Әбілқайыр хан қай жылы және қай жерде хан болып жарияланды? Ол хан сайланған кезде неше жаста болды? Әбілқайыр ханды қолдаған ру-тайпалардан кемінде үшеуін ата. Махмұд ибн Уәли дерегінде Әбілқайырды қанша ру-тайпа қолдағаны айтылады? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген жылдардағы оқиғаларды атап шығады. Дескриптор: Ақ Орда мемлекеті туралы сұрақтарға жауап береді;
Дескриптор:
Әбілқайыр ханның билікке келуін, оны қолдаған ру-тайпаларды және мемлекеттің құрылу кезеңін сипаттайды; Ханның ішкі-сыртқы саясатындағы өзгерістерді (жорықтары мен жеңілісін) және Керей мен Жәнібектің бөліну себебін түсіндіреді;
|
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету.
Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
Бағалау парағына өзін өзі бағалайды
. |
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/ru/resource/106261225
|
|
III.Жаңа білімді меңгеру 20 минут
10 минут
|
БК: 1. XIII–XV ғасырлардағы тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтайды; Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіреді. Зерттеуге арналған тапсырма
Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Ақпаратты сүзу» тәсілі арқылы 1-топ. «Әбілқайыр хандығының құрылуы мен этникалық құрамын зерттеңіз.» 2-топ. « Әбілқайыр хан билігінің маңызды оқиғалар тізбегін (хронологиясын) жасаңыз» 3-топ. « Ортағасырлық тарихшы Махмұд ибн Уәлидің дерегіне сүйене отырып, хандықтың ішкі тұрақтылығын талдаңыз» 4-топ. « Әбілқайыр ханның ішкі және сыртқы саясатындағы жеңістері мен жеңілістерін салыстырыңыз»
Тапсырма 2. (Жұптық жұмыс) БК. XIII–XV ғасырларда Қазақстан аумағында болған мемлекеттерді картадан көрсетеді; Нұсқаулық. Әбілқайыр хандығының территориясын анықтап, астанасын белгілеу.
|
Дескриптор:
Дескриптор: Мемлекеттердің шекаралық ерекшеліктері мен астаналарын (мысалы: Сығанақ, Сарайшық, Алмалық) карта бетінде нақты белгілейді.
|
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, . 6-сынып Қазақстан тарихы, Мектеп, 2020ж. Ноутбук
Кесте
|
|
Бекіту: 3 мин |
Бекіту сұрақтары. «Wayround» платформасы бойынша «кім жылдам» әдісімен бекіту сұрақтары беріледі. • Масуд ибн Усман Кухистанидың «Тарих-и Абулхайр-хани» еңбегінде баяндалды: • XV ғасырдың ІІ –ші ширегінен бастап Шығыс Дешті қыпшақтағы билікті өз қолына алған әулет: • Әбілқайыр хандығының шығысы шектескен жер: • Көшпелі өзбектер мемлекеті, Өзбек ұлысы деп аталған мемлекет: • Шығыс Дешті Қыпшақ пен Жетісу тұрғындарының топтасуының нәтижесінде құрылған этносаяси бірлестік: |
Дескриптор: Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді; |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
||
Сабаққа рефлексия 2 мин |
«Алтын домбыра» әдісі
|
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
|
Үйге тапсырма: 1 мин |
Әбілқайыр
ханның билігі қандай саяси өзгерістерге
әкелді? тақырыбында
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әбілқайыр хандығы
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||
Бөлім: |
XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Гулжан Касымбековна |
||||
Күні: |
12.02.2026 ж. |
||||
Сынып: |
6 «А» |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әбілқайыр хандығы |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру; 6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру |
||||
Сабақ мақсаты: |
XIII–XV ғасырларда Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіріп,Әбілқайыр хандығындағы саяси оқиғалардың Қазақстан тарихындағы маңызын түсіндіреді; |
||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
||||
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 9 минут
II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Қоржын» стратегиясы. Сайтқа оқушылар тізімі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ. «Зерттеушілер » 2-топ. «Жылнамашылар » 3-топ. «Деректанушылар» 4-топ. «Саясаттанушылар » Өткен тақырыпқа шолу: «Дұрысын анықта» Ақ Орда мемлекеті.
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде « Бейне арқылы тану» әдісі Әбілқайыр хан және оның саясаты туралы ақпаратпен танысады Кері байланыс сұрақ-жауап арқылы жүзеге асады Әбілқайыр хан қай жылы және қай жерде хан болып жарияланды? Ол хан сайланған кезде неше жаста болды? Әбілқайыр ханды қолдаған ру-тайпалардан кемінде үшеуін ата. Махмұд ибн Уәли дерегінде Әбілқайырды қанша ру-тайпа қолдағаны айтылады? Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген жылдардағы оқиғаларды атап шығады. Дескриптор: Ақ Орда мемлекеті туралы сұрақтарға жауап береді;
Дескриптор:
Әбілқайыр ханның билікке келуін, оны қолдаған ру-тайпаларды және мемлекеттің құрылу кезеңін сипаттайды; Ханның ішкі-сыртқы саясатындағы өзгерістерді (жорықтары мен жеңілісін) және Керей мен Жәнібектің бөліну себебін түсіндіреді;
|
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету.
Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
Бағалау парағына өзін өзі бағалайды
. |
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/ru/resource/106261225
|
|
III.Жаңа білімді меңгеру 20 минут
10 минут
|
БК: 1. XIII–XV ғасырлардағы тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтайды; Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіреді. Зерттеуге арналған тапсырма
Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Ақпаратты сүзу» тәсілі арқылы 1-топ. «Әбілқайыр хандығының құрылуы мен этникалық құрамын зерттеңіз.» 2-топ. « Әбілқайыр хан билігінің маңызды оқиғалар тізбегін (хронологиясын) жасаңыз» 3-топ. « Ортағасырлық тарихшы Махмұд ибн Уәлидің дерегіне сүйене отырып, хандықтың ішкі тұрақтылығын талдаңыз» 4-топ. « Әбілқайыр ханның ішкі және сыртқы саясатындағы жеңістері мен жеңілістерін салыстырыңыз»
Тапсырма 2. (Жұптық жұмыс) БК. XIII–XV ғасырларда Қазақстан аумағында болған мемлекеттерді картадан көрсетеді; Нұсқаулық. Әбілқайыр хандығының территориясын анықтап, астанасын белгілеу.
|
Дескриптор:
Дескриптор: Мемлекеттердің шекаралық ерекшеліктері мен астаналарын (мысалы: Сығанақ, Сарайшық, Алмалық) карта бетінде нақты белгілейді.
|
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, . 6-сынып Қазақстан тарихы, Мектеп, 2020ж. Ноутбук
Кесте
|
|
Бекіту: 3 мин |
Бекіту сұрақтары. «Wayround» платформасы бойынша «кім жылдам» әдісімен бекіту сұрақтары беріледі. • Масуд ибн Усман Кухистанидың «Тарих-и Абулхайр-хани» еңбегінде баяндалды: • XV ғасырдың ІІ –ші ширегінен бастап Шығыс Дешті қыпшақтағы билікті өз қолына алған әулет: • Әбілқайыр хандығының шығысы шектескен жер: • Көшпелі өзбектер мемлекеті, Өзбек ұлысы деп аталған мемлекет: • Шығыс Дешті Қыпшақ пен Жетісу тұрғындарының топтасуының нәтижесінде құрылған этносаяси бірлестік: |
Дескриптор: Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді; |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
||
Сабаққа рефлексия 2 мин |
«Алтын домбыра» әдісі
|
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
|
Үйге тапсырма: 1 мин |
Әбілқайыр
ханның билігі қандай саяси өзгерістерге
әкелді? тақырыбында
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


