|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 сабақ. Күш атасы. «Балуан» Әуелбек Қоңыратбаев |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы жоспар бойынша әңгімелеуге жаттығады |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма «Идеяны толықтыру» стратегиясы бойынша топ алдында сөйлеуге дайындал. 1.Пікір: «Күй тарту- қазақ халқының ұлттық өнері» 2. Дәлел: Шығармадағы оқиғаларға сүйеніп өз сөзімен жазады 3. Мысал: Шығармадағы оқиғаларды өмірмен байланыстырып, бір сөйлеммен мысал келтіреді 4. Қорытынды: Сюжеттің дамуын болжау жасап, бір сөйлеммен қорытынды шығарады Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Ой шақыру» әдісін қолдана отырып «Қазақша күрес» сөзінің мағынасын ашатын сөздерді ата. Үлгі: ұлттық спорт түрі, жекпе-жекке шығады, қолмен белдіктен, күрте жағасынан ұстайды, жеңінен ұстап шалады, жұлқиды, кеудеден асыра лақтырады. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс. А )Оқушылардың оқуы. Ә)Мазмұнын ашу сұрақтары: 1.Әңгіме кім туралы? 2.Балуан өзінің қай елдегі сайысын еске алады? 3.Поддубный кім? 4.Қажымұқанның белдескен балуаны кім? 5.Сайыс қалай аяқталды? 6.Қажымұқан атамыз туралы қандай әңгімелер оқыдық? («Алып бала» 2-сынып т.б) ФС тапсырмасы 3-тапсырма Суретке қара. Мәтінге сүйеніп, Қажымұқанды сипаттап айт Үлгі: 24 елді аралаған, 48 медалі бар, балуан, қара күш иесі, намысшыл т.б. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 4-тапсырма «4 сөйлем» тәсілі арқылы мәтіннің композициялық құрылымына талдау жаса. Үлгі: Құрылым Оқиғалар тізбегі Басталуы Қытайдағы күрес, жапон балуан Сар Кекен Жалғасуы Екеуінің күресі, Қажымұқан жарақат алып қалды. Аяқталуы Қажымұқан ашуға булығып, жарасына қарамастан желкесінен бір қойды, жеңіске жетті Жұптық жұмыс 5-тапсырма Суретке қара. Мәтіндегі оқиғамен байланысы бар ма? Кіммен күресіп жатқанын болжап көр. Үлгі: Олардың ішінде әлемге белгілі палуандар: Үндістаннан – Салах, Мамбу, Ахмет Әли; Египеттен – Юсуф, Нұра, Мұстафа; Ираннан – Махмуд және Фаруддин; Оңтүстік Африкадан – қара мұсылман Ципс есімді балуандармен күрескен Үй тапсырмасы 6-тапсырма Мәтінге жоспар құр және әңгімеле Үлгі: Балуандар Қытай елінде Сар-Кекен мен Қажымұқан Қажымұқан жеңісі Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Балуанға сипаттама жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Топ алдында пікір білдіреді-1б Өз идеясын дәлелмен келтіре алады-1б
Дескриптор: «Қазақша күрес» сөзінің мағынасын ашатын сөздерді атайды-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұнын сұрақтарға жауап бере отырып ашады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Мәтінге сүйеніп, Қажымұқанды сипаттап айтады-1б Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Мәтіннің композициялық құрылымына талдау жасайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Сурет пен Мәтіннің байланысын табады-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер Сызба Оқулық Оқулық Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Халық ұстазы. «Бала Ахмет» Қоғабай Сәрсекеев. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нақты ақпаратты сөйлеуде пайдалануды және сызбаға түсіруді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Мәтінге жоспар құр және әңгімеле Үлгі: Балуандар Қытай елінде Сар-Кекен мен Қажымұқан Қажымұқан жеңісі Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Идеяларды толықтырамыз» әдісін сүйеніп берілген пікірлерді пайдаланып мұғалімен көмегімен Ахмет Байтұрсынов туралы әңгімеле. Ахмет Байтұрсынұлы – халықтың рухани көсемі. (М. Әуезов) Ахмет Байтұрсынұлы ұлтын шын сүйетін. (С.Сейфуллин) Біз бүгін Ахаңның «Әдебиет танытқышы» Аристотельдің «Поэтикасымен» салыстырар едік. Мұның мәнісі – екеуі де: бірі – грек әдебиетінің, екіншісі – қазақ әдебиетінің әліпбилері. (З. Қабдолов) Ахмет Байтұрсынұлы – біріншіден, қазақ тілінің тұңғыш әліппесі мен оқулықтарының авторы. Соңынан із қалдырған жаңашыл ағартушы. 2-тапсырма «Бағытталған оқу» әдісіне сүйеніп мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұнын баяндайды. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Үлгі сұрақтар: Ахметтің дүниеге келген жерінің атауы? Ахмет қандай еді? Ахметтің өсуіне әсер еткен ақындарды ата. Оның ұстаздық жолына түсуіне әсер еткен кім? Сейдахмет ақын Ахмет туралы не айтты? Сейдахмет ақынның үміті ақталды ма? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕБҚ 3-тапсырма «Постер» әдісі Мәтінге сүйеніп бала Ахметті сипатта Үлгі: алғыр, қабілетті, зерделі, ынтасы зор, ақылды, зерек.
4-тапсырма «Ашық микрофон» әдісі Мәтінде «Сейдахмет ақын артқан үмітті Ахмет ақтады ма?» өз ойың мен сезіміңді, көзқарасыңды білдір Топтық жұмыс 5-тапсырма «Кластер» стратегиясына сүйеніп пікірлерді пайдаланып топ алдында сөйлейді. Ахмет Байтұрсынұлы – ақын. Ахмет Байтұрсынұлы – ұстаз. Ахмет Байтұрсынұлы – ғалым. Үй тапсырмасы 6-тапсырма Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсір
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Ахмет Байтұрсынов туралы айтады Мәтінмен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Топ алдынды сөйлейді Үй тапсырмасыни алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Мәтінге жоспар құрады және әңгімелейді-1б
Дескриптор: Ахмет Байтұрсынов туралы әңгімелейді-1б Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұнын баяндайды.-1б Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.-1б
Сендер мықтысыңдар! Дескриптор: «Сейдахмет ақын артқан үмітті Ахмет ақтады ма?» өз ойы мен сезімін, көзқарасын білдіреді Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Пікірлерді пайдаланып топ алдында сөйлейді-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ. Кейіпкер портреті. «Аяулы Жақаң» Асқар Дулатов |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкерлердің портретін сипаттайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсір
Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Бірге ойланайық» әдісі арқылы мұғалім көмегімен Міржақып туралы не білетініңмен ой бөліс. Үлгі: ақын, жазушы, көсемсөз шебері, ағартушы, Қостанай обл. дүниеге келген, (1885—1935) 2-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі Түсініп оқы «Аяулы Жақаң» мәтіні Үлгі сұрақтар: Міржақыпты шешесі Дәнеш қалай өсірген еді? Беліне байлап қоятын жіпті қандай шөптен жасады? Міржақыптың шешесінің түсінде берілген аян қандай еді? ЕБҚ Міржақыпты сипатта. Оның алғашқы ұстазы кім? Міржақыптың арманы қандай еді? Алғашқы жарық көрген кітабы қалай аталды? ЕҚБ 3-тапсырма «Тұлғаны таны» әдісіне сүйеніп Міржақыпқа сипаттама береді және оның портреті суреттелген жолдарды мәтіннен тауып оқиды. Сыртқы түр-әлпеті: Денесі -денесі тығыршықтай жұмыр Бойы - Бойы аласалау Киімі - Киімі таза, жинақы Қимылы - Қимылы шапшаң Ерекшелігі - Үздік оқуы,өжеттігі, ізденімпаздығы Автордың көзқарасы, ойы - Ұран салып халқын өнер-білімге шақырды; елінің терезесі теңеліп, іргелі ел болуын көксеген; патша үкіметіне қарсылық білдірген ФС тапсырмасы 5-тапсырма «Жұмбақ портрет» ойыны арқылы сыныптасының портретін дәптеріне сипаттап жазады.Олар сипаттаған оқушыны табады. Саралау тапсырмасы 6-тапсырма «Төңкерілген пирамида» әдісімен М. Дулатұлы туралы әңгімелейді. Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады. Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады. Үй тапсырмасы «Аяулы Жақаң» мәтінін түсініп оқып, мазмұнын баянда. М.Дулатов туралы мәліметтер жинақтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды М. Дулатұлы туралы әңгімелейді. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсіреді-1б
Дескриптор: Міржақып туралы не білетінімен ой бөліседі-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді-1б
Жарайсыңдар! Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Сыныптасының портретін дәптеріне сипаттап жазады-1б Дескриптор: М. Дулатұлы туралы әңгімелейді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдебиеттік оқудан 70-72 сабақтар
Әдебиеттік оқудан 70-72 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 сабақ. Күш атасы. «Балуан» Әуелбек Қоңыратбаев |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы жоспар бойынша әңгімелеуге жаттығады |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма «Идеяны толықтыру» стратегиясы бойынша топ алдында сөйлеуге дайындал. 1.Пікір: «Күй тарту- қазақ халқының ұлттық өнері» 2. Дәлел: Шығармадағы оқиғаларға сүйеніп өз сөзімен жазады 3. Мысал: Шығармадағы оқиғаларды өмірмен байланыстырып, бір сөйлеммен мысал келтіреді 4. Қорытынды: Сюжеттің дамуын болжау жасап, бір сөйлеммен қорытынды шығарады Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Ой шақыру» әдісін қолдана отырып «Қазақша күрес» сөзінің мағынасын ашатын сөздерді ата. Үлгі: ұлттық спорт түрі, жекпе-жекке шығады, қолмен белдіктен, күрте жағасынан ұстайды, жеңінен ұстап шалады, жұлқиды, кеудеден асыра лақтырады. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс. А )Оқушылардың оқуы. Ә)Мазмұнын ашу сұрақтары: 1.Әңгіме кім туралы? 2.Балуан өзінің қай елдегі сайысын еске алады? 3.Поддубный кім? 4.Қажымұқанның белдескен балуаны кім? 5.Сайыс қалай аяқталды? 6.Қажымұқан атамыз туралы қандай әңгімелер оқыдық? («Алып бала» 2-сынып т.б) ФС тапсырмасы 3-тапсырма Суретке қара. Мәтінге сүйеніп, Қажымұқанды сипаттап айт Үлгі: 24 елді аралаған, 48 медалі бар, балуан, қара күш иесі, намысшыл т.б. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 4-тапсырма «4 сөйлем» тәсілі арқылы мәтіннің композициялық құрылымына талдау жаса. Үлгі: Құрылым Оқиғалар тізбегі Басталуы Қытайдағы күрес, жапон балуан Сар Кекен Жалғасуы Екеуінің күресі, Қажымұқан жарақат алып қалды. Аяқталуы Қажымұқан ашуға булығып, жарасына қарамастан желкесінен бір қойды, жеңіске жетті Жұптық жұмыс 5-тапсырма Суретке қара. Мәтіндегі оқиғамен байланысы бар ма? Кіммен күресіп жатқанын болжап көр. Үлгі: Олардың ішінде әлемге белгілі палуандар: Үндістаннан – Салах, Мамбу, Ахмет Әли; Египеттен – Юсуф, Нұра, Мұстафа; Ираннан – Махмуд және Фаруддин; Оңтүстік Африкадан – қара мұсылман Ципс есімді балуандармен күрескен Үй тапсырмасы 6-тапсырма Мәтінге жоспар құр және әңгімеле Үлгі: Балуандар Қытай елінде Сар-Кекен мен Қажымұқан Қажымұқан жеңісі Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Балуанға сипаттама жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй жұмысын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Топ алдында пікір білдіреді-1б Өз идеясын дәлелмен келтіре алады-1б
Дескриптор: «Қазақша күрес» сөзінің мағынасын ашатын сөздерді атайды-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұнын сұрақтарға жауап бере отырып ашады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Мәтінге сүйеніп, Қажымұқанды сипаттап айтады-1б Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Мәтіннің композициялық құрылымына талдау жасайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Сурет пен Мәтіннің байланысын табады-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер Сызба Оқулық Оқулық Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Халық ұстазы. «Бала Ахмет» Қоғабай Сәрсекеев. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нақты ақпаратты сөйлеуде пайдалануды және сызбаға түсіруді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Мәтінге жоспар құр және әңгімеле Үлгі: Балуандар Қытай елінде Сар-Кекен мен Қажымұқан Қажымұқан жеңісі Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Идеяларды толықтырамыз» әдісін сүйеніп берілген пікірлерді пайдаланып мұғалімен көмегімен Ахмет Байтұрсынов туралы әңгімеле. Ахмет Байтұрсынұлы – халықтың рухани көсемі. (М. Әуезов) Ахмет Байтұрсынұлы ұлтын шын сүйетін. (С.Сейфуллин) Біз бүгін Ахаңның «Әдебиет танытқышы» Аристотельдің «Поэтикасымен» салыстырар едік. Мұның мәнісі – екеуі де: бірі – грек әдебиетінің, екіншісі – қазақ әдебиетінің әліпбилері. (З. Қабдолов) Ахмет Байтұрсынұлы – біріншіден, қазақ тілінің тұңғыш әліппесі мен оқулықтарының авторы. Соңынан із қалдырған жаңашыл ағартушы. 2-тапсырма «Бағытталған оқу» әдісіне сүйеніп мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұнын баяндайды. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Үлгі сұрақтар: Ахметтің дүниеге келген жерінің атауы? Ахмет қандай еді? Ахметтің өсуіне әсер еткен ақындарды ата. Оның ұстаздық жолына түсуіне әсер еткен кім? Сейдахмет ақын Ахмет туралы не айтты? Сейдахмет ақынның үміті ақталды ма? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕБҚ 3-тапсырма «Постер» әдісі Мәтінге сүйеніп бала Ахметті сипатта Үлгі: алғыр, қабілетті, зерделі, ынтасы зор, ақылды, зерек.
4-тапсырма «Ашық микрофон» әдісі Мәтінде «Сейдахмет ақын артқан үмітті Ахмет ақтады ма?» өз ойың мен сезіміңді, көзқарасыңды білдір Топтық жұмыс 5-тапсырма «Кластер» стратегиясына сүйеніп пікірлерді пайдаланып топ алдында сөйлейді. Ахмет Байтұрсынұлы – ақын. Ахмет Байтұрсынұлы – ұстаз. Ахмет Байтұрсынұлы – ғалым. Үй тапсырмасы 6-тапсырма Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсір
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Ахмет Байтұрсынов туралы айтады Мәтінмен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Топ алдынды сөйлейді Үй тапсырмасыни алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Мәтінге жоспар құрады және әңгімелейді-1б
Дескриптор: Ахмет Байтұрсынов туралы әңгімелейді-1б Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұнын баяндайды.-1б Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.-1б
Сендер мықтысыңдар! Дескриптор: «Сейдахмет ақын артқан үмітті Ахмет ақтады ма?» өз ойы мен сезімін, көзқарасын білдіреді Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Пікірлерді пайдаланып топ алдында сөйлейді-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ. Кейіпкер портреті. «Аяулы Жақаң» Асқар Дулатов |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкерлердің портретін сипаттайды |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: Тәуелсіздік және Отаншылдық Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсір
Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма «Бірге ойланайық» әдісі арқылы мұғалім көмегімен Міржақып туралы не білетініңмен ой бөліс. Үлгі: ақын, жазушы, көсемсөз шебері, ағартушы, Қостанай обл. дүниеге келген, (1885—1935) 2-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі Түсініп оқы «Аяулы Жақаң» мәтіні Үлгі сұрақтар: Міржақыпты шешесі Дәнеш қалай өсірген еді? Беліне байлап қоятын жіпті қандай шөптен жасады? Міржақыптың шешесінің түсінде берілген аян қандай еді? ЕБҚ Міржақыпты сипатта. Оның алғашқы ұстазы кім? Міржақыптың арманы қандай еді? Алғашқы жарық көрген кітабы қалай аталды? ЕҚБ 3-тапсырма «Тұлғаны таны» әдісіне сүйеніп Міржақыпқа сипаттама береді және оның портреті суреттелген жолдарды мәтіннен тауып оқиды. Сыртқы түр-әлпеті: Денесі -денесі тығыршықтай жұмыр Бойы - Бойы аласалау Киімі - Киімі таза, жинақы Қимылы - Қимылы шапшаң Ерекшелігі - Үздік оқуы,өжеттігі, ізденімпаздығы Автордың көзқарасы, ойы - Ұран салып халқын өнер-білімге шақырды; елінің терезесі теңеліп, іргелі ел болуын көксеген; патша үкіметіне қарсылық білдірген ФС тапсырмасы 5-тапсырма «Жұмбақ портрет» ойыны арқылы сыныптасының портретін дәптеріне сипаттап жазады.Олар сипаттаған оқушыны табады. Саралау тапсырмасы 6-тапсырма «Төңкерілген пирамида» әдісімен М. Дулатұлы туралы әңгімелейді. Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады. Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады. Үй тапсырмасы «Аяулы Жақаң» мәтінін түсініп оқып, мазмұнын баянда. М.Дулатов туралы мәліметтер жинақтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды М. Дулатұлы туралы әңгімелейді. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетініңді сызбаға түсіреді-1б
Дескриптор: Міржақып туралы не білетінімен ой бөліседі-1б Тамаша жұмыс! Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді-1б
Жарайсыңдар! Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Сыныптасының портретін дәптеріне сипаттап жазады-1б Дескриптор: М. Дулатұлы туралы әңгімелейді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз






























