|
Бөлім |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Кервенова Булбул Сыздыковна |
|||||
|
Күні |
13.11.23 ж |
|||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Пәні |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халқымыздың салт-дәстүрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың бойына ұлттық құндылығымыз қазақ халқының салт дәстүрі мен әдет ғұрпын оқушы бойына сіңіру; тәрбиелік мән мағынасын бала бойына дарыту. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақтың құнды деп саналатын салт дәстүрін, мәдениетін дәріптеу. Талап: достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейірімділік таныту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Топ атауын анықтау 2 минут
«Білгенге маржан» 4 минут «Миға шабуыл» әдісі 4 минут Сабақтың ортасы «Көр, ұғын,түсін» әдісі Бесікке салу Бейнежазба дан мултьфильм көре отырып,ән тыңдайды. 20 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Берілген ребустар бойынша топ атауын шығарады Үй тапсырмасын сұрау Дескриптор: - мақалды жатқа айтады (1б) -айтылған мақалды жалғастырады (1б) -жаңылтпашты жатқа айтады (1б) -айтылған жаңылтпашты қайталайды (1б) Сұрақтарға жауап береді Дискриптор: Ауыз әдебиетінің түрін айтады (1б) Мақал мәтел жайлы айтады (1б) Мақал мәтел тақырыптарын айтады (1б) Отбасы салт дәстүрін айтады (1б) Балаға қатысты дәстүрді айтады(1б) Бала дүниеге келген соң жасалатын дәстүрді айтады(1б) Бесік жырын айтады (1б) Бесікке салуды көрсету. Бесікті қарағай, қайыңнан, талдан иіп жасайды. Мұндай бесік жеңіл, ықшамды әрі берік, көшіп-қонуға ыңғайлы болады. Бесікте жатқан бала әрі таза, әрі жылы, дені сау бала болып өседі. Ортаға бесікті қойып, немен жабдықталады, қалай аластайды, қандай ырым жасалатындығын айту Енді қалай ойлайсыңдар ,бесікке бөлемес бұрын қандай рәсім жасалады? Қуыршақты бөлеп көрсету. Баланы бөлеген соң не айтылады? Кімнің анасы бесік жырын үйде айтады? Кім бесікті тербете отырып, бесік жырымен ұйықтатқысы келеді? Бейнежазбаны көрсету Бесік жырлары ел арасында ежелден айтылып, келе жатқан жыр.Олар: «Әлди, әлди ақ, бөпем,, Ақ бесікке жат бөпем!» деген ана мейіріміне толы өлең жолдарымен басталып, баланы жұбататын, алдандырып тәтті ұйқыға батыратын шумақтарға ұласады. Анасының еліне деген сағынышы бөпеге беріліп, ол анасын аяйтын, ардақтайтын, мейірімді әрі жанашыр болып өседі екен. |
Балалар назарын сабаққа аударады Тапсырманы қарайды, шешеді
Топ атаулары «Ана», «Сәби» «Бесік» Дайын келген оқушы мақалдың басын айтады, екінші оқушы жалғастыру керек. Жаңылтпашты жаттап келген оқушы айтады, келесі оқушы қайталайды. Өткен сабақта ауыз әдебиетінің қандай түрімен таныс болдық? Мақал мәтел дегеніміз не? Мақал-мәтелдердің тақырыптарын ата. Өз отбасыларыңда қандай салт-дәстүрлер орындалады? Осы аталған дәстүрлердің ішінде балаларға қатысты қайсы? Бала дүниеге келгенде қандай дәстүрлер жасалады? Сәбиді бесікке салып болған соң не істейді? Оқушылар бесікте жасалып жатқан бар рәсімді, көзбен көреді. Сұраққа жауап беріп, тыштыма рәсімін тамашалайды. Бөленген баланы әнмен тербеп ұйықтатады. Ән айтады. «Күйсандықтан» шыққан бейнежазбаны көріп, ән тыңдайды Балалар берілген ақпаратты тыңдайды |
«От шашу» Әдісі «Бәрекелді» Әр жауапқа 1 асық беріледі. Оқушыны мадақтау |
Ребустар Смайлик Қағаздан қиылған түрлі түсті асықтар Бесік жабдығымен, қуыршақ, конфет https://youtu.be/t42FMvDVCUw?si=49lZ5Rc2kuKj4asp |
||
|
«Тыңда жалғастыр» «Бесік жыры» өлеңі 4 минут Топпен жұмыс 5 минут «Дұрыс» «бұрыс» әдісі 1минут Сабақтың соңы Қорытын –дылау 2 минут Рефлексия Бағалау 2 минут Үй тапсырмасы 1-минут |
Оқулықта берілген өлеңді мәнерлеп оқы. Дискриптор: -Өлеңді мәнерлеп оқиды (1б) Конверпен келген тапсырмаларды орында 1.Өлеңде бесікке қатысты, сәбиге қандай ойлар айтылған? 2.«Синквейн әдісі» бойынша сәби сөзіне бес жолды өлең құрастыру 3.Адасқан сөздерден сөйлем құрастыр Бесік, жаңа келген, сәбидің, өмірге, ақ отауы. бесікті, Қазақтар, жасайды, қарағайдан, қайыңнан, талдан. «тал бесік» Бесікті, деп атауының сыры осында.
Жауабын Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдік? Қандай құндылықты бойымызға сіңірдік? Білім қоржынына өз жүрекшелерін жапсырады
Үйге тапсырма Үлкендерден бесік жырының бір шумағын жазып, жаттап, әуенмен айтуға дайындал. |
Өлеңді мәнерлеп оқып,түсініксіз сөздердің мағынасын ашады. Әр оқушы екі жолдан мәнерлеп оқиды Топпен жұмыс жасайды Топқа берілген тапсырманы орындайды. Жұппен жұмыс Барлық оқушы алдына берілген қағаздағы тапсырманың дұрыс, бұрыстығын орындайды, жұбын тексереді. Оқушылар өз ойларын айтады.
Жүректерді жапсырады. Әр оқушы сабаққа қатысуына байланысты тиесілі ұпайын алады. Үй тапсырман жазады |
«Комментарий» арқылы Мадақтау «Отшашу» әдісі «Отшашу» әдісі Мақтау Мадақтау |
Оқулық 98-99-беттер Конверт ,сұрақтар жазылған парақшалар Қағазға жазылған тапсырма Таратпа қағаз Қоржын суреті |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу. "Халқымыздың салт-дәстүрі"
Әдебиеттік оқу. "Халқымыздың салт-дәстүрі"
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Кервенова Булбул Сыздыковна |
|||||
|
Күні |
13.11.23 ж |
|||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Пәні |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халқымыздың салт-дәстүрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың бойына ұлттық құндылығымыз қазақ халқының салт дәстүрі мен әдет ғұрпын оқушы бойына сіңіру; тәрбиелік мән мағынасын бала бойына дарыту. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақтың құнды деп саналатын салт дәстүрін, мәдениетін дәріптеу. Талап: достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейірімділік таныту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Топ атауын анықтау 2 минут
«Білгенге маржан» 4 минут «Миға шабуыл» әдісі 4 минут Сабақтың ортасы «Көр, ұғын,түсін» әдісі Бесікке салу Бейнежазба дан мултьфильм көре отырып,ән тыңдайды. 20 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Берілген ребустар бойынша топ атауын шығарады Үй тапсырмасын сұрау Дескриптор: - мақалды жатқа айтады (1б) -айтылған мақалды жалғастырады (1б) -жаңылтпашты жатқа айтады (1б) -айтылған жаңылтпашты қайталайды (1б) Сұрақтарға жауап береді Дискриптор: Ауыз әдебиетінің түрін айтады (1б) Мақал мәтел жайлы айтады (1б) Мақал мәтел тақырыптарын айтады (1б) Отбасы салт дәстүрін айтады (1б) Балаға қатысты дәстүрді айтады(1б) Бала дүниеге келген соң жасалатын дәстүрді айтады(1б) Бесік жырын айтады (1б) Бесікке салуды көрсету. Бесікті қарағай, қайыңнан, талдан иіп жасайды. Мұндай бесік жеңіл, ықшамды әрі берік, көшіп-қонуға ыңғайлы болады. Бесікте жатқан бала әрі таза, әрі жылы, дені сау бала болып өседі. Ортаға бесікті қойып, немен жабдықталады, қалай аластайды, қандай ырым жасалатындығын айту Енді қалай ойлайсыңдар ,бесікке бөлемес бұрын қандай рәсім жасалады? Қуыршақты бөлеп көрсету. Баланы бөлеген соң не айтылады? Кімнің анасы бесік жырын үйде айтады? Кім бесікті тербете отырып, бесік жырымен ұйықтатқысы келеді? Бейнежазбаны көрсету Бесік жырлары ел арасында ежелден айтылып, келе жатқан жыр.Олар: «Әлди, әлди ақ, бөпем,, Ақ бесікке жат бөпем!» деген ана мейіріміне толы өлең жолдарымен басталып, баланы жұбататын, алдандырып тәтті ұйқыға батыратын шумақтарға ұласады. Анасының еліне деген сағынышы бөпеге беріліп, ол анасын аяйтын, ардақтайтын, мейірімді әрі жанашыр болып өседі екен. |
Балалар назарын сабаққа аударады Тапсырманы қарайды, шешеді
Топ атаулары «Ана», «Сәби» «Бесік» Дайын келген оқушы мақалдың басын айтады, екінші оқушы жалғастыру керек. Жаңылтпашты жаттап келген оқушы айтады, келесі оқушы қайталайды. Өткен сабақта ауыз әдебиетінің қандай түрімен таныс болдық? Мақал мәтел дегеніміз не? Мақал-мәтелдердің тақырыптарын ата. Өз отбасыларыңда қандай салт-дәстүрлер орындалады? Осы аталған дәстүрлердің ішінде балаларға қатысты қайсы? Бала дүниеге келгенде қандай дәстүрлер жасалады? Сәбиді бесікке салып болған соң не істейді? Оқушылар бесікте жасалып жатқан бар рәсімді, көзбен көреді. Сұраққа жауап беріп, тыштыма рәсімін тамашалайды. Бөленген баланы әнмен тербеп ұйықтатады. Ән айтады. «Күйсандықтан» шыққан бейнежазбаны көріп, ән тыңдайды Балалар берілген ақпаратты тыңдайды |
«От шашу» Әдісі «Бәрекелді» Әр жауапқа 1 асық беріледі. Оқушыны мадақтау |
Ребустар Смайлик Қағаздан қиылған түрлі түсті асықтар Бесік жабдығымен, қуыршақ, конфет https://youtu.be/t42FMvDVCUw?si=49lZ5Rc2kuKj4asp |
||
|
«Тыңда жалғастыр» «Бесік жыры» өлеңі 4 минут Топпен жұмыс 5 минут «Дұрыс» «бұрыс» әдісі 1минут Сабақтың соңы Қорытын –дылау 2 минут Рефлексия Бағалау 2 минут Үй тапсырмасы 1-минут |
Оқулықта берілген өлеңді мәнерлеп оқы. Дискриптор: -Өлеңді мәнерлеп оқиды (1б) Конверпен келген тапсырмаларды орында 1.Өлеңде бесікке қатысты, сәбиге қандай ойлар айтылған? 2.«Синквейн әдісі» бойынша сәби сөзіне бес жолды өлең құрастыру 3.Адасқан сөздерден сөйлем құрастыр Бесік, жаңа келген, сәбидің, өмірге, ақ отауы. бесікті, Қазақтар, жасайды, қарағайдан, қайыңнан, талдан. «тал бесік» Бесікті, деп атауының сыры осында.
Жауабын Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдік? Қандай құндылықты бойымызға сіңірдік? Білім қоржынына өз жүрекшелерін жапсырады
Үйге тапсырма Үлкендерден бесік жырының бір шумағын жазып, жаттап, әуенмен айтуға дайындал. |
Өлеңді мәнерлеп оқып,түсініксіз сөздердің мағынасын ашады. Әр оқушы екі жолдан мәнерлеп оқиды Топпен жұмыс жасайды Топқа берілген тапсырманы орындайды. Жұппен жұмыс Барлық оқушы алдына берілген қағаздағы тапсырманың дұрыс, бұрыстығын орындайды, жұбын тексереді. Оқушылар өз ойларын айтады.
Жүректерді жапсырады. Әр оқушы сабаққа қатысуына байланысты тиесілі ұпайын алады. Үй тапсырман жазады |
«Комментарий» арқылы Мадақтау «Отшашу» әдісі «Отшашу» әдісі Мақтау Мадақтау |
Оқулық 98-99-беттер Конверт ,сұрақтар жазылған парақшалар Қағазға жазылған тапсырма Таратпа қағаз Қоржын суреті |
||
шағым қалдыра аласыз

















