Дүниетану. 2-сынып
Тақырыбы: Адам өміріне не қажет?
Мақсаты: Адам өміріне ең қажентті жағдай не екенін түсіндіре отырып, тақырыпты түсініп оқуға, әңгімелеп айта білуге дағдыландыру. Танымдық қабілеттерін дамыту. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.
әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: суреттер.
Барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі: кіріспе әңгіме, ауызша сұрақтарға жауап алу.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:Адам өміріне не қажет екенін түсіндіру,
өмірмен байланыстыру.Су, ауа, тамақ, жылу, жарық Оқулықпен жұмыс.Іштей оқу
Тізбектей оқу Дәптермен жұмыс.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. Сұрақтарға жауап алу,әңгімелету. Ауа туралы не білеміз?
/ таза ауа қайдан пайда болады? Табиғатты құрайтын 3 негіз /жер, су, ауа/
ҮІІ. Бекіту.Жұмбақтар шешу. Ойын «Кім тапқыр»
ҮІІІ. Үйге тапсырма:4-5 бет оқу Бағалау.
№ 2. Тақырыбы: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар.
Мақсаты: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар не екенін ұғындыру
Дүниетанымын , ой-өрісін дамыту. Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап , іздену
Көрнекілігі: суреттер, жұмбақ
Барысы.І.Ұйымдастыру кезеңі : сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Адам өміріне не қажет?
ІІІ. Өткенді қорыту:Шөлдегенде не ішеміз? Қараңғыда не іздейміз? Қарнымыз ашқанда ше? Өмірмен байланыстыру.
ІҮ. Мақсат қою: Тақырыбын мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ: Адам өміріне ең қажетті жағдайда қайдан алады? / үй салу өзімізге қажетті нәрсе/ өмірмен байланыстыру. Тақырыпты оқу. Іштей оқу. Тізбектей оқу. Жеке-жеке оқу.
ҮІ. Түсінгендерін сұрау :Ең қажетті жағдайларға не жатады? Адам жылуды қайдан алады? Жылу жүру не үшін керек?
ҮІІ .Бекіту:суретке қарап әңгімелеу. Жұмбақтар шешу. Шешуі: ауа, су, тағам, киім/
ҮІІІ. Үйге тапсырма : 1. 6-8 бет оқу 2. Бағалау
3.Тақырыбы: Нан – тамақтың атасы
Мақсаты: Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам тақырыбын оқып, түсіндіру.Танымдық қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру
Көрнекілігі:суреттер
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі- Сабаққа дайындық
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау Адам өміріне ең қажетті жағдай. Сұрақтарға жауап алу.Түсінгендерін сұрау
ІІІ. Өткенді пысықтау Адам жылуды қайдан алады? Адам өміріне ең қажетті жағдайлар
ІҮ. мақсат қою Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам.
Ү. Жаңа сабақ а/ дастарханға нан қалай келетіні туралы айтып, түсіндіру.
ә/ тақырыпты оқып, түсіндіру. б/ іштей оқу - тізбектей оқу -жеке-жеке оқу
Сергіту сәті
ҮІ .Түсінгендерін тексеру Сүт, айран, май отбасы дастарханына қалай келеді?
ҮІІ. Қорыту - Бүгін не өттік? -Тыйым сөздер
ҮІІ. Үйге тапсырма -8-9 бет оқу -Бағалау
4.Тақырыбы: Адам еңбегімен қадірлі
Мақсаты:1. «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқи отырып, еңбек адамның жақсы өмір сүруі үшін қажетті әрекет екенін түсін 2. Танымдық қабілеттерін дамыту 3. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік
Көрнекілігі:суреттер,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі - Сабаққа дайындық
ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам» тақырыпты оқу
түсінгендерін сұрау
ІІІ Өткенді пысықтау- нан туралы мақал-мәтелдер, тақпақтар
ІҮ мақсат қою«Еңбек етпеген ішіп-жемейді»
Ү. Жаңа сабақа/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқып түсіндіру.
ә/ Сұрақтарға жауап алу б/ тақырыпты оқу 1. іштей оқу 2. тізбектей оқу
3. жеке- жеке оқу
в /Сергіту сәті ән «Болайықшы осындай» г/ Дәптермен жұмыс
ғ/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» дегенді қалай түсінесіңдер?
ҮІ. Түсінгендерін тексеру
Сабағыңа жөндеп
Әзірленсең еңбек
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек
ҮІІ.Қорыту: Еңбектің наны тәтті Жалқаудың жаны тәтті
ҮІІІ. Үйге тапсырма 1. 10-11 бет оқу 2. Бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Адам өміріне не қажет?" Дүниетану. 2 сынып
"Адам өміріне не қажет?" Дүниетану. 2 сынып
Дүниетану. 2-сынып
Тақырыбы: Адам өміріне не қажет?
