Материалдар / Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты

Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ барысы кіріктілген сабақ ретінде өтілді. Кіріктілген пән тарих болды
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Бөлім: Адам құқығы мен

бостандығы

Мектеп: № 80ІТ мектеп -лицейі

Күні: 08.12.2022 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бердалиева А

Сынып: 9 «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру;

Сабақ мақсаты

«Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты» тақырыбына жазылған әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіреді.

Бағалау критерийі

  • Мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырады;

  • Салалас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратып, түрлендіреді.

Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім(2-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім

Адам құқығы туралы білімдерін дамытады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар





Сабақтың басы



15 - мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Жағымды психологиялық ахуал. (амандасу, қол бұлғау, «өте жақсы» белгісі)

Жаңа сабақтың

Оқу мақсатымен таныстыру.

Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:

  1. Оқу мақсаты түсінікті ме?

  2. Оқу мақсатына жету үшін қандай қадамдар жасаймыз.

(Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады)


І Қызығушылықты ояту.

Топқа бөлу.

«Жалғаулықтар» әдісі

1-топ Қарсылықты салалас құрмалас «Тәртіпке бас иген құл болмайды»

2- топ Ыңғайлас салалас құрмалас «Балам бол, басқа бол-бәріңе заң біреу»

3- топ Талғаулы салалас құрмалас «Тура биде туған жоқ, туғанды биде иман жоқ»


ІІ Үй тапсырмасын сұрау: Оқушыларға үй тапсырмасына «Азаматтардың құқықтары мен бостандығы» тақырыбында 7- тапсырма берілген. Теория бойынша жай сөйлем мен салалас құрмалас сөйлем.

  1. Дәптердегі тапсырманы тексеру.

(Қосымша сұрақтар бойынша білімдерін тексер)

  1. «Ия» «Жоқ» әдісі

  2. «Дайын жауап» әдісі

  3. «Сұрақ-жауап» әдісі


Оқушылар назарын сабаққа аударады.


«Жалғаулықтар» әдісі бойынша 3-топқа топқа бөлінеді.

ҚБ «Күн мен бұлт»



жалауша




























Сабақтың ортасы



25 мин












































Мағынаны тану. Жаңа сабақ тақырыбы: Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты

Интеграциялық сабақ ретінде Тарих пәнінің мұғалімі: Айтураева Лаззат ұстаздарыңыз осы тақырып бойынша сіздерге дайындап келген мәліметтерімен бөліседі .


ОҚЫЛЫМ АЛДЫ ТАПСЫРМАСЫ. «Сұрақ қою» тәсілі


  1. Қоғамда адам құқықтары мен бостандықтары қажет пе?

  2. «Адам құқығы – мемлекеттің басты қуаты» деген сөзді қалай түсінесіздер?

  3. Зайырлы мемлекет болу үшін адам құқығын сақтаудың маңыздылығы неде?


ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.


І - ТОП


Ә мәтіні «Оқыған азамат» әңгімесі


Мәтін

Оқыған азамат әңгімесінде қандай мәселе көтерілді?

Әңгімеде қандай мәселе көтерілді?

«Оқыған азамат» әңгімесі




Дескриптор:

-Мәтінді мұқият оқиды;

-мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;

- Көтерілген мәселеге дұрыс болжам жасайды

-мәтін мазмұндық сипатына, құрылымына мән береді;

-тақырып бойынша пікірін білдіреді;



ІІ - ТОП

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІНГІ ТАПСЫРМА;

А мәтіні. «Адам құқығы –мемлекеттің басты қуаты»

Ә мәтіні «Оқыған азамат»

«Тұжырым картасы» тәсілі. Көрсетілген сызба бойынша мәтіндердің құрылымы мен рәсімделуін, жанрлық ерекшелігін топ ішінде талдаңыз.


Блок-схема: извлечение 1 Формасы

Жанры

Мақсаты

Аудиториясы

Мазмұны

Стилі

Тілі: сөз, сөйлем, мәтін



А-мәтіні.

«Адам құқығы –мемлекеттің басты қуаты»

Мәтіннің тақырыбы

Ә-мәтіні «Оқыған азамат»



Формасы



Жанры



Аудиториясы



Мақсаты



Стилі



Тілі



Сөз, сөйлем, мәтін



Дескриптор:

-Мәтіндердің ұқсастығын анықтайды;

- Мәтіндердің тақырыбы мен қызметіндегі айырмашылықты көрсетеді;

- Құрылымы мен тілдік ерекшеліктерін салыстырады;


ІІІ-ТОП


«Пирамидалық талқылау» стратегиясы


Тапсырма: Оқулықта берілген « Артық болмас білгенің» айдарында берілген мәліметтер негізінде жалғаулықты және жалғаулықсыз ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдер құрастырып жазыңыздар. (сөйлем саны 3-4 сөйлем)


Дескриптор:

- Мәтіннен мәліметтер алады

- Сөйлем құрастырады

- жалғаулықты және жалғаулықсыз ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдер құрастырады.



«СЕРГІТУ СӘТІ»


ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН

Мyхтар Әуезовтің «Оқыrан азамат» әңгімесінде адам құқықтары бұзылrан ба? Ойларыңды ортаға салып, пікірлесіңдер. қоrамдық- саяси, rылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындаңдар.

WORDwall арқылы интерактивті тест тапсырмалары


Өзін-өзі бағалау. Оқушы бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды.






Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.











Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.



Өзара ой бөліседі

























Топтық жұмыс.



























Ізденіп тапсырманы орындайды








ЖИ арқылы жасау
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі