Адамның мүмкіндіктерң

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адамның мүмкіндіктерң

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы


Мектебі: № 25Г.Титов

: 3 Мерзімі:22.09.2018

Мұғалімі: К.Дуйсекова

Сыныбы: 6 А,Ә,Б

Оқушылардың саны:

Тақырыбы: Адамның мүмкіндіктері

Құндылығы: Ішкі тыныштық.

Қасиеттері: Жалқаулықты қадағалай білу, байсалдылық, шыдамдылық.

Мақсаты: Оқушыларға өз мүмкіндіктерін қалай тануға болытынын, ішкі тыныштық құндылығы арқылы түсіндіру.

Міндеттері:

  1. Білімділік: Оқушыларды жалқулықты қадағалай білуге үйрету.

  2. Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы байсалдылық қасиеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды шыдамдылыққ тәрбиелеу.

Ресурстар:

Оқулық,дәптер,қанатты сөздер

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. 5 Т – ережесін еске түсіру

Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»

2. Үй тапсырмасын тексеру.

1. №2 – сабақ. «Бар ғылымның түп атасы – таза ақыл мен ойлану» деген ойын «көзқарас – себеп – мысал - қорытындылау» әдісімен талқылаңдар.

2. Келесі сабақ. №3, «Неге арналсаң, соны істе» мәтінін оқып келу.

Сұрақтар:

    1. «Мәтіндегі автордың «Неге аналсаң, соны істе» деген сөзін қалай түсіндіресің? Өміден нақты келтір.

    2. «Өз орнындағы» адамның жұмысы да өнімді, берекелі болмақ» деген тұжырыммен келісесің бе? Неліктен?

    3. Айналаңда өз мүмкіндіктері мен қабілетінің арқасында биік нәтижелерге қол жеткізген адамдарды білесің бе?

    4. Өзің өмір жолыңда нелерді басшылыққа аласың?


  1. Сабақтың дәйексөзі.

Еңбек түбі —қуаныш.

Халық даналығы.

Сұрақтар:

  1. Еңбекадамға не үшінқажетдепойлайсыңдар? 

  2. Еңбекқор деп қандай адамды айтамыз? 

  3. Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?

  4. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіздер? 

. 


3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы)

Миллионыншы талпыныс.

1942 жыл болатын. Үш адам Венесуэлада бірнеше ай бойы алмас іздеп жүріпті. Көп жол өтіп, көп тау аралап, алмас па деп талай жәй тас жинапты. Бірақ құр тастан басқа ешнәрсе жинай алмапты! Үшеуінен біреуі, Рафаэль Солано, бір көлшіктің жағасына жеткенде достарына: “Мен шаршадым ” дейді. “ары қарай жүрудің мағынасы жоқ. Мына тасқа қараңыздаршы, мен тапқан 999999 тасым шығар. Бірақ бір де бір алмас жоқ солардың арасында. Тағы бір тас алсам миллионыншы тасым болады. Бірақ несіне босқа әуре болайын. Шаршап кеттім. Алмас іздеуден бас тартамын”.

Бір досы қалжыңдап: “Енді бір тас теріп миллионыңды толтырсаңшы ” дейді. Солано қалжыңға қалжыңмен жауап беріп: “Солай-ақ болсын” дейді, “осы сапарымнан бас тартар алдында соңғы тас тере салайын”. Шаршаған көздерін жауып, қасындағы тас үйіндісінен алмас-ау деп жорамалдап жұмыртқа үлкендігінде бір тас таңдап: “Міне соңғы тасымды да алдым,” дейді, “миллион тас терген болдым. Соңғы тасым осы болар!” Соңғы тасы ауыр, кәдімгі тастан едәуір ауыр болады. Солано қолыңдағы тасты қайтадан өлшеп: “Бұл алмас қой” деп қуанады, “бұл расында да үлкен алмас!”

Кейін болса, Нью-Йорктағы бір зергер Рафаэль Солано тапқан тас үшін жүз мыңдаған доллар төлеп сатып алады. Кейін болса, “The Liberator” (Азаткер) аты берілген бұл алмас дүниенің ең таза әрі ірі алмасы болғаны аңықталады.

Сұрақтар:

  1. Венесуэлада үш адам не іздейді?

  2. Рафаель Солано не деп айтады?

  3. Оған досы не деп жауап береді?

  4. Рафаель Солано миллионыншы тасын қалай алады?

  5. Ең соңғы алған тас қандай тас болып шығады?

  6. Адамдардың кейде арманына жете алмауының себебі неде деп ойлайсыңдар?

Адам мүмкіндігінің шексіз екендігін тағы да немен дәлелдер едіңдер?


4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс.

Тапсырма:«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» тақырыбына сурет салу.


5. Топпен ән айту. Сөзі: Б.Тәжібаев . Ән іЕ.Хасанғалиев

Асыл арман.


  1. Үй тапсырмасы.

1. №3 – сабақ. «Адамның мүмкіндіктері шексіз» тақырыбына эссе жазу.

2. Келесі сабақ. №4, «Мәдениет пен билік салмағы» мәтінін оқып келу.


  1. Сабақтың қорытынды сәті.

Тыныс алуға зейін қою.

Баяу музыка қойылады.






























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2019
628
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі