Күні:
|
Пәні: Биология
|
Сынып: 9
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Жалпы биология
негіздері» пәнінің жаратылыстану-ғылыми пәндер жүйесіндегі орны,
мақсаты мен міндеттері.
Жалпы
биология - биологиялық заңдылықтарды, тіршілік әлемінің
көптүрлілігін, тірі материяның құрылым деңгейлерін зерттейтін
пән
|
Сабақтың мақсаты
|
«Жалпы биология
негіздері» пәнінің жаратылыстану-ғылыми пәндер жүйесіндегі орны,
мақсаты мен міндеттері.туралы түсінік
қалыптастыру.
|
Оқытудың нәтижелері
|
«Жалпы биология
негіздері» пәнінің жаратылыстану-ғылыми пәндер жүйесіндегі орны,
мақсаты мен міндеттерітуралы түсініктері
қалыптасады.
|
Негізгі дерек-көздер
|
Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар,
электронды оқулық
|
Модульдің кіріктірілуі
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау,
Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, Дарынды және
талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес
оқыту және оқу, Оқытудағы басару және
көшбасшылық.
|
Сабақ бөлімінің кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар, көрнекіліктер
|
Кіріспе
|
2
минут
2 минут
|
Топқа
бөлу
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
|
Джиксо әдісі арқылы
1,2,3,4 санау 5 оқушыдан 4 топқа бөлу.
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту
арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастырды.
|
|
|
Жаңа сабақтың таныстырылымы
|
4
минут
7
минут
|
Білу. «Жадылық серуен»
әдісі бойынша жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып сұрақ
қою. Сұрақ жазу
Түсіну. «Фиш Боун»
әдісі бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен
таныстыру.
|
Өтілген материалды
сұрақтарға жауап беру арқылы естеріне түсіріп, есте сақтау
қабілеттері артады.
Балық қаңқаларына жаңа тақырыпқа сәйкес терминдер жазып,
оның себептерін дәлелдейді.
|
Сыныптасын критериалды
бағалау.
Басбармақты көтеру,
төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
Оқулық
Плакат, маркер, бағалау парақшасы
|
Жаңа сабақты қолдану
|
10
минут
5 минут
|
Қолдану. «Мозайка»
әдісі бойынша алған білімдерін практикада
ұштастыру.
Талдау. Жаңа тақырыпқа сәйкес жұптық әңгіме
жүргізу.
|
4-ке бөлінген қима
қағаздардағы тапсырмаларды орындап, мозайка
құрастырады.
Жұпқа бөлініп, жаңа тақырыпқа сәйкес байланысты мысалдар
келтіріп, бір-бірлеріне түсндіреді.
|
Сыныптасын критериалды
бағалау.
Басбармақты көтеру,
төмен түсру арқылы формативті бағалау.
Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өзара бағалау
жасайды.
|
Қима қағаздар, бағалау
парақшасы
Қима қағаздар, бағалау парақшасы
|
Сергіту сәті
|
3 минут
|
Видеоролик
көрсету арқылы сергіту сәтін
өткізу.
|
Жануарлар әлемі туралы видеоролик көріп, сергіп
қалады.
|
|
АКТ
|
Жаңа сабақты
қорытындылау
|
5 минут
|
Жинақтау. «Аквариум» әдісі бойынша жаңа сабақты
қорытындылау.
|
Жаңа тақырыпқа байланысты бір топтан оқушы шығып ой айтады,
келесі топ мүшесі жалғастырады.
|
Сыныптасын критериалды
бағалау.
Басбармақты көтеру,
төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
|
3минут
|
Бағалау. Бағалау
критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын
бағалату.
Басбармақты жоғары, төмен көтеру арқылы формативті
бағалау.
|
Бағалау критерийлеріне
сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды.
Басбармақты жоғары, төмен көтеріп
ынталанады.
|
Сыныптасын критериалды
бағалау.
Басбармақты көтеру,
төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
бағалау парақшасы
|
3 минут
|
Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген
сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу.
|
Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға
жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына
леді.
|
|
Рефлексия парағы, стикер
|
1 минут
|
Үйге тапсырма беру.
|
Күнделікке жазып алады.
|
|
Күнделік
|