Материалдар / Әдебиеттен Бала Абай
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әдебиеттен Бала Абай

Материал туралы қысқаша түсінік
шығарма мазмұны бойынша қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру;.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Желтоқсан 2021
398
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Әдебиеттік оқу

Бөлім: Атақты тұлғалар

Күні: 20 .02.20 ж.

Сынып: 3 В

Мектеп: №129 мектеп

Мұғалімнің аты-жөні:.Айдекова М

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Қазақтың бас ақыны

М.Әуезов «Бала Абай»


Оқу мақсаттары

3.2.2.1 шығарма мазмұны бойынша қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру;.


Сабақ мақсаттары

Барлық: мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын түсінеді.

Көптеген оқушылар: мәтін мазмұны бойынша ашық сұрақтар құрастырады, мәтін мазмұнын айтуда сурет нұсқасын қолданады;

Кейбір оқушылар: бағалауға, шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді.


Бағалау критерийлері

мәтін мазмұнын айта алады;

мәтінді қатесіз,түсініп оқиды;

мәтін бойынша сұрақтар қояды;

мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

суреттерді қолданып, мазмұндайды;




Тірек сөздер

Оқушылар:

Мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды, жауап береді.


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Бала Абай, Ынтыға тыңдайтын, әңгімешіл екен, сыртқаттанып қалып.


Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Абай ертегі, аңыз, әңгіме, қиссаларды тыңдап өсті, себебі ...


Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Адамгершілікті, ана мен бала арасындағы ізгілікті, отбасылық құндылықтарды насихаттау.


Пәнаралық байланыстар

Абай туралы білетіндерін айту барысында өз ойларын жүйелі жеткізеді, сөйлемдегі сөздердің байланысын, мәтіннің ішінен күрделі сөз табу, жалқы есімді табу арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады. Ақынның әндерін еске түсіріп, тыңдауда музыка пәнімен байланыс орнайды. Топқа бөлуде пішін пайдалану арқылы математика пәнімен байланысты.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білімді игерулері

Оқушылар атақты тұлғалар, Абай, Мұхтар туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

2 минут






Топтарға бөлу



4 минут


Тыңдалым



Ширату тапсырмасы.

Шаттық шеңбері.

Балалар бір біріне жақсы тілек тілейді. Абайдың шумақтары арқылы топқа бөлу. Өлең шумақтарын бір біріне құрастыру арқылы әр кім өз тобын табады.

Бағалау парақшаларымен таныстыру

Белсенді Толықтыру қажет көмек керек


І топ. Білімділер

ІІ топ. Дарындылар

ІІІ топ. Еңбексүйгіштер


Жұмыс ережесін келісу

Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

Уақытты үнемдейміз!

Нақты,дәл жауап береміз!

Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!


Оқушылар топ аттарын айтады.

«Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдайды,

Допты қағып алу әдіі арқылы сұрақтарға жауап береді.


-Әнді кім жазған?

-Абай Құнанбаев

-Ән қалай аталады?

-Желсіз түнде жарық ай

-Абай туралы әдебиетте кім жазған?

- Мұхтар Әуезов

-Балалар бүгінгі сабақта нені үйренеміз?

- Не жайында оқимыз?

Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Мақсаты: Жазушы, ғалым Мұхтар Әуезов туралы теренірек біліп «Бала Абай» мәтінімен танысу.



Геометриялық фигуралар және суреттері, интербелсенді тақта.







Үнтаспа

Сабақтың ортасы

3 минут







Айтылым


2 минут орында

1 минут оқу











Оқылым


7 минут

7 минут
























Жазылым

2 минут


1 минут















Сабақтың соңы


5 минут

Бекіту



















3 минут

Бағалау

Кері байланыс











3 минут






1-тапсырма 1- топқа

Мәтінмен жұмыс Джигсо әдісі

(Абай туралы мәлімет жинап келу алдын ала тапсырылады)

Қағазға берілген үлгіні түсініп оқып, жауап жазады.


Үлгі: Қазақтың бас ақыны- Абай (шын аты - Ибраһим) Құнанбаев. Одан асқан біз білетін ақын болған жоқ.

Сөздің шырайлы, ажарлы болуына ойдың шеберлігі керек.

Ұнамды, орынды болуына шыншылдық керек.

Мағыналы, маңызды болуына білім керек.

Абайда осы үшеуі де болған.

Бұрыннан білемін

Жаңа мәлімет

Зере – Абайдың әжесі. Ұлжан – анасы. Құнанбай – әкесі. Өлеңдері әртүрлі тақырыпқа арналған. 45 қара сөзі бар.

Абай Құнанбайұлы мен Жамбыл Жабаев – замандас ақындар.

Жиырма жеті әнінің отыз алты нұсқасы нотаға түсірілген.

Ол - музыкант




(Б) «Күн- белсенді, бұлт - толықтыру қажет, жауын- көмек керек» суреттері арқылы топты бағалау.


2 - топқа

Мәтінді түсініп оқы. Мәтін ішінен қосарланған қос сөзді тапқызу. Жалпы және жалқы зат есімді сұрау.


3-топқа

Мәтін авторы туралы түсіндіру.

Автор жайлы мәлімет:


Дескриптор:

мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.

шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды.

берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады

Сұрақ жауап әдісі.

1.Ол кім?

2.Қайда туған?

3.Қандай әңгімесі, романы бар?

4.Әкесінің аты кім?

5. Атасы кім?

6. Әжесінің аты кім?

7. Анасының аты кім?


Қосымша: Мұхтар Әуезов - қазақтың ұлы жазушысы, қоғам қайраткері, ғұлама ғалым. Қазіргі Шығыс Қазақстан облысындай Абай ауданында дүниеге келген. Әкесі Омархан, атасы Әуез сауатты кісілер болған. Мұхтар атасының қолында өскен Ол алты жасында Абайдың өлеңдерін ауылдастарына жатқа оқып береді екен. «Абай жолы», «Қорғансыздың күні», «Көксерек» т.б. шығармалары бар.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.


Дәптермен жұмыс (деректемелерді көшірі)


Сергіту сәті.


Топтық жұмыс.


2 -тапсырма.

1-топқа. Абай туралы


2-топқа. Өлеңмен жұмыс. Абай Құнанбаевтын «Ғылым таппай мақтамба» өленіңен

Бес асыл іс

Бес дұшпаның (жаман іс)

Талап

Өсек

Еңбек

Өтірік

Терең ой

Мақтаншақ

Қанағат

Еріншек

Рақым

Мал шашпақ

жаздыру.


3-топқа. Білім , ғылым туралы мақал-мәтел жаздыру.


Ойтолғау.


3 – тапсырма. Суретке зер салып әжесі мен Абайға мінездеме беру.

Топтық жұмыс.


4– тапсырма. «Ой шақыру» стратегиясы арқылы сөзжұмбақты шешеді.

1. Мәтін қалай аталады? Бала Абай

2. Бала Абайдың жасы он үшке толған еді.

3. Абайдың әжесі әңгімесін неден бастап еді?

- Тақпақтап бастап еді.

4. Абай қайдан көп шықпайтын болды? Үйден

5. Абайға әңгімені кім көп айтушы еді? Әжесіне

6. Биыл әсіресе Абайды бойы өскен

7. Абайдың шешесінің есімі кім? Ұлжан

8. Абай әжесінің әңгімесін қалай тыңдайтын? Ынтыға

Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп, сөзжұмбақты шешеді.


5-тапсырма

Сөзжұмбақтың жасыл түсті торкөздеріндегі сөз тіркесін дауыстап оқы.

- «Абай жолын » кім жазған?

- Мұхтар Әуезов жазған.


«Күн- белсенді, бұлт - толықтыру қажет, жауын- көмек керек» суреттері арқылы топты бағалау.



Абай туралы қысқаша айту


Оқулықтың 51-беті







2 сөйлем жазу 2- тапсырманы оқып болғаннан кейін жаздыру 2-минут








Түсіндіру,тізбектей оқыту


Слайд көрсету, түсіндіру






















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!