Материалдар / Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметін анықтау Қаңқа бөлімдерін атап, ерекшеліктерін сипаттау
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім

Қозғалыс.Биофизика

Педагогтың аты-жөні

Мукашева А.Б

Күні

24.01.2024ж

Сынып 8 а,ә

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі

Оқу мақсаттары

8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты


Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметін анықтау

Қаңқа бөлімдерін атап, ерекшеліктерін сипаттау

Бағалау критерийі

Адам ағзасындағы сүйектің маңызын анықтайды

Қаңқа бөлімдерін және сүйек түрлерінің ерекшеліктерін ажыратады

Тірек қимыл жүйесінің қызметтерін түсіндіреді

Құндылыққа баулу

Мәңгілік ел» құндылығы:

Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім

Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық

Сабақтың барысы

Сабақтың басы

0-3мин

  1. «Ұйымдастыру сәті.

  2. Оқушылармен амадасады, түгелдейді

  3. Психологиялық ахуал туғызу.

Егер сіздің досыңыз болса-көршіңнің басын сипа

Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз- Аяқтарыңды топырлатыңдар

Егер сіз өз еліңді жақсы көрем десеңіздер- қол соғыңыздар

Көңіл күйлері көтеріледі


«Жеребе» арқылы 3 топқа бөлінеді.
Үй жұмысын тексеру «Мені таны» ойыны атты жүргізу.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Оқушылар биологиялық әдіспен қағаз қиындыларын құрайды

3- топқа бірігеді.

1-топ Бас қаңқасы

2-топ Кеуде қуысының қаңқасы

3

19

-топ Аяқ- қол қаңқасы





Мұғалімнің қошеметі

Жарайсыздар!

Керемет!





Бағалау парағы таратылады

дидактикалық материалдар.




Интерактивті тақ



Сабақтың ортасы

3-10мин






















Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға сандары бар құпия тапсырма ұсынады. Әр санда таңдай отырып қандай сурет жасырынғандығын анықтайды. Сұрақтар тізбегін ұсынады.



1. Ағзамыздағы сүйектің қандай тірек қимыл жүйесі бар деп ойлайсыздар?

2. Баланың сүйегінің ересек адам сүйегінен қандай айырмашылығы бар деп ойлайсыздар?

3. Адам денесіндеқаншасүйек бардепойлайсыздар?

4.Сүйек қандай қызметтер атқарады



Оқушылардың тақырыпты толық түсіну мақсатында бейнекөрстеілімі ұсынады

Мұғалім түсіндірме жүргізеді


.Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсыну

1-тапсырма

Оқушылар берліген тапсырмадан сандарды таңдай отырып құпия суретті ашады, тақырыпты анықтайды сұрақтарға болжамды жауаптарын айтады









Оқушылар берілген тапсырманы орындайды


Жарайсыздар!

Өте жаксы жауап!

Ұтымды жауап!

Мұғалім қошеметі

















Дескриптор:

-бас сүйектерін сәйкестендіреді

-кеуде сүйектерін ажыратады

-аяқ-қол сүйектерін көрсете алады-2балл

Бағалау парағы


Суретті тап

https://learningapps.org/watch?v=p9g001euj24



бейнекөрсетілім

https://youtu.be/5_hD7AWdT_Y?si=QrKYH61aA15EtT-5



тапсырма

https://learningapps.org/view23706897





Shape2




10-25мин

«Қаңқаны сөйлет» тапсырмасы Топтық жұмыс

Оқушыларға жасанды интелект арқылы қаңқаның тапсырмасын бейнеүндеуін көрсетеді

1-топ Бас қаңқасы бөлімдерін сипаттау

2-топ Кеуде қуысының қаңқасы талдау

3-топ Аяқ- қол қаңқасын ажырату


Топтар өз жұмыстарын қорғап болып сызбаны толтыруларын ұсынады

Оқушылар берілген тапсырманы бейнені тыңдай отырып, топта орындайды.



Тақырып бойынша сызбанұсқаны дұрыс толтырып қорытындылайды


Бағалау критерийі:

-Бас қаңқасы бөлімдерін сипаттайды

- Кеуде қуысының қаңқасы талдайды

- Аяқ- қол қаңқасын ажыратады

-сызбаны толтырады

Бағалау: топтар бірін бірі мөр қою арқылы бағалайды

https://youtu.be/UOqv8z89mLE?si=U86XAqxzeiF9j9N_



https://learningapps.org/watch?v=pyxh2da2j23



Жеке жұмыс

25-30мин

Оқушыларға жалпылама төмендегі тапсырмалар беріледі, тапсырманы дәптерлеріне орындайды

2-Тапсырма: № 2;4;6; 8 сандарымен берілген сүйектерді атаңыз және қызметін анықтаңыз.


2____________________________________________

4____________________________________________

6____________________________________________

8___________________________________________

Бағалау критерийі:


- Тірек– қимыл жүйесінің қызметтерін анықтайды;




Дескриптор:


- тірек- қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды – 1 балл;

- тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін сипаттайды– 2 балл;

Бағалау парағы

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері




Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.

30-37 мин


«Көршіңмен ойлас» тәсілі

3-тапсырма Құйымшақтың ерекше қасиеті

Адам баласының құрсақтағы жара­тылысы мен дамуы құйым­шақтан басталатынын көпшілік біле бермейтіні рас. Адамның осы аталған мүшесі шірімей, Қиямет күніне дейін сақталатынын да біреу білсе, біреу білмес.



С он­дықтан құйымшақ денедегі ең мық­ты сүйек болып табылады. Мұның қасиеті туралы біле жүр­геніңіз абзал

А)Құйымшақ бел омыртқаның қай бөлімінде орналасқан ______________________________________________________________________________________________

В) Құйымшақты жаралап алу қауіпті деп ойлайсың ба? Өзұсынысыңдыжаз__________________________________________________________________________________________________________

С:Тірек-қимыл жүйесі мен олардың қызметі арасында қандай байланыс бар екенін анықтаңдар. Олардың қозғалмалы және қозғалмайтынбөліктері қалай аталады?

-Денеміздің қандай жұп жалпақ бөліктері бірігіп кеткен үш сүйектентұрады?

-Жалпақ сүйектердің басты қызметіқандай?

-Қаңқаның қандай бөлімінде 12 жұп жалпақ сүйек орналасқанынкөрсетіңдер. Осы бөлімнің тағы қандай сүйектерінбілесіңдер?

-Қандай сүйектерде қоректік заттар қоры бар екеніне және неше жастаболатынына мысалдар келтіріңдер.

-Ағзаға кальций мен фосфор не үшін керек екені туралы пікірлеріңдіайтыңдар. Олар қайда болады?



Оқушылар топта жұптаса отырып адам қаңқасының құрылымдарын зерделейді;

А)Адам денесінің жамбас бөлігінде орналасқан құйымшақ арқадағы омыртқа бағанының ең ұшында, сегізкөзден төмен орналасқан.

В) құйымшақты жаралап алған кезде жамбас сүйегі аумағы ауырып, жағымсыз әсер тудырады. Бұндай жарақаттар құйымшақты соғып алғанда, шығарып алғанда туындайды




Ситуациялық сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады

Дескриптор:

Құймышақтың қай бөлімде орналасқандығын сипаттайды-2



















-адам қаңқасының құрылымдарын біледі және маңызын сипаттайды– 2 балл;



Бағалу парағы









Суреттер

Үлес тріме материалдар





37-43мин

Сабақты бекіту: «Соңғы сөзді мен айтам» тәсілі

4-тапсырма

Қаңқа,бұлшық­ет,

­түтік­тәрізді­сүйектер,

­жалпақ­сүйектер,­

бассүйек,­ми­бөлігі,­бет­бөлігі,

­кеуде­қуысы,­омыртқа­жотасы

,­иық­белдеуі,­қолдың­еркін­қозғалатын­сүйектері,

­жамбас­белдеуі,­аяқтың­еркін­қозғалатын­сүйектері.


Оқушылар берілген сөздерді тақырыптан не түсінгендерін бір ауыз сөзбен жеткізеді,








Дескрпитор:

-терминдерге анықтамасын айтады

Әрбір жауап -1балл

Смарт сағат










Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!