|
Пәні:Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 4-бөлім. Жер және ғарыш |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 1 сынып |
Қатысқандар:22 Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдар ғарышты қалай зерттеді? |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын суреттеу: 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар:Астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде зерттейтінін түсінеді. Көптеген оқушылар: Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын біледі, сипаттайды.
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Үш тілде: Астрономия – астрономия -astranomy Ғарыш – планета –planet Шоқжұлдыз – звёздый -
|
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||
|
Не себепті ..... деп ойлайсың?
|
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ел экономикасын дамытуға өз үлесін қосуға баулу.Оқушылардың ойлау,өз пікірлерін ортаға салу қабілеттерін дамыту. |
|||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Көркем еңбек, дүниетану, өзін өзі тану, математика |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
интерактивті 3Dбейнелерhttp://v-kosmose.com/kosmos-dlya-detei/ |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Оқушылардың ғарыш туралы түсініктері бар, сондай-ақ астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде зерттейтінін біледі. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті. |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
3мин |
Ширату. Ұ. «Тілек шамы» Әр оқушы бір-біріне «Тілек шамын» беру арқылы еліміздің өркендеуіне өз үлесін қосу мақсатында тілек айту. «Бұл не? Қайда? Қашан?» әдісі бойынша оқушылар қиылған парақшалар қиындысын алыптөрт топтарға бөлініп, сурет қиындыларын құрастырып сұрақтарға жауап береді. |
Май шам. Телескоп , ғарыш туралы суреттер қиындысы.
|
||||||||
|
3мин |
(МК)«Миға шабул» әдісі арқылыОқушыларға астрономия ғылымының тарихи дамуы туралы бейне роликті көріп шығуды ұсыныңыз. Оқушылармен жаңа ғылымның пайда болуының адам өміріндегі маңызын талқылаңыздар. ҚБ «Мұғалімнің мадақтауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі. |
«Ғарыш балалар үшін» сайты: ғарыштың интерактивті 3Dбейнелерhttp://v-kosmose.com/kosmos-dlya-detei/ |
||||||||
|
Сабақтыңортасы
3мин
6 мин
|
(Ұ) Оқушыларға «Жұлдыз санаушы» рөлдік ойынына қатысуды сұраңыз. Экранға жұлдызды аспанды шығарыңыз да, оқушылардан барынша шоқжұлдыздарды табуды сұраңыз. Жұмыс аяғында оқушыларға жұлдыздардың бір жерге жиналуын неге шоқжұлдыз деп атайтынын түсіндіріп өтіңіз. ҚБ«Мұғалімнің қолпаштауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі. Оқулықпен жұмыс (Ұ) Оқушыларға мәтінмен танысқаннан кейін «Тақтаның алдында бір минут» жаттығуларын ұсыныңыз. Ол үшін бір-бірден оқушыларды тақта алдына шақырыңыз да, оларға бір минут ішінде берілген тақырыпта сөйлеуді ұсыныңыз. Барлық тақырыптарды оқу мақсатымен байланыстыру керек, мысалы: -Мен астроном болғым келеді, өйткені… -Астрономия – қызғылықты ғылым, себебі… -Мені жұлдыздар қызықтырады, өйткені… ҚБ «Жарайсың, жақсы, әттеген-ай» мадақтау сөздер арқылы өзара бағалау |
Оқулық -52-53бет
|
||||||||
|
10 мин
5мин
|
Саралау: «Ойлан. Жұптас. Бөліс » әдісі бойынша Көрме «Галереяда тур» түрінде ұйымдастыра алады. 1-топ. “Суретшілер” — зымыранның суретін салады. 2-топ. “Мүсіншілер” — оны ермек саздан жасайды. 3-топ. “Оригами” — зымыранның үлкен үлгісін қағаз дан жасайды 4-топ.“Тәжірибе”—зымыранды ұшырады. (Зымыран үлгісін үрілген шарға бекіту арқылы ұшырып көру немесе басқа тәсілді ұсыну) Осы жұмысты орындағаннан кейін барлық топ мүшелерін жинаңыз. Оқушыларға өздерінің орындаған жұмыстарын талқылап, қорытынды жасаңыз.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір- бірлерін бағалайды:
1-шапалақ орташа
2-шапалақ жақсы
3-шапалақ өте жақсы |
Телескоп суретін қарап танысып, қолда бар ресурспен жасау Қағаз,қайшы, клей
|
||||||||
|
|
||||||||||
|
Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс. Алғашқы жаңалықтар. Жаңалықтарды ашылу ретімен белгіле. Боя және жаз.Оқушылар суреттерді қарап ретімен белгілеп бояйды. Арнайы бақылау дәптері.
