|
Бөлім |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.7.1 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адамның орталық жүйке жүйесінің және мидың құрылысы мен қызметтерін түсіну, жұлынның құрылысы мен қызметтерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Оқушыларды адамның бас миының суреттері арқылы топқа бөлу 1 топ. Сопақша ми 2 топ. Аралық ми 3 топ. Мишық |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады Оқушылар бас миының суреттерін таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген б |
Презентация, қол смайликтері
Т Ми бөлімдерінің суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру Үй тапсырмасын өткен сыныптар бойынша еске түсіру мақсатында “Банкомат” әдісі көмегімен тест-ойынын жүргізу:
жауап береді 2. «Чипсы» әдісі. Чипсы ішіндегі сұрақтарға жауап беріңдер?
|
Оқушылар банкоматқа карточка салып, кодын теріп, ақша алу мақсатында сұрақтарға жауап береді Әр топ киіз үй ішіндегі жасырылған сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.
|
SMART тақта Презентация
Сәйкестендіру парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Презентация Бейнематериал SMART тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. 1 топ. «3 Д» әдісімен кюар кодты енгізу арқылы мидың құрылысын сипаттай отырып, ерекшеліктерін көрсетіңдер?
2 топ. Постер қорғау. Жұлынның құрылысын сипаттап постер қорғаңдар? 3 топ. «Модельдеу» әдісі арқылы вегетативті жүйке жүйесін модельдеңдер? |
1 топ. Оқушылар ұялы телефондарымен 3 Д платоформасына кіріп берілген суретке сипаттама жасап талдайды 2 топ. Оқушылар Ортаңғы ми бөлімінің ерекшелігін сипаттап постер қорғайды 3 топ «Модельдеу» әдісі арқылы вегетативті жүйке жүйесін түсіндіріп модельдейді |
Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. Жалпы– .... балл Дескрипторы: - жұлынның құрылысы мен қызметін түсіндірді; - мидың құрылысы мен қызметтерін сипаттады; - вегетативті жүйке жүйесін модельдеді;
|
Ұялы телефондар
Merge.edu сайтына сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/GMPR9X
постер
суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. «Спиннер» әдісі арқылы тапсырма орындау
|
Әр топқа әр түрлі сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді толтырады |
Дескриптор: - Жүйке жүйесінің құрылысын сипаттады; Жалпы– ..... балл
|
оқулық, спиннерлер маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Тапсырма 3. Дәптермен жұмыс. Мидың әр түрлі бөлімдері өз қызметтерін тоқтатқанда ағзада қандай өзгерістер жүруі мүмкін екендігін дәптер бетіне түсіріңдер? |
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген сұраққа жауапты дәптерге түсіреді |
|
Оқулық Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5мин |
Ви Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Координация және
реттелу Педагогтің
аты–жөні:
Күні:
Сыныбы:
10 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Адамның орталық жүйке
жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның
құрылысы мен қызметтері. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.1.7.1 - жұлын мен мидың
құрылысы мен қызметтерін оқып
білу Сабақтың
мақсаты: Адамның орталық
жүйке жүйесінің және мидың құрылысы мен қызметтерін түсіну,
жұлынның құрылысы мен қызметтерін
сипаттау
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушыларды адамның
бас миының суреттері арқылы топқа
бөлу
1 топ. Сопақша
ми
2 топ. Аралық
ми 3 топ.
Мишық Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады
Оқушылар бас миының
суреттерін таңдау арқылы 3 топқа
бөлінеді Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген б
Презентация, қол
смайликтері
Т Ми бөлімдерінің
суреттері Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын еске
түсіру Үй тапсырмасын өткен сыныптар
бойынша еске түсіру мақсатында
“Банкомат” әдісі көмегімен тест-ойынын
жүргізу:
Жүйке жасушасының
ғылыми атауы қандай? - нейрон
Жүйке жасушаларын не
құрайды? - Ұзын және қысқа
өсінділерден
Жүйке ұлпасының
жасушалары қай кезеңде көбейеді ? жаңа туған
сәбиде
Орталық жүйке
жүйесі: ми және
жұлын
Екі жүйке
жасушасының арасындағы саңылау қалай аталады?
– синапс
Қозғалтқыш
нейрондардың қызметі қандай? Тітіркенуге
жауап
береді
2. «Чипсы»
әдісі. Чипсы ішіндегі сұрақтарға
жауап беріңдер?
Жүйке жасушасы зақымдалса қайта қалпына келтіруге
болама?
Жүйке жасушасының басты қызметі
қандай? Адамның жануарлардан
ерекшелігі қандай? Оқушылар банкоматқа карточка
салып, кодын теріп, ақша алу мақсатында сұрақтарға жауап
береді Әр топ киіз үй ішіндегі
жасырылған сұрақтарға жауап
береді.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану.
SMART
тақта Презентация Сәйкестендіру
парағы Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады Бейнежазбадан көрген ақпарат
туралы өз ойларын айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Презентация Бейнематериал
SMART тақта
Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1.
1
топ. «3
Д» әдісімен кюар кодты енгізу
арқылы мидың құрылысын сипаттай
отырып, ерекшеліктерін
көрсетіңдер?
2
топ.
Постер қорғау.
Жұлынның құрылысын сипаттап постер
қорғаңдар?
3
топ. «Модельдеу»
әдісі арқылы вегетативті жүйке
жүйесін модельдеңдер? 1 топ. Оқушылар ұялы
телефондарымен 3
Д платоформасына кіріп берілген
суретке сипаттама жасап
талдайды
2 топ. Оқушылар
Ортаңғы ми бөлімінің ерекшелігін сипаттап постер
қорғайды 3 топ
«Модельдеу»
әдісі арқылы вегетативті жүйке
жүйесін түсіндіріп
модельдейді Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады. Жалпы– ....
балл
Дескрипторы:
- жұлынның құрылысы мен қызметін
түсіндірді;
- мидың құрылысы мен
қызметтерін сипаттады;
- вегетативті жүйке
жүйесін модельдеді;
Ұялы
телефондар Merge.edu сайтына
сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/GMPR9X
постер суреттер Жұптық
жұмыс 4
мин
Тапсырма 2.
«Спиннер» әдісі арқылы тапсырма
орындау
Әр топқа әр түрлі
сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен
отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді
толтырады Дескриптор:
- Жүйке жүйесінің
құрылысын сипаттады; Жалпы– .....
балл
оқулық,
спиннерлер
маркерлер Жеке
жұмыс 2мин
Тапсырма
3. Дәптермен
жұмыс. Мидың әр түрлі бөлімдері өз
қызметтерін тоқтатқанда ағзада қандай өзгерістер жүруі мүмкін
екендігін дәптер бетіне
түсіріңдер?
Оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Берілген сұраққа жауапты дәптерге
түсіреді
Оқулық Жұмыс
дәптерлері Сабақты
бекіту 5мин
Ви | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

аллдық жүйені
пайланады
аратпа
материал





