Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан.

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 6 сынып матем 2 тоқсан. Оқу мақсаттары: 6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру; 6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу; Сабақ мақсаттары: • алгебралық өрнек ұғымын және алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу; • алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу және айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәтінде мағынасы бар болатынын түсіну.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Таныстым:


Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі


Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Математика

Тақырыбы: Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек

Бөлім:

6.2В Алгебралық өрнектер

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гүлжан Аманкулкызы

Күні:

07.12.2023ж

Сынып: 6 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.1.1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;

6.2.1.2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;


Сабақтың мақсаты

  • алгебралық өрнек ұғымын және алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;

  • алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу және айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәтінде мағынасы бар болатынын түсіну.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  • оқушылардың назарын жинақтау;

  • оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын анықтау.

  • оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру.


Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады





Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»




6 сынып оқулығы. 1-бөлім

Сабақтың ортасы

Өткен сабақты пысықтау. Тапсырмалар орындау.

1. х=4 болғанда берілген өрнектердің мәндерін табыңыз: 

  1. ; 2) ; 3) .

2. а) өрнегінің мағынасы болмайтын барлық

с-ның мәндерін таңдаңыз.

1) с= 3;

2) с= 0, с=3;

3) с= 1;

4) с= 0, с= 1.



б) Берілген әрбір өрнекті анықталу облысымен сәйкестендіріңіз.

Өрнек


Анықталу облысы




кез келген сан




3. Айнымалының қандай мәнінде өрнектің мағынасы болмайды:

а) ; б) ; в) ; г) .


Практикалық тапсырмалар.

1. Бір пункттен бір мезгілде жолаушы x км/сағ жылдамдықпен және велосипедші 12 км/сағ жылдамдықпен шығады. 3 сағаттан кейін олардың арасындағы арақашықтық 45 км-ге тең болады. Егер мұндай жағдай мүмкін болса, жолаушының жылдамдығын табыңыз.

2. Екі жолаушы бірмезгілде бір пункттен қарама-қарсы бағытта шықты. Бірінші жолаушының жылдамдығы 5 км/сағ, ал екінші жолаушының жылдамдығы 4 км/сағ. Егер олардың жылдамдықтары тұрақты болса, онда x (бүтін) сағаттан кейін олардың арасындағы арақашықтық 40 км болуы мүмкін бе?

3. Бірінші құбыр бассейнді 6 сағатта, ал екінші құбыр 4 сағатта толтырады. Егер олар үзіліссіз жұмыс істесе, бассейнді 2 сағатта толтыра алама? Бассейн неше сағатта толады?

Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді.

Оқушылар өз беттерінше отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

















Тапсырмалар орындайды. Нәтижесін тақтаға жазады.







Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»























1-10 баллдық жүйеде бағаланады.




















































Сабақтың соңы

Үй жұмысы:

есеп

Рефлексия:

плюс

минус

қызықты




«плюс» бағанына - сабақта ұнағанның бәрі, жағымды эмоциялар тудырған немесе оқушының пікірінше, оған қандай да бір мақсаттарға жету үшін пайдалы болуы мүмкін ақпарат пен жұмыс түрлері жазылады. «минус» бағанына – сабақта ұнамаған, қызықсыз болып көрінген, ұнатпау тудырған, түсініксіз болып қалған немесе оқушының ойынша, оған қажетсіз болып шыққан мәліметтер жазылады. «қызықты» бағанына оқушылар сабақта білген барлық қызықты фактілерді, осы мәселе бойынша тағы не білгілері келетінін, мұғалімге сұрақтарды жазады.

Үй жұмысын алады.

Рефлексияны ауызша орындайды.


Формативті бағаланады.


6 сынып оқулығы. 1-бөлім.

Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.12.2023
190
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі