|
Бөлім: |
10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алахаева Л.Ж |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10. ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.9 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін айтады Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды атайды осы мәселелерді шешу жолын ұсынады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. «Химиялық тілек» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. 3.Өткен тақырыпты қайталау Мақсаты : Өткен білімді қайталай отырып, жаңа біліммен байланыстыру «Wordwall» платформасын арқылы сұрақтарға жауап беру 1.Галогендер қай топта орналасқан?(VII) 2. «Галоген» (Тұз тұзуші) мағынасы? 3.Галогендерді кіретін элементтер?(Фтор, хлор, бром,йод,астат) 4.Хлорсутекің формуласы қандай?(HCl) 5.Тұз қышқылын қолдану салаларын айт? (Кез келген жауап) 4. Топқа бөлу. Мақсаты: Ынтымақтастық ортада, рөлдік функцияны бөле отырып бір бірін жетілдіру Nish.mat платформасы арқылы топтқа бөледі.
|
-Пән мұғалімімен амандасады -Кезекші сынып туралы ақпарат береді Оқушылар бір-біріне тілек айтады
Оқушылар «Wordwall» платформасы арқылы берілген сұраққа жауап береді.
Оқушылар «Nish.mat» қосымшасы арқылы 3 топқа бөлінеді |
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөзлер: «Жарайсыңдар!» «Тамаша!
Дескриптор 1.Галогендер қай топта орналасқаның айтады 2.Галоген сқзінің мағынасын айтады 3.Галогендерді атайды 4.Хлорсутек формуласын жазады 5.Тұз қышқылын қолдану салаларын айтады Жалпы 1 балл. Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Слайд 1
«Wordwall»
Слайд 2
NISH. MAT
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) «Жұмбақ » әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу. Алғашқы көмекке пайдаланатын бейметалл. (Йод) «Телеграмма» әдісі «10 сыныпқа телеграмма келді. Телеграмма Менделеев мемлекеті, Галогендер қаласы, 7 көше, 5 үй, 53 қабат 127 квартирадан.» -Ал , оқушылар телеграмма қай элементтен келіпті? - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін қандай деп ойлайсыздар?
Сабақ тақырыбы , мақсаттарымен таңыстырады |
Оқушылар жұмбақты табады. Өз жауабын дәлелдейді.
Сабақ тақырыбын болжап айтады |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Слайд 3
Слайд 4 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 6 мин. |
«Кинокадр» әдісі арқылы бейнематериал көрсетеді. «Түртіп алу» әдісі.
Арасында тоқтатып сұрақтар қойып отырады 1.Йодты биологиялық ролі қандай? 2.Йод организмде азаю қандай ауыруларға алып келеді? 3.Организмде йод тапшылығы қандай аталады? 4.Аяғы ауыр аелдерге йод тапшылығы қандай кері әсері көрсету мүмкін ?
|
Оқушылар бейнематериалды көреді. Керекті мәліметтерді жазып алады
Сұрақ арға жауап береді |
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» « Тағы да қосатындарың бар ма? Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөзлер: Жақсы, тағы да қосатындарың бар ма? |
https://www.youtube.com/watch?v=VFyk24v2voQ
Слайд 5 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
Жаңа тақырып меңгеруде оқушыларға бағыт бағдар беру арқылы «Ойлан, топтас, бөліс » әдісі арқылы үш топқа оқулық бойынша талқылау сұрақтары беріледі,постер құруға тапсырма беріледі. «Адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролі» тақырыбында постер құрастыру |
Мұғалім нұсқаулығын тыңдай отырып үш топ берілген тақырып бойынша негізгі бөлімдерді талдап, талқылап, салыстырып, үш топ постер құрастырады. Құрастырған постерді бір біріне түсіндіреді, керек ақпаратты дәптерге жазып алады. |
Дескриптор 1. адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін айтады 2.Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды атайды 3.осы мәселелерді шешу жолын ұсынады ҚБ: «Екі жұлдыз-бір тілек» әдісі |
Слайд 6 А4,маркер, оқулық, таратпа материалдары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 8 мин
|
ҚБ тапсырмасы «Кестемен жұмыс» әдісі Берілген кестені толтыр Мақсаты: Жаңа білімді жинақтау. Оқыту бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарының орындалысы бойынша оқушылар алған білімлерін тексеремін ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетіп отырамын
|
Оұушылар сабақта алған білімдерін кесте толтыру арқылы тексереді.
ЕББҚ оқушы ауру атауын және бергілерін жазады |
Дескриптор 1.Йод тапшылығы келтіретін ауруларды жазады-1 балл 2.Йод жетіспеуішілігінің белгілерін жазады-2 б 3.Йод жетіспеуішілігінің алдын алу жолдарын ұсынады-3 балл
ҚБ: Оқушы-оқушы кері байланысы |
Слайд 7-8 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Бекіту тапсырмасы Жаңа тақырыпта алған білімдерін бекіту мақсатында Quizizz.com платформасы арқылы тест сұрақтар қою. |
Quizizz.com платформасы арқылы тест тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор 1.Платформа арқылы тест тапсырмаларды орындайды Бағалау 3 балл 3 дұрыс жауапқа 1 балл
|
https://quizizz.com/profile/61655e6b90cf5e001d928eab
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин.
