№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
21.01.25 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Мысал жанрының ерекшелігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді еске түсіру. «Мина» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер. Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. «Мина» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
О
|
Смарт-фон
Оқулық
ҚБ |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады. «Адамдық диқаншысы» өлеңінің тақырыбын,негізгі идеясын,құндылығын , тәрбиелік мәнін түсіндіреді. «Егіннің бастары» мысал өлеңінің тақырыбы адамның қасиеттері мен мінез-құлық сипаттарына арналады. Идея – көркем шығармадағы жазушының айтқысы келген ой-пікірі мен көзқарастары. «Егіннің бастары» мысал өлеңінің негізгі идеяс
ы – оқырманды дәнсіз бидайға тән тәкаппарлықтан тыйылып, дәнге толы бидайларға ұқсап кішіпейіл болуға шақыру, адамгершілікке үндеу. Мысалдың басты мақсаты – адамның бойына жақсы, ізгі қасиеттерді сіңіру, терең ғибрат пен тәлім-тәрбие беру, міншіл, күншіл қасиеттерді болдырмау, еңбекке жақын, қоғамға пайдалы болуды насихаттау.
«Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады |
Бағалау критерийі: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.
Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық 88-89-беттер Оқулық
онлайн мектеп
https://onlinemektep.org/schedule/lesson/629a5da0-9d93-4303-b9f1-806f3791ec2a?tab=lesson |
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. Жеке шығармашылық жұмыс Төменде ұсынылған бір зат есімге таңдау жасап, бес жолды өлең құрастырыңдар. Өлең құрылымындағы сөздер арқылы шығармадан алған әсерлеріңді көрсетіңдер. Ұсынылатын зат есімдер: тәкаппарлық, адамгершілік, қасиет, үлгі
|
Оқушылар 1-тапсырмада ұсынылған бір зат есімге таңдау жасап, бес жолды өлең құрастырады. Өлең құрылымындағы сөздер арқылы шығармадан алған әсерлерін көрсетеді.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық 88-89-беттер оқулық
Топтама
|
|||||||||||||||||
|
15минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма.Жұппен жұмыс. «Ортада қаламсап» әдісі арқылы өлеңнен кейіпкерлер бейнесін айқындайтын өлең тармақтарын анықтаңдар. Негізгі сөздерге өз сөздеріңмен анықтама беріңдер. Анықталған қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына қатысты көзқарас білдіріңдер.
|
Білім алушылар 2-тапсырмада жұппен жұмыс жасайды. «Ортада қаламсап» әдісі арқылы өлеңнен кейіпкерлер бейнесін айқындайтын өлең тармақтарын анықтайды. Негізгі сөздерге өз сөздеріңмен анықтама береді. Анықталған қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына қатысты көзқарас білдіреді.
Кестемен жұмыс жасайды. |
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
88-89-беттер оқулық
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту 1. Өлеңнің тәрбиелік мәні мен құндылығы неде? Үйге тапсырма беру Сурет салу Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Рефлексия. «Құндылық ағашы» әдісі. Жемісі: Көркем шығармадан алған әсерімді сипаттап авторға хат, өлең жаздым. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағаладым. Тамыры: Сұрағым бар. |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
89-бет Оқулық
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Мысал жанрының ерекшелігі
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Мысал жанрының ерекшелігі
№40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
21.01.25 |
|
|
Сынып: 5 қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Мысал жанрының ерекшелігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты. |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді еске түсіру. «Мина» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер. Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. «Мина» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады. |
О
|
Смарт-фон
Оқулық
ҚБ |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту
5минут |
Мұғалім мақсат бойынша қосымша түсінік қалыптастырады. «Адамдық диқаншысы» өлеңінің тақырыбын,негізгі идеясын,құндылығын , тәрбиелік мәнін түсіндіреді. «Егіннің бастары» мысал өлеңінің тақырыбы адамның қасиеттері мен мінез-құлық сипаттарына арналады. Идея – көркем шығармадағы жазушының айтқысы келген ой-пікірі мен көзқарастары. «Егіннің бастары» мысал өлеңінің негізгі идеяс
ы – оқырманды дәнсіз бидайға тән тәкаппарлықтан тыйылып, дәнге толы бидайларға ұқсап кішіпейіл болуға шақыру, адамгершілікке үндеу. Мысалдың басты мақсаты – адамның бойына жақсы, ізгі қасиеттерді сіңіру, терең ғибрат пен тәлім-тәрбие беру, міншіл, күншіл қасиеттерді болдырмау, еңбекке жақын, қоғамға пайдалы болуды насихаттау.
«Түртіп алу» әдісі Қажетті мәліметті дәптерге жазып алу ұсынылады. |
Өз ойларымен бөліседі. Білім алушылар жаңа сабақты түсінеді. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады. Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады. Білім алушылар ертегі мазмұнымен танысады |
Бағалау критерийі: Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.
Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану |
Оқулық 88-89-беттер Оқулық
онлайн мектеп
https://onlinemektep.org/schedule/lesson/629a5da0-9d93-4303-b9f1-806f3791ec2a?tab=lesson |
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1-тапсырма. Жеке шығармашылық жұмыс Төменде ұсынылған бір зат есімге таңдау жасап, бес жолды өлең құрастырыңдар. Өлең құрылымындағы сөздер арқылы шығармадан алған әсерлеріңді көрсетіңдер. Ұсынылатын зат есімдер: тәкаппарлық, адамгершілік, қасиет, үлгі
|
Оқушылар 1-тапсырмада ұсынылған бір зат есімге таңдау жасап, бес жолды өлең құрастырады. Өлең құрылымындағы сөздер арқылы шығармадан алған әсерлерін көрсетеді.
|
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық 88-89-беттер оқулық
Топтама
|
|||||||||||||||||
|
15минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма.Жұппен жұмыс. «Ортада қаламсап» әдісі арқылы өлеңнен кейіпкерлер бейнесін айқындайтын өлең тармақтарын анықтаңдар. Негізгі сөздерге өз сөздеріңмен анықтама беріңдер. Анықталған қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына қатысты көзқарас білдіріңдер.
|
Білім алушылар 2-тапсырмада жұппен жұмыс жасайды. «Ортада қаламсап» әдісі арқылы өлеңнен кейіпкерлер бейнесін айқындайтын өлең тармақтарын анықтайды. Негізгі сөздерге өз сөздеріңмен анықтама береді. Анықталған қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына қатысты көзқарас білдіреді.
Кестемен жұмыс жасайды. |
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
88-89-беттер оқулық
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту 1. Өлеңнің тәрбиелік мәні мен құндылығы неде? Үйге тапсырма беру Сурет салу Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Рефлексия. «Құндылық ағашы» әдісі. Жемісі: Көркем шығармадан алған әсерімді сипаттап авторға хат, өлең жаздым. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағаладым. Тамыры: Сұрағым бар. |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Білім алушылар бүгінгі сабақ бойынша нені білді,нені білгісі келетіні туралы өзіндік пікірлерін рефлексия парақшасына толтырады |
Әр білім алушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
89-бет Оқулық
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз
қушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру
сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;














