Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
23.01.25 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті. Бөлім бойынша жиынтық бағалау№5 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; 5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдасты-ру кезеңі
2минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді еске түсіру. Жеке жұмыс. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақтағы тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен жауапкершілік құндылығы туралы айтады. |
-Сәлемдеседі.-0қу құралдарын дайындайды. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
О
|
Смарт-фон
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 3минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады.Әңгіменің көркемдік ерекшелігін,құндылығын , тәрбиелік мәнін түсіндіреді. «Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. |
Бағалау критерийі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды.Әдеби эссе жазады. Ойлау дағдысының деңгейі:қолдану |
Оқулық 80-81-беттер оқулық
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 5минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма Жұппен жұмыс. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы әңгімеден тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңдар. Әңгімедегі қолданылу мағынасына талдау жасаңдар.
|
Оқушылар 1-тапсырмада жұппен жұмыс жасайды. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы жұптар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 Кері байланыс |
Оқулық, топтама
80-81-беттер
|
|||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма.Жеке жұмыс. Шығармадағы бір кейіпкерді таңдаңдар. Таңдаған кейіпкердің бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жазыңдар (100сөз). |
Білім алушылар 2-тапсырмада шығармашылықпен жеке жұмыс жасайды. Шығармадағы бір кейіпкерді таңдайды. Таңдаған кейіпкердің бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жазады (100сөз |
Дескриптор:
Жалпы балл-6
|
Оқулық
80-81-беттер оқулық
Топтама
|
|||||||||||||||||||||||
|
15минут |
БЖБ тапсырмасын орындаңдар 1-тапсырма. Өлеңге басқаша тақырып қойып, себебін түсіндір
2-тапсырма. Өлеңдегі қарама-қарсы суреттеулерді тауып, кестеге орналастырыңдар. Қарама-қарсы суреттеулердің көркемдегіш түрін анықтаңдар.
|
Оқушылар БЖБ тапсырмасын орындайды.
1-тапсырмада өлеңге басқаша тақырып қойып, себебін түсіндіреді. Өлеңдегі дәнге толы және дәні жоқ егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды, өлеңнің идеясын ашуға тірек болатын шумақты анықтайды.
2-тапсырмада өлеңдегі қарама-қарсы суреттеулерді тауып, кестеге орналастырады. Қарама-қарсы суреттеулердің көркемдегіш түрін анықтайды.
|
Дескриптор: Жалпы балл:9
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытынды-лау 5минут
|
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту Үйге тапсырма беру Қайталау Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Рефлексия . «Білім баспалдағы» әдісі арқылы парақша арқылы бағалау
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады.Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
82-бет Оқулық
Білім баспалдағы |
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті. Бөлім бойынша жиынтық бағалау№5
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті. Бөлім бойынша жиынтық бағалау№5
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
23.01.25 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті. Бөлім бойынша жиынтық бағалау№5 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; 5.3.3.1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдасты-ру кезеңі
2минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді еске түсіру. Жеке жұмыс. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақтағы тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен жауапкершілік құндылығы туралы айтады. |
-Сәлемдеседі.-0қу құралдарын дайындайды. «Зырылдауық сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
О
|
Смарт-фон
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 3минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады.Әңгіменің көркемдік ерекшелігін,құндылығын , тәрбиелік мәнін түсіндіреді. «Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. |
Бағалау критерийі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды.Әдеби эссе жазады. Ойлау дағдысының деңгейі:қолдану |
Оқулық 80-81-беттер оқулық
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 5минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма Жұппен жұмыс. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы әңгімеден тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңдар. Әңгімедегі қолданылу мағынасына талдау жасаңдар.
|
Оқушылар 1-тапсырмада жұппен жұмыс жасайды. «Жұптық талқылау» әдісі арқылы жұптар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-4 Кері байланыс |
Оқулық, топтама
80-81-беттер
|
|||||||||||||||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма.Жеке жұмыс. Шығармадағы бір кейіпкерді таңдаңдар. Таңдаған кейіпкердің бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жазыңдар (100сөз). |
Білім алушылар 2-тапсырмада шығармашылықпен жеке жұмыс жасайды. Шығармадағы бір кейіпкерді таңдайды. Таңдаған кейіпкердің бойындағы қасиеттерін негізге ала отырып, эссе жазады (100сөз |
Дескриптор:
Жалпы балл-6
|
Оқулық
80-81-беттер оқулық
Топтама
|
|||||||||||||||||||||||
|
15минут |
БЖБ тапсырмасын орындаңдар 1-тапсырма. Өлеңге басқаша тақырып қойып, себебін түсіндір
2-тапсырма. Өлеңдегі қарама-қарсы суреттеулерді тауып, кестеге орналастырыңдар. Қарама-қарсы суреттеулердің көркемдегіш түрін анықтаңдар.
|
Оқушылар БЖБ тапсырмасын орындайды.
1-тапсырмада өлеңге басқаша тақырып қойып, себебін түсіндіреді. Өлеңдегі дәнге толы және дәні жоқ егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды, өлеңнің идеясын ашуға тірек болатын шумақты анықтайды.
2-тапсырмада өлеңдегі қарама-қарсы суреттеулерді тауып, кестеге орналастырады. Қарама-қарсы суреттеулердің көркемдегіш түрін анықтайды.
|
Дескриптор: Жалпы балл:9
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытынды-лау 5минут
|
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту Үйге тапсырма беру Қайталау Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Рефлексия . «Білім баспалдағы» әдісі арқылы парақша арқылы бағалау
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады.Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
82-бет Оқулық
Білім баспалдағы |
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз
қушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру
сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;