|
«Padlet » . платформасы арқылы кері байланыс алу Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын Padlet арқылы жазбаша алады
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын Padlet тақтпсына жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
https://padlet.com/lazzatalahaeva2/padlet-j3g25b3k39rur9us
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам тіршілігіндегі йодт nfың биологиялық ролі
Адам тіршілігіндегі йодт nfың биологиялық ролі
|
Бөлім: |
10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алахаева Л.Ж |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10. ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.9 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін айтады Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды атайды осы мәселелерді шешу жолын ұсынады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. «Химиялық тілек» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. 3.Өткен тақырыпты қайталау Мақсаты : Өткен білімді қайталай отырып, жаңа біліммен байланыстыру «Wordwall» платформасын арқылы сұрақтарға жауап беру 1.Галогендер қай топта орналасқан?(VII) 2. «Галоген» (Тұз тұзуші) мағынасы? 3.Галогендерді кіретін элементтер?(Фтор, хлор, бром,йод,астат) 4.Хлорсутекің формуласы қандай?(HCl) 5.Тұз қышқылын қолдану салаларын айт? (Кез келген жауап) 4. Топқа бөлу. Мақсаты: Ынтымақтастық ортада, рөлдік функцияны бөле отырып бір бірін жетілдіру Nish.mat платформасы арқылы топтқа бөледі.
|
-Пән мұғалімімен амандасады -Кезекші сынып туралы ақпарат береді Оқушылар бір-біріне тілек айтады
Оқушылар «Wordwall» платформасы арқылы берілген сұраққа жауап береді.
Оқушылар «Nish.mat» қосымшасы арқылы 3 топқа бөлінеді |
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөзлер: «Жарайсыңдар!» «Тамаша!
Дескриптор 1.Галогендер қай топта орналасқаның айтады 2.Галоген сқзінің мағынасын айтады 3.Галогендерді атайды 4.Хлорсутек формуласын жазады 5.Тұз қышқылын қолдану салаларын айтады Жалпы 1 балл. Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Слайд 1
«Wordwall»
Слайд 2
NISH. MAT
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) «Жұмбақ » әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу. Алғашқы көмекке пайдаланатын бейметалл. (Йод) «Телеграмма» әдісі «10 сыныпқа телеграмма келді. Телеграмма Менделеев мемлекеті, Галогендер қаласы, 7 көше, 5 үй, 53 қабат 127 квартирадан.» -Ал , оқушылар телеграмма қай элементтен келіпті? - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін қандай деп ойлайсыздар?
Сабақ тақырыбы , мақсаттарымен таңыстырады |
Оқушылар жұмбақты табады. Өз жауабын дәлелдейді.
Сабақ тақырыбын болжап айтады |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Слайд 3
Слайд 4 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 6 мин. |
«Кинокадр» әдісі арқылы бейнематериал көрсетеді. «Түртіп алу» әдісі.
Арасында тоқтатып сұрақтар қойып отырады 1.Йодты биологиялық ролі қандай? 2.Йод организмде азаю қандай ауыруларға алып келеді? 3.Организмде йод тапшылығы қандай аталады? 4.Аяғы ауыр аелдерге йод тапшылығы қандай кері әсері көрсету мүмкін ?
|
Оқушылар бейнематериалды көреді. Керекті мәліметтерді жазып алады
Сұрақ арға жауап береді |
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» « Тағы да қосатындарың бар ма? Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөзлер: Жақсы, тағы да қосатындарың бар ма? |
https://www.youtube.com/watch?v=VFyk24v2voQ
Слайд 5 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
Жаңа тақырып меңгеруде оқушыларға бағыт бағдар беру арқылы «Ойлан, топтас, бөліс » әдісі арқылы үш топқа оқулық бойынша талқылау сұрақтары беріледі,постер құруға тапсырма беріледі. «Адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролі» тақырыбында постер құрастыру |
Мұғалім нұсқаулығын тыңдай отырып үш топ берілген тақырып бойынша негізгі бөлімдерді талдап, талқылап, салыстырып, үш топ постер құрастырады. Құрастырған постерді бір біріне түсіндіреді, керек ақпаратты дәптерге жазып алады. |
Дескриптор 1. адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін айтады 2.Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды атайды 3.осы мәселелерді шешу жолын ұсынады ҚБ: «Екі жұлдыз-бір тілек» әдісі |
Слайд 6 А4,маркер, оқулық, таратпа материалдары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 8 мин
|
ҚБ тапсырмасы «Кестемен жұмыс» әдісі Берілген кестені толтыр Мақсаты: Жаңа білімді жинақтау. Оқыту бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарының орындалысы бойынша оқушылар алған білімлерін тексеремін ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетіп отырамын
|
Оұушылар сабақта алған білімдерін кесте толтыру арқылы тексереді.
ЕББҚ оқушы ауру атауын және бергілерін жазады |
Дескриптор 1.Йод тапшылығы келтіретін ауруларды жазады-1 балл 2.Йод жетіспеуішілігінің белгілерін жазады-2 б 3.Йод жетіспеуішілігінің алдын алу жолдарын ұсынады-3 балл
ҚБ: Оқушы-оқушы кері байланысы |
Слайд 7-8 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Бекіту тапсырмасы Жаңа тақырыпта алған білімдерін бекіту мақсатында Quizizz.com платформасы арқылы тест сұрақтар қою. |
Quizizz.com платформасы арқылы тест тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор 1.Платформа арқылы тест тапсырмаларды орындайды Бағалау 3 балл 3 дұрыс жауапқа 1 балл
|
https://quizizz.com/profile/61655e6b90cf5e001d928eab
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин.
|
«Padlet » . платформасы арқылы кері байланыс алу Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын Padlet арқылы жазбаша алады
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын Padlet тақтпсына жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
https://padlet.com/lazzatalahaeva2/padlet-j3g25b3k39rur9us
|
шағым қалдыра аласыз


