ҚБ «-, +» әдісі арқылы жұптық жұмыста өзара бағалау жүреді. |
Дәптер-35бет.
|
|||||||||
|
2мин |
Сергіту сәті: «Бүгін қандай тамаша көңілді күн» |
|
||||||||
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
5мин
|
(Ө) «Айға ұшу»
ойын
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийі: Ғарышты зерттеуге арналған құрал мен ұшу аппаратарын анықтайды. Құралдарды сипаттау үшін қарапайым терминдерді қолданады. |
Дискриптор: -ғарышты зерттеуге арналған құралдарды анықтайды. -сурет бойынша сипаттап айтады.
|
|||||||||
|
Дискриптор: Мәтіннің мазмұнына және басқа деректерге сүйеніп ұшу аппараттарын сипаттайды. |
||||||||||
|
3мин
|
Рефлексия Кері байланыс Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Баспалдақ шығу әдісімен өзін көрсетеді. Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдың? Өз көңіл күйлерін белгілейді.
|
|
||||||||
|
|
|
|||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Жоғары деңгейлі оқушылар үш тілді қолданып сөйлем құруда жағдайаттан шыға біледі. Сонымен қатар «Тәжірибе жасауға, “Оригами” — зымыранның үлкен үлгісін қағаздан жасауға дағдыландыру. Орта деңгейдегі оқушылар оны ермек саздан жасай алады. Төмен деңгейдегі оқушыларға зымыран суреттерін сала алады. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушыларды қолдау, бағалау оқу мақсаттарына сәйкес келеді.Әр әдіс – тәсілді қолданғаннан киін қалыптастырушы бағалаумен бағалап қолдап отырдық. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» , Мадақтаусөздерарқылы «Жарайсың, жақсы, әттеген-ай,» «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», «Жұптық бағалау» Бағалау критерийлері қолданылады. |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Өзін-өзі тану, әдебиеттік оқу, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). Ел экономикасын дамытуға өз үлесін қосуға баулу.Оқушылардың ойлау,өз пікірлерін ортаға салу қабілеттерін дамыту.
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар ғарышты зерттеу туралы толық мағлұмат алды. Сабақ оқушыларға қызықты, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты. Тапсырмалар сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамдар ғарышты қалай игерді?
Адамдар ғарышты қалай игерді?
|
Пәні:Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 4-бөлім. Жер және ғарыш |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 1 сынып |
Қатысқандар:22 Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адамдар ғарышты қалай зерттеді? |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын суреттеу: 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар:Астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде зерттейтінін түсінеді. Көптеген оқушылар: Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын біледі, сипаттайды.
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Үш тілде: Астрономия – астрономия -astranomy Ғарыш – планета –planet Шоқжұлдыз – звёздый -
|
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||
|
Не себепті ..... деп ойлайсың?
|
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ел экономикасын дамытуға өз үлесін қосуға баулу.Оқушылардың ойлау,өз пікірлерін ортаға салу қабілеттерін дамыту. |
|||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Көркем еңбек, дүниетану, өзін өзі тану, математика |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
интерактивті 3Dбейнелерhttp://v-kosmose.com/kosmos-dlya-detei/ |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Оқушылардың ғарыш туралы түсініктері бар, сондай-ақ астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде зерттейтінін біледі. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті. |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
3мин |
Ширату. Ұ. «Тілек шамы» Әр оқушы бір-біріне «Тілек шамын» беру арқылы еліміздің өркендеуіне өз үлесін қосу мақсатында тілек айту. «Бұл не? Қайда? Қашан?» әдісі бойынша оқушылар қиылған парақшалар қиындысын алыптөрт топтарға бөлініп, сурет қиындыларын құрастырып сұрақтарға жауап береді. |
Май шам. Телескоп , ғарыш туралы суреттер қиындысы.
