|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.А.Уралбаев |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолын біледі, ұлт үшін жасаған еңбегін анықтай алады. -Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткері ретіндегі қызметін зерттейді және ұстаздық жолындағы шығармаларын талдайды . -Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын және қоғам қайраткері ретіндегі рөліне баға береді . |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа сабақтың мағынасын тану 8 мин |
Сәлеметсіздерме! Оқушыларды түгелдеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны Тізім бойынша оқушыларды топқа біріктіру: 1-топ, 2-топ, 3-топ. Әр топ мүшесінен өткен тақырып бойынша бір мәлімет сұрау. Үй тапсырмасын ауызша тексеру. Видео ролик қосылады.
1.Видеода қай тұлғаны көріп
отырсыздар? Тұлғаны
тану. |
Сәлемдеседі, топқа бірігеді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Топ басшысы бағалау парағына жауап берген оқушыға ұпай береді Видео роликті көреді. Сұрақтарға жауап береді Тұлғаны
таниды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ: «Ауызша мадақтау» Жалпы -1 ұпай |
Қазақстан тарихы 8сынып. Қабылдинов З.Е Шаймерденова М.Д Куркеев Е.М Атамұра 2019 116-119 бет Бағалау парақтары https://youtu.be/CoqKQ67RkP8?t=151 Презентация |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс 10 мин Жеке жұмыс 4 мин Жұптық жұмыс 5 мин |
Оқулықпен жұмыс . «Уақыт шеңбері» стратегиясы. (Зерттеу және талдау) 1)Ахмет Байтұрсынұлы тұлғасының қалыптасуы 2) Әдеби шығармалары 3) Саяси және ғылыми ағартушылық қызметі Мәтіннен негізгі идеяны анықтау. Дереккөзден маңызды 2 дәлел келтірулерін сұрау Мұғалім оқушылармен бір шеңбер жасап бірге отырады.
Оқушыларға А.Байтұрсыновтың – «ұлт ұстазы» болуына әсер еткен факторлар бойынша STEEPLE талдауын жасату.
«ПТМС» әдісі А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді.
Салдар (Айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын
SWOT талдау. А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін төрт негізгі элементі арқылы талдайды: S - Күшті жақтар: W-Әлсіз жақтар: O -Мүмкіндіктер: T- Қауіптер:
ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызыпкөрсетуді ұсыныңыз
«Worwall» платформасы арқылы сәйкестендіру тапсырмалары беріледі
Тапсырма: Ахмет Байтұрсынов –ұлт ұстазы атты 4 шумақ өлең жазу. (функционалдық сауаттылық)
|
Дескриптор: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды; Дереккөзден маңызды 2 дәлел келтіреді Оқушылар түгел қатысу қажет,сөйлегісі келмеген оқушылар сөз кезегін өзгеге ұсына алады.
Дескриптор: А.Байтұрсыновтың – «ұлт ұстазы» болуына әсер еткен факторларды анықтайды;
Дескриптор: А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді
Дескриптор: А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін талдайды
Ахмет Байтұрсынұлының өмір сүрген жылдары мен шығармаларын жазып береді
Дескритор: Оқушылар тақтаға шығып, берілген сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
Оқушылар жұптасып , 4 шумақ өлең шығарады, өздері топта талқылайды, үздік деген 1 өлеңді таңдап оқиды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ:Жалпы –2 ұпай
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: «Өзін-өзі» бағалау Жалпы -3 ұпай
Мұғалім бағалайды ҚБ:Жалпы -1 ұпай
ҚБ:«Ең үздік өлең» Жалпы- 3 ұпай |
Қазақстан тарихы 8сынып. Қабылдинов З.Е Шаймерденова М.Д Куркеев Е.М Атамұра 2019 116-119 бет
Презентация STEEPLE кестесі
«ПТМС» кестесі
SWOT кестесі
Кесте
https://wordwall.net/ru/embed/43386bcd3ecf4c639a6c8c1f606e7347?themeId=49&templateId=3&fontStackId=0
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту 4 мин
|
Мұғалім әр тапсырма үшін бағалауды топ басшысынан сұрайды.
Сабақты қорытындылау сұрақтары: 1)Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолы туралы не білдіңдер? 2) Ахмет Байтұрсыновтың ұстаздық жолындағы қандай шығармаларды білдіңдер? 3) Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткері ретіндегі рөлі?
Үйге тапсырма. |
Топ басшысы әр оқушының белсенділігіне қарай жалпы ұпайды шығарады
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды, яғни сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: жалпы-10 ұпай
|
ҚБ парағы
22- параграф |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
D-iD платформасы арқылы кері байланыс сұрау. «Хат арқылы пікір білдіру»
|
Оқушылар кері байланыс береді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Кері байланыс
|
D-iD видеосы
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынов -ұлт ұстазы. 8 сынып
Ахмет Байтұрсынов -ұлт ұстазы. 8 сынып
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.А.Уралбаев |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолын біледі, ұлт үшін жасаған еңбегін анықтай алады. -Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткері ретіндегі қызметін зерттейді және ұстаздық жолындағы шығармаларын талдайды . -Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасын және қоғам қайраткері ретіндегі рөліне баға береді . |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа сабақтың мағынасын тану 8 мин |
Сәлеметсіздерме! Оқушыларды түгелдеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны Тізім бойынша оқушыларды топқа біріктіру: 1-топ, 2-топ, 3-топ. Әр топ мүшесінен өткен тақырып бойынша бір мәлімет сұрау. Үй тапсырмасын ауызша тексеру. Видео ролик қосылады.
1.Видеода қай тұлғаны көріп
отырсыздар? Тұлғаны
тану. |
Сәлемдеседі, топқа бірігеді Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Топ басшысы бағалау парағына жауап берген оқушыға ұпай береді Видео роликті көреді. Сұрақтарға жауап береді Тұлғаны
таниды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ: «Ауызша мадақтау» Жалпы -1 ұпай |
Қазақстан тарихы 8сынып. Қабылдинов З.Е Шаймерденова М.Д Куркеев Е.М Атамұра 2019 116-119 бет Бағалау парақтары https://youtu.be/CoqKQ67RkP8?t=151 Презентация |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс 10 мин Жеке жұмыс 4 мин Жұптық жұмыс 5 мин |
Оқулықпен жұмыс . «Уақыт шеңбері» стратегиясы. (Зерттеу және талдау) 1)Ахмет Байтұрсынұлы тұлғасының қалыптасуы 2) Әдеби шығармалары 3) Саяси және ғылыми ағартушылық қызметі Мәтіннен негізгі идеяны анықтау. Дереккөзден маңызды 2 дәлел келтірулерін сұрау Мұғалім оқушылармен бір шеңбер жасап бірге отырады.
Оқушыларға А.Байтұрсыновтың – «ұлт ұстазы» болуына әсер еткен факторлар бойынша STEEPLE талдауын жасату.
«ПТМС» әдісі А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді.
Салдар (Айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын
SWOT талдау. А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін төрт негізгі элементі арқылы талдайды: S - Күшті жақтар: W-Әлсіз жақтар: O -Мүмкіндіктер: T- Қауіптер:
ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызыпкөрсетуді ұсыныңыз
«Worwall» платформасы арқылы сәйкестендіру тапсырмалары беріледі
Тапсырма: Ахмет Байтұрсынов –ұлт ұстазы атты 4 шумақ өлең жазу. (функционалдық сауаттылық)
|
Дескриптор: Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды; Дереккөзден маңызды 2 дәлел келтіреді Оқушылар түгел қатысу қажет,сөйлегісі келмеген оқушылар сөз кезегін өзгеге ұсына алады.
Дескриптор: А.Байтұрсыновтың – «ұлт ұстазы» болуына әсер еткен факторларды анықтайды;
Дескриптор: А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін дәлелдейді
Дескриптор: А. Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» екендігін талдайды
Ахмет Байтұрсынұлының өмір сүрген жылдары мен шығармаларын жазып береді
Дескритор: Оқушылар тақтаға шығып, берілген сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
Оқушылар жұптасып , 4 шумақ өлең шығарады, өздері топта талқылайды, үздік деген 1 өлеңді таңдап оқиды |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ:Жалпы –2 ұпай
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ: «Өзін-өзі» бағалау Жалпы -3 ұпай
Мұғалім бағалайды ҚБ:Жалпы -1 ұпай
ҚБ:«Ең үздік өлең» Жалпы- 3 ұпай |
Қазақстан тарихы 8сынып. Қабылдинов З.Е Шаймерденова М.Д Куркеев Е.М Атамұра 2019 116-119 бет
Презентация STEEPLE кестесі
«ПТМС» кестесі
SWOT кестесі
Кесте
https://wordwall.net/ru/embed/43386bcd3ecf4c639a6c8c1f606e7347?themeId=49&templateId=3&fontStackId=0
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту 4 мин
|
Мұғалім әр тапсырма үшін бағалауды топ басшысынан сұрайды.
Сабақты қорытындылау сұрақтары: 1)Ахмет Байтұрсыновтың өмір жолы туралы не білдіңдер? 2) Ахмет Байтұрсыновтың ұстаздық жолындағы қандай шығармаларды білдіңдер? 3) Ахмет Байтұрсыновтың қоғам қайраткері ретіндегі рөлі?
Үйге тапсырма. |
Топ басшысы әр оқушының белсенділігіне қарай жалпы ұпайды шығарады
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды, яғни сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: жалпы-10 ұпай
|
ҚБ парағы
22- параграф |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
D-iD платформасы арқылы кері байланыс сұрау. «Хат арқылы пікір білдіру»
|
Оқушылар кері байланыс береді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Кері байланыс
|
D-iD видеосы
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