Мақсаты: Адам өміріне ең қажентті жағдай не екенін түсіндіре отырып, тақырыпты түсініп оқуға, әңгімелеп айта білуге дағдыландыру. Танымдық қабілеттерін дамыту. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.
әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: суреттер.
Барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі: кіріспе әңгіме, ауызша сұрақтарға жауап алу.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:Адам өміріне не қажет екенін түсіндіру,
өмірмен байланыстыру.Су, ауа, тамақ, жылу, жарық Оқулықпен жұмыс.Іштей оқу
Тізбектей оқу Дәптермен жұмыс.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. Сұрақтарға жауап алу,әңгімелету. Ауа туралы не білеміз?
/ таза ауа қайдан пайда болады? Табиғатты құрайтын 3 негіз /жер, су, ауа/
ҮІІ. Бекіту.Жұмбақтар шешу. Ойын «Кім тапқыр»
ҮІІІ. Үйге тапсырма:4-5 бет оқу Бағалау.
№ 2. Тақырыбы: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар.
Мақсаты: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар не екенін ұғындыру
Дүниетанымын , ой-өрісін дамыту. Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап , іздену
Көрнекілігі: суреттер, жұмбақ
Барысы.І.Ұйымдастыру кезеңі : сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Адам өміріне не қажет?
ІІІ. Өткенді қорыту:Шөлдегенде не ішеміз? Қараңғыда не іздейміз? Қарнымыз ашқанда ше? Өмірмен байланыстыру.
ІҮ. Мақсат қою: Тақырыбын мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ: Адам өміріне ең қажетті жағдайда қайдан алады? / үй салу өзімізге қажетті нәрсе/ өмірмен байланыстыру. Тақырыпты оқу. Іштей оқу. Тізбектей оқу. Жеке-жеке оқу.
ҮІ. Түсінгендерін сұрау :Ең қажетті жағдайларға не жатады? Адам жылуды қайдан алады? Жылу жүру не үшін керек?
ҮІІ .Бекіту:суретке қарап әңгімелеу. Жұмбақтар шешу. Шешуі: ауа, су, тағам, киім/
ҮІІІ. Үйге тапсырма : 1. 6-8 бет оқу 2. Бағалау
3.Тақырыбы: Нан – тамақтың атасы
Мақсаты: Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам тақырыбын оқып, түсіндіру.Танымдық қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру
Көрнекілігі:суреттер
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі- Сабаққа дайындық
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау Адам өміріне ең қажетті жағдай. Сұрақтарға жауап алу.Түсінгендерін сұрау
ІІІ. Өткенді пысықтау Адам жылуды қайдан алады? Адам өміріне ең қажетті жағдайлар
ІҮ. мақсат қою Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам.
Ү. Жаңа сабақ а/ дастарханға нан қалай келетіні туралы айтып, түсіндіру.
ә/ тақырыпты оқып, түсіндіру. б/ іштей оқу - тізбектей оқу -жеке-жеке оқу
Сергіту сәті
ҮІ .Түсінгендерін тексеру Сүт, айран, май отбасы дастарханына қалай келеді?
ҮІІ. Қорыту - Бүгін не өттік? -Тыйым сөздер
ҮІІ. Үйге тапсырма -8-9 бет оқу -Бағалау
4.Тақырыбы: Адам еңбегімен қадірлі
Мақсаты:1. «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқи отырып, еңбек адамның жақсы өмір сүруі үшін қажетті әрекет екенін түсін 2. Танымдық қабілеттерін дамыту 3. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік
Көрнекілігі:суреттер,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі - Сабаққа дайындық
ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам» тақырыпты оқу
түсінгендерін сұрау
ІІІ Өткенді пысықтау- нан туралы мақал-мәтелдер, тақпақтар
ІҮ мақсат қою«Еңбек етпеген ішіп-жемейді»
Ү. Жаңа сабақа/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқып түсіндіру.
ә/ Сұрақтарға жауап алу б/ тақырыпты оқу 1. іштей оқу 2. тізбектей оқу
3. жеке- жеке оқу
в /Сергіту сәті ән «Болайықшы осындай» г/ Дәптермен жұмыс
ғ/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» дегенді қалай түсінесіңдер?
ҮІ. Түсінгендерін тексеру
Сабағыңа жөндеп
Әзірленсең еңбек
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек
ҮІІ.Қорыту: Еңбектің наны тәтті Жалқаудың жаны тәтті
ҮІІІ. Үйге тапсырма 1. 10-11 бет оқу 2. Бағалау
шағым қалдыра аласыз













