Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан.

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан. Оқу мақсаттары: 6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру; 6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу; Сабақ мақсаты: • алгебралық өрнек ұғымын және алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу; • алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу және айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәтінде мағынасы бар болатынын түсіну.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Таныстым:


Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Математика

Тақырыбы: Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек

Бөлім:

6.2В Алгебралық өрнектер

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гүлжан Аманкулкызы

Күні:

06.12.2023ж

Сынып: 6 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;

6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;


Сабақтың мақсаты

  • алгебралық өрнек ұғымын және алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;

  • алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу және айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәтінде мағынасы бар болатынын түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  • оқушылардың назарын жинақтау;

  • оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын анықтау.

  • оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру.


Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады





Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»




6 сынып оқулығы. 1-бөлім

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ түсіндіру.

Құрамында әріптері бар өрнек айнымалылары бар өрнек деп аталады. Айнымалылары бар өрнектің құрамындағы әріптерді сандармен алмастыруға болады, бұл – айнымалылары бар өрнектің негізгі қасиеті болып саналады. Бірақ өрнектегі әріп сол өрнектің мағынасы болатындай санмен ғана алмастырылады. Айнымалының берілген өрнектің мағынасы болатындай мәндерін айнымалының қабылдайтын мәндері деп атайды.

1-мысал. өрнегіндегі x ≠ 2. Себебі x = 2 болса, бөлшектің бөлімі 0-ге тең болады. Санды 0-ге бөлуге болмайтындықтан, x-тің 2-ге тең мәнінде өрнегінің мағынасы болмайды. Яғни

өрнегіндегі x-тің қабылдайтын мәндері 2 санынан өзге барлық сандар. {x|x ≠ 2} жазылуы x ≠ 2 барлық мәндерінде

өрнегінің мағынасы болады дегенді білдіреді.

Егер айнымалылары бар өрнектегі әрбір айнымалының орнына оның қабылдайтын мәнін қойсақ, онда санды өрнек аламыз. Санды өрнектің мәнін айнымалылары бар өрнектің мәні деп атайды.

2-мысалx = –3; y = –1; x = 7; y = 0; x = –11; y = 5 болғанда, 2x + 78y + 3x + 22y әріпті өрнектің сандық мәнін табу үшін:

1) алдымен әріпті өрнекті ықшамдау керек: 2x + 78y + 3x + 22y = 5x + 100y;

2) пайда болған өрнекке айнымалылардың орнына сәйкес сандық мәндерін қойып, нәтижесінде шыққан сандық өрнекті есептеу керек.

  • x = –3; y = –1 үшін 5x + 100y = 5  (–3) + 100  (–1) = –115;

  • x = 7; y = 0 үшін 5x + 100y = 5  7 + 100  0 = 35;

  • x = –11; y= 5 үшін 5x + 100y = 5  (–11) + 100  5 = 445.

Тапсырмалар орындау.

1. 2 еселенген q квадратқа p мен q-дің айырмасын қосқанда қалай өрнектелетінін көрсет. p = 3 және q = 1 деп алып, өрнектің мәнін есепте.

2. Жақшаны ашып, өрнектің мәнін тап 8,3 + (x  9,3) = ? мұндағы x = 4,5.

3. Қорапқа әртүсті борлар салынған. Қызыл борлар саны жасыл борлар санынан үш есе артық. Көк борлар саны жасыл борлар санынан 10 есе артық. Егер a – қораптағы жасыл борлар саны болса, онда қораптағы борлар санын белгілеу үшін алгебралық өрнек қандай болады?

4. Тік төртбұрыштың периметрі – 32 см, ал ені – x см. Тік төртбұрыштың ауданын тап.

5. Өрнектердің мәнін тап.

a) 38 + ?, мұндағы ? = 92

b) ? ∙ 15, мұндағы ? = 60

c) ? − 65, мұндағы ? = 140

d) 5400 ?, мұндағы ? = 60


6. Айнымалылардың берілген мәндеріндегі өрнектің мәнін табыңдар:

1) 6 + 4а мұндағы а = 4

2) 10 – 7b мұндағы b = –1

3) 15c – 2 мұндағы c = –3

4) 100 – а мұндағы a = – 4

5) а + 234 мұндағы a = 10


Жаңа сабақты меңгереді.








Мысалдарды жазады




























Оқушылар өз беттерінше отырып берілген тапсырмаларды орындайды. Нәтижесін тақтаға жазады.







Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»































1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


































































Сабақтың соңы

Үй жұмысы:

есеп

Рефлексия: «БЛОБ ағашы» арқылы оқушылар бүгінгі сабақтағы өз атын жазып, орындарын көрсетіп адамшаларға жабыстырады.

  • Жоғары бөліктегі адамшаларға жабыстырса – бүгінгі сабақ керемет өтті ,сабақ толық түсіндім. Есептер шығара алдым.

  • Ортаңғы бөлікте жабыстырса – сабақ ұнады , бірақ тапсырмаларда үлгермедім, таұырып бойынша сұрақтарым бар.

  • Төменгі бөлікке жабыстырса сабак түсінбедім, есептерден қиыналдым


Үй жұмысын алады.

Рефлексияны ауызша орындайды.


Формативті бағаланады.


6 сынып оқулығы. 1-бөлім.

Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.12.2023
587
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі