|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
IІ БӨЛІМ. Прозадағы көркем ой |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
12.11.09.2024 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аңыздың ақыры» романының сюжеті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдаңыз.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды. |
Дескриптор: «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды.
|
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Жұптық тапсырма. «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды талқылаңдар.
|
Оқушылар «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды талқылайды: |
Дескриптор: - төмендегі сауалдарды талқылайды. |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Топтық тапсырма. Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыазаматтық құндылықтарды ажыратып, әлемдік тақырыптармен үндестігін табыңдар. 1-топтың тапсырмасы «Қызыл алма» бөлімі бойынша талдау жүргізеді.
2-топтың тапсырмасы
3-топтың тапсырмасы.
4-топтың тапсырмасы.
|
Оқушылар Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыазаматтық құндылықтарды ажыратады, әлемдік тақырыптармен үндестігін табады. |
Дескриптор:
-Әлемдік тақырыптармен үндестігін табады. . |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Жеке тапсырма. Берілген үзіндіні оқып, сауалға жауап беріңіз. Бұған енді бәрі де түсінкті болды. Ханым әуелі мынау күлімдеген көркем мұнараға қайран қалды. сосын адамның ақылы жетпейтіндей сыйқыр мұнара тұрғызған шеберді бір көруге құмартты. Көріп еді, жас жігіттің іші-бауырына кіріп бара жатқан әдемі жанарына арбалды да қалды... Әмірші астамшылық ойлаған шебердің монтаны жанарын қалай құртудың қамына шындап кірісті. Бұрынғысындай емес, біртүрлі бойы сергіп қалғандай. Көңілі бықсық күмәннан арылды. Оның орнын енді өзегін өртше жалап бара жатқан өшпенділік жайлап алды. Автор қандай адами құндылық мәселесін көтереді? ---------------------------------------------------------------------------
Зынданда тағы бір орын босады. Асылық ойлап, аспандағыға қол созған астам тілек шебердің нұр жайнаған қос жанары жендеттің қолындағы шоқ шашырап тұрған істік темірден ағып түсті. Бейшара жігіт көзінен айырылып, бебеу қағып жатқанда, тілі қырқылды. Қан-қан құр сүлдерді қыл арқанмен буып-буып түн қараңғысында екі жендет дарияның ар жағындағы бір қыстаққа апарып тастады. Талай жанның басын жұтқан Байтақ шаҺардың көріп отырғаны бір бұл емес. Елден асқан өнер көрсеткен талай шебер осындай халге ұшыраған-ды. Автор қандай тақырыпты көтеріп тұр, рухани құлдырау әселесін неге көтеріп отыр?
|
Оқушылар берілген үзінділердегі адамзаттық құндылықтарды анықтап, талдайды. |
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Ақбілек» романын оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әбіш Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романындағы құндылықтар
|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
IІ БӨЛІМ. Прозадағы көркем ой |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
12.11.09.2024 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аңыздың ақыры» романының сюжеті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдаңыз.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды. |
Дескриптор: «Аңыздың ақыры» романының сюжеттік-композициялық құрылымын талдайды.
|
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Жұптық тапсырма. «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды талқылаңдар.
|
Оқушылар «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды талқылайды: |
Дескриптор: - төмендегі сауалдарды талқылайды. |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Топтық тапсырма. Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыазаматтық құндылықтарды ажыратып, әлемдік тақырыптармен үндестігін табыңдар. 1-топтың тапсырмасы «Қызыл алма» бөлімі бойынша талдау жүргізеді.
2-топтың тапсырмасы
3-топтың тапсырмасы.
4-топтың тапсырмасы.
|
Оқушылар Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» повесіндегі ұлттық және жалпыазаматтық құндылықтарды ажыратады, әлемдік тақырыптармен үндестігін табады. |
Дескриптор:
-Әлемдік тақырыптармен үндестігін табады. . |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Жеке тапсырма. Берілген үзіндіні оқып, сауалға жауап беріңіз. Бұған енді бәрі де түсінкті болды. Ханым әуелі мынау күлімдеген көркем мұнараға қайран қалды. сосын адамның ақылы жетпейтіндей сыйқыр мұнара тұрғызған шеберді бір көруге құмартты. Көріп еді, жас жігіттің іші-бауырына кіріп бара жатқан әдемі жанарына арбалды да қалды... Әмірші астамшылық ойлаған шебердің монтаны жанарын қалай құртудың қамына шындап кірісті. Бұрынғысындай емес, біртүрлі бойы сергіп қалғандай. Көңілі бықсық күмәннан арылды. Оның орнын енді өзегін өртше жалап бара жатқан өшпенділік жайлап алды. Автор қандай адами құндылық мәселесін көтереді? ---------------------------------------------------------------------------
Зынданда тағы бір орын босады. Асылық ойлап, аспандағыға қол созған астам тілек шебердің нұр жайнаған қос жанары жендеттің қолындағы шоқ шашырап тұрған істік темірден ағып түсті. Бейшара жігіт көзінен айырылып, бебеу қағып жатқанда, тілі қырқылды. Қан-қан құр сүлдерді қыл арқанмен буып-буып түн қараңғысында екі жендет дарияның ар жағындағы бір қыстаққа апарып тастады. Талай жанның басын жұтқан Байтақ шаҺардың көріп отырғаны бір бұл емес. Елден асқан өнер көрсеткен талай шебер осындай халге ұшыраған-ды. Автор қандай тақырыпты көтеріп тұр, рухани құлдырау әселесін неге көтеріп отыр?
|
Оқушылар берілген үзінділердегі адамзаттық құндылықтарды анықтап, талдайды. |
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Ақбілек» романын оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



