Адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары 8 cынып биология пәнінен жаңартылған білім мазмұны бойынша құрастырылған. Сабақ барысында жаңа әдістер мен тәсілдерге арнайы уақыт бөлініп, қызықты қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.1

Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтары

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу

мақсаттары

8.1.6.6 Адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану


Барлық оқушылар: Бұлшықеттердің құрылысын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Бұлшықеттердің түрлерін ажыратады.

Кейбір оқушылар: Бұлшықеттердің құрылысы мен негізгі топтарының байланысын түсіндіреді.


Бағалау критерийі

  1. Бұлшықеттердің түрлері мен құрылысын біледі;

  2. Бұлшықеттердің байланысу жолдарын түсіндіре алады;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мимика, бицепс,трицепс,трапеция,бұлшықет,дафрагма

Оқылым, айтылым,тыңдалым дағдылары: Мәтінді оқиды,тыңдайды,ортақ түйінді шешімді жазады,диалогты сұқпаттасады,яғни айтылым болады.


Жазылым дағдылары:

Тақырыпқа қатысты негізгі тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

2. Сөздіктерді жазады:

Мимика, бицепс,трицепс,трапеция,бұлшықет,дафрагма

Құндылықтарға баулу




Мәңгілік ел қүндылығы:Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет. Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу


Пәнаралық байланыс

Дене шынықтыру дене сымбатының қалытасуына септігін тигізеді

Алдыңғы білім


Бұлшықет ұлпасының құрылысы, оның құрылысына қарай жіктелуі, олардың ерекшелігі мен қызметі бойынша білімдері қалыптасқан

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы



0-3 минут








4-7 минут

1.Сәлемдесу.

2. «Шаттық шеңбер» арқылы сыныпта атмосфера қалыптастыру.

3.Топқа бөлу:Мозайка”.әдісі бойынша бөлінеді(қиынды қағаздардан адам бұлшықеттерінің бөліктерін құрастырады)

1-топ: Бас және мойын бұлшықеті

2- топ: Тұлға бұлшықеті

3- топ: Аяқ-қол бұлшықеттері

4.Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылардың бұрынғы біліміне сүйене отырып жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі қолданамын.

1. Бұлшық ет ұлпасы дегеніміз не?

2.Бұлшықет ұлпалары нешеге бөлінеді?

3.Миокард дегеніміз не?

4.Бірыңғай салалы бұлшық ет ұлпалары қай жерде кездеседі?

5.Жұту бұлшық еттері қай ұлпа тобына жатады?

6.Көлденен жолақта бұлшық ет ұлпалары неше уақытқа сақталады?



Слайд, үлестірме суреттер







Слайд

Сабақтың ортасы

8-11 минут


12-19 минут













































































20-23 минут




















































24-26 минут





































27-34 минут

5. «Бұлшықеттердің құрылысы мен түрлері» тақырыбында бейне ролик көрсету.

6. Көрсетілген бейне роликті пысықтау және тақырыпты оқып үйрену мақсатында «Елші» әдісін қолданамын. Осы оқулықтан бүгінгі жаңа сабақ тақырыбын оқып шығып, әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды талқылауға кіріседі.Әр топтан бір елші шығып өздерінің тапсырмаларын келесі топтарға түсіндіреді.

1-топ: Бас және мойын бұлшықеті


2- топ: Тұлға бұлшықеті


3- топ: Аяқ-қол бұлшықеттері

Дескриптор:

-Оқушылар суреттерге қарап бұлшық еттердің бөліну типтерін сипаттап бере алады.

-Өздерінің дене бөліктеріндегі бұлшықеттерді ажыратып ,дәптерлеріне жазып алады.

Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бас бармақ» әдісін қолданамын.


7.«Семантикалық карта»әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жұптық жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.


Дескриптор:

-Оқушылар бұлшық еттердің қызметтерін ажырата алады.

-Оқушылар ішкі мүшелердің қандай бұлшық еттерге жататынын біледі.


Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бағдаршам» әдісін қолданамын.


8. «Сызықтық тест»әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жеке жұмыс жасайды. Берілген парақшаларға тесттің жауабын сызық арқылы көрсетеді


Дескриптор:

-Оқушылар бұлшық еттердің түрлерін ажырата алады.

- Бұлшықеттердің ерекшелігін, атқаратын қызметін айта алады

Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Смайлик» әдісін қолданамын.

9.«Модельдеу»әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар топпен жұмыс жасайды. Берілген суреттерді құрастырып, бұлшықеттердің негізгі топтарын ажыратып,байланысу жолдарын түсіндіреді.

Дескриптор:

-Оқушылар бұлшық еттердің түрлерін ажырата алады.

- Бұлшықеттердің байланысу жолдарын түсіндіре алады.

Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Жұлдыз» әдісін қолданамын.














Интербелсенді тақта, ноутбук







Мәтін, кесте сызылған үлестірме





































Бас,тұлға

аяқ-қол макеті












































суреттер, үлестірме қағаз, маркер





















Бағдаршам түстері






















суреттер, үлестірме қағаз, маркер



































суреттер, үлестірме қағаз


Сабақтың соңы


35-40 минут

Рефлексия:

«Плюс» «Минус» «Қызықты» әдісі арқылы оқушылардын кері байланыс аламын.

1.Бүгінгі сабақтан алған әсерін қандай?

2.Топта жұмыс істеу саған ұнады ма?

Мен....................білдім.

Мен үшін...............қызықты болды.

Менің..............білгім келеді.

Мені..............таң қалдырды.


Стикер

Үлестірме

Қағаз







Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардын қажеттіліктеріне қарай тапсырмалар беремін.

1. «Елші» әдісін негізге ала отырып мақсатым оқушыларға бұлшықеттердің түрлерін таныстыру.Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар тақырыпты оқып бір – біріне бұлшықет түрлерін таныстырады.

2. «Сематикалық карта»және «сызықтық диктант»әдісін. Бұл тапсырмада оқушылар жұптық және жеке жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.Бұл тапсырмады оқушылар бұлшықеттердің құрылысы мен түрлерін ажыратады.

3.«Модельдеу»әдісі. Бұл тапсырма дарынды балаларға негізделген. . Берілген суреттерді құрастырып, бұлшықеттердің негізгі топтарын ажыратып,байланысу жолдарын түсіндіреді.

Бағдаршам және бас бармақ арқылы бағалау сабақ барысында орындалды.

1. Бағдаршам. Оқушыларда қызыл, сары, жасыл түсті карточкалар бар, оқушылардың алдында тұрады. Оқушылар бағдаршам түстерін пайдаланып, өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды

жасыл – барлығы түсінікті;

сары – әлі де практика қажет,

сұрақтар бар;

қызыл – түсінген жоқпын

2.Бас бармақ.. Оқушылар бас бармақтары арқылы өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды

Бас бармақты жоғары көтерсе – барлығын түсіндім

Бас бармақты ортаға көтерсе – енді түсініп келемін

Бас бармақты төмен түсірсе – түсінбедім

3.




Шаршаудын алдын алу үшін барлық оқушыларға дене бұлшықеттерінің қимылдарын орындату.

Техникалық қауіпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау.



Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.07.2018
1437
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі