Тексерілді: _______________ «____»______________________
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: _______________
Күні: _______________
№: 3
Мұғалімі: _________________________
Сыныбы: 6
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның мүмкіндіктері
Құндылығы: Ішкі тыныштық.
Қасиеттері: Жалқаулықты қадағалай білу, байсалдылық, шыдамдылық.
|
Мақсаты: Оқушыларға өз мүмкіндіктерін қалай тануға болытынын, ішкі тыныштық құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.https://angimeler.wordpress.com 2. http://kz-minusovki.ucoz.kz |
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену» Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу
ұстаңыздар. Аяқ - қолыңызды айқастырмаңыз, қолыңызды тізеге немесе
үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды
өтінемін. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 1. №2 – сабақ. «Бар ғылымның түп атасы – таза ақыл мен ойлану» деген ойын «көзқарас – себеп – мысал - қорытындылау» әдісімен талқылаңдар. 2. Келесі сабақ. №3, «Неге арналсаң, соны істе» мәтінін оқып келу. Сұрақтар:
|
|
Еңбек түбі —қуаныш. Халық даналығы. Сұрақтар:
Қорытынды: Еңбек еткен адамның еңбегі елеусіз қалған
емес. Еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, күш береді,
қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға
баулиды, жігерлендіреді, шынықтырады. Ия, балалар, еңбек етсең,
ерінбесең барлық мақсат – мұраттарға
жетесіңдер. |
|
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Миллионыншы талпыныс. 1942 жыл болатын. Үш адам Венесуэлада бірнеше ай бойы алмас іздеп жүріпті. Көп жол өтіп, көп тау аралап, алмас па деп талай жәй тас жинапты. Бірақ құр тастан басқа ешнәрсе жинай алмапты! Үшеуінен біреуі, Рафаэль Солано, бір көлшіктің жағасына жеткенде достарына: “Мен шаршадым ” дейді. “ары қарай жүрудің мағынасы жоқ. Мына тасқа қараңыздаршы, мен тапқан 999999 тасым шығар. Бірақ бір де бір алмас жоқ солардың арасында. Тағы бір тас алсам миллионыншы тасым болады. Бірақ несіне босқа әуре болайын. Шаршап кеттім. Алмас іздеуден бас тартамын”. Бір досы қалжыңдап: “Енді бір тас теріп миллионыңды толтырсаңшы ” дейді. Солано қалжыңға қалжыңмен жауап беріп: “Солай-ақ болсын” дейді, “осы сапарымнан бас тартар алдында соңғы тас тере салайын”. Шаршаған көздерін жауып, қасындағы тас үйіндісінен алмас-ау деп жорамалдап жұмыртқа үлкендігінде бір тас таңдап: “Міне соңғы тасымды да алдым,” дейді, “миллион тас терген болдым. Соңғы тасым осы болар!” Соңғы тасы ауыр, кәдімгі тастан едәуір ауыр болады. Солано қолыңдағы тасты қайтадан өлшеп: “Бұл алмас қой” деп қуанады, “бұл расында да үлкен алмас!” Кейін болса, Нью-Йорктағы бір зергер Рафаэль Солано тапқан тас үшін жүз мыңдаған доллар төлеп сатып алады. Кейін болса, “The Liberator” (Азаткер) аты берілген бұл алмас дүниенің ең таза әрі ірі алмасы болғаны аңықталады. Сұрақтар:
Адам мүмкіндігінің шексіз екендігін тағы да немен дәлелдер едіңдер? |
|
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. 1 – топ: «Білуге
құштарлық» 5 – топ: «Табандылық» Тапсырма: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» тақырыбына сурет салу. |
|
|
5. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев ӘніЕ.Хасанғалиев
Арманым ақ сәулелі
күнімбісің
Асыл арман асыл
арман
Арманым құздан құлар
бұлақпысың
Асыл арман асыл
арман
Асыл арман асыл
арман : |
|
1. №3 – сабақ. «Адамның мүмкіндіктері шексіз» тақырыбына эссе жазу. 2. Келесі сабақ. №4, «Мәдениет пен билік салмағы» мәтінін оқып келу. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның мүмкіндіктері
Адамның мүмкіндіктері
Тексерілді: _______________ «____»______________________
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: _______________
Күні: _______________
№: 3
Мұғалімі: _________________________
Сыныбы: 6
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Адамның мүмкіндіктері
Құндылығы: Ішкі тыныштық.
Қасиеттері: Жалқаулықты қадағалай білу, байсалдылық, шыдамдылық.
|
Мақсаты: Оқушыларға өз мүмкіндіктерін қалай тануға болытынын, ішкі тыныштық құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.https://angimeler.wordpress.com 2. http://kz-minusovki.ucoz.kz |
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену» Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу
ұстаңыздар. Аяқ - қолыңызды айқастырмаңыз, қолыңызды тізеге немесе
үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды
өтінемін. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 1. №2 – сабақ. «Бар ғылымның түп атасы – таза ақыл мен ойлану» деген ойын «көзқарас – себеп – мысал - қорытындылау» әдісімен талқылаңдар. 2. Келесі сабақ. №3, «Неге арналсаң, соны істе» мәтінін оқып келу. Сұрақтар:
|
|
Еңбек түбі —қуаныш. Халық даналығы. Сұрақтар:
Қорытынды: Еңбек еткен адамның еңбегі елеусіз қалған
емес. Еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, күш береді,
қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға
баулиды, жігерлендіреді, шынықтырады. Ия, балалар, еңбек етсең,
ерінбесең барлық мақсат – мұраттарға
жетесіңдер. |
|
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Миллионыншы талпыныс. 1942 жыл болатын. Үш адам Венесуэлада бірнеше ай бойы алмас іздеп жүріпті. Көп жол өтіп, көп тау аралап, алмас па деп талай жәй тас жинапты. Бірақ құр тастан басқа ешнәрсе жинай алмапты! Үшеуінен біреуі, Рафаэль Солано, бір көлшіктің жағасына жеткенде достарына: “Мен шаршадым ” дейді. “ары қарай жүрудің мағынасы жоқ. Мына тасқа қараңыздаршы, мен тапқан 999999 тасым шығар. Бірақ бір де бір алмас жоқ солардың арасында. Тағы бір тас алсам миллионыншы тасым болады. Бірақ несіне босқа әуре болайын. Шаршап кеттім. Алмас іздеуден бас тартамын”. Бір досы қалжыңдап: “Енді бір тас теріп миллионыңды толтырсаңшы ” дейді. Солано қалжыңға қалжыңмен жауап беріп: “Солай-ақ болсын” дейді, “осы сапарымнан бас тартар алдында соңғы тас тере салайын”. Шаршаған көздерін жауып, қасындағы тас үйіндісінен алмас-ау деп жорамалдап жұмыртқа үлкендігінде бір тас таңдап: “Міне соңғы тасымды да алдым,” дейді, “миллион тас терген болдым. Соңғы тасым осы болар!” Соңғы тасы ауыр, кәдімгі тастан едәуір ауыр болады. Солано қолыңдағы тасты қайтадан өлшеп: “Бұл алмас қой” деп қуанады, “бұл расында да үлкен алмас!” Кейін болса, Нью-Йорктағы бір зергер Рафаэль Солано тапқан тас үшін жүз мыңдаған доллар төлеп сатып алады. Кейін болса, “The Liberator” (Азаткер) аты берілген бұл алмас дүниенің ең таза әрі ірі алмасы болғаны аңықталады. Сұрақтар:
Адам мүмкіндігінің шексіз екендігін тағы да немен дәлелдер едіңдер? |
|
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. 1 – топ: «Білуге
құштарлық» 5 – топ: «Табандылық» Тапсырма: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» тақырыбына сурет салу. |
|
|
5. Топпен ән айту. «Асыл арман» Сөзі: Б.Тәжібаев ӘніЕ.Хасанғалиев
Арманым ақ сәулелі
күнімбісің
Асыл арман асыл
арман
Арманым құздан құлар
бұлақпысың
Асыл арман асыл
арман
Асыл арман асыл
арман : |
|
1. №3 – сабақ. «Адамның мүмкіндіктері шексіз» тақырыбына эссе жазу. 2. Келесі сабақ. №4, «Мәдениет пен билік салмағы» мәтінін оқып келу. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз













