1 тоқсан
№ 1 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
05.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Күннің табиғаттағы өзгерістерге (ауа, су температурасы, жылулық көлемі) тигізетін әсері туралы алған білімін жалпылау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 табиғаттағы күзгі өзгерістер себебін түсіндіре білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғаттағы күзгі мезгілдік өзгерістер туралы түсінік беру. |
||||
|
ЕББҚ – оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам |
Жаңа сабақты түсіндіру. Күзде табиғатта үлкен өзгерістер болады. Күн төмендейді, жарықты да аз түсіреді. Күн қысқарады, ал түн ұзарады. Күн сәулесі жерді қатты қыздырмайды, сондықтан ауа мен судың температурасы төмендейді. Күн суыта бастайды. Аспанды қара бұлт торлап, жиі тұман басады. Күзде суық жел соғады. Қатты желде ағаштар тербеліп, құрғақ жапырақтар судырап жерге түседі. Суық жаңбыр да жиі жауады. Су қоймаларындағы су суық болады, ал күз соңында шалшықтағы, өзен, көлдердегі су қатып мұз болады. |
Күз мезгіліндегі ауа райы туралы біледі. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 1 - тапсырма. Күз белгілерін таңда және астын сыз. Құстар жылы жаққа ұшып кетеді. Аю ұйқысынан оянады. Құстар ұя салады. Көкөністерді жинады. Жәндіктер қуыс-қуысқа тығылып қала- ды. Қар еріді. Күн жарқырап шықты. Алғашқы қар жауды. Алғашқы суық. Тұқым септі. Інжігүл гүлдеді. Шөптер сарғайды. Жапырақтар түсті. Жылы жел есті. Күн күркіреді. |
Мұғалімнің көмегі арқылы маңызды тірек сөздердің астын сызып, дәптеріне жазып алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
|
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып керекті сөздер беріледі. 2 - тапсырма: Сәйкес сөздерді таңда. Күзде ауа райы ... болады. Күн... түседі. Ауа райы мен судың температурасы ... болады. Аспанды ... жабады. Күзде ... жел соғады. |
Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді табады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық Смайлик |
||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 3 - тапсырма: Сурет бойынша күзгі табиғаттың өзгеруіне күннің тигізетін әсері туралы суреттерді сәйкестендір.
Ауа температурасы төмендеді Су қоймаларындағы су салқын Аспанды қара бұлт жапты Жаңбыр жауып тұр Тұман
|
Мұғалімнің көмегі арқылы суреттерді сәйкестендіреді. |
Смайл арқылы бағалау |
оқулық 4-бет Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 2 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
12.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.2 Жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер туралы түсіндіру. Ауа райына қарай киіне білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауа райына сәйкес киіну керектігін түсінеді. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жаңа сабақты түсіндіру. Күз менің ең қатты жақсы көретін мезгілім. Күзде бәрі өзгеше. Айнала сары түске боялған. Ағаштар сарғайған жапырақтарынан айырылып, құстар жылы жаққа ұшып кетіп жатыр. Жемістер пісіп, оны жинау науқаны басталады. Диханшылар еккен егіндерін орып, малдың қысқы азығың дайындауда. Ауыл адамдары отын, көмірін дайындап қыстан қысылмай шығудың қамын жасауда. Ауа-райыда құбылмалы. Бірде суып, бірде ысып адам жанына өзгеше әсер етеді. Маған күздің ең қатты ұнайтыны – ол күзгі жел. Салқын, ызғарлы, қара суық. Осындай ауа – райында қалай киіну керектігін білеміз. |
Күз мезгілінің өзгерістері туралы біледі. Күз мезгіліндегі ауа – райына қарай қалай киіну керектігін біледі. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма ауызша беріледі. 1-тапсырма. «Ия немесе жоқ» сұрақ – жауап. Гүлдер күзде гүлдей ме? Саңырауқұлақтар күзде өсе ме? Күнді бұлт баса ма? Суық жел соға ма? Құстар ұя сала ма? Біз етік киеміз бе? Күн қатты қыза ма? |
Мұғалімнің көмегі арқылы ия немесе жоқ деп жауап береді, есіне сақтап алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
|
|
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 2 – тапсырма: Күзде киетін киімдерді ата. Күзде неге бұлай киіну керек?
|
Мұғалімнің көмегі арқылы сұрақтарға жауап береді. Күзгі мезгіл кезіндегі киетін киімдерді ажыратады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық Смайлик |
|
|
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды. 3- тапсырма: Күздік киімдер туралы айтып бер. |
Мұғалімнің көмегі арқылы күздік киімдер туралы әңгімелейді. |
Смайл арқылы бағалау |
Оқулық Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі
арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик арқылы бағалау |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 3 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
19.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыл айларының атауларын бекіту. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 Жыл айларының атауларын ретімен айта білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жыл айларының атауларын ретімен айта білу. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жаңа сабақты түсіндіру. Қазақ тілінде жыл айларының атауларын сол айдыңкездің ауа-райына, табиғаттың құбылыстарына, ырымдарға, ұлттық мейрамдар, салт-дәстүрлерге байланысты атаған. Қаңтар - қыстың екінші айы. Қаңтар - ескі түркі сөзі. Күннің барынша қысқарып, байланғандай қаңтарылып тұрып қалуына орай "қаңтар" деп атаған. Бұдан кейін күн ұзара бастайды. "Қаңтарда күн қарға адым ұзарады" дейді халық. Ақпан - қыстың соңғы айы. "Ақпан" - қазақтың "ақ ықпа", яғни боран деген сөзінен шыққан. Осы айда келетін амалды "Ақпан-дақпан алты күн, аязымен жеті күн" деген. Бұл жеті күн нағыз қыс ортасына келеді. Қар жауып, жел тұрып, боран, бұрқасын болады. Аяз күшейеді. Малдың жұтқа ұшырауы осы айда басталады. Олар тауды ықтап, ағашты паналайды. Айдалада адасып, аштық пен суықтан қырылып қалады. Жұт дегеніміз - осы. Наурыз - көктемнің алғашқы айы. Парсыша "Жаңа күн" деген мағына береді. Шындығында, наурыз айдың аты емес, жыл басы мейрамының атауы. Қазақтар наурыз мерекесін Ұлыстың ұлы күні - жыл басы ретінде тойлау дәстүрәмен ай атына айналдырып жіберген. Наурыздың 22-інде күн мен түн теңеледі. Сәуір - көктемнің екінші айы. Арабша "өгіз" деген мағынаны білдіреді. "Өгіз" - күн жолындағы шоқжұлдыздың аты. Қазақтар оны ай аты ретінде қолданып кеткен. Сәуірдің ертеден келе жатқан қазақша аты "көкек" болатын. "Көкек - ұшқалақ, жеңілтек құс, өз атын өзі шақырады. Сондықтан бұл сөз жағымсыз мәнде айтылады" деген оймен оны сәуірмен алмастырған. Мамыр - көктемнің соңғы айы. Жыл құстарының мамығын төгіп, көл жағасына ұя салып мамырлайтын, семіретін кезі. Ескі түркі тілінде "мамыр" тоқшылық, семіру деген мағынаны білдіреді. Осы айда мал да оңала бастайды. Маусым - жаздың алғашқы айы. Арабтың "мезгіл" деген сөзі. Шөп шабу, пішен дайындау маусымына байланысты ай аты осылай аталған. Үнді, Еуропа тілдерінде "маусым" сөзімен төркіндес "муссон" термині "жазда мұхиттан құрлыққа, ал қыста құрлықтан мұхитқа қарай соғатын жел" дегенді білдіреді. Шілде - жаздың екінші айы. Парсы тілінде (шіллә) "қырық" деген мағынаны білдіреді. Жазғы қырық күн шілденің негізгі ыстық күндері осы айда өтеді. Ол әуелде қырық күндік мезгіл ретінде айтылып, кейін отыз күндік ай ретінде қолданылып кеткен. Шілдеде күннің ұзақтығы қысқара бастайды. Тамыз - жаздың соңғы айы. "Күйдіру" деген мағынаны білдіреді. Тамыздық сөзі де осы мағынадан туындаған. Тамыз айында аптап ыстықтан шөптің басы сарғайып, қурай бастайды. Піскен егін орылады. Осы құбылыстарға байланысты бұл айды кейде "сарша-тамыз" деп қосарлап айтады. Яғни "сарша" сөзінің арғы тегі - "сары шақ", ежелгі түркі сөзі. Қыркүйек - күздің алғашқы айы. Осы айда қой мен ешкінің төлдеу уақытын көктем айына келтіру үшін қошқар мен текеге күйек байлайды. Бұл шаруа қырда, өріс басында өткізіледі. Сол себепті "қыр" және "күйек" сөздерін біріктіріп, айды "қыркүйек" атап кеткен. Қазан Қараша - күздің соңғы айы. Жердің оты кетіп, бет-бедері қоңырқай тарта бастайды. Ай атының "қараша" деп аталуы да осыны мегзейді. Қарашада қар түсе бастайды, мұны халық "қарашаның қары" деп атайды. Желтоқсан - қыстың алғашқы айы. "Жел" және "тоқсан" деген түркі сөздерінің бірігуінен шыққан. Яғни, үш ай желді және боранды деген ұғымды білдіреді. Бір тоқсанда үш ай болатын көпке белгілі. Ежелгі түріктер жел айы немесе тоқсан деп те атаған. Желтоқсанның 22-де күн барынша қысқарады. |
Мұғалімнің қолдауы арқылы жыл мезгіліндегі ай атауларын біледі, жыл мезгіліндегі ауа райын сипаттай алады. |
Смайлик |
Суреттер Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 тапсырма: суреттен және өлең жолдарынан жыл мезгілдерін атап айту.
ЕББҚ – оқушыға тапсырма өлең жолдары арқылы беріледі. 2 – тапсырма: Өлең жолдарынан жыл мезгілдерінің ауысуын сипатта. Қыс құнарын береді, Жаз бастап өсірсе, Көктем дәнін себеді. Күз жинап тереді. ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 3 – тапсырма: Айлардың бірізділік тәртібін цифрлармен белгіле. ҚЫС КӨКТЕМ ЖАЗ КҮЗ қаңтар__ сәуір__ маусым__ қараша __ ақпан__ мамыр__ тамыз__ қыркүйек ___ желтоқсан__ наурыз__ шілде__ қазан ___ |
Мұғалімнің көмегі арқылы суреттен жыл мезгілдерін атайды. Мұғалімнің қолдауымен өлең жолынан жыл мезгілдерінің ауысқанын сипаттайды. Мұғалімнің қолдауымен жыл мезгілдерін ажыратып, цифр қойып белгілейді. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі
арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик арқылы бағалау |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 4 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
26.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі өсімдіктер. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.4 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдік әлемі туралы түсінігі кеңейеді. Өсімдіктер туралы айту. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Өсімдіктер (лат. Plantae) - тірі организмдер дүниесіндегі негізгі екі топтың бірі. Құрлықтың барлық жерінде өседі, суда кездесетін түрлері де бар. |
Оқушы сәлемдеседі |
|
Стикер |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Біздің ғаламшарда өсімдікердің негізгі үш түрі: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер өседі. Шөптесін өсімдіктерді ағаштар мен бұталардан оңай ажыратуға болады. Шөптесін өсімдіктер аласа,оның діңі мен бұтақтары болмайды. Шөптесін өсімдіктердің тамыры мен өскіндері бар. Өскіндер- бұл сабақ, жапырақ және гүл. |
Мұғалімнің қолдауымен әр түрлі жыл мезгіліндегі өсімдік түрлерімен танысады. |
Оқушыны мадақтау |
Жұмыс дәптері Түрлі түсті қалам. |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Ағаштың жапырақтарын таны және боя.
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 2 – тапсырма: Сөйлемдерді аяқта. Өсімдіктердің ………..жуық түрі бар. Өсімдіктер тұқымтобының ең үлкені -…………. немесе жабық тұқымды өсімдіктер. Олардың ………- нан астам түрі бар. Өсімдіктер …..........көмегімен өз қорегін табады. Керекті сөздер: 375 000-ға, гүлдейтін, 250 000, күн сәулесінің. |
Мұғалімнің көмегімен түрлі ағаштың жапырақтарын бояйды. Мұғалімнің көмегімен сөйлемді аяқтайды.
|
Смайлик Смайлик |
Стикер Стикер |
|
|
|
Сұрақтар мен тапсырмалар: Суреттерге қара. Ағаштардың, бұталардың және шөптесін өсімдіктердің ерекшеліктері туралы айтып бер.
|
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап, сұрақтарға жауап табады. |
Смайл арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Смайл |
|
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 5 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
03.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.5 Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау туралы білім қалыптастыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау туралы білім қалыптастыру. Оларды бір – бірінен ажырату. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. |
Оқушы сәлемдеседі |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Бақша -әртүрлі ағаштар мен гүлдер, дәнді дақылдар егілген арнаулы жер, алаң. Бақшада күнделікті пайдаланылатын көкөністер өсіріледі. жақсы өсірілгендігі туралы айтылады. Таулар – рельефтің оң формасы, айқын беткейлері мен етегі немесе таулы елдегі шыңы бар рельефтің оқшауланған күрт көтерілуі. Орман — жер бетіндегі табиғи қорлардың, оның ішінде өсімдіктер жамылғысының негізгі түрілерінің бірі. Егіндік жер, егістік - ауыл шаруашылығында дәнді дақылдарды өсіру үшін қолданылатын егін алқабы. Ол жыл сайын күтіліп, бапталып, суарылып тұрады. Күзде шабылады. Егін жиналады. Егін әр түрлі болуы мүмкін: бидай, арпа, сұлы, көкөністер және т.б. |
Мұғалімнің қолдауымен әр түрлі жыл мезгіліндегі жер беті түрлерімен танысады. |
Оқушыны мадақтау |
Жұмыс дәптері Түрлі түсті қалам. |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Берілген суреттерге қарап әңгіме құрастыр.
Егістік
Тау
Орман
Бау – бақша |
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап мәтін құрастырады.
|
Смайлик |
Стикер |
|
|
ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды және жазып көрсетеді. 2 – тапсырма: Бау, бақша,
белдер, |
Мұғалімнің көмегімен өлең жолдарынан сабақта аталған терминдерді жазады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Стикер |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 6 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
10.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі жабайы және үй жануарлары. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.6 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жабайы және үй жануарларын ажырата біледі. Жануарлар әлемі туралы біледі. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Оқушы зейінін өлең шумағын айта отырып жинақтайды. Қазақстан - бұл біздің Отанымыз. Қазақстан - бұл біздің ардағымыз. Кең - байтақ Қазақстандай жерде туған. Біздің, сірә, бар ма екен арманымыз?! |
Оқушы сәлемдеседі, мұғаліммен бірге қайталайды. |
Қол шапалақтау |
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жануарлар әлемі алуан түрлі. Жануарлар әлемінің өкілдерін судан да, ауадан да, жердің үстінен де, астынан да көруге болады. Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар. Жануарлардың басым бөлігінің денесін жүн басқан. Жануарлардың жүні қысқа, қалың немесе сирек болуы да мүмкін.жабайы жануарлар қоректі өздері табады, жауларынан қорғанады, тұратын орындарын жасап,балаларын өмірге әкеледі. Жабайы жануарларға: түлкі, аю, қасқыр, тиін және басқа жануарлар жатады. |
Мұғалімнің көмегі арқылы дала және үй жануарларын ажырата біледі. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырмалар шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Сұрақтарды оқы. Жауабын жаз.
1) Қандай жануар қысқа азық жинайды? 2) Қандай жануар қыс бойы ұйықтайды? 3) Қандай жануарды қыста орманда кездестіруге болады? ЕББҚ оқушыға тапсырмалар кесте түрінде шығарылып беріледі. 2 – тапсырма? Кестеге қарап жануарларға өз үйлерін табуға көмектес. АРА ОМАРТА ІН АПАН АЮ ТҮЛКІ ТИІН АҒАШТЫҢ ҚУЫСЫ ЕББҚ - оқушыға тапсырмалар суретпен беріледі. 3 – тапсырма. Үй және дала жануарларын атап жаз. |
Мұғалімнің көмегімен суретпен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді және жазып алады. Мұғалімнің көмегімен кестемен жұмыс жасап тапсырма орындайды. |
Смайлик Смайлик |
Стикер Стикер |
|
|
|
|||||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
|
|
|
Тексерілді: ______________________
№ 7 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
17.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегі. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.7 Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегінің айырмашылығы туралы түсіндіру. күзгі көкөністерді дайындауға – қырыққабатты және қиярды тұздауға көмектесу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Күзгі еңбек туралы біледі Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегінің айырмашылығы туралы түсінеді, күзгі көкөністерді дайындауға – қырыққабатты және қиярды тұздауға көмектеседі. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагоктың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Тезірек сабақ бастаймыз. Ерінбейміз біз, достар, Оқушымыз өйткені. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
Қол шапалақтау |
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Балаларға мақал айтамын: Еңбек етсең ерінбей Тояды қарның тіленбей. -Мақалдың мағынасы қандай? -Бүздің бүгінігі әңгімеміз ауылдағы және қаладағы адам еңбегі туралы болмақ. -Ауылда қандай еңбек түрлері бар? Ауылда қандай еңбек түрлері бар? Күз – астық өнімін жинау науқаны. Күзде бақтарда жемістер мен жидектер : қараөрік, алма, алмұрт, шетен және басқалар піседі. Адамдар жидектерді, жемістер мен көкөністерді қыс түскенше жинап алуға тырысады. Күзде біздің аналарымыз бен әжелеріміз жемістерді, жидектерді, көкөністер мен саңырауқұлақтарды қысқа дайындайды. Олар жиналған өнімдердіашытады, кептіреді, консервілейді және қатырады.
|
Мұғаліммен бірге диалог жасау арқылы мақалдың мағынасын біледі. Мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап береді. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырмалар сурет арқылы шығарылып беріледі. 1 - Тапсырма: Адамдар қысқа дайындайтын өсімдіктерді таны және боя. ЕББҚ - оқушыға тапсырма мәтін түрінде шығарылып беріледі. 2- тапсырма: мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер. Күздік дақылдар– күзде егіліп, қалыпты жетілетін бір жылдық астық тұқымдас өсімдіктер (күздік бидай, күздік қара бидай, күздік арпа, күздік сұлы, т.б |
Мұғалімнің көмегі арқылы суретке қарап оларды ажыратады және сәйкесінше бояйды. Мұғалімнің көмегімен оқушы күзгі өнімдер туралы оқып түсінеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушыны мадақтау Смайлик арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Оқулық Стикер |
|
|
ЕББҚ - оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 3 – тапсырма: Суреттерге қара. Адамдардың күзгі еңбектері туралы айтып бер. Суреттен жемістерді тауып бояп көрсет.
|
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап жемістерді бояп белгілейді және күзгі еңбек туралы әңгімелейді. сұрақтар мен тапсырмаларға жауап береді |
Смайл арқылы бағалау |
Оқулық 8-бет Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
|
|
|
Тексерілді: _____________________
№ 8 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Сөйлеу тілдік дағдыларды қалыптастыру |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
|||||||
|
Күні: |
24.10.2024 ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 «А» |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз тіркестерін құрай білу: көктемгі тамшы, бұлақтың сылдыры, көшкен бұлттар, табиғаттың жандануы, табиғатты қорғау. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.8 табиғатты қорғау жайлы түсінік қалыптастыру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты қорғау және оған қамқорлық жасауға білім қалыптастыру. |
|||||||
|
ЕББҚ – оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
||||
|
Жаңа тақырыпқа қадам |
Бізді қоршаған орта: жан-жануарлар мен өсімдіктер, Жер мен Ай, Күн мен алыстағы жұлдыздар — осылардың барлығы да табиғат деген ауқымды ұғымды білдіреді. Адам - табиғаттың ажырамас бөлігі. Сондықтан халқымызда «Жер-Ана» деген егіз ұғым қалыптасқан. Жерді өз Анасындай, Анасын Күндей қастерлеу Ата қостаған салтымыз. «Жер шоқтығы - Көкшетау», «Жер жаннаты - Жетісу» деп, бабаларымыз туған жерге, табиғатқа деген ыстық махаббатын білдірген. Сондықтан орман-тоғайларды сақтап, қоршаған ортаның, өзен мен көлдердің ластанбауына ерекше мән берген. «Су ішкен құдығыңа түкірме» «Бұлақ көрсең, көзін аш» деп, жас ұрпақтың бойына табиғатты қорғаудың тәрбиесін сіңірген. Табиғатта үздіксіз өзгерістер болып жатады. Мысалға, жанартаудың атқылауы , найзағайдың жарқылы, судың мұзға айналуы сияқты құбылыстар табиғаттағы өзгерістерді келеді. Аспан денелерінің қозғалысы, гүлдердің шешек атуы, ағаштың жайқалып өсуі, өзеннің тасуы немесе көлдердің тартылып суалуы - осылардың барлығы да қоршаған ортадағы өзгерістер. |
Табиғат жайлы ұғым қалыптастырады. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма бірнеше сөздер шығарылып беріледі. 1 - тапсырма. Берілген сөздерден сөз тіркесін жаса. Көктемгі тамшы, бұлақтың сылдыры, Аю ұйқысынан оянады. Құстар ұя салды. Қар еріді. Күн жарқырап шықты. Алғашқы қар жауды.Шөптер сарғайды. Жапырақтар түсті. Жылы жел есті. Күн күркіреді. Жанартау атқылады, Найзағай жарқылдады. |
Мұғалімнің көмегі арқылы сөз тіркесін құрастырады, дәптеріне жазып алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
||||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма кесте түрінде шығарылып беріледі. 2 - тапсырма: Кестеге жанды және жансыз табиғат бөліктерін жазып шық.
|
Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді кестеге жазады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық
Смайлик |
|||||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма мәтін түрінде шығарылып беріледі. 3 - тапсырма: Мәтінді оқы. Табиғатты қорғау -қазіргі кезде өмір сүрушілер ғана емес сондай-ақ, болашақ ұрпақтардың да денсаулығы мен хал-жағдайы дұрыс және өз уақытындағы шешімдерге тәуелді болатын қазіргі кездегі мәселелердің бірі.[1] Табиғатты қорғау - бұл табиғи жер және су ресурстарын ұтымды пайдаланып, сақтауды және ұдайы өсіруді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік, қоғамдық, әкімшілік-шаруашылық, техникалық-өндірістік, экономикалық және заңды шаралар жүйесі. Қазақстанның табиғи ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану. Қазақстан Республикасының Мәжілісі және Үкіметінде табиғатты қорғауды күшейтуге, республикамыздың табиғи ресурстарын ұдайы өсіруге бағытталған бірқатар заңнамалық актілер қабылданып, пайдаланылуда. Әрбір облыстардың жанында осы актілердің орындалуын бақылайтын арнаулы мекемелер бар. Республикада табиғат қорғау прокуратурасы құрылды. Ол Қазақстан Республикасының табиғат қорғау туралы заңдарының орындалуын қатаң кадағалайды. Қазақстанда мемлекеттік ұйымдар торабы құрылған, олардың қызметі бірегей құрамды флоралар мен фауналары бар үлкен аумақты барынша ұзақ сақтауға арнайы бағытталған. Бұл ұйымдар - қорықтар, ұлттық табиғи саябақтар және ерекше қорғалатын аумақтар. Қазақстан Республикасында 2003 жылы ерекше қорғалатын 25 аумақ бар деп есептеледі, олардың қорықтары 10, табиғи ұлттық саябақтары - 10. Бұл табиғат қорғау мекемелері шамамен 3 млн гектар ауданға орналасқан. |
Мұғалімнің көмегі арқылы мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Смайлик арқылы бағалау |
оқулық стикер |
|||||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
||||
Тексерілді: _____________________
1-ТОҚСАН БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАРЫ
Бөлім «Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері» бойынша жиынтық бағалау
Тақырып: Жылдың әртүрлі мезгіліндегі жабайы және үй жануарлары
Оқу мақсаты
|
5.1.1.6 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
Бағалау критерийі
Білім алушы
|
Жабайы және үй жануарларын ажырата біледі. Жануарлар әлемі туралы біледі. |
|
Құстарды танып біледі. |
|
Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар екенін танып біледі. |
Ойлау деңгейлері
Білу
Түсіну
Қолдану
Орындау уақыты 20 минут
Тапсырма түрлері
1 тапсырма. . Суреттегі құстарды тап және боя
Жабайы жануарларды атап атау

Жабайы жанауарлар атауын жазу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 балл
2 тапсырма. Суреттегі құстарды таны, ата және боя. Ата

2 балл
3 тапсырма: Аквариумдегі балықтарды боя. Аквариумдегі балықтардың
күтіміне қажетті заттардың және жемінің суретін сал. «Табиғат»
бұрышындағы балықтарға жем бер.

Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жануарлар әлемі туралы біледі |
8 |
Құстарды табу |
2 |
|
Жабайы жануарларды жазады |
4 |
||
|
Құстарды бояйды |
2 |
||
|
|
|
||
|
Үй және дала жануарларын ажыратады. |
2 |
Үй жануарларын теріп жазады |
1 |
|
Дала жануарларын теріп жазады |
1 |
||
|
Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар екенін танып біледі. |
10 |
Құрлықта өмір сүретін жауарларды жазу |
5 |
|
Судағы балықты тауып , оған жем беруді бейнелеу |
5 |
20 балл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айналадағы әлем ҚМЖ 32 сағат
Айналадағы әлем ҚМЖ 32 сағат
1 тоқсан
№ 1 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
05.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Күннің табиғаттағы өзгерістерге (ауа, су температурасы, жылулық көлемі) тигізетін әсері туралы алған білімін жалпылау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 табиғаттағы күзгі өзгерістер себебін түсіндіре білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғаттағы күзгі мезгілдік өзгерістер туралы түсінік беру. |
||||
|
ЕББҚ – оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам |
Жаңа сабақты түсіндіру. Күзде табиғатта үлкен өзгерістер болады. Күн төмендейді, жарықты да аз түсіреді. Күн қысқарады, ал түн ұзарады. Күн сәулесі жерді қатты қыздырмайды, сондықтан ауа мен судың температурасы төмендейді. Күн суыта бастайды. Аспанды қара бұлт торлап, жиі тұман басады. Күзде суық жел соғады. Қатты желде ағаштар тербеліп, құрғақ жапырақтар судырап жерге түседі. Суық жаңбыр да жиі жауады. Су қоймаларындағы су суық болады, ал күз соңында шалшықтағы, өзен, көлдердегі су қатып мұз болады. |
Күз мезгіліндегі ауа райы туралы біледі. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 1 - тапсырма. Күз белгілерін таңда және астын сыз. Құстар жылы жаққа ұшып кетеді. Аю ұйқысынан оянады. Құстар ұя салады. Көкөністерді жинады. Жәндіктер қуыс-қуысқа тығылып қала- ды. Қар еріді. Күн жарқырап шықты. Алғашқы қар жауды. Алғашқы суық. Тұқым септі. Інжігүл гүлдеді. Шөптер сарғайды. Жапырақтар түсті. Жылы жел есті. Күн күркіреді. |
Мұғалімнің көмегі арқылы маңызды тірек сөздердің астын сызып, дәптеріне жазып алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
|
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып керекті сөздер беріледі. 2 - тапсырма: Сәйкес сөздерді таңда. Күзде ауа райы ... болады. Күн... түседі. Ауа райы мен судың температурасы ... болады. Аспанды ... жабады. Күзде ... жел соғады. |
Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді табады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық Смайлик |
||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 3 - тапсырма: Сурет бойынша күзгі табиғаттың өзгеруіне күннің тигізетін әсері туралы суреттерді сәйкестендір.
Ауа температурасы төмендеді Су қоймаларындағы су салқын Аспанды қара бұлт жапты Жаңбыр жауып тұр Тұман
|
Мұғалімнің көмегі арқылы суреттерді сәйкестендіреді. |
Смайл арқылы бағалау |
оқулық 4-бет Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 2 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
12.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.2 Жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер туралы түсіндіру. Ауа райына қарай киіне білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауа райына сәйкес киіну керектігін түсінеді. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жаңа сабақты түсіндіру. Күз менің ең қатты жақсы көретін мезгілім. Күзде бәрі өзгеше. Айнала сары түске боялған. Ағаштар сарғайған жапырақтарынан айырылып, құстар жылы жаққа ұшып кетіп жатыр. Жемістер пісіп, оны жинау науқаны басталады. Диханшылар еккен егіндерін орып, малдың қысқы азығың дайындауда. Ауыл адамдары отын, көмірін дайындап қыстан қысылмай шығудың қамын жасауда. Ауа-райыда құбылмалы. Бірде суып, бірде ысып адам жанына өзгеше әсер етеді. Маған күздің ең қатты ұнайтыны – ол күзгі жел. Салқын, ызғарлы, қара суық. Осындай ауа – райында қалай киіну керектігін білеміз. |
Күз мезгілінің өзгерістері туралы біледі. Күз мезгіліндегі ауа – райына қарай қалай киіну керектігін біледі. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма ауызша беріледі. 1-тапсырма. «Ия немесе жоқ» сұрақ – жауап. Гүлдер күзде гүлдей ме? Саңырауқұлақтар күзде өсе ме? Күнді бұлт баса ма? Суық жел соға ма? Құстар ұя сала ма? Біз етік киеміз бе? Күн қатты қыза ма? |
Мұғалімнің көмегі арқылы ия немесе жоқ деп жауап береді, есіне сақтап алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
|
|
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 2 – тапсырма: Күзде киетін киімдерді ата. Күзде неге бұлай киіну керек?
|
Мұғалімнің көмегі арқылы сұрақтарға жауап береді. Күзгі мезгіл кезіндегі киетін киімдерді ажыратады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық Смайлик |
|
|
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды. 3- тапсырма: Күздік киімдер туралы айтып бер. |
Мұғалімнің көмегі арқылы күздік киімдер туралы әңгімелейді. |
Смайл арқылы бағалау |
Оқулық Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі
арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик арқылы бағалау |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 3 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
19.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жыл айларының атауларын бекіту. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 Жыл айларының атауларын ретімен айта білу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жыл айларының атауларын ретімен айта білу. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жаңа сабақты түсіндіру. Қазақ тілінде жыл айларының атауларын сол айдыңкездің ауа-райына, табиғаттың құбылыстарына, ырымдарға, ұлттық мейрамдар, салт-дәстүрлерге байланысты атаған. Қаңтар - қыстың екінші айы. Қаңтар - ескі түркі сөзі. Күннің барынша қысқарып, байланғандай қаңтарылып тұрып қалуына орай "қаңтар" деп атаған. Бұдан кейін күн ұзара бастайды. "Қаңтарда күн қарға адым ұзарады" дейді халық. Ақпан - қыстың соңғы айы. "Ақпан" - қазақтың "ақ ықпа", яғни боран деген сөзінен шыққан. Осы айда келетін амалды "Ақпан-дақпан алты күн, аязымен жеті күн" деген. Бұл жеті күн нағыз қыс ортасына келеді. Қар жауып, жел тұрып, боран, бұрқасын болады. Аяз күшейеді. Малдың жұтқа ұшырауы осы айда басталады. Олар тауды ықтап, ағашты паналайды. Айдалада адасып, аштық пен суықтан қырылып қалады. Жұт дегеніміз - осы. Наурыз - көктемнің алғашқы айы. Парсыша "Жаңа күн" деген мағына береді. Шындығында, наурыз айдың аты емес, жыл басы мейрамының атауы. Қазақтар наурыз мерекесін Ұлыстың ұлы күні - жыл басы ретінде тойлау дәстүрәмен ай атына айналдырып жіберген. Наурыздың 22-інде күн мен түн теңеледі. Сәуір - көктемнің екінші айы. Арабша "өгіз" деген мағынаны білдіреді. "Өгіз" - күн жолындағы шоқжұлдыздың аты. Қазақтар оны ай аты ретінде қолданып кеткен. Сәуірдің ертеден келе жатқан қазақша аты "көкек" болатын. "Көкек - ұшқалақ, жеңілтек құс, өз атын өзі шақырады. Сондықтан бұл сөз жағымсыз мәнде айтылады" деген оймен оны сәуірмен алмастырған. Мамыр - көктемнің соңғы айы. Жыл құстарының мамығын төгіп, көл жағасына ұя салып мамырлайтын, семіретін кезі. Ескі түркі тілінде "мамыр" тоқшылық, семіру деген мағынаны білдіреді. Осы айда мал да оңала бастайды. Маусым - жаздың алғашқы айы. Арабтың "мезгіл" деген сөзі. Шөп шабу, пішен дайындау маусымына байланысты ай аты осылай аталған. Үнді, Еуропа тілдерінде "маусым" сөзімен төркіндес "муссон" термині "жазда мұхиттан құрлыққа, ал қыста құрлықтан мұхитқа қарай соғатын жел" дегенді білдіреді. Шілде - жаздың екінші айы. Парсы тілінде (шіллә) "қырық" деген мағынаны білдіреді. Жазғы қырық күн шілденің негізгі ыстық күндері осы айда өтеді. Ол әуелде қырық күндік мезгіл ретінде айтылып, кейін отыз күндік ай ретінде қолданылып кеткен. Шілдеде күннің ұзақтығы қысқара бастайды. Тамыз - жаздың соңғы айы. "Күйдіру" деген мағынаны білдіреді. Тамыздық сөзі де осы мағынадан туындаған. Тамыз айында аптап ыстықтан шөптің басы сарғайып, қурай бастайды. Піскен егін орылады. Осы құбылыстарға байланысты бұл айды кейде "сарша-тамыз" деп қосарлап айтады. Яғни "сарша" сөзінің арғы тегі - "сары шақ", ежелгі түркі сөзі. Қыркүйек - күздің алғашқы айы. Осы айда қой мен ешкінің төлдеу уақытын көктем айына келтіру үшін қошқар мен текеге күйек байлайды. Бұл шаруа қырда, өріс басында өткізіледі. Сол себепті "қыр" және "күйек" сөздерін біріктіріп, айды "қыркүйек" атап кеткен. Қазан Қараша - күздің соңғы айы. Жердің оты кетіп, бет-бедері қоңырқай тарта бастайды. Ай атының "қараша" деп аталуы да осыны мегзейді. Қарашада қар түсе бастайды, мұны халық "қарашаның қары" деп атайды. Желтоқсан - қыстың алғашқы айы. "Жел" және "тоқсан" деген түркі сөздерінің бірігуінен шыққан. Яғни, үш ай желді және боранды деген ұғымды білдіреді. Бір тоқсанда үш ай болатын көпке белгілі. Ежелгі түріктер жел айы немесе тоқсан деп те атаған. Желтоқсанның 22-де күн барынша қысқарады. |
Мұғалімнің қолдауы арқылы жыл мезгіліндегі ай атауларын біледі, жыл мезгіліндегі ауа райын сипаттай алады. |
Смайлик |
Суреттер Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 тапсырма: суреттен және өлең жолдарынан жыл мезгілдерін атап айту.
ЕББҚ – оқушыға тапсырма өлең жолдары арқылы беріледі. 2 – тапсырма: Өлең жолдарынан жыл мезгілдерінің ауысуын сипатта. Қыс құнарын береді, Жаз бастап өсірсе, Көктем дәнін себеді. Күз жинап тереді. ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 3 – тапсырма: Айлардың бірізділік тәртібін цифрлармен белгіле. ҚЫС КӨКТЕМ ЖАЗ КҮЗ қаңтар__ сәуір__ маусым__ қараша __ ақпан__ мамыр__ тамыз__ қыркүйек ___ желтоқсан__ наурыз__ шілде__ қазан ___ |
Мұғалімнің көмегі арқылы суреттен жыл мезгілдерін атайды. Мұғалімнің қолдауымен өлең жолынан жыл мезгілдерінің ауысқанын сипаттайды. Мұғалімнің қолдауымен жыл мезгілдерін ажыратып, цифр қойып белгілейді. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі
арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик арқылы бағалау |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 4 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
26.09.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі өсімдіктер. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.4 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдік әлемі туралы түсінігі кеңейеді. Өсімдіктер туралы айту. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Өсімдіктер (лат. Plantae) - тірі организмдер дүниесіндегі негізгі екі топтың бірі. Құрлықтың барлық жерінде өседі, суда кездесетін түрлері де бар. |
Оқушы сәлемдеседі |
|
Стикер |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Біздің ғаламшарда өсімдікердің негізгі үш түрі: ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер өседі. Шөптесін өсімдіктерді ағаштар мен бұталардан оңай ажыратуға болады. Шөптесін өсімдіктер аласа,оның діңі мен бұтақтары болмайды. Шөптесін өсімдіктердің тамыры мен өскіндері бар. Өскіндер- бұл сабақ, жапырақ және гүл. |
Мұғалімнің қолдауымен әр түрлі жыл мезгіліндегі өсімдік түрлерімен танысады. |
Оқушыны мадақтау |
Жұмыс дәптері Түрлі түсті қалам. |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Ағаштың жапырақтарын таны және боя.
ЕББҚ – оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 2 – тапсырма: Сөйлемдерді аяқта. Өсімдіктердің ………..жуық түрі бар. Өсімдіктер тұқымтобының ең үлкені -…………. немесе жабық тұқымды өсімдіктер. Олардың ………- нан астам түрі бар. Өсімдіктер …..........көмегімен өз қорегін табады. Керекті сөздер: 375 000-ға, гүлдейтін, 250 000, күн сәулесінің. |
Мұғалімнің көмегімен түрлі ағаштың жапырақтарын бояйды. Мұғалімнің көмегімен сөйлемді аяқтайды.
|
Смайлик Смайлик |
Стикер Стикер |
|
|
|
Сұрақтар мен тапсырмалар: Суреттерге қара. Ағаштардың, бұталардың және шөптесін өсімдіктердің ерекшеліктері туралы айтып бер.
|
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап, сұрақтарға жауап табады. |
Смайл арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Смайл |
|
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 5 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
03.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.5 Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау туралы білім қалыптастыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі бау – бақша, егістік, орман, дала, тау туралы білім қалыптастыру. Оларды бір – бірінен ажырату. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. |
Оқушы сәлемдеседі |
Қол шапалақтау |
Стикер |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Бақша -әртүрлі ағаштар мен гүлдер, дәнді дақылдар егілген арнаулы жер, алаң. Бақшада күнделікті пайдаланылатын көкөністер өсіріледі. жақсы өсірілгендігі туралы айтылады. Таулар – рельефтің оң формасы, айқын беткейлері мен етегі немесе таулы елдегі шыңы бар рельефтің оқшауланған күрт көтерілуі. Орман — жер бетіндегі табиғи қорлардың, оның ішінде өсімдіктер жамылғысының негізгі түрілерінің бірі. Егіндік жер, егістік - ауыл шаруашылығында дәнді дақылдарды өсіру үшін қолданылатын егін алқабы. Ол жыл сайын күтіліп, бапталып, суарылып тұрады. Күзде шабылады. Егін жиналады. Егін әр түрлі болуы мүмкін: бидай, арпа, сұлы, көкөністер және т.б. |
Мұғалімнің қолдауымен әр түрлі жыл мезгіліндегі жер беті түрлерімен танысады. |
Оқушыны мадақтау |
Жұмыс дәптері Түрлі түсті қалам. |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Берілген суреттерге қарап әңгіме құрастыр.
Егістік
Тау
Орман
Бау – бақша |
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап мәтін құрастырады.
|
Смайлик |
Стикер |
|
|
ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды және жазып көрсетеді. 2 – тапсырма: Бау, бақша,
белдер, |
Мұғалімнің көмегімен өлең жолдарынан сабақта аталған терминдерді жазады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Стикер |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
|
Тексерілді: _____________________
№ 6 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
10.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі жабайы және үй жануарлары. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.6 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жабайы және үй жануарларын ажырата біледі. Жануарлар әлемі туралы біледі. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Оқушы зейінін өлең шумағын айта отырып жинақтайды. Қазақстан - бұл біздің Отанымыз. Қазақстан - бұл біздің ардағымыз. Кең - байтақ Қазақстандай жерде туған. Біздің, сірә, бар ма екен арманымыз?! |
Оқушы сәлемдеседі, мұғаліммен бірге қайталайды. |
Қол шапалақтау |
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Жануарлар әлемі алуан түрлі. Жануарлар әлемінің өкілдерін судан да, ауадан да, жердің үстінен де, астынан да көруге болады. Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар. Жануарлардың басым бөлігінің денесін жүн басқан. Жануарлардың жүні қысқа, қалың немесе сирек болуы да мүмкін.жабайы жануарлар қоректі өздері табады, жауларынан қорғанады, тұратын орындарын жасап,балаларын өмірге әкеледі. Жабайы жануарларға: түлкі, аю, қасқыр, тиін және басқа жануарлар жатады. |
Мұғалімнің көмегі арқылы дала және үй жануарларын ажырата біледі. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Сабақтың ортасы. Жаңа білім. |
ЕББҚ – оқушыға тапсырмалар шығарылып беріледі. 1 – тапсырма: Сұрақтарды оқы. Жауабын жаз.
1) Қандай жануар қысқа азық жинайды? 2) Қандай жануар қыс бойы ұйықтайды? 3) Қандай жануарды қыста орманда кездестіруге болады? ЕББҚ оқушыға тапсырмалар кесте түрінде шығарылып беріледі. 2 – тапсырма? Кестеге қарап жануарларға өз үйлерін табуға көмектес. АРА ОМАРТА ІН АПАН АЮ ТҮЛКІ ТИІН АҒАШТЫҢ ҚУЫСЫ ЕББҚ - оқушыға тапсырмалар суретпен беріледі. 3 – тапсырма. Үй және дала жануарларын атап жаз. |
Мұғалімнің көмегімен суретпен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді және жазып алады. Мұғалімнің көмегімен кестемен жұмыс жасап тапсырма орындайды. |
Смайлик Смайлик |
Стикер Стикер |
|
|
|
|||||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
|
|
|
Тексерілді: ______________________
№ 7 Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
||||
|
Күні: |
17.10.2024 ж |
||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегі. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.7 Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегінің айырмашылығы туралы түсіндіру. күзгі көкөністерді дайындауға – қырыққабатты және қиярды тұздауға көмектесу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Күзгі еңбек туралы біледі Жылдың әр түрлі мезгіліндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегінің айырмашылығы туралы түсінеді, күзгі көкөністерді дайындауға – қырыққабатты және қиярды тұздауға көмектеседі. |
||||
|
ЕББҚ- оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагоктың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі Тезірек сабақ бастаймыз. Ерінбейміз біз, достар, Оқушымыз өйткені. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
Қол шапалақтау |
Оқулық |
|
|
Жаңа тақырыпқа қадам. |
Балаларға мақал айтамын: Еңбек етсең ерінбей Тояды қарның тіленбей. -Мақалдың мағынасы қандай? -Бүздің бүгінігі әңгімеміз ауылдағы және қаладағы адам еңбегі туралы болмақ. -Ауылда қандай еңбек түрлері бар? Ауылда қандай еңбек түрлері бар? Күз – астық өнімін жинау науқаны. Күзде бақтарда жемістер мен жидектер : қараөрік, алма, алмұрт, шетен және басқалар піседі. Адамдар жидектерді, жемістер мен көкөністерді қыс түскенше жинап алуға тырысады. Күзде біздің аналарымыз бен әжелеріміз жемістерді, жидектерді, көкөністер мен саңырауқұлақтарды қысқа дайындайды. Олар жиналған өнімдердіашытады, кептіреді, консервілейді және қатырады.
|
Мұғаліммен бірге диалог жасау арқылы мақалдың мағынасын біледі. Мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап береді. |
Смайлик |
Стикер |
|
|
Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырмалар сурет арқылы шығарылып беріледі. 1 - Тапсырма: Адамдар қысқа дайындайтын өсімдіктерді таны және боя. ЕББҚ - оқушыға тапсырма мәтін түрінде шығарылып беріледі. 2- тапсырма: мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер. Күздік дақылдар– күзде егіліп, қалыпты жетілетін бір жылдық астық тұқымдас өсімдіктер (күздік бидай, күздік қара бидай, күздік арпа, күздік сұлы, т.б |
Мұғалімнің көмегі арқылы суретке қарап оларды ажыратады және сәйкесінше бояйды. Мұғалімнің көмегімен оқушы күзгі өнімдер туралы оқып түсінеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушыны мадақтау Смайлик арқылы бағалау |
Жұмыс дәптері Оқулық Стикер |
|
|
ЕББҚ - оқушыға тапсырма сурет түрінде шығарылып беріледі. 3 – тапсырма: Суреттерге қара. Адамдардың күзгі еңбектері туралы айтып бер. Суреттен жемістерді тауып бояп көрсет.
|
Мұғалімнің көмегімен суреттерге қарап жемістерді бояп белгілейді және күзгі еңбек туралы әңгімелейді. сұрақтар мен тапсырмаларға жауап береді |
Смайл арқылы бағалау |
Оқулық 8-бет Смайл |
||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет |
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
|
|
|
Тексерілді: _____________________
№ 8 Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім: |
Сөйлеу тілдік дағдыларды қалыптастыру |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібаева Мөлдір |
|||||||
|
Күні: |
24.10.2024 ж |
|||||||
|
Сынып: |
5 «А» |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз тіркестерін құрай білу: көктемгі тамшы, бұлақтың сылдыры, көшкен бұлттар, табиғаттың жандануы, табиғатты қорғау. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.8 табиғатты қорғау жайлы түсінік қалыптастыру. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты қорғау және оған қамқорлық жасауға білім қалыптастыру. |
|||||||
|
ЕББҚ – оқушы |
Негізгі орта білім берудің зиятының жеңіл түрде бұзылысы бар оқушы |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдас-тыру |
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі. ЕББҚ – мұғалім диалог құру арқылы қолдау жасайды. |
Оқушы сәлемдеседі, тыңдайды. |
|
Оқулық |
||||
|
Жаңа тақырыпқа қадам |
Бізді қоршаған орта: жан-жануарлар мен өсімдіктер, Жер мен Ай, Күн мен алыстағы жұлдыздар — осылардың барлығы да табиғат деген ауқымды ұғымды білдіреді. Адам - табиғаттың ажырамас бөлігі. Сондықтан халқымызда «Жер-Ана» деген егіз ұғым қалыптасқан. Жерді өз Анасындай, Анасын Күндей қастерлеу Ата қостаған салтымыз. «Жер шоқтығы - Көкшетау», «Жер жаннаты - Жетісу» деп, бабаларымыз туған жерге, табиғатқа деген ыстық махаббатын білдірген. Сондықтан орман-тоғайларды сақтап, қоршаған ортаның, өзен мен көлдердің ластанбауына ерекше мән берген. «Су ішкен құдығыңа түкірме» «Бұлақ көрсең, көзін аш» деп, жас ұрпақтың бойына табиғатты қорғаудың тәрбиесін сіңірген. Табиғатта үздіксіз өзгерістер болып жатады. Мысалға, жанартаудың атқылауы , найзағайдың жарқылы, судың мұзға айналуы сияқты құбылыстар табиғаттағы өзгерістерді келеді. Аспан денелерінің қозғалысы, гүлдердің шешек атуы, ағаштың жайқалып өсуі, өзеннің тасуы немесе көлдердің тартылып суалуы - осылардың барлығы да қоршаған ортадағы өзгерістер. |
Табиғат жайлы ұғым қалыптастырады. |
Қол шапалақтау |
Стикер |
||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім |
ЕББҚ – оқушыға тапсырма бірнеше сөздер шығарылып беріледі. 1 - тапсырма. Берілген сөздерден сөз тіркесін жаса. Көктемгі тамшы, бұлақтың сылдыры, Аю ұйқысынан оянады. Құстар ұя салды. Қар еріді. Күн жарқырап шықты. Алғашқы қар жауды.Шөптер сарғайды. Жапырақтар түсті. Жылы жел есті. Күн күркіреді. Жанартау атқылады, Найзағай жарқылдады. |
Мұғалімнің көмегі арқылы сөз тіркесін құрастырады, дәптеріне жазып алады. |
Оқушыны мадақтау |
Оқулық |
||||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма кесте түрінде шығарылып беріледі. 2 - тапсырма: Кестеге жанды және жансыз табиғат бөліктерін жазып шық.
|
Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді кестеге жазады. |
Смайлик арқылы бағалау |
Оқулық
Смайлик |
|||||
|
ЕББҚ – оқушыға тапсырма мәтін түрінде шығарылып беріледі. 3 - тапсырма: Мәтінді оқы. Табиғатты қорғау -қазіргі кезде өмір сүрушілер ғана емес сондай-ақ, болашақ ұрпақтардың да денсаулығы мен хал-жағдайы дұрыс және өз уақытындағы шешімдерге тәуелді болатын қазіргі кездегі мәселелердің бірі.[1] Табиғатты қорғау - бұл табиғи жер және су ресурстарын ұтымды пайдаланып, сақтауды және ұдайы өсіруді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік, қоғамдық, әкімшілік-шаруашылық, техникалық-өндірістік, экономикалық және заңды шаралар жүйесі. Қазақстанның табиғи ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану. Қазақстан Республикасының Мәжілісі және Үкіметінде табиғатты қорғауды күшейтуге, республикамыздың табиғи ресурстарын ұдайы өсіруге бағытталған бірқатар заңнамалық актілер қабылданып, пайдаланылуда. Әрбір облыстардың жанында осы актілердің орындалуын бақылайтын арнаулы мекемелер бар. Республикада табиғат қорғау прокуратурасы құрылды. Ол Қазақстан Республикасының табиғат қорғау туралы заңдарының орындалуын қатаң кадағалайды. Қазақстанда мемлекеттік ұйымдар торабы құрылған, олардың қызметі бірегей құрамды флоралар мен фауналары бар үлкен аумақты барынша ұзақ сақтауға арнайы бағытталған. Бұл ұйымдар - қорықтар, ұлттық табиғи саябақтар және ерекше қорғалатын аумақтар. Қазақстан Республикасында 2003 жылы ерекше қорғалатын 25 аумақ бар деп есептеледі, олардың қорықтары 10, табиғи ұлттық саябақтары - 10. Бұл табиғат қорғау мекемелері шамамен 3 млн гектар ауданға орналасқан. |
Мұғалімнің көмегі арқылы мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. |
Смайлик арқылы бағалау |
оқулық стикер |
|||||
|
Соңы |
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма? Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
|
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді |
Смайлик |
Стикер |
||||
Тексерілді: _____________________
1-ТОҚСАН БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАРЫ
Бөлім «Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер. Жыл мезгілдері» бойынша жиынтық бағалау
Тақырып: Жылдың әртүрлі мезгіліндегі жабайы және үй жануарлары
Оқу мақсаты
|
5.1.1.6 өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау |
Бағалау критерийі
Білім алушы
|
Жабайы және үй жануарларын ажырата біледі. Жануарлар әлемі туралы біледі. |
|
Құстарды танып біледі. |
|
Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар екенін танып біледі. |
Ойлау деңгейлері
Білу
Түсіну
Қолдану
Орындау уақыты 20 минут
Тапсырма түрлері
1 тапсырма. . Суреттегі құстарды тап және боя
Жабайы жануарларды атап атау

Жабайы жанауарлар атауын жазу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 балл
2 тапсырма. Суреттегі құстарды таны, ата және боя. Ата

2 балл
3 тапсырма: Аквариумдегі балықтарды боя. Аквариумдегі балықтардың
күтіміне қажетті заттардың және жемінің суретін сал. «Табиғат»
бұрышындағы балықтарға жем бер.

Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жануарлар әлемі туралы біледі |
8 |
Құстарды табу |
2 |
|
Жабайы жануарларды жазады |
4 |
||
|
Құстарды бояйды |
2 |
||
|
|
|
||
|
Үй және дала жануарларын ажыратады. |
2 |
Үй жануарларын теріп жазады |
1 |
|
Дала жануарларын теріп жазады |
1 |
||
|
Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді, алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар екенін танып біледі. |
10 |
Құрлықта өмір сүретін жауарларды жазу |
5 |
|
Судағы балықты тауып , оған жем беруді бейнелеу |
5 |
20 балл
шағым қалдыра аласыз



































