Боранбаева Гулфайруз Ондасыновна Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
«С.Жаңғабылов атындағы ЖББМ»КММ Тренер: Корганбаева А.К
«Қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда оқу сауаттылығы дағдыларын пәнаралық контексте дамыту»курсы бойынша
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Адамдық диқаншысы» өлеңі
Боранбаева Гулфайруз Ондасыновна Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
|
Мектеп |
«С.Жаңғабылов атындағы жалпы білім беретін мектеп»КММ |
||
|
Бөлім |
3-бөлім Адамгершілік – асыл қасиет |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Боранбаева Г.О |
||
|
Күні |
12.01.2025ж |
||
|
Сынып: |
5 « Ә» |
Қатысқан оқушы: 18 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу. |
||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығармамен танысады; Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады; Әдеби шығарманы мағыналық бөліктерге бөле отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын анықтайды; |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың басы 5мин Жаңа сабақ 12 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә)Сабаққа дайындығын бақылау. - -Ахмет Байтұрсынұлы кім? - Диқаншы деген кім? - Ақын өлеңді неліктен «Адамдық диқаншысы»деп атады? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. «Ахаң ашқан қазақ мектебі, Ахаң түрлеген ана тілі, Ахаң салған әдебиеттегі елшілдік ұраны – «Қырық мысал», «Маса»; «Қазақ» газетінің қан жылаған қазақ баласына істеген еңбегі, өнер-білім, саясат жолындағы қажымаған қайраты, біз ұмытсақ та, тарих ұмытпайтын істер!» М.Әуезов «Сөзмаржан».Сөздікпен жұмыс Диқаншы– егінші. Тұқым–өсімдіктің дәні. Зейнет– еңбек рахаты, жемісі. Бейнет- азап,қиындық көру. Қамыт – 1) соқа жегілетін малға кигізілетін құрал 2) қиналған жүдеу, арық. Жасық –1) семіз емес өте арық ет. 2) жігерсіз, ынжық М.Әуезов |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді 1 ұпай |
5- сыныпқа арналған қазақ әдебиеті оқулығы: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Тапсырмаларды орындаңыз. 1-тапсырма.Оқушы мәтіндегі тірек сөздерді өз сөзіңмен тұжырымда.
Тапсырманыорындаңыз. 2-тапсырма.«Ойсандық»әдісі. Ойсандықтантірексөздердіқолданаотырып,әңгіменіңтақырыбымен идеясын табыңыз. Тірек сөздер:диқаншы, тұқым, бейнет,адал еңбек, бейнет,жасық.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: Мәтіндегі тірек сөздерді өз сөзімен тұжырымдайды; 4 ұ
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланады 1ұ; тақырыбын табады 1ұ; шығармаға негіз, арқау болған оқиға түйінін табады1ұ; Тірек сөздер негізінде әңгіме идеясын табады 1ұ; негізгі ойын мақал-мәтелдер арқылы тұжырымдай алады1ұ;
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланысы 3 мин |
Кері байланыс. «3 қ» Қызық ... Қажет ... Қиын ... |
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: жаттау
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі
Боранбаева Гулфайруз Ондасыновна Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
«С.Жаңғабылов атындағы ЖББМ»КММ Тренер: Корганбаева А.К
«Қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда оқу сауаттылығы дағдыларын пәнаралық контексте дамыту»курсы бойынша
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Адамдық диқаншысы» өлеңі
Боранбаева Гулфайруз Ондасыновна Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
|
Мектеп |
«С.Жаңғабылов атындағы жалпы білім беретін мектеп»КММ |
||
|
Бөлім |
3-бөлім Адамгершілік – асыл қасиет |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Боранбаева Г.О |
||
|
Күні |
12.01.2025ж |
||
|
Сынып: |
5 « Ә» |
Қатысқан оқушы: 18 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу. |
||
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби шығармамен танысады; Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын ашады; Әдеби шығарманы мағыналық бөліктерге бөле отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын анықтайды; |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың басы 5мин Жаңа сабақ 12 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә)Сабаққа дайындығын бақылау. - -Ахмет Байтұрсынұлы кім? - Диқаншы деген кім? - Ақын өлеңді неліктен «Адамдық диқаншысы»деп атады? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. «Ахаң ашқан қазақ мектебі, Ахаң түрлеген ана тілі, Ахаң салған әдебиеттегі елшілдік ұраны – «Қырық мысал», «Маса»; «Қазақ» газетінің қан жылаған қазақ баласына істеген еңбегі, өнер-білім, саясат жолындағы қажымаған қайраты, біз ұмытсақ та, тарих ұмытпайтын істер!» М.Әуезов «Сөзмаржан».Сөздікпен жұмыс Диқаншы– егінші. Тұқым–өсімдіктің дәні. Зейнет– еңбек рахаты, жемісі. Бейнет- азап,қиындық көру. Қамыт – 1) соқа жегілетін малға кигізілетін құрал 2) қиналған жүдеу, арық. Жасық –1) семіз емес өте арық ет. 2) жігерсіз, ынжық М.Әуезов |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді 1 ұпай |
5- сыныпқа арналған қазақ әдебиеті оқулығы: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Тапсырмаларды орындаңыз. 1-тапсырма.Оқушы мәтіндегі тірек сөздерді өз сөзіңмен тұжырымда.
Тапсырманыорындаңыз. 2-тапсырма.«Ойсандық»әдісі. Ойсандықтантірексөздердіқолданаотырып,әңгіменіңтақырыбымен идеясын табыңыз. Тірек сөздер:диқаншы, тұқым, бейнет,адал еңбек, бейнет,жасық.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: Мәтіндегі тірек сөздерді өз сөзімен тұжырымдайды; 4 ұ
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланады 1ұ; тақырыбын табады 1ұ; шығармаға негіз, арқау болған оқиға түйінін табады1ұ; Тірек сөздер негізінде әңгіме идеясын табады 1ұ; негізгі ойын мақал-мәтелдер арқылы тұжырымдай алады1ұ;
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланысы 3 мин |
Кері байланыс. «3 қ» Қызық ... Қажет ... Қиын ... |
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: жаттау
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














