|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
АТАҚТЫ ТҰЛҒАЛАР |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№64 сабақ. Ғұлама ғалым Сағыныш сазы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап береді. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
« Миға шабуыл» Өткенді пысықтау 1.Ыбырай Алтынсарин кім? 2. Ол туралы не білесің? 3. Қандай өлеңдері бар? 4.Өнердің қандай түрлері бар? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа сабақ: « Ой қозғау» Балалар АТАҚТЫ ТҰЛҒАЛАР деп кімдерді айтамыз? Жұмбақ: Өнер, білім жолдасы Ғылым менен сырласы Таниды әлем баршасы Жазып кеткен еңбегін Ол кім? Әл-Фараби Топқа бөлу: 1-топ: «Ақын» тобы 2-топ: «Ғалым» тобы 3-топ: «Ойшыл тобы Ұжымдық жұмыс: Мәтінді тізбектей оқиды. Топтық жұмыс: «Ақпарат алмасу» әдісі 1-топ: «Ақын» тобы «Берілген өлеңнің мағынасын түсіндір» 2-топ: «Ғалым» тобы «Осы үзінді бойынша қандай сурет салар едің?» 3-топ: «Ойшыл тобы Ғажайып бақта отырған әл-Фараби неге көңілсіз деп ойлайсың? Сергіту сәті : «Көз, құлақ, аяқ» өлеңіне билейді Дәптермен жұмыс: Шаһар – қала. Ынтызарлық – сағыныш, құштарлық. Үрмет – атақ, даңқ, құрмет. Шайыр – суырыпсалма ақын. Жеке жұмыс: тест 1. Әл-Фараби қай жерде дүниеге келген? a) Бағдад b) Дамаск c) Отырар d) Каир 2. Әл-Фараби қандай ғылым салаларымен айналысты? a) Медицина және астрономия b) Философия, музыка, математика c) Биология және география d) Химия және әдебиет 3. Әл-Фарабидің "Екінші ұстаз" деп аталу себебі қандай? a) Ол әлемдегі алғашқы ұстаз болған b) Ол Аристотельдің ілімін жалғастырған c) Ол көптеген шәкірттер тәрбиелеген d) Ол жаңа философиялық мектеп құрған 4. Әл-Фараби музыканың адам өміріндегі рөлін қалай сипаттады? a) Музыка – тек көңіл көтеру құралы b) Музыка адамның жан дүниесін тәрбиелейді c) Музыка тек діни рәсімдерге арналған d) Музыка тек математикалық есептеулерге негізделген 5. Әл-Фарабидің еңбектерінің бірі қалай аталады? a) "Өлеңдер жинағы" b) "Құтты білік" c) "Музыканың ұлы кітабы" d) "Шахнама" Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқып келу. Кері байланыс
|
Интерактивті тақтадан өлеңді хормен оқиды. Өткенді пысықтайды Сұраққа жауап береді. Тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді. Топқа бөлінеді. Тапсырма орындайды. Постер жасап, тақтаға іледі. Әр топ өз жұмысын түсіндіреді. Қимыл қозғалыс жасайды Дәптермен жұмыс Тесттің шешуін табады. Үйге тапсырма алады. Кері байланыс жасайды. |
Мақтап, мадақтау ҚБ: Смайлик әдісі
Жұмбақтың шешуін табады.
Дескриптор: 3. Кейіпкердің іс-әрекетін сипаттайды-1балл.
Дескриптор: 1.Толық тесттің жауабын береді-2 балл 2. толық емес жауапқа-1балл
Кері байланыс «Керуен көші»
|
Оқулық Интернет платформалар, презентация оқулық Смайлик Плакат, қарындаш Интерактивті тақта Дәптер Таратпа материал Кері байланыс тақтасы
|
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ. Хан Абылай Хан Абылай атандың Бұқар жырау
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу 3.2.6.1 кейіпкердің портртін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп тауып бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтайды және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады. Кейіпкердің портртін сипаттайды, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп тауып бағалайды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Зымыран сұрақтар» әдісі Өткенді пысықтау 1. Әл-Фараби қай жерде дүниеге келген? 2. Әл-Фараби қандай ғылым салаларымен айналысты? 3. Әл-Фарабидің "Екінші ұстаз" деп аталу себебі қандай?
Жаңа тақырып «Ой қозғау» мына суретте берілген тұлғаны танисыздар ма?
Бүгінгі өтілетін сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыздар? Жарайсыңдар? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Ұжымдық жұмыс: 1.Мына сурет бойынша не айтуға болады? 2. Суретте кімдер бейнеленген? 3.Олардың қазақ батырлары екенін неден аңғардың? 4. Суреттегі ақ боз атқа мінген батрды кім дер едің? 5.Қазақ батырлары неліктен атқа қонды деп ойлай- сың?
Жеке жұмыс: «Кім мәнерлеп оқиды? әдісі Өлеңді тізбектеп оқиды. Сергіту сәті:
Топтық жұмыс: « Кесте» әдісі
Дәптермен жұмыс: Бұқар жырау – Абылай ханның тұсында өмір сүрген жырау. Жеке жұмыс: «Сен маған, мен саған» әдісі 1. Абылай ханның шын есімі кім? A) Әбілмансұр B) Жәнібек C) Тәуке D) Қасым 2.Абылай хан қай жылы дүниеге келген? A) 1680 ж. B) 1711 ж. C) 1733 ж. D) 1750 ж. 3. Абылай хан жастық шағында қандай атпен танылған? A) Қаракерей B) Сабалақ C) Сардар D) Ханбала 4.Абылай хан қай жүздің ханы болған? A) Ұлы жүз B) Орта жүз C) Кіші жүз D) Барлық қазақтың ханы Үй тапсырмасы Түсініп оқу Кері байланыс :
|
Хормен оқиды Өткенді пысықтайды Сұраққа жауап береді Сұрақтарға жауап береді Суретпен жұмыс Сергіту сәтін жасайды Топтық жұмыс жасайды. Дәптермен жұмыс Тест шешеді Үйге тапсырманы алады. Кері байланыс алады.
|
Мақтап, мадақтау ҚБ: Смайлик әдісі
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:.
Дескриптор: Тесттің жауабын дұрыс шешеді-2балл
Смайлик әдісі |
Смайликтер Суреттер Сұрақтар Сурет Оқулық Сұрақтар карточкалары суреттер Музыка плакат Стикерлер Стикерлер
|
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ. Алғашқы ұстаз. Алғашқы қоңырау. Ғафу Қайырбеков.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу; 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтайды негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады; Шығарманы іштей саналы түрде түсінеді, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқиды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Жаңа идеялар айту, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасын пысықтау Өткенді қайталау 1.Абылай хан қай жылы дүниеге келген? 2. Абылай хан жастық шағында қандай атпен танылған? 3.Абылай хан қай жүздің ханы болған? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып «Ой қозғау». 1.Алғашқы қоңырау дегенде не елестейді? 2.Мектептің алғашқы күні қандай болады? 3.Өз өміріңде алғашқы қоңырауға қатысты есте қалған сәттер бар ма? «Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіңе түсір. Оны жазған кім? Сөзжұмбақты дұрыс шешсең, сарғыш түсті торкөздерден есімі шығады.
Ұжымдық жұмыс: Автормен таныстыру
Ұжымдық жұмыс: Өлеңді мәнерлеп оқу Тізбектеп мәнерлеп оқу Жұптық жұмыс: 1. Ыбырай Алтынсарин кім? Ол қазақтың ағартушысы, педагог, жазушы, аудармашы, қоғам қайраткері. 2. Ол қай жылы және қай жерде дүниеге келген? 1841 жылы қазіргі Қостанай облысы, Қостанай ауданында дүниеге келген. 3. Ыбырай Алтынсарин қандай еңбектерімен танымал? Ол қазақ балаларына арналған мектептер ашты, алғашқы оқулықтар жазды және көптеген әңгімелер мен өлеңдер қалдырды. 4. Оның қазақ халқына сіңірген еңбегі қандай? Қазақ балаларына арнап мектеп ашып, білім алуға жол салды, әдеби шығармалар жазды. 5. Ыбырай Алтынсарин қандай оқу орындарын ашты? Қазақ балаларына арналған алғашқы мектептер, кәсіптік мектептер және мұғалімдер даярлайтын оқу орындарын ашты.
Сергіту
сәті Жеке жұмыс: 5 жолды өлең құрастырады: 1. 1 сөз – Тақырып (мысалы: "Мектеп") 2. 2 сөз – Тақырыпты сипаттайтын сын есімдер (мысалы: "Жаңа, жылы") 3. 3 сөз – Осы тақырыпқа қатысты етістіктер (мысалы: "Үйретеді, дамытады, өсіреді") 4. 4 сөзден тұратын сөйлем – Тақырыпқа байланысты ой (мысалы: "Мектеп – білімнің бастауы.") 5. 1 сөз – Қорытынды (мысалы: "Болашақ") Үй тапсырмасы Өлеңді Кері байланыс, «Алақан» әдісі:
|
Хормен оқиды Өткенді пысықтайды Сұрақтарға жауап береді Сөзжұмбақты шешеді Автормен танысады Мәнерлеп оқиды Сұрақарға жауап береді Қимыл қозғалыс жасайды Бес жолды өлең құрастырады. Үй тапсырмасын белгілеп алады Кері байланыс жасайды. |
Мадақтап, мақтау айтады ҚБ: «Асық әдісі»
ҚБ: асық әдісі
. Дескриптор : Сұрақтарға жауап береді-1балл
ҚБ: Асық әдісі
Дескриптор: Мәнерлеп дұрыс оқиды -1балл
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді-2 балл Толық емес жауапқа-1балл
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Бесжолды өлең құрастырады-2балл Жартылай орындағандар -1балл
Кері байланыс: «Алақан» әдісі |
Таратпа карточкалар / суреттер Оқулық, Learning Apps платформасында Padlet платформасы
Интерактивті тақта Сергіту сәті
Интерактивті тақта Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттен 64-66 сабақтар 3 сынып
Әдебиеттен 64-66 сабақтар 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
АТАҚТЫ ТҰЛҒАЛАР |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№64 сабақ. Ғұлама ғалым Сағыныш сазы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап береді. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
« Миға шабуыл» Өткенді пысықтау 1.Ыбырай Алтынсарин кім? 2. Ол туралы не білесің? 3. Қандай өлеңдері бар? 4.Өнердің қандай түрлері бар? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа сабақ: « Ой қозғау» Балалар АТАҚТЫ ТҰЛҒАЛАР деп кімдерді айтамыз? Жұмбақ: Өнер, білім жолдасы Ғылым менен сырласы Таниды әлем баршасы Жазып кеткен еңбегін Ол кім? Әл-Фараби Топқа бөлу: 1-топ: «Ақын» тобы 2-топ: «Ғалым» тобы 3-топ: «Ойшыл тобы Ұжымдық жұмыс: Мәтінді тізбектей оқиды. Топтық жұмыс: «Ақпарат алмасу» әдісі 1-топ: «Ақын» тобы «Берілген өлеңнің мағынасын түсіндір» 2-топ: «Ғалым» тобы «Осы үзінді бойынша қандай сурет салар едің?» 3-топ: «Ойшыл тобы Ғажайып бақта отырған әл-Фараби неге көңілсіз деп ойлайсың? Сергіту сәті : «Көз, құлақ, аяқ» өлеңіне билейді Дәптермен жұмыс: Шаһар – қала. Ынтызарлық – сағыныш, құштарлық. Үрмет – атақ, даңқ, құрмет. Шайыр – суырыпсалма ақын. Жеке жұмыс: тест 1. Әл-Фараби қай жерде дүниеге келген? a) Бағдад b) Дамаск c) Отырар d) Каир 2. Әл-Фараби қандай ғылым салаларымен айналысты? a) Медицина және астрономия b) Философия, музыка, математика c) Биология және география d) Химия және әдебиет 3. Әл-Фарабидің "Екінші ұстаз" деп аталу себебі қандай? a) Ол әлемдегі алғашқы ұстаз болған b) Ол Аристотельдің ілімін жалғастырған c) Ол көптеген шәкірттер тәрбиелеген d) Ол жаңа философиялық мектеп құрған 4. Әл-Фараби музыканың адам өміріндегі рөлін қалай сипаттады? a) Музыка – тек көңіл көтеру құралы b) Музыка адамның жан дүниесін тәрбиелейді c) Музыка тек діни рәсімдерге арналған d) Музыка тек математикалық есептеулерге негізделген 5. Әл-Фарабидің еңбектерінің бірі қалай аталады? a) "Өлеңдер жинағы" b) "Құтты білік" c) "Музыканың ұлы кітабы" d) "Шахнама" Үй тапсырмасы Мәтінді түсініп оқып келу. Кері байланыс
|
Интерактивті тақтадан өлеңді хормен оқиды. Өткенді пысықтайды Сұраққа жауап береді. Тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді. Топқа бөлінеді. Тапсырма орындайды. Постер жасап, тақтаға іледі. Әр топ өз жұмысын түсіндіреді. Қимыл қозғалыс жасайды Дәптермен жұмыс Тесттің шешуін табады. Үйге тапсырма алады. Кері байланыс жасайды. |
Мақтап, мадақтау ҚБ: Смайлик әдісі
Жұмбақтың шешуін табады.
Дескриптор: 3. Кейіпкердің іс-әрекетін сипаттайды-1балл.
Дескриптор: 1.Толық тесттің жауабын береді-2 балл 2. толық емес жауапқа-1балл
Кері байланыс «Керуен көші»
|
Оқулық Интернет платформалар, презентация оқулық Смайлик Плакат, қарындаш Интерактивті тақта Дәптер Таратпа материал Кері байланыс тақтасы
|
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ. Хан Абылай Хан Абылай атандың Бұқар жырау
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу 3.2.6.1 кейіпкердің портртін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп тауып бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтайды және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады. Кейіпкердің портртін сипаттайды, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп тауып бағалайды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Зымыран сұрақтар» әдісі Өткенді пысықтау 1. Әл-Фараби қай жерде дүниеге келген? 2. Әл-Фараби қандай ғылым салаларымен айналысты? 3. Әл-Фарабидің "Екінші ұстаз" деп аталу себебі қандай?
Жаңа тақырып «Ой қозғау» мына суретте берілген тұлғаны танисыздар ма?
Бүгінгі өтілетін сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыздар? Жарайсыңдар? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Ұжымдық жұмыс: 1.Мына сурет бойынша не айтуға болады? 2. Суретте кімдер бейнеленген? 3.Олардың қазақ батырлары екенін неден аңғардың? 4. Суреттегі ақ боз атқа мінген батрды кім дер едің? 5.Қазақ батырлары неліктен атқа қонды деп ойлай- сың?
Жеке жұмыс: «Кім мәнерлеп оқиды? әдісі Өлеңді тізбектеп оқиды. Сергіту сәті:
Топтық жұмыс: « Кесте» әдісі
Дәптермен жұмыс: Бұқар жырау – Абылай ханның тұсында өмір сүрген жырау. Жеке жұмыс: «Сен маған, мен саған» әдісі 1. Абылай ханның шын есімі кім? A) Әбілмансұр B) Жәнібек C) Тәуке D) Қасым 2.Абылай хан қай жылы дүниеге келген? A) 1680 ж. B) 1711 ж. C) 1733 ж. D) 1750 ж. 3. Абылай хан жастық шағында қандай атпен танылған? A) Қаракерей B) Сабалақ C) Сардар D) Ханбала 4.Абылай хан қай жүздің ханы болған? A) Ұлы жүз B) Орта жүз C) Кіші жүз D) Барлық қазақтың ханы Үй тапсырмасы Түсініп оқу Кері байланыс :
|
Хормен оқиды Өткенді пысықтайды Сұраққа жауап береді Сұрақтарға жауап береді Суретпен жұмыс Сергіту сәтін жасайды Топтық жұмыс жасайды. Дәптермен жұмыс Тест шешеді Үйге тапсырманы алады. Кері байланыс алады.
|
Мақтап, мадақтау ҚБ: Смайлик әдісі
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:.
Дескриптор: Тесттің жауабын дұрыс шешеді-2балл
Смайлик әдісі |
Смайликтер Суреттер Сұрақтар Сурет Оқулық Сұрақтар карточкалары суреттер Музыка плакат Стикерлер Стикерлер
|
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ. Алғашқы ұстаз. Алғашқы қоңырау. Ғафу Қайырбеков.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу; 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтайды негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады; Шығарманы іштей саналы түрде түсінеді, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқиды. |
|||||
|
Құндылықтар:
|
Жасампаздық және жаңашылдық Жаңа идеялар айту, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 мину Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасын пысықтау Өткенді қайталау 1.Абылай хан қай жылы дүниеге келген? 2. Абылай хан жастық шағында қандай атпен танылған? 3.Абылай хан қай жүздің ханы болған? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып «Ой қозғау». 1.Алғашқы қоңырау дегенде не елестейді? 2.Мектептің алғашқы күні қандай болады? 3.Өз өміріңде алғашқы қоңырауға қатысты есте қалған сәттер бар ма? «Кел, балалар, оқылық» өлеңін есіңе түсір. Оны жазған кім? Сөзжұмбақты дұрыс шешсең, сарғыш түсті торкөздерден есімі шығады.
Ұжымдық жұмыс: Автормен таныстыру
Ұжымдық жұмыс: Өлеңді мәнерлеп оқу Тізбектеп мәнерлеп оқу Жұптық жұмыс: 1. Ыбырай Алтынсарин кім? Ол қазақтың ағартушысы, педагог, жазушы, аудармашы, қоғам қайраткері. 2. Ол қай жылы және қай жерде дүниеге келген? 1841 жылы қазіргі Қостанай облысы, Қостанай ауданында дүниеге келген. 3. Ыбырай Алтынсарин қандай еңбектерімен танымал? Ол қазақ балаларына арналған мектептер ашты, алғашқы оқулықтар жазды және көптеген әңгімелер мен өлеңдер қалдырды. 4. Оның қазақ халқына сіңірген еңбегі қандай? Қазақ балаларына арнап мектеп ашып, білім алуға жол салды, әдеби шығармалар жазды. 5. Ыбырай Алтынсарин қандай оқу орындарын ашты? Қазақ балаларына арналған алғашқы мектептер, кәсіптік мектептер және мұғалімдер даярлайтын оқу орындарын ашты.
Сергіту
сәті Жеке жұмыс: 5 жолды өлең құрастырады: 1. 1 сөз – Тақырып (мысалы: "Мектеп") 2. 2 сөз – Тақырыпты сипаттайтын сын есімдер (мысалы: "Жаңа, жылы") 3. 3 сөз – Осы тақырыпқа қатысты етістіктер (мысалы: "Үйретеді, дамытады, өсіреді") 4. 4 сөзден тұратын сөйлем – Тақырыпқа байланысты ой (мысалы: "Мектеп – білімнің бастауы.") 5. 1 сөз – Қорытынды (мысалы: "Болашақ") Үй тапсырмасы Өлеңді Кері байланыс, «Алақан» әдісі:
|
Хормен оқиды Өткенді пысықтайды Сұрақтарға жауап береді Сөзжұмбақты шешеді Автормен танысады Мәнерлеп оқиды Сұрақарға жауап береді Қимыл қозғалыс жасайды Бес жолды өлең құрастырады. Үй тапсырмасын белгілеп алады Кері байланыс жасайды. |
Мадақтап, мақтау айтады ҚБ: «Асық әдісі»
ҚБ: асық әдісі
. Дескриптор : Сұрақтарға жауап береді-1балл
ҚБ: Асық әдісі
Дескриптор: Мәнерлеп дұрыс оқиды -1балл
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді-2 балл Толық емес жауапқа-1балл
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Бесжолды өлең құрастырады-2балл Жартылай орындағандар -1балл
Кері байланыс: «Алақан» әдісі |
Таратпа карточкалар / суреттер Оқулық, Learning Apps платформасында Padlet платформасы
Интерактивті тақта Сергіту сәті
Интерактивті тақта Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз





























