|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Мектеп:Шежін орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Нұрғожаева А.Т |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.4
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдаланады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдаланады;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдалана алады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдалана алады;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-дыдарыту |
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабақ Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Психологиялық ахуал Өмірде ойлап тұрсаң,
бәріде есеп,
«Өрмекшінің торы». Оқушылар түгелдей шеңбер болып тұрады. Бүгінгі сабаққа деген жақсы тілектерін айтады.
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 2 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Көк кәмпиттер» 2-топ «Қызыл кәмпиттер» Топқа арналған ереже:
Ү
| x|=3, |x-4|=5, |2x+3|=4, 3|x|-2=7 теңдеулері айнымалысы модуль ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуде: 1) Координаталық түзудегі А(а) және В(в) нүктелерінің арақашықтығы пайдаланылады: |a – в |;
№823 «Қашықтықты анықтау» тәсілімен теңдеуді шешіңдер (есепті шығарып біткен топ 2 рет шапалақтап, қолдарымен шеңбер құрады): 1) |а|=8 3)-|c|=-3 5) -|-x|=-10 2) |-b|=9 4)|d|=0 6) -|-y|=-4 №824Теңдеуді шешіңдер: 1) | x|+3=5 2)| y|-2=1 3)| 2x|+3=9 4)| 5y|-4=6 5) 3/7+|4x |=1 6) 4+ | 3y|=7
«Жасырылған жұмбақтар» оқушылардың парталарының астына жұмбақтар жасырылады. Оқушылар оны іздеп тауып жұмбақтың жауабын айтады.
Түзудің бір
бөлігі,
Он бір түйе, 5
жылқы,
Темір
аяқты,
Бар саннан бұрын
тұрамын,
Жоқ өзінде баста, қаста,
мойында
Атадан 10
баламыз
Көбейтуден тұрады Егер оны ықшамдасаң Қандай атау болады? (дәреже)
Жете алмайсың біздерге Сәуле менен кесінді Шыққан тегін білсінде (түзу)
Ұқсас бірақ достарым Тыңда ол ең негізгі Дәл жауапты қостадым (шеңбер)
№825 Теңдеуді шешіңдер: 1) | x+3|=0 2) | x-5|=0 3) | 1+x|=0 4) | 2-x|=0 5)|x-3 |+0.5=0.5 6)|9+x |-0.7=-0.7 |
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны. Шапшаңдыққа берілген есептер.
|
Презентация Қосымша 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс №1 Теңдеуді шешіңдер:
а) Дескриптор: Білім алушы - теңдеудің шешімі бар жоқтығын анықтайды; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - рационал сандарға амалдар орындайды; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. № 2 Теңдеуді шешіңдер:
Дескриптор: Білім алушы - сыртқы модульді ашады; - ішкі модульді ашады; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. |
Қосымша 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлекция. «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып іледі
Үйге тапсырма: № 825 (4,5,6) 22 бет |
Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары жалпы сыныппен жұмыста және жұптық, өз беттік жұмыстарда беріледі. Жалпы сыныппен, жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады. |
Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау |
Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу 6 сынып
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу 6 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Мектеп:Шежін орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Нұрғожаева А.Т |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.4
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдаланады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдаланады;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің арақашықтығын пайдалана алады;
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдалана алады;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-дыдарыту |
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабақ Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Психологиялық ахуал Өмірде ойлап тұрсаң,
бәріде есеп,
«Өрмекшінің торы». Оқушылар түгелдей шеңбер болып тұрады. Бүгінгі сабаққа деген жақсы тілектерін айтады.
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 2 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Көк кәмпиттер» 2-топ «Қызыл кәмпиттер» Топқа арналған ереже:
Ү
| x|=3, |x-4|=5, |2x+3|=4, 3|x|-2=7 теңдеулері айнымалысы модуль ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуде: 1) Координаталық түзудегі А(а) және В(в) нүктелерінің арақашықтығы пайдаланылады: |a – в |;
№823 «Қашықтықты анықтау» тәсілімен теңдеуді шешіңдер (есепті шығарып біткен топ 2 рет шапалақтап, қолдарымен шеңбер құрады): 1) |а|=8 3)-|c|=-3 5) -|-x|=-10 2) |-b|=9 4)|d|=0 6) -|-y|=-4 №824Теңдеуді шешіңдер: 1) | x|+3=5 2)| y|-2=1 3)| 2x|+3=9 4)| 5y|-4=6 5) 3/7+|4x |=1 6) 4+ | 3y|=7
«Жасырылған жұмбақтар» оқушылардың парталарының астына жұмбақтар жасырылады. Оқушылар оны іздеп тауып жұмбақтың жауабын айтады.
Түзудің бір
бөлігі,
Он бір түйе, 5
жылқы,
Темір
аяқты,
Бар саннан бұрын
тұрамын,
Жоқ өзінде баста, қаста,
мойында
Атадан 10
баламыз
Көбейтуден тұрады Егер оны ықшамдасаң Қандай атау болады? (дәреже)
Жете алмайсың біздерге Сәуле менен кесінді Шыққан тегін білсінде (түзу)
Ұқсас бірақ достарым Тыңда ол ең негізгі Дәл жауапты қостадым (шеңбер)
№825 Теңдеуді шешіңдер: 1) | x+3|=0 2) | x-5|=0 3) | 1+x|=0 4) | 2-x|=0 5)|x-3 |+0.5=0.5 6)|9+x |-0.7=-0.7 |
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны. Шапшаңдыққа берілген есептер.
|
Презентация Қосымша 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс №1 Теңдеуді шешіңдер:
а) Дескриптор: Білім алушы - теңдеудің шешімі бар жоқтығын анықтайды; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - рационал сандарға амалдар орындайды; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. № 2 Теңдеуді шешіңдер:
Дескриптор: Білім алушы - сыртқы модульді ашады; - ішкі модульді ашады; - модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді; - модулі бар теңдеудің түбірін табады. |
Қосымша 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлекция. «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып іледі
Үйге тапсырма: № 825 (4,5,6) 22 бет |
Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары жалпы сыныппен жұмыста және жұптық, өз беттік жұмыстарда беріледі. Жалпы сыныппен, жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады. |
Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау |
Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

й тапсырмасын
тексеру, оқушылар сурет кесектерін алу арқылы тапсырманың
жауаптарын айтады. Сурет кесектерінің артында жаңа сабақ тақырыбы
жасырылған.
























