Мектеп
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Адамның ішкі әлемі № 4 сабақ
Құндылық: «Дұрыс әрекет» Қасиеттер: жауапкершілік, адалдық
Мұғалімі:
.
|
Сабақтың мақсаты: - оқушыларға жан дүниенің тазалығы мен оны кемелдендіру туралы түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Сабақтың міндеттері: - оқушыларды жан дүниенің тазалығын сақтап,ар-ұжданмен өмір сүруге үйрету; - адалдық, ақкөңілділік қасиеттерін дамыту; -ар-ұжданды тыңдауға тәрбиелеу |
|
||
|
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі. -оқушылармен сәлемдесу. - сынып тазалығына көңіл бөлу - оқушыларды түгендеу. (4-түрлі түстер арқылы топтарға бөлу) Тыныштық сәті. «Орманға саяхат» 2. Үй тапсырмасын тексеру: 4 тапсырма Өз жан дүниең (ой, ниет, сөз, іс) байып, жақсару үшін не істейсің? Не нәрсе сәтті, не сәтсіз шығуда? Оның себептері неде деп ойлайсың? Жан дүниеңді (ой, ниет, сөз, іс) байытып, жақсартуға бағытталған істер жөнінде ойланып, жоспарын жаса, үлкендермен ақылдасып, іске асыр. |
Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді. (Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру. |
||
|
3. Дәйексөз: «Ар ұялар іс қылмас» Жұмыс дәптерге жаздыру Дәйексөзді өалай түсінгендігін сұрау |
Абай |
||
|
4. Әңгімелесу (сұхбат) Шәкәрім Таза жолмен жүруге талаптан, өзіңді сол жолмен жүруге тәрбиеле. Адалдықты, тазалықты мақсат еткен жолға қарама-қайшы келетін бұзықтықтан бойыңды да, ойыңды да аулақтат. Белгілі бір дәрежеге, деңгейге жетсең де немесе одан кетсең де, белгілеген дұрыс мақсатыңды бұзба, одан айныма. Бұл өміріңнің жолы екіге айрылып өзендей ағар, әр жақтан әртүрлі мәселелер мен қиындықтар, азғыратын жайттар болмай тұрмас. Сол кезеңде дұрыс мақсатыңды берік ұстанып таза жолдан таймай барғаның, жетпесең де алғаның көбірек болсын. Таза, тура, адал жол деген негізгі қазыққа барар жолда бұзыққа қызықпа, ындыныңды тура жолға сал, мақсатыңды бұзба, таза жолдан тайма, тура жолға ие бол. Құбылсаң, бұзылсаң, не қызығып, не именумен қайта алмай, байқамай себепке еріп жетектелсең, бұларды аттап ӛте алмай қалсаң, адалдығыңды жоғалтып, адамдығыңды кетіріп рухани тірі ӛлікке айналасың. Осыған ермей, ақ жолмен алға бассаң, міне, сонда ғана сен шынайы еркінсің, еркіңді қай бағытқа бағыттау- өзіңнің жүрегіңнің шешімі. Тура жолды сезімі ояу, есті жан ғана табады. ● Мәтіндегі автордың айтып отырған «таза жолы» қандай жол деп ойлайсыңдар? ● Ол «таза жолға» адамды оның бойындағы қандай құндылықтары мен қасиеттері жетелейді? ● Автор мәтінде кімдерді «сезімі ояу, есті жан» дейді? Сеніңше, ондай жандар ар-ұжданын басшылыққа ала ма? ● Ар-ұждан адамды қандай жолға бастайды? ● Өзің өмір жолыңда нелерді басшылыққа аласың? Неліктен? |
Шәкәрім |
||
|