|
||||||||
|
3мин |
(МК)«Миға шабул» әдісі арқылыОқушыларға астрономия ғылымының тарихи дамуы туралы бейне роликті көріп шығуды ұсыныңыз. Оқушылармен жаңа ғылымның пайда болуының адам өміріндегі маңызын талқылаңыздар. ҚБ «Мұғалімнің мадақтауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі. |
«Ғарыш балалар үшін» сайты: ғарыштың интерактивті 3Dбейнелерhttp://v-kosmose.com/kosmos-dlya-detei/ |
||||||||
|
Сабақтыңортасы
3мин
6 мин
|
(Ұ) Оқушыларға «Жұлдыз санаушы» рөлдік ойынына қатысуды сұраңыз. Экранға жұлдызды аспанды шығарыңыз да, оқушылардан барынша шоқжұлдыздарды табуды сұраңыз. Жұмыс аяғында оқушыларға жұлдыздардың бір жерге жиналуын неге шоқжұлдыз деп атайтынын түсіндіріп өтіңіз. ҚБ«Мұғалімнің қолпаштауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі. Оқулықпен жұмыс (Ұ) Оқушыларға мәтінмен танысқаннан кейін «Тақтаның алдында бір минут» жаттығуларын ұсыныңыз. Ол үшін бір-бірден оқушыларды тақта алдына шақырыңыз да, оларға бір минут ішінде берілген тақырыпта сөйлеуді ұсыныңыз. Барлық тақырыптарды оқу мақсатымен байланыстыру керек, мысалы: -Мен астроном болғым келеді, өйткені… -Астрономия – қызғылықты ғылым, себебі… -Мені жұлдыздар қызықтырады, өйткені… ҚБ «Жарайсың, жақсы, әттеген-ай» мадақтау сөздер арқылы өзара бағалау |
Оқулық -52-53бет
|
||||||||
|
10 мин
5мин
|
Саралау: «Ойлан. Жұптас. Бөліс » әдісі бойынша Көрме «Галереяда тур» түрінде ұйымдастыра алады. 1-топ. “Суретшілер” — зымыранның суретін салады. 2-топ. “Мүсіншілер” — оны ермек саздан жасайды. 3-топ. “Оригами” — зымыранның үлкен үлгісін қағаз дан жасайды 4-топ.“Тәжірибе”—зымыранды ұшырады. (Зымыран үлгісін үрілген шарға бекіту арқылы ұшырып көру немесе басқа тәсілді ұсыну) Осы жұмысты орындағаннан кейін барлық топ мүшелерін жинаңыз. Оқушыларға өздерінің орындаған жұмыстарын талқылап, қорытынды жасаңыз.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір- бірлерін бағалайды:
1-шапалақ орташа
2-шапалақ жақсы
3-шапалақ өте жақсы |
Телескоп суретін қарап танысып, қолда бар ресурспен жасау Қағаз,қайшы, клей
|
||||||||
|
|
||||||||||
|
Жеке жұмыс Дәптермен жұмыс. Алғашқы жаңалықтар. Жаңалықтарды ашылу ретімен белгіле. Боя және жаз.Оқушылар суреттерді қарап ретімен белгілеп бояйды. Арнайы бақылау дәптері.
ҚБ «-, +» әдісі арқылы жұптық жұмыста өзара бағалау жүреді. |
Дәптер-35бет.
|
|||||||||
|
2мин |
Сергіту сәті: «Бүгін қандай тамаша көңілді күн» |
|
||||||||
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
5мин
|
(Ө) «Айға ұшу»
ойын
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийі: Ғарышты зерттеуге арналған құрал мен ұшу аппаратарын анықтайды. Құралдарды сипаттау үшін қарапайым терминдерді қолданады. |
Дискриптор: -ғарышты зерттеуге арналған құралдарды анықтайды. -сурет бойынша сипаттап айтады.
|
|||||||||
|
Дискриптор: Мәтіннің мазмұнына және басқа деректерге сүйеніп ұшу аппараттарын сипаттайды. |
||||||||||
|
3мин
|
Рефлексия Кері байланыс Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Баспалдақ шығу әдісімен өзін көрсетеді. Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдың? Өз көңіл күйлерін белгілейді.
|
|
||||||||
|
|
|
|||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Жоғары деңгейлі оқушылар үш тілді қолданып сөйлем құруда жағдайаттан шыға біледі. Сонымен қатар «Тәжірибе жасауға, “Оригами” — зымыранның үлкен үлгісін қағаздан жасауға дағдыландыру. Орта деңгейдегі оқушылар оны ермек саздан жасай алады. Төмен деңгейдегі оқушыларға зымыран суреттерін сала алады. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушыларды қолдау, бағалау оқу мақсаттарына сәйкес келеді.Әр әдіс – тәсілді қолданғаннан киін қалыптастырушы бағалаумен бағалап қолдап отырдық. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» , Мадақтаусөздерарқылы «Жарайсың, жақсы, әттеген-ай,» «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», «Жұптық бағалау» Бағалау критерийлері қолданылады. |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Өзін-өзі тану, әдебиеттік оқу, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). Ел экономикасын дамытуға өз үлесін қосуға баулу.Оқушылардың ойлау,өз пікірлерін ортаға салу қабілеттерін дамыту.
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар ғарышты зерттеу туралы толық мағлұмат алды. Сабақ оқушыларға қызықты, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты. Тапсырмалар сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз




















