|
Білім беру ұйымының атауы |
«Рудный қаласы білім бөлімінің Міржақып Дулатұлы атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|
|
||||||
|
Пәні: |
Сынып сағаты |
|
|
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Карабалина Диана Адилевна |
|
|
||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адалдық – ардың ісі. |
|
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды адалдыкка, жауапкершілікке баулимын болашак өмірде адалдықпен пен жауапкершіліктің ара-жігін ажыратуды түсіндіре-мін; Осы касиеттерді баланың бойына дарытып, дамытамын. |
|
|
||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру
|
ІІ. Негізгі кезең
Адалдық - адам мінезіндегі бағалы қасиет, жеке тұлғаның сана-сезіміне, ар-ұжда-нына қайшы келмейтін, халықтың мақсат-мүддесін көздейтін, тарихи шындықпен, прогреспен ұштасып жататын іс-әрекеттер. Әрбір қоғамның адалдық жайында өзін-дік пайым-түсінігі бар. Қарапайым халық әрқашан да адалдық қасиеттерін кіршіксіз таза ұстауға ұмтылады. "Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол", — дейді Абай. Адалдық адамның жеке басы мен моральдық тұлғасын сипаттайды. Ол туа пайда болмайды. Қоғамның дамуына сәйкес әрбір адамның өнегелі тәрбиесіне, оқып білім алуы мен адал еңбектену процесінде қалыптасады. Адалдық жеке тұлғалар мен адамдардың абырой-атағын арттыратын ізгі қасиет. Жауапкершілік [1] — адам бойындағы белгілі бір істі, өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу- қазіргі заман өзекті мақсаты. Мұғалімнің өзінде де жауапкершілік бол-ғаны жөн. Жауапсыз мұғалім білім саласындағы енбейтін кұбылыс; ата-аналардың өз балалары тәрбиесі үшін жауапкершілігін белгілейтін заңды және өнегелі норма-лар. 1 жағдаят. Қайрат пен Алмас өте жақын дос. Қайрат Алмасқа қалаға барсаң маған үялы телефон алып келуін өтінді. Алмас жақсы деп қомақты қаражатты алды. Бірақ оның ойында басқа ойлар болды. Яғни, досына әйтеуір ескі үялы телефон алды да, қалған ақшаны өз қалтасына басты. Сен Алмастың орнында болсаң не істер едің? 2 жағдаят. Айман еңбек демалысына шығуға дайындалып жүр. Бірақ соңғы уақыт-та жұмысына салғырт қарап, дүрыс жасамайды. Бүл жағдайды байқаған бастығы оны еңбек демалысына шығармады. Неге? Себебі қандай деп ойлайсың? З жағдаят. Ардақ оқуға түсіп, қазірге таңда жатақхана да түрып жатыр. Бұрыңғыдай ата- анасы жанында емес. Ол сабаққа бармай, жатақханаға кеш келеді. Сен Ардақтың бойынан қандай қасиет байқадың? Сен оның орнында болсаң не істер едің? Видеороликпен жүмыс. АДАЛДЫҚ «Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол». «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» (А. Құнанбайұлы) «Мақтан үшін мал жима, жан үшін жи, Ғибадат пен адалдық ар үшін жи». «Бізше адам өмірін түзеуге, барлық адамдар тату тұруға негізгісі адал еңбек, ақ жүрек, арлы ақыл болуы керек. Дүниеде бұл үшеуі үстем болмай, адам баласына тыныш өмір сүруге мүмкіндік жоқ». (Шәкәрім Құдайбердіұлы) ІІІ. Адамның жақсы-жаман
қасиеттері. Сен қандайсың?. . |
Оқушылар оң қолдарын сол жақ кеуде тұсына қолдарын қойып әнұранды орындайды.
- Оқушылар пікір алмасады - Әр қатарға 1 жағдаят беремін. Оны өз араларында ше-шіп, қорытындыны келесі қатарға айтады. Солай әр қатар алмаса отырып жағдаят шешеді.
әр оқушы түсінгенін айтып, қорытынды ой айтады. |
https://www.youtube.com/watch?v=SG01ElPTBz4
https://www.youtube.com/watch?v=E1OCd78QEjk
https://youtu.be/EuPMрибухЅ8 https://youtu.be/EuPMpu0yxS8 |
||||||
|
|
3 Кері байланыс ...Не білдім?, - Маған ...техника ұнады! Не үйрендім?, – деген сұрақтар арқылы жасалады. Оқушылар «Әй жарайсың», «Бәрекелді» деген сияқты арқылы бағаланады. |
Оқушылар өз ой-пікірлерімен бөліседі. |
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адалдық – ардың ісі.
Адалдық – ардың ісі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Рудный қаласы білім бөлімінің Міржақып Дулатұлы атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|
|
||||||
|
Пәні: |
Сынып сағаты |
|
|
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Карабалина Диана Адилевна |
|
|
||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адалдық – ардың ісі. |
|
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды адалдыкка, жауапкершілікке баулимын болашак өмірде адалдықпен пен жауапкершіліктің ара-жігін ажыратуды түсіндіре-мін; Осы касиеттерді баланың бойына дарытып, дамытамын. |
|
|
||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру
|
ІІ. Негізгі кезең
Адалдық - адам мінезіндегі бағалы қасиет, жеке тұлғаның сана-сезіміне, ар-ұжда-нына қайшы келмейтін, халықтың мақсат-мүддесін көздейтін, тарихи шындықпен, прогреспен ұштасып жататын іс-әрекеттер. Әрбір қоғамның адалдық жайында өзін-дік пайым-түсінігі бар. Қарапайым халық әрқашан да адалдық қасиеттерін кіршіксіз таза ұстауға ұмтылады. "Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол", — дейді Абай. Адалдық адамның жеке басы мен моральдық тұлғасын сипаттайды. Ол туа пайда болмайды. Қоғамның дамуына сәйкес әрбір адамның өнегелі тәрбиесіне, оқып білім алуы мен адал еңбектену процесінде қалыптасады. Адалдық жеке тұлғалар мен адамдардың абырой-атағын арттыратын ізгі қасиет. Жауапкершілік [1] — адам бойындағы белгілі бір істі, өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу- қазіргі заман өзекті мақсаты. Мұғалімнің өзінде де жауапкершілік бол-ғаны жөн. Жауапсыз мұғалім білім саласындағы енбейтін кұбылыс; ата-аналардың өз балалары тәрбиесі үшін жауапкершілігін белгілейтін заңды және өнегелі норма-лар. 1 жағдаят. Қайрат пен Алмас өте жақын дос. Қайрат Алмасқа қалаға барсаң маған үялы телефон алып келуін өтінді. Алмас жақсы деп қомақты қаражатты алды. Бірақ оның ойында басқа ойлар болды. Яғни, досына әйтеуір ескі үялы телефон алды да, қалған ақшаны өз қалтасына басты. Сен Алмастың орнында болсаң не істер едің? 2 жағдаят. Айман еңбек демалысына шығуға дайындалып жүр. Бірақ соңғы уақыт-та жұмысына салғырт қарап, дүрыс жасамайды. Бүл жағдайды байқаған бастығы оны еңбек демалысына шығармады. Неге? Себебі қандай деп ойлайсың? З жағдаят. Ардақ оқуға түсіп, қазірге таңда жатақхана да түрып жатыр. Бұрыңғыдай ата- анасы жанында емес. Ол сабаққа бармай, жатақханаға кеш келеді. Сен Ардақтың бойынан қандай қасиет байқадың? Сен оның орнында болсаң не істер едің? Видеороликпен жүмыс. АДАЛДЫҚ «Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол». «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» (А. Құнанбайұлы) «Мақтан үшін мал жима, жан үшін жи, Ғибадат пен адалдық ар үшін жи». «Бізше адам өмірін түзеуге, барлық адамдар тату тұруға негізгісі адал еңбек, ақ жүрек, арлы ақыл болуы керек. Дүниеде бұл үшеуі үстем болмай, адам баласына тыныш өмір сүруге мүмкіндік жоқ». (Шәкәрім Құдайбердіұлы) ІІІ. Адамның жақсы-жаман
қасиеттері. Сен қандайсың?. . |
Оқушылар оң қолдарын сол жақ кеуде тұсына қолдарын қойып әнұранды орындайды.
- Оқушылар пікір алмасады - Әр қатарға 1 жағдаят беремін. Оны өз араларында ше-шіп, қорытындыны келесі қатарға айтады. Солай әр қатар алмаса отырып жағдаят шешеді.
әр оқушы түсінгенін айтып, қорытынды ой айтады. |
https://www.youtube.com/watch?v=SG01ElPTBz4
https://www.youtube.com/watch?v=E1OCd78QEjk
https://youtu.be/EuPMрибухЅ8 https://youtu.be/EuPMpu0yxS8 |
||||||
|
|
3 Кері байланыс ...Не білдім?, - Маған ...техника ұнады! Не үйрендім?, – деген сұрақтар арқылы жасалады. Оқушылар «Әй жарайсың», «Бәрекелді» деген сияқты арқылы бағаланады. |
Оқушылар өз ой-пікірлерімен бөліседі. |
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз













