|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Ардақ НМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердіғалиева Қ.Ж. |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады Көпшілігі: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жаза алады; Кейбір оқушылар: Қазіргі өмірмен байланыстыра отырып кейіпкерлерге мінездеме бере алады. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бар ғажайып мен! Бәрі менің қолымда! Бәрі маған байланысты! Қызығушылықты ояту. «Дәнді дақылдар» суреттері арқылы оқушыларды 3 – топқа бөлу І топ Бидай ІІ топ Арпа ІІІ топ Сұлы Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар дәнді дақылдар арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы -Арпа - Бидай |
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Ой шақыру. «Тұлғаны таны» әдісі.
Тұлға туралы қандай ақпарат білесіңдер, білетін ақпараттарыңды және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырыңдар. «Егіннің бастары» өлеңін «Тірі кітап» әдісімен меңгереді. Оқушылар өлеңмен танысады. Тапсырма. «Ассоциация тізбегі». Оқушылар «Егіннің бастары» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» ТЖ. Тапсырма. I – топ: Мысал өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша сюжетін әңгімелеңдер. II – топ: Бидайдың сипаты арқылы берілген адам мінез – құлқын қарасөзбен жазыңдар. III – топ: Осы мысал бойынша адам бойындағы жағымсыз мінездерді анықтап, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» Тапсырма. «Бидайдың басын көтергені – дақылының жоқтығы, Жігіттің кеудесін көтергені – ақылының жоқтығы» мақалы мен мысалдың байланысын талдаңыз. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар білетін ақпараттарын және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырады. Оқушылар өлеңмен танысады. Оқушылар «Егіннің бастары» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Топтық тапсырма орындайды. |
ҚБ ҚБ |
А3 парағы,оқулық, маркер стикер |
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы Егіннің бастары 5 сынып
Ахмет Байтұрсынұлы Егіннің бастары 5 сынып
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Ардақ НМ Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердіғалиева Қ.Ж. |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады Көпшілігі: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жаза алады; Кейбір оқушылар: Қазіргі өмірмен байланыстыра отырып кейіпкерлерге мінездеме бере алады. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бар ғажайып мен! Бәрі менің қолымда! Бәрі маған байланысты! Қызығушылықты ояту. «Дәнді дақылдар» суреттері арқылы оқушыларды 3 – топқа бөлу І топ Бидай ІІ топ Арпа ІІІ топ Сұлы Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар дәнді дақылдар арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы -Арпа - Бидай |
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Ой шақыру. «Тұлғаны таны» әдісі.
Тұлға туралы қандай ақпарат білесіңдер, білетін ақпараттарыңды және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырыңдар. «Егіннің бастары» өлеңін «Тірі кітап» әдісімен меңгереді. Оқушылар өлеңмен танысады. Тапсырма. «Ассоциация тізбегі». Оқушылар «Егіннің бастары» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» ТЖ. Тапсырма. I – топ: Мысал өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша сюжетін әңгімелеңдер. II – топ: Бидайдың сипаты арқылы берілген адам мінез – құлқын қарасөзбен жазыңдар. III – топ: Осы мысал бойынша адам бойындағы жағымсыз мінездерді анықтап, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» Тапсырма. «Бидайдың басын көтергені – дақылының жоқтығы, Жігіттің кеудесін көтергені – ақылының жоқтығы» мақалы мен мысалдың байланысын талдаңыз. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар білетін ақпараттарын және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырады. Оқушылар өлеңмен танысады. Оқушылар «Егіннің бастары» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Топтық тапсырма орындайды. |
ҚБ ҚБ |
А3 парағы,оқулық, маркер стикер |
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