5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. 1. Төменде берілген өлеңді оқып, ой, сөз, істегі ар-ұжданды ұстанудың нәтижелерін (себебі мен салдарын) тауып, айтып беріңдер. Жүсіп Баласағұн 2. «Өзіңнен ұяла жүрсең, сені ешкім де ұялта алмайды» (Феофраст) тақырыбына эссе жазыңдар. 3. Жағдаятты шешіңдер. Сұрақтарға жауап беріңдер. Математика мұғалімі көзге көрінетін нақты формулаларды тақтаға жазып жатып; «Арамызда көзге көрінбейтін дүниелерге сенетіндер де бар шығар?» – деді. Бір оқушы орнынан тұрып: – Әрине, – деп жауап қайтарады. – Маған қара, адам көзге көрінбейтін, қолмен ұсталмайтын заттардың болмысына сеніп, ол жайлы сөз етсе, ол ақылдылыққа жатпайды, – деді. – Апай, сіз балаңызды жақсы көрген кезде, мейіріміңіз қолға ұстала ма, ал біреуге риясыз көмектескенде оған деген жанашырлығыңызды шығарып, үстелге қоя алар ма едіңіз? – деді. Барлығы ойланып қалды... Сендер қалай түсіндірер едіңдер? Адамның ар-ұжданы да ылғи көзге көріне ме? Оның көріністері нелер деп ойлайсыңдар? 4. Өсиет әңгімені оқыңдар. Өсиет әңгіменің астарынан нені аңғардыңдар? Мәтіндегі жағдайды адамның мінез-құлқымен, өмірімен байланыстырып, кестені дәптерге толтырыңдар. Өсиет әңгіме
|
Баяу әуен қойылады. Постер, маркер. |
||
|
6. Топпен ән айту Дүние-ай «Жігіттер» тобы Өтетін сейілмен Ей,дүние базарсың, Пенделік пейілден Жүрегім тазарсын Қайырмасы: Адамға бақ берер тек қана Алла мекен Өмірдің қызығы біреуге арман екен, Мәңгілік тұрағың болатын бар ма мекен Бес күндік бұл дүние расында жалған екен. |
АКТ-ны пайдалану. Оқушылар бірге әнді қосылып шырқайды |
||
|
7. Үй тапсырмасы. «Жаңылыс пен ақиқаттың есігі» атты аңызды оқып келу |
Аңызды оқып келу. |
||
|
8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде. |
|
||
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның ішкі әлемі № 4 сабақ
Адамның ішкі әлемі № 4 сабақ
Мектеп
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Адамның ішкі әлемі № 4 сабақ
Құндылық: «Дұрыс әрекет» Қасиеттер: жауапкершілік, адалдық
Мұғалімі:
.
|
Сабақтың мақсаты: - оқушыларға жан дүниенің тазалығы мен оны кемелдендіру туралы түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Сабақтың міндеттері: - оқушыларды жан дүниенің тазалығын сақтап,ар-ұжданмен өмір сүруге үйрету; - адалдық, ақкөңілділік қасиеттерін дамыту; -ар-ұжданды тыңдауға тәрбиелеу |
|
||
|
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі. -оқушылармен сәлемдесу. - сынып тазалығына көңіл бөлу - оқушыларды түгендеу. (4-түрлі түстер арқылы топтарға бөлу) Тыныштық сәті. «Орманға саяхат» 2. Үй тапсырмасын тексеру: 4 тапсырма Өз жан дүниең (ой, ниет, сөз, іс) байып, жақсару үшін не істейсің? Не нәрсе сәтті, не сәтсіз шығуда? Оның себептері неде деп ойлайсың? Жан дүниеңді (ой, ниет, сөз, іс) байытып, жақсартуға бағытталған істер жөнінде ойланып, жоспарын жаса, үлкендермен ақылдасып, іске асыр. |
Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді. (Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру. |
||
|
3. Дәйексөз: «Ар ұялар іс қылмас» Жұмыс дәптерге жаздыру Дәйексөзді өалай түсінгендігін сұрау |
Абай |
||
|
4. Әңгімелесу (сұхбат) Шәкәрім Таза жолмен жүруге талаптан, өзіңді сол жолмен жүруге тәрбиеле. Адалдықты, тазалықты мақсат еткен жолға қарама-қайшы келетін бұзықтықтан бойыңды да, ойыңды да аулақтат. Белгілі бір дәрежеге, деңгейге жетсең де немесе одан кетсең де, белгілеген дұрыс мақсатыңды бұзба, одан айныма. Бұл өміріңнің жолы екіге айрылып өзендей ағар, әр жақтан әртүрлі мәселелер мен қиындықтар, азғыратын жайттар болмай тұрмас. Сол кезеңде дұрыс мақсатыңды берік ұстанып таза жолдан таймай барғаның, жетпесең де алғаның көбірек болсын. Таза, тура, адал жол деген негізгі қазыққа барар жолда бұзыққа қызықпа, ындыныңды тура жолға сал, мақсатыңды бұзба, таза жолдан тайма, тура жолға ие бол. Құбылсаң, бұзылсаң, не қызығып, не именумен қайта алмай, байқамай себепке еріп жетектелсең, бұларды аттап ӛте алмай қалсаң, адалдығыңды жоғалтып, адамдығыңды кетіріп рухани тірі ӛлікке айналасың. Осыған ермей, ақ жолмен алға бассаң, міне, сонда ғана сен шынайы еркінсің, еркіңді қай бағытқа бағыттау- өзіңнің жүрегіңнің шешімі. Тура жолды сезімі ояу, есті жан ғана табады. ● Мәтіндегі автордың айтып отырған «таза жолы» қандай жол деп ойлайсыңдар? ● Ол «таза жолға» адамды оның бойындағы қандай құндылықтары мен қасиеттері жетелейді? ● Автор мәтінде кімдерді «сезімі ояу, есті жан» дейді? Сеніңше, ондай жандар ар-ұжданын басшылыққа ала ма? ● Ар-ұждан адамды қандай жолға бастайды? ● Өзің өмір жолыңда нелерді басшылыққа аласың? Неліктен? |
Шәкәрім |
||
|
5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. 1. Төменде берілген өлеңді оқып, ой, сөз, істегі ар-ұжданды ұстанудың нәтижелерін (себебі мен салдарын) тауып, айтып беріңдер. Жүсіп Баласағұн 2. «Өзіңнен ұяла жүрсең, сені ешкім де ұялта алмайды» (Феофраст) тақырыбына эссе жазыңдар. 3. Жағдаятты шешіңдер. Сұрақтарға жауап беріңдер. Математика мұғалімі көзге көрінетін нақты формулаларды тақтаға жазып жатып; «Арамызда көзге көрінбейтін дүниелерге сенетіндер де бар шығар?» – деді. Бір оқушы орнынан тұрып: – Әрине, – деп жауап қайтарады. – Маған қара, адам көзге көрінбейтін, қолмен ұсталмайтын заттардың болмысына сеніп, ол жайлы сөз етсе, ол ақылдылыққа жатпайды, – деді. – Апай, сіз балаңызды жақсы көрген кезде, мейіріміңіз қолға ұстала ма, ал біреуге риясыз көмектескенде оған деген жанашырлығыңызды шығарып, үстелге қоя алар ма едіңіз? – деді. Барлығы ойланып қалды... Сендер қалай түсіндірер едіңдер? Адамның ар-ұжданы да ылғи көзге көріне ме? Оның көріністері нелер деп ойлайсыңдар? 4. Өсиет әңгімені оқыңдар. Өсиет әңгіменің астарынан нені аңғардыңдар? Мәтіндегі жағдайды адамның мінез-құлқымен, өмірімен байланыстырып, кестені дәптерге толтырыңдар. Өсиет әңгіме
|
Баяу әуен қойылады. Постер, маркер. |
||
|
6. Топпен ән айту Дүние-ай «Жігіттер» тобы Өтетін сейілмен Ей,дүние базарсың, Пенделік пейілден Жүрегім тазарсын Қайырмасы: Адамға бақ берер тек қана Алла мекен Өмірдің қызығы біреуге арман екен, Мәңгілік тұрағың болатын бар ма мекен Бес күндік бұл дүние расында жалған екен. |
АКТ-ны пайдалану. Оқушылар бірге әнді қосылып шырқайды |
||
|
7. Үй тапсырмасы. «Жаңылыс пен ақиқаттың есігі» атты аңызды оқып келу |
Аңызды оқып келу. |
||
|
8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде. |
|
||
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз













