Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: №25 Г.Титов
Күні: 29.09.2018
№: 4
Мұғалімі: К.Дуйсекова
Сыныбы: 6
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның мүмкіндіктері
Құндылығы: Ішкі тыныштық.
Қасиеттері: Жалқаулықты қадағалай білу, байсалдылық, шыдамдылық.
|
Мақсаты: Оқушыларға өз мүмкіндіктерін қалай тануға болытынын, ішкі тыныштық құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (оқулық,дәптер,, дереккөздер) |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену» 2. Үй тапсырмасын тексеру. 1. №3 – сабақ. «Адамның мүмкіндіктері шексіз» тақырыбына эссе жазу. 2. Келесі сабақ. №4, «Мәдениет пен билік салмағы» мәтінін оқып келу. Сұрақтар:
|
|
||||||||||||
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Ойға алғанның бәрін адамның ынта – жігерімен жүзеге асыуға болады. Халық даналығы Сұрақтар:
|
|
||||||||||||
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Өз мүмкіндігімізді таниық» деп аталады. Осы тақырыпқа байланысты өздеріңмен пікірлессем деймін.Өздеріңе қойылған сұрақтарға жауап беріп, белсене қатысып отырыңдар. Адам алдына қойған мақсатын жүзеге асыру үшін қандай әрекеттер жасайды? ( Адам армандауды жақсы көреді. Армандаған адам өз арманы үшін ізденіп, талаптанып, оқып, қайраттанып тек алға қалай қанат қағады. Арман адамды сенімділікке, жігерлілікке, шыдамдылыққа, шығармашылыққа үйретеді. Адам арманының орындалуы үшін тек алға қарай бағыт алып қанаты қатаяды.) Адамдардың кейде арманына жете алмауының себебі неде деп ойлайсыңдар?(Маңдай тердің нәтижесі арманның орындалуына әкеледі. Арманның орындалуына сену керек. Арман - қажеттілік. Арманға жету жолында құлап қалса да, орнынан қайтып тұрып, оған жетпейінше тынбау арманның жүзеге асуына әкелетіні сөзсіз. Арманның орындалуының кілті осында: Оның орындалуына қалтықсыз сену. Адам жақсыны да, жаманды да армандайды.) Адамның мүмкіндігі мен мақсатының сәйкес келуі қажет деп ойлайсыңдарма? Адам мүмкіндіктерін іске асыруға қиял керек пе ?Осы сұрақ төңірегінде ойланып отырыңдар, сабақ соңынан жауаптарың тыңдалады. Әр адам өзін-өзі, өзінің қажеттілігін, өмірдегі және қоғамдағы рөлін толық түсіну нәтижесінде өз мүмкіндіктерін таниды. Адам өз бойындағы мүмкіндіктерін толық пайдаланғанда алдына қойған мақсатына жете алады. Мақсатқа апаратын ізгі жолдарды өздігінен іздестіру жақсы нәтижеге жеткізеді. Адам жағымды қасиеттерін, ізгі ниеттерін дамыту барысында өзін-өзі тәрбиелейді. Адам өмірі қыл үстінде тұрғанда, адам ағзасы ғаламаттың күшіменерекше қуатқа ие болады. Оған мысалдар жетерлік... 1. Полярлық ұшқыш өз ұшқышын жөндеп жатып, біреудің түрткенін сезеді. Жалт қараса, оны түртіп тұрған сүйкімді әрі қорқынышты ақ аю екен. Келесі секундта ұшқыш жерден екі метр биіктікте, ұшақтың қанатында тұрып есін жияды. Оған қалай шығып кеткенін ұшқыштың өзі де білмей аң-таң болады. 2. Жеңіл машинаның астына түсіп қалған баласын құтқару үшін анасы машинаны жүк құрлы көрмей, көтеріп алады. Бұл әрекетін де жас ана түсіндіре алмады. 3. Адамның осындай сиқырлы мүмкіндігі тек өміріне қауіп төнген кезде ғана емес, ұзақ жаттығулардың әсерінен де байқалып жатады. Оған Гиннестің рекордтар кітабына енген оқиғаларды, спортшылар орнатқан түрлі рекордтарды жатқызуға болады. Сұрақтар: 1. Адам баласы неліктен үнемі ізденісте болады? 2. Адамның мүмкіндіктері мен қабілеттерін дамытуына қандай қасиеттер ықпал етеді? 3. Адам мүмкіндіктерін ашудағы ерік – күштің қандай маңызы бар? 4. Адам алдында қойған мақсатына жету үшін қандай әрекеттер жасауы керек? 5. Адамды қандай қасиеттер табысқа жеткізеді деп ойлайсыздар? |
|
||||||||||||
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. 1 – топ: «Білуге
құштарлық» 2 – топ:
«Еңбекқорлық» Тапсырма:Абайдың «... орыс тілін үйрену керек. Онда сені мен бізге де керек, халыққа да керек білім бар» сөзін басшылыққа алып, төмендегі рөлдерді қатыстырып, сахналау ұйымдастырыңдар.
|
|
||||||||||||
|
5. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев ӘніЕ.Хасанғалиев |
|
||||||||||||
1. №4 – сабақ. Тапсырма: «Қабілет» әңгімесін оқып, кестені толтыру.
2. Келесі сабақ. №5, «Адамның рхани кемелденуі» мәтінін оқып келу. |
|
||||||||||||
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның мүмкіндіктері
Адамның мүмкіндіктері
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: №25 Г.Титов
Күні: 29.09.2018
№: 4
Мұғалімі: К.Дуйсекова
Сыныбы: 6
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның мүмкіндіктері
Құндылығы: Ішкі тыныштық.
Қасиеттері: Жалқаулықты қадағалай білу, байсалдылық, шыдамдылық.
|
Мақсаты: Оқушыларға өз мүмкіндіктерін қалай тануға болытынын, ішкі тыныштық құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (оқулық,дәптер,, дереккөздер) |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы:
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену» 2. Үй тапсырмасын тексеру. 1. №3 – сабақ. «Адамның мүмкіндіктері шексіз» тақырыбына эссе жазу. 2. Келесі сабақ. №4, «Мәдениет пен билік салмағы» мәтінін оқып келу. Сұрақтар:
|
|
||||||||||||
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Ойға алғанның бәрін адамның ынта – жігерімен жүзеге асыуға болады. Халық даналығы Сұрақтар:
|
|
||||||||||||
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Өз мүмкіндігімізді таниық» деп аталады. Осы тақырыпқа байланысты өздеріңмен пікірлессем деймін.Өздеріңе қойылған сұрақтарға жауап беріп, белсене қатысып отырыңдар. Адам алдына қойған мақсатын жүзеге асыру үшін қандай әрекеттер жасайды? ( Адам армандауды жақсы көреді. Армандаған адам өз арманы үшін ізденіп, талаптанып, оқып, қайраттанып тек алға қалай қанат қағады. Арман адамды сенімділікке, жігерлілікке, шыдамдылыққа, шығармашылыққа үйретеді. Адам арманының орындалуы үшін тек алға қарай бағыт алып қанаты қатаяды.) Адамдардың кейде арманына жете алмауының себебі неде деп ойлайсыңдар?(Маңдай тердің нәтижесі арманның орындалуына әкеледі. Арманның орындалуына сену керек. Арман - қажеттілік. Арманға жету жолында құлап қалса да, орнынан қайтып тұрып, оған жетпейінше тынбау арманның жүзеге асуына әкелетіні сөзсіз. Арманның орындалуының кілті осында: Оның орындалуына қалтықсыз сену. Адам жақсыны да, жаманды да армандайды.) Адамның мүмкіндігі мен мақсатының сәйкес келуі қажет деп ойлайсыңдарма? Адам мүмкіндіктерін іске асыруға қиял керек пе ?Осы сұрақ төңірегінде ойланып отырыңдар, сабақ соңынан жауаптарың тыңдалады. Әр адам өзін-өзі, өзінің қажеттілігін, өмірдегі және қоғамдағы рөлін толық түсіну нәтижесінде өз мүмкіндіктерін таниды. Адам өз бойындағы мүмкіндіктерін толық пайдаланғанда алдына қойған мақсатына жете алады. Мақсатқа апаратын ізгі жолдарды өздігінен іздестіру жақсы нәтижеге жеткізеді. Адам жағымды қасиеттерін, ізгі ниеттерін дамыту барысында өзін-өзі тәрбиелейді. Адам өмірі қыл үстінде тұрғанда, адам ағзасы ғаламаттың күшіменерекше қуатқа ие болады. Оған мысалдар жетерлік... 1. Полярлық ұшқыш өз ұшқышын жөндеп жатып, біреудің түрткенін сезеді. Жалт қараса, оны түртіп тұрған сүйкімді әрі қорқынышты ақ аю екен. Келесі секундта ұшқыш жерден екі метр биіктікте, ұшақтың қанатында тұрып есін жияды. Оған қалай шығып кеткенін ұшқыштың өзі де білмей аң-таң болады. 2. Жеңіл машинаның астына түсіп қалған баласын құтқару үшін анасы машинаны жүк құрлы көрмей, көтеріп алады. Бұл әрекетін де жас ана түсіндіре алмады. 3. Адамның осындай сиқырлы мүмкіндігі тек өміріне қауіп төнген кезде ғана емес, ұзақ жаттығулардың әсерінен де байқалып жатады. Оған Гиннестің рекордтар кітабына енген оқиғаларды, спортшылар орнатқан түрлі рекордтарды жатқызуға болады. Сұрақтар: 1. Адам баласы неліктен үнемі ізденісте болады? 2. Адамның мүмкіндіктері мен қабілеттерін дамытуына қандай қасиеттер ықпал етеді? 3. Адам мүмкіндіктерін ашудағы ерік – күштің қандай маңызы бар? 4. Адам алдында қойған мақсатына жету үшін қандай әрекеттер жасауы керек? 5. Адамды қандай қасиеттер табысқа жеткізеді деп ойлайсыздар? |
|
||||||||||||
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. 1 – топ: «Білуге
құштарлық» 2 – топ:
«Еңбекқорлық» Тапсырма:Абайдың «... орыс тілін үйрену керек. Онда сені мен бізге де керек, халыққа да керек білім бар» сөзін басшылыққа алып, төмендегі рөлдерді қатыстырып, сахналау ұйымдастырыңдар.
|
|
||||||||||||
|
5. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев ӘніЕ.Хасанғалиев |
|
||||||||||||
1. №4 – сабақ. Тапсырма: «Қабілет» әңгімесін оқып, кестені толтыру.
2. Келесі сабақ. №5, «Адамның рхани кемелденуі» мәтінін оқып келу. |
|
||||||||||||
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз













