Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 65-сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
17.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
65. Қазақстан көлдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады ,шығармашылық жұмыс жасайды |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгіге достармыз. Біз мәңгіге біргеміз |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді түсініп оқу. "Өзім еккен едім" тақырыбына сурет сал немесе фотоға түсіріп, дайында. Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. Ескен Елубай кім? 2.Ақын қандай қызметте істеген? 3."Дарқан" дегенді қалай түсінесің? 4. Адам жер бетінде не жасай алды? 5. Табиғаттан біз не аламыз |
Өлеңді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1. Өлеңді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Тамаша! |
|
||
|
жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут Бекіту 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі . Қазақстанның қандай көлдерін білесің? Қазақстанның көлдері: Балқаш, Алакөл, Зайсан, Теңіз, Сасықкөл т.б.
Түсініп оқы. Балқаш көлге барайық
Көл 2-тапсырма . Ақындар сипаттау үшін қандай көркемдегіш құралдарды(эпитет, теңеу) қолданған? Ақындар сипаттау үшін теңеуді қолданған. 3-тапсырма. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жаз. Көл өте үлкен, терең. Суы тап-таза. Батып бара жатқан күннің сәулесі мөлдір суға шағылысып тұр. Керемет көрініс. Сергіту сәті "Мен қазақпын" әні ЕБҚ 1. Өзің тұратын аймақта көл бар ма? 2. Еліміздегі қандай көлдерді білесің? 4-тапсырма. "Ойлан, тап" әдісі. Көл суының адамға пайдасы туралы не білесіңдер? Көл суының адамға пайдасы өте зор. Мысалы, Алакөлді алар болсақ, ол жерге суы үшін көптеген адамдар барады. Көлдің суы денсаулыққа өте шипалы. Ол түрлі ауруларға ем. Көптеген адамдар сол көлдің суына түсіп, ауруларынан айығып жатыр. 5-тапсырма. Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы туралы әңгімелеңдер. Қазіргі кезде өзендер мен көлдердің ластануына адамдар тікелей қатысты. Себебі, олар түрлі зауыттардың түтіні мен лас қоқыстарының арқасында көптеген өзен, көлдер ластанып жатыр. Мысалы: көптеген адамдар көл жағасына демалуға барғанда, қоқыстарын қоқыс жәшігіне салмай, көлге лақтыра салады және көліктерін көлдің немесе өзен жағасына жуа салады. Солардың салдарынан өзен, көлдер ластанып жатыр.
6-тапсырма. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болуы мүмкін? Эколгиялық мәселелер шешілмесе, табиғатымызға және адам денсаулығына көп зияны тиеді. Саралау тапсырмасы : 7-тапсырма.Өз тарапыңнан қосар едің?
Топтық жұмыс . Өз жеріңдегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықта. |
Қазақстанның көлдері жайлы әңгімелейді. Өлеңді түсініп оқиды. Ақындар сипаттау үшін қандай көркемдегіш құралдарды(эпитет, теңеу) қолданғанын анықтайды. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жазады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Көл суының адамға пайдасы туралы әңгімелейді. Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы туралы әңгімелейді. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болуы мүмкін екенін түсіндіреді. Сұрақтарға жауап беру Өз жеріңдегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықта. |
Дескриптор: 1.Қазақстанның көлдерін ақпарат көздерінен анықтайды 1б 2. Өлеңді түсініп оқиды.1б Дескриптор: 1.Ақындар қолданғанын көркемдеуіш құралдарды анықтайды.1б Дескриптор: 1. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жазады.1б Дескриптор: 1. Көл суының адамға пайдасы туралы әңгімелейді. 1б 2.Оларды қорғау жолдарын ұсынады 1б Жарайсың! Дескриптор 1 . Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы себебін айтады .1б Дескриптор 1.Экологиялық мәселелер шешілмесе табиғатқа әсерін айтады .1б Дескриптор . 1.Өз жеріндегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықтайды 1б 2.Оны қорғаудың жолдарын айтады 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті оқулық
дәптер сурет-тер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Шеңбердегі доп» әдісі 1. Өтебай Тұрманжанов кім? 2. Қазақстанның қандай көлдерін білесіңдер? 3. "Күбі" сөзін қалай түсінесің? 4.Көл суының адамға пайдасы туралы айтып көр. 5.Экология дегеніміз не? 6. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болады? Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . Өлеңді түсініп оқы. "Өзіңнен баста!" тақырыбына қысқаша ойыңды жаз. Табиғатты қорғап, қастерлеуді - адам ең бірінші өзінен бастауы керек. Біздің қоршаған ортамыз алтын алқапқа оранған. Сол байлығымызға зиян келтіріп, ластамауымыз қажет. Табиғат - біздің байлығымыз. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
Алма, гүл стикерлері Кері байланыс пллкаты |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқу Қазақстан көлдері 4-сынып
Әдебиеттік оқу Қазақстан көлдері 4-сынып
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді жоспар 65-сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
№34 Қапиза Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жубанкозова Т.А. |
|||||
|
Күні: |
17.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 «В» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
65. Қазақстан көлдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады ,шығармашылық жұмыс жасайды |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгіге достармыз. Біз мәңгіге біргеміз |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді түсініп оқу. "Өзім еккен едім" тақырыбына сурет сал немесе фотоға түсіріп, дайында. Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. Ескен Елубай кім? 2.Ақын қандай қызметте істеген? 3."Дарқан" дегенді қалай түсінесің? 4. Адам жер бетінде не жасай алды? 5. Табиғаттан біз не аламыз |
Өлеңді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 1. Өлеңді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Тамаша! |
|
||
|
жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15минут Бекіту 10 мин |
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі . Қазақстанның қандай көлдерін білесің? Қазақстанның көлдері: Балқаш, Алакөл, Зайсан, Теңіз, Сасықкөл т.б.
Түсініп оқы. Балқаш көлге барайық
Көл 2-тапсырма . Ақындар сипаттау үшін қандай көркемдегіш құралдарды(эпитет, теңеу) қолданған? Ақындар сипаттау үшін теңеуді қолданған. 3-тапсырма. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жаз. Көл өте үлкен, терең. Суы тап-таза. Батып бара жатқан күннің сәулесі мөлдір суға шағылысып тұр. Керемет көрініс. Сергіту сәті "Мен қазақпын" әні ЕБҚ 1. Өзің тұратын аймақта көл бар ма? 2. Еліміздегі қандай көлдерді білесің? 4-тапсырма. "Ойлан, тап" әдісі. Көл суының адамға пайдасы туралы не білесіңдер? Көл суының адамға пайдасы өте зор. Мысалы, Алакөлді алар болсақ, ол жерге суы үшін көптеген адамдар барады. Көлдің суы денсаулыққа өте шипалы. Ол түрлі ауруларға ем. Көптеген адамдар сол көлдің суына түсіп, ауруларынан айығып жатыр. 5-тапсырма. Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы туралы әңгімелеңдер. Қазіргі кезде өзендер мен көлдердің ластануына адамдар тікелей қатысты. Себебі, олар түрлі зауыттардың түтіні мен лас қоқыстарының арқасында көптеген өзен, көлдер ластанып жатыр. Мысалы: көптеген адамдар көл жағасына демалуға барғанда, қоқыстарын қоқыс жәшігіне салмай, көлге лақтыра салады және көліктерін көлдің немесе өзен жағасына жуа салады. Солардың салдарынан өзен, көлдер ластанып жатыр.
6-тапсырма. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болуы мүмкін? Эколгиялық мәселелер шешілмесе, табиғатымызға және адам денсаулығына көп зияны тиеді. Саралау тапсырмасы : 7-тапсырма.Өз тарапыңнан қосар едің?
Топтық жұмыс . Өз жеріңдегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықта. |
Қазақстанның көлдері жайлы әңгімелейді. Өлеңді түсініп оқиды. Ақындар сипаттау үшін қандай көркемдегіш құралдарды(эпитет, теңеу) қолданғанын анықтайды. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жазады. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Көл суының адамға пайдасы туралы әңгімелейді. Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы туралы әңгімелейді. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болуы мүмкін екенін түсіндіреді. Сұрақтарға жауап беру Өз жеріңдегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықта. |
Дескриптор: 1.Қазақстанның көлдерін ақпарат көздерінен анықтайды 1б 2. Өлеңді түсініп оқиды.1б Дескриптор: 1.Ақындар қолданғанын көркемдеуіш құралдарды анықтайды.1б Дескриптор: 1. Суреттерге қарап, көлдің жағасын сипаттап жазады.1б Дескриптор: 1. Көл суының адамға пайдасы туралы әңгімелейді. 1б 2.Оларды қорғау жолдарын ұсынады 1б Жарайсың! Дескриптор 1 . Қазіргі кездегі өзен, көлдердің ластануы себебін айтады .1б Дескриптор 1.Экологиялық мәселелер шешілмесе табиғатқа әсерін айтады .1б Дескриптор . 1.Өз жеріндегі суға байланысты экологиялық мәселелерді анықтайды 1б 2.Оны қорғаудың жолдарын айтады 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті оқулық
дәптер сурет-тер
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Шеңбердегі доп» әдісі 1. Өтебай Тұрманжанов кім? 2. Қазақстанның қандай көлдерін білесіңдер? 3. "Күбі" сөзін қалай түсінесің? 4.Көл суының адамға пайдасы туралы айтып көр. 5.Экология дегеніміз не? 6. Экологиялық мәселелер шешілмесе, не болады? Мәтіннен қандай ақпарат алдыңдар? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма . Өлеңді түсініп оқы. "Өзіңнен баста!" тақырыбына қысқаша ойыңды жаз. Табиғатты қорғап, қастерлеуді - адам ең бірінші өзінен бастауы керек. Біздің қоршаған ортамыз алтын алқапқа оранған. Сол байлығымызға зиян келтіріп, ластамауымыз қажет. Табиғат - біздің байлығымыз. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
Алма, гүл стикерлері Кері байланыс пллкаты |
||
шағым қалдыра аласыз
















