Сабақтың мақсаты:
Адамның бойындағы ұнамды-ұнамсыз қасиеттерді айта отырып, оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу, адам бойындағы асыл қасиеттерді бағалай білуге, адамдармен қарым-қатынас дағдыларын жасауға баулу
Көрнекілігі: Плакат, қанатты сөздер, мақал-мәтелдер.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Мұғалім сөзі:
1. Балалар алдымен мына видеороликті тамашаласақ. «Адамгершілік» туралы
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Адамшылықтың шуағы сөнбесін».
Бұл сабақ арқылы біз өз бойымызға рухани-адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды, т.б. адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал етуді үйренуіміз керек.
-
Адамшылық деген не?
-
Адамгершілік дегеніміз не?
-
Адамгершілікке қандай қасиеттер жатады?
Бұл сұраққа жауап беру үшін рухани бай адам деген қандай адам, рух деген не?
-
Демек, асыл қасиетіміз – еңбек сүйгіштік, достық, әдептілік, көмек беру, қоғамға қызмет ету, инабаттылық, имандылық, елін, жерін сүю, кішіпейілділік. Яғни, адам бойында осы қасиеттер жоғары тұрса, ол адамның адамгершілігі жоғары болмақ. Сондықтан, біз осы қасиеттерді кішкентай кезімізден бойымызға сіңіруіміз қажет. Ал, керісінше, сөзі дөрекі, мінезі шайпау, менмен мақтаншақ, керенау кесір мінезден аулақ болуымыз керек. Осы жерде ұлы Абайдың сөзімен нақтылап өтсек: «Ғылым таппай мақтанба»
Ә.Эгамбердиев
2.Үлгі аларлықтай нақыл сөздер, тақпақтар айту.
Абай. «Ғылым таптай мақтанба».
Адамшылық. Шәкәрім.
Ақиқаттың ауылы. Шәкәрім
Абайдың 14-ші сөзі.
Жетес бидің сөзі бар екен.
3.Ендігі кезекте мына суретке көңіл аударайық. Суреттен нені көріп тұрсыңдар?
Жауап: қара ноқат немесе қара ноқаты бар ақ қағаз.
Шын жауап: қара ноқаты бар үлкен ақ кеңістік.
Иә, балалар, өмірдің көптеген көріністерінен, оқушылық өмірлерінде сендер ақ түсті аңғармай, адам бойынан «қара» ноқатты көресіңдер. Былайша айтқанда, біз әр адамның бойынан жақсы жақтарын ғана көрсек, неге оның кемшілігіне көңіл аударамыз. Немесе сұқ саусақпен басқаны көздеп көрсетуге әуеспіз, сұқ саусақты көрсеткенде, қалған үш саусақтың өзімізге қарағанын байқамаймыз ба? Сондықтан, балалар, жаңағы өздерің айтқан нақыл сөздерден өнеге алып, өмірдің, достарыңның ұстаздарыңның тек жақсы жақтарын қабылдай біліңдер: мына жазылған нақыл сөзге көңіл аударыңдар:
Адамның адамшылығы – ақыл, ғылым, жақсы ата, жақсы ана, жақсы құрбы, жақсы ұстаздан болады.
4.Қазір біз орнымыздан тұрып мына жаттығуды жасайық!
Іштегі өкпе - реніштен құтылу
мақсатында тыныштық сәтін
өткізейік.
Классикалық музыка
жіберіледі.
- Көздеріңізді жұмып, денелеріңізді еркін
ұстаңыздар.
- Демдеріңізді ішке алып, сыртқа шығарыңдар
және содан соң аз ғана үзіліс
жасаңдар
- Енді соңғы кездердегі өкпе - реніштеріңді
еске түсіріңдер.(Кімге, не себепті
ренжідің?)
- Осы өкпе - реніштер бұлт болып сенің ішіңде
орналасып алған екен. Ол мына кіндіктеріңнің тұсында тұр. Енді сол
жерге саусақтарыңды апарып, өкпе - реніш бұлтын көтеріп алғандай
сезініңдер. Бірте - бірте бұлтты жоғары көтеріп ауыздарыңыздан
шығарып
жіберіңіздер.
Енді оның орнын жақсы қасиеттермен
толықтырайық.
Күннің шуағындай осы жақсы қасиеттердің
ішінен бүгінгі сабағымызға қатысты қасиетті алып, ішімізге
орналастырайық.
Ал балалар сүйіспеншілік деген
не?
Отанға сүйіспеншілік деген
не?
Ата-анаға деген сүйіспеншілік деген не?
Махаббат, достық деген не?
5.«Сыйлық ойыны»
Қазір оқушылар мына қорапқа ең алдымен жаман қасиетімізді жазып саламыз.Ал мына қораптан жақсы қасиеттерді аламыз. Кейін сол қасиетке сай оқушыға беріледі.
-
Сізге өзіңіз ойламаған қасиет түсті ме?
- Берілген пікір орынды ма?
- Қандай сезімде болдыңыз?
6. «Кел ойнайық» сергіту сәті
1.Өтірік айту жаман қасиет дегендерің, қол соғайық.
2.Жақсы адам болғыларың келсе, орнымыздан тұрайық.
3.Жалқаулық жаман қасиет дегендерің, отырайық.
4. Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл-күймен келгендеріңіз, аяқты еденге
соғайық.
5. Адамгершілігі мол адамдар орнымыздан тұрайық.
6. Осы мектеп туралы жақсы ой-пікірдегі адамдар «Біз» деп
айқайлаңыздар.
7. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайық.
8. Оқушылар сабақтарын 5-4 оқысын десеңіздер бір-біріміздің
қолымызды алысайық.
7.Қорытынды:
Оқушылар сабақ соңында
өздерінің жүрек түпкіріндегі сезімдеріне ризашылықтарын
білдіреді.
Оқушылар оң қолдарымен жүрек тұсын ұстап кезегімен мынадай
сөйлемдер айтады:
-Менің қайрымды жүрегіме
рақмет!
-Менің мейрімді жүрегіме рақмет!
-Менің жылы жүрегіме рақмет!
-Менің жүрегімнің адамдарды жақсы көргеніне рақмет!
-Менің жүрегімдегі жақсы көру сезіміне рақмет!
-Менің жүрегімнің қуана білетініне рақмет!
-Менің жүрегімнің жанашырлығына рақмет!
Сөз соңында айтарым адамгершілік қасиетіміз жойылмасын! Сабағымыздың соңын сыныбымыздың оқушылары дайындаған видеоролик арқылы аяқтасақ.
Кісіге адамшылық неге
керек?
Адамдық – өзге айуаннан артық демек!
Ит талаған төбеттен қалай дейсің,
Аямай әл келгенін жұлып жемек.
Мейірімсіз қасқырда да күшті өмір бар,
Артылған жерің қайсы онан бөлек?
Үнемі сен жеріңді қайдан білдің?
Бұл дүние кезек берер істі өңгелеп.
Онан қорқып, обырлық қоймасаң да,
Адам боп, хайуаннан болсаңшы ерек!
Жалмағанша, жәрдемің тигізсеңші,
Жығылған, жылағанға болып көмек.
Мархаматты теріс деп кім айтады,
«Адамшылық – сол» дейді тамам зерек.
«Мейірім – жақсы, зұлымдық – жаман» дейсің,
Қасқырлыққа қайтесін құр дөңгелеп.
Жаны ашып жәрдем қылмай өткен адам –
Өсіп, өшіп құлаған бір бәйтерек.
Тірі адамның жүректен аяулы жері бола ма?
Біздің қазақтың жүректі кісі дегені - батыр кісі дегені. Онан басқа
жүректің қасиеттерін анықтап біле алмайды. Рақымдылық,
мейірбандылық, әртүрлі істе адам баласын өз бауырым деп, езіне
ойлағандай оларға да болса игі еді демек, бұлар - жүрек ісі.
Асықтық та - жүректің ісі. Тіл жүректің айтқанына көнсе, жалған
шықпайды. Амалдың тілін алса, жүрек ұмыт қалады. Қазақтың
«жүректісі» мақтауға сыймайды. Айтқанға көнгіш, уағдада тұрғыш,
бойын жаманшылықтан тез жиып алғыш, көштің соңынан итше ере бермей,
адасқан көптен атының басын бұрып алуға жараған, әділетті ақыл
мойындаған нәрсеге, қиын да болса, мойындау, әділетті ақыл
мойындамаған нәрсеге, оңай да болса, мойындамау - ерлік, батырлық
осы болмаса, қазақтың айтқан батыры - әншейін жүректі емес, қасқыр
жүректі деген сөз. Қазақ та адам баласы ғой, көбі ақылсыздығынан
азбайды, ақылдың сөзін ұғып аларлық жүректе жігер, қайрат,
байлаулылықтың жоқтығынан азады. Білімді білсе де, арсыз,
қайратсыздығынан ескермей, ұстамай кетеді. Жаманшылыққа бір елігіп
кеткен соң, бойын жиып алып кетерлік қайрат қазақта кем болады. Осы
жұрттың көбінің айтып жүрген мықты жігіт, ер жігіт, пысық жігіт деп
ат қойып жүрген кісілерінің бәрі - пәлеге, жаманшылыққа еліртпек
үшін, бірін-бірі «айда, батырлап!» қыздырып алады да, артын
ойлатпай, азғыратұғын сөздері. Әйтпесе құдайға терістіктен, не ар
мен ұятқа терістіктен сілкініп, бойын жиып ала алмаған кісі, үнемі
жаманшылыққа, мақтанға салынып, өз бойын өзі бір тексермей кеткен
кісі, тәуір жігіт түгіл, әуелі адам ба
өзі?
ыныштық сәті (8
мин)
Ал енді өкпе - реніштің зиянынан бойды аулақ
ұстау, іштегі өкпе - реніштен құтылу мақсатында тыныштық сәтін
өткізейік.
Классикалық музыка
жіберіледі.
- Көздеріңізді жұмып, денелеріңізді еркін
ұстаңыздар.
- Демдеріңізді ішке алып, сыртқа шығарыңдар
және содан соң аз ғана үзіліс
жасаңдар
- Енді соңғы кездердегі өкпе - реніштеріңді
еске түсіріңдер.(Кімге, не себепті
ренжідің?)
- Осы өкпе - реніштер бұлт болып сенің ішіңде
орналасып алған екен. Ол мына кіндіктеріңнің тұсында тұр. Енді сол
жерге саусақтарыңды апарып, өкпе - реніш бұлтын көтеріп алғандай
сезініңдер. Бірте - бірте бұлтты жоғары көтеріп ауыздарыңыздан
шығарып
жіберіңіздер.
Енді оның орнын жақсы қасиеттермен
толықтырайық.
Күннің шуағындай осы жақсы қасиеттердің
ішінен бүгінгі сабағымызға қатысты қасиетті алып, ішімізге
орналастырайық.
Осының ішіндегі ең маңызды қасиет деп нені
көрсетер едіңіздер.
-
Адамгершілік.
ОТүрлі қасиет сататын базар»
ойыны
Жаман қасиеттерімізді сатып, жақсы
қасиеттерді сатып аламыз. Жақсы қасиеттерімізді ақшаға емес, жаман
қасиеттерге
айырбастаймыз.
Сатып аламын \жақсы
қасиеттер\
Сатамын\жаман
қасиеттер\лай болса, оны жүрегімізге орналастырып
алайық. Қане адамгершілігі мол кең пейілді жүрегімізге қол соғып
қояйық.
«Сыйлық»
жаттығуы
Оқушыларға 3 кішкене қағаз таратылып
беріледі. Адамның жақсы қасиеттері жазылады. Ол мөлдір пакетке
салынады. Оқушылар бір - бірлеп қағазды алып, оқып, осы мінез -
құлық қасиет кімге тән деп ойласа, сол оқушыға апарып береді.
Барлық қағаз біткенше ойнала
береді.
Рефлексия:
- Сізге өзіңіз ойламаған қасиет түсті
ме?
- Берілген пікір орынды
ма?
- Қандай сезімде
болдыңыз?
Дәптермен жұмыс. (5
мин)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Адамшылықтың шуағы сөнбесін"
Сабақтың мақсаты:
Адамның бойындағы ұнамды-ұнамсыз қасиеттерді айта отырып, оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу, адам бойындағы асыл қасиеттерді бағалай білуге, адамдармен қарым-қатынас дағдыларын жасауға баулу
Көрнекілігі: Плакат, қанатты сөздер, мақал-мәтелдер.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі:Мұғалім сөзі:
1. Балалар алдымен мына видеороликті тамашаласақ. «Адамгершілік» туралы
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Адамшылықтың шуағы сөнбесін».
Бұл сабақ арқылы біз өз бойымызға рухани-адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды, т.б. адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал етуді үйренуіміз керек.
-
Адамшылық деген не?
-
Адамгершілік дегеніміз не?
-
Адамгершілікке қандай қасиеттер жатады?
Бұл сұраққа жауап беру үшін рухани бай адам деген қандай адам, рух деген не?
-
Демек, асыл қасиетіміз – еңбек сүйгіштік, достық, әдептілік, көмек беру, қоғамға қызмет ету, инабаттылық, имандылық, елін, жерін сүю, кішіпейілділік. Яғни, адам бойында осы қасиеттер жоғары тұрса, ол адамның адамгершілігі жоғары болмақ. Сондықтан, біз осы қасиеттерді кішкентай кезімізден бойымызға сіңіруіміз қажет. Ал, керісінше, сөзі дөрекі, мінезі шайпау, менмен мақтаншақ, керенау кесір мінезден аулақ болуымыз керек. Осы жерде ұлы Абайдың сөзімен нақтылап өтсек: «Ғылым таппай мақтанба»
Ә.Эгамбердиев
2.Үлгі аларлықтай нақыл сөздер, тақпақтар айту.
Абай. «Ғылым таптай мақтанба».
Адамшылық. Шәкәрім.
Ақиқаттың ауылы. Шәкәрім
Абайдың 14-ші сөзі.
Жетес бидің сөзі бар екен.
3.Ендігі кезекте мына суретке көңіл аударайық. Суреттен нені көріп тұрсыңдар?
Жауап: қара ноқат немесе қара ноқаты бар ақ қағаз.
Шын жауап: қара ноқаты бар үлкен ақ кеңістік.
Иә, балалар, өмірдің көптеген көріністерінен, оқушылық өмірлерінде сендер ақ түсті аңғармай, адам бойынан «қара» ноқатты көресіңдер. Былайша айтқанда, біз әр адамның бойынан жақсы жақтарын ғана көрсек, неге оның кемшілігіне көңіл аударамыз. Немесе сұқ саусақпен басқаны көздеп көрсетуге әуеспіз, сұқ саусақты көрсеткенде, қалған үш саусақтың өзімізге қарағанын байқамаймыз ба? Сондықтан, балалар, жаңағы өздерің айтқан нақыл сөздерден өнеге алып, өмірдің, достарыңның ұстаздарыңның тек жақсы жақтарын қабылдай біліңдер: мына жазылған нақыл сөзге көңіл аударыңдар:
Адамның адамшылығы – ақыл, ғылым, жақсы ата, жақсы ана, жақсы құрбы, жақсы ұстаздан болады.
4.Қазір біз орнымыздан тұрып мына жаттығуды жасайық!
Іштегі өкпе - реніштен құтылу
мақсатында тыныштық сәтін
өткізейік.
Классикалық музыка
жіберіледі.
- Көздеріңізді жұмып, денелеріңізді еркін
ұстаңыздар.
- Демдеріңізді ішке алып, сыртқа шығарыңдар
және содан соң аз ғана үзіліс
жасаңдар
- Енді соңғы кездердегі өкпе - реніштеріңді
еске түсіріңдер.(Кімге, не себепті
ренжідің?)
- Осы өкпе - реніштер бұлт болып сенің ішіңде
орналасып алған екен. Ол мына кіндіктеріңнің тұсында тұр. Енді сол
жерге саусақтарыңды апарып, өкпе - реніш бұлтын көтеріп алғандай
сезініңдер. Бірте - бірте бұлтты жоғары көтеріп ауыздарыңыздан
шығарып
жіберіңіздер.
Енді оның орнын жақсы қасиеттермен
толықтырайық.
Күннің шуағындай осы жақсы қасиеттердің
ішінен бүгінгі сабағымызға қатысты қасиетті алып, ішімізге
орналастырайық.
Ал балалар сүйіспеншілік деген
не?
Отанға сүйіспеншілік деген
не?
Ата-анаға деген сүйіспеншілік деген не?
Махаббат, достық деген не?
5.«Сыйлық ойыны»
Қазір оқушылар мына қорапқа ең алдымен жаман қасиетімізді жазып саламыз.Ал мына қораптан жақсы қасиеттерді аламыз. Кейін сол қасиетке сай оқушыға беріледі.
-
Сізге өзіңіз ойламаған қасиет түсті ме?
- Берілген пікір орынды ма?
- Қандай сезімде болдыңыз?
6. «Кел ойнайық» сергіту сәті
1.Өтірік айту жаман қасиет дегендерің, қол соғайық.
2.Жақсы адам болғыларың келсе, орнымыздан тұрайық.
3.Жалқаулық жаман қасиет дегендерің, отырайық.
4. Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл-күймен келгендеріңіз, аяқты еденге
соғайық.
5. Адамгершілігі мол адамдар орнымыздан тұрайық.
6. Осы мектеп туралы жақсы ой-пікірдегі адамдар «Біз» деп
айқайлаңыздар.
7. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайық.
8. Оқушылар сабақтарын 5-4 оқысын десеңіздер бір-біріміздің
қолымызды алысайық.
7.Қорытынды:
Оқушылар сабақ соңында
өздерінің жүрек түпкіріндегі сезімдеріне ризашылықтарын
білдіреді.
Оқушылар оң қолдарымен жүрек тұсын ұстап кезегімен мынадай
сөйлемдер айтады:
-Менің қайрымды жүрегіме
рақмет!
-Менің мейрімді жүрегіме рақмет!
-Менің жылы жүрегіме рақмет!
-Менің жүрегімнің адамдарды жақсы көргеніне рақмет!
-Менің жүрегімдегі жақсы көру сезіміне рақмет!
-Менің жүрегімнің қуана білетініне рақмет!
-Менің жүрегімнің жанашырлығына рақмет!
Сөз соңында айтарым адамгершілік қасиетіміз жойылмасын! Сабағымыздың соңын сыныбымыздың оқушылары дайындаған видеоролик арқылы аяқтасақ.
Кісіге адамшылық неге
керек?
Адамдық – өзге айуаннан артық демек!
Ит талаған төбеттен қалай дейсің,
Аямай әл келгенін жұлып жемек.
Мейірімсіз қасқырда да күшті өмір бар,
Артылған жерің қайсы онан бөлек?
Үнемі сен жеріңді қайдан білдің?
Бұл дүние кезек берер істі өңгелеп.
Онан қорқып, обырлық қоймасаң да,
Адам боп, хайуаннан болсаңшы ерек!
Жалмағанша, жәрдемің тигізсеңші,
Жығылған, жылағанға болып көмек.
Мархаматты теріс деп кім айтады,
«Адамшылық – сол» дейді тамам зерек.
«Мейірім – жақсы, зұлымдық – жаман» дейсің,
Қасқырлыққа қайтесін құр дөңгелеп.
Жаны ашып жәрдем қылмай өткен адам –
Өсіп, өшіп құлаған бір бәйтерек.
Тірі адамның жүректен аяулы жері бола ма?
Біздің қазақтың жүректі кісі дегені - батыр кісі дегені. Онан басқа
жүректің қасиеттерін анықтап біле алмайды. Рақымдылық,
мейірбандылық, әртүрлі істе адам баласын өз бауырым деп, езіне
ойлағандай оларға да болса игі еді демек, бұлар - жүрек ісі.
Асықтық та - жүректің ісі. Тіл жүректің айтқанына көнсе, жалған
шықпайды. Амалдың тілін алса, жүрек ұмыт қалады. Қазақтың
«жүректісі» мақтауға сыймайды. Айтқанға көнгіш, уағдада тұрғыш,
бойын жаманшылықтан тез жиып алғыш, көштің соңынан итше ере бермей,
адасқан көптен атының басын бұрып алуға жараған, әділетті ақыл
мойындаған нәрсеге, қиын да болса, мойындау, әділетті ақыл
мойындамаған нәрсеге, оңай да болса, мойындамау - ерлік, батырлық
осы болмаса, қазақтың айтқан батыры - әншейін жүректі емес, қасқыр
жүректі деген сөз. Қазақ та адам баласы ғой, көбі ақылсыздығынан
азбайды, ақылдың сөзін ұғып аларлық жүректе жігер, қайрат,
байлаулылықтың жоқтығынан азады. Білімді білсе де, арсыз,
қайратсыздығынан ескермей, ұстамай кетеді. Жаманшылыққа бір елігіп
кеткен соң, бойын жиып алып кетерлік қайрат қазақта кем болады. Осы
жұрттың көбінің айтып жүрген мықты жігіт, ер жігіт, пысық жігіт деп
ат қойып жүрген кісілерінің бәрі - пәлеге, жаманшылыққа еліртпек
үшін, бірін-бірі «айда, батырлап!» қыздырып алады да, артын
ойлатпай, азғыратұғын сөздері. Әйтпесе құдайға терістіктен, не ар
мен ұятқа терістіктен сілкініп, бойын жиып ала алмаған кісі, үнемі
жаманшылыққа, мақтанға салынып, өз бойын өзі бір тексермей кеткен
кісі, тәуір жігіт түгіл, әуелі адам ба
өзі?
ыныштық сәті (8
мин)
Ал енді өкпе - реніштің зиянынан бойды аулақ
ұстау, іштегі өкпе - реніштен құтылу мақсатында тыныштық сәтін
өткізейік.
Классикалық музыка
жіберіледі.
- Көздеріңізді жұмып, денелеріңізді еркін
ұстаңыздар.
- Демдеріңізді ішке алып, сыртқа шығарыңдар
және содан соң аз ғана үзіліс
жасаңдар
- Енді соңғы кездердегі өкпе - реніштеріңді
еске түсіріңдер.(Кімге, не себепті
ренжідің?)
- Осы өкпе - реніштер бұлт болып сенің ішіңде
орналасып алған екен. Ол мына кіндіктеріңнің тұсында тұр. Енді сол
жерге саусақтарыңды апарып, өкпе - реніш бұлтын көтеріп алғандай
сезініңдер. Бірте - бірте бұлтты жоғары көтеріп ауыздарыңыздан
шығарып
жіберіңіздер.
Енді оның орнын жақсы қасиеттермен
толықтырайық.
Күннің шуағындай осы жақсы қасиеттердің
ішінен бүгінгі сабағымызға қатысты қасиетті алып, ішімізге
орналастырайық.
Осының ішіндегі ең маңызды қасиет деп нені
көрсетер едіңіздер.
-
Адамгершілік.
ОТүрлі қасиет сататын базар»
ойыны
Жаман қасиеттерімізді сатып, жақсы
қасиеттерді сатып аламыз. Жақсы қасиеттерімізді ақшаға емес, жаман
қасиеттерге
айырбастаймыз.
Сатып аламын \жақсы
қасиеттер\
Сатамын\жаман
қасиеттер\лай болса, оны жүрегімізге орналастырып
алайық. Қане адамгершілігі мол кең пейілді жүрегімізге қол соғып
қояйық.
«Сыйлық»
жаттығуы
Оқушыларға 3 кішкене қағаз таратылып
беріледі. Адамның жақсы қасиеттері жазылады. Ол мөлдір пакетке
салынады. Оқушылар бір - бірлеп қағазды алып, оқып, осы мінез -
құлық қасиет кімге тән деп ойласа, сол оқушыға апарып береді.
Барлық қағаз біткенше ойнала
береді.
Рефлексия:
- Сізге өзіңіз ойламаған қасиет түсті
ме?
- Берілген пікір орынды
ма?
- Қандай сезімде
болдыңыз?
Дәптермен жұмыс. (5
мин)
шағым қалдыра аласыз


