Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні |
АКАДЕМИЯЛЫҚ СУРЕТ
|
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джолдасбекова Махаббат Мухтаровна
|
|||||
|
Күні : |
14.10.2025ж 21.10.2025ж 04.11.2025ж
|
|||||
|
Сынып: 2а |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күрделі емес мата қыртысының пластикалық көркем суреті |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
Мата қатпарларының пішінін жеткізудегі тепе – теңдік қағидаты. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға драпировка туралы түсінік беру. Оқушыларды әсем, әдемі бейнелеуге баулу. Қағаз бетіне дұрыс үйлестіруді үйрету. Жарық пен көлеңкесін табуды меңгерту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару.Өткен сабақты пысықтау мақсатында тақырып мазмұнын ашу үшінтөмендегідей сұрақтар қойылады:
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Иллюстрациялық суреттер мен қосымша тапсырмалар
|
||
|
Ортасы
|
Фонға ілінген мата немесе шүберекті сурет терминінде драпировка деп атаймыз. Драпировканың көптеген түрлері бар. Олар: киім драпировкасы, шторлардың драпировкасы, тюльдердің драпировкасы, мүсін драпировкасы, кескіндеме драпировкасы, қабырға драпировкасы, стол стуль драпировкасы т. б Драпировканың әр түрлі түстері болады. Олар жылы түс, суық түс болып екіге бөлінеді. Драпировканы суретте әр заттың жақсы ашық көрінуі үшін пайдаланамыз. Мысалы: жылы натюрмортқа жылы түс, салқын түстеріне қарай драпировка қоямыз. Драпировканың да әр зат сияқты жарық, меншікті көлеңке, түспе көлеңкелері болады. Суық драпировканың көлеңкесі қою болады, ал жылы драпировканың көлеңкесі ашықтау болады. Көбінесе әр түрлі заттарға фон ретінде пайдалануға болады. Әр бейнені және кейіпкерді нақты көрсету үшін ғана пайдаланады. 1-тапсырма: Ең әуелі қағаз бетіне компоновкасын дұрыс ұймыдастыру қажет, қағаз бетінде аса үлкен, өте кішкентай болмауы қажет, қағаз бетінде орташа орналасу қажет. Сурет салу барысында сызықтар арқылы салып орналастыру керек. Жалпы нобайын схема түрінде көрсетсек, енді конструкциялық құрлымын салумен айналысамыз. Драпировканын қыртыстарының ара қатынысын тексеріп. өлшеп, олардың сызықтық қаңқасын саламыз. 2-тапсырма: Пішінді сомдау, осы кезеңде штрихтарды пайдалана отырып көлеңке мен жарықтың ара қатынасын шешіп табиғи формасын бейнелеуге көшеміз. Драпировканың пішінін сомдауға штрихтардың рөлі өте үлкен. Солардың көмегі арқылы жартылай жарық, көлеңке, денеден құлай түскен көлеңкенің айырмашылығын реттейміз. 3-тапсырма: Суреттің аяталуы немесе түиін. Үшінші кезеңде суретті мұқият тексеріп, көзге ұрып тұрған елеулі көлеңке немесе жарық болса соларды басып, жалпы драпировканың рең қоюлығына бағындырамыз. Содан артық сызық, штрихтарды өшіріп суретті аяқтаймыз. |
|
|
|
||
|
Сергіту сәті
|
«Жылы сөз» жылулық шеңбері |
Оқушылар сабақ өті барысында өз сыныптастарына жылулық сөздерін айтады . |
|
|
||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : «Алма ағашы» әдісі.
Өз ойларын еркін жеткізу . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін алманы таңдағандары бойынша білемін. Жасыл алманы бәрін жақсы түсінген оқушылар таңдаса , сары алманы кейбіреулерін дұрыс түсінбеген , толықтырамын деген оқушылар таңдаса, қызыл алманы тапсырманы орындай алмаған ,түсінбеген оқушылар таңдайды .Бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің көрсетеді |
Оқушылардың жасаған жұмыстарына пікір қалдыру. |
Қағазға салынған қызыл, сары және жасыл алма суреттері |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Академиялық сурет Мата қатпарларын салу ережелері
Академиялық сурет Мата қатпарларын салу ережелері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні |
АКАДЕМИЯЛЫҚ СУРЕТ
|
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джолдасбекова Махаббат Мухтаровна
|
|||||
|
Күні : |
14.10.2025ж 21.10.2025ж 04.11.2025ж
|
|||||
|
Сынып: 2а |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күрделі емес мата қыртысының пластикалық көркем суреті |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
Мата қатпарларының пішінін жеткізудегі тепе – теңдік қағидаты. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға драпировка туралы түсінік беру. Оқушыларды әсем, әдемі бейнелеуге баулу. Қағаз бетіне дұрыс үйлестіруді үйрету. Жарық пен көлеңкесін табуды меңгерту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару.Өткен сабақты пысықтау мақсатында тақырып мазмұнын ашу үшінтөмендегідей сұрақтар қойылады:
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Иллюстрациялық суреттер мен қосымша тапсырмалар
|
||
|
Ортасы
|
Фонға ілінген мата немесе шүберекті сурет терминінде драпировка деп атаймыз. Драпировканың көптеген түрлері бар. Олар: киім драпировкасы, шторлардың драпировкасы, тюльдердің драпировкасы, мүсін драпировкасы, кескіндеме драпировкасы, қабырға драпировкасы, стол стуль драпировкасы т. б Драпировканың әр түрлі түстері болады. Олар жылы түс, суық түс болып екіге бөлінеді. Драпировканы суретте әр заттың жақсы ашық көрінуі үшін пайдаланамыз. Мысалы: жылы натюрмортқа жылы түс, салқын түстеріне қарай драпировка қоямыз. Драпировканың да әр зат сияқты жарық, меншікті көлеңке, түспе көлеңкелері болады. Суық драпировканың көлеңкесі қою болады, ал жылы драпировканың көлеңкесі ашықтау болады. Көбінесе әр түрлі заттарға фон ретінде пайдалануға болады. Әр бейнені және кейіпкерді нақты көрсету үшін ғана пайдаланады. 1-тапсырма: Ең әуелі қағаз бетіне компоновкасын дұрыс ұймыдастыру қажет, қағаз бетінде аса үлкен, өте кішкентай болмауы қажет, қағаз бетінде орташа орналасу қажет. Сурет салу барысында сызықтар арқылы салып орналастыру керек. Жалпы нобайын схема түрінде көрсетсек, енді конструкциялық құрлымын салумен айналысамыз. Драпировканын қыртыстарының ара қатынысын тексеріп. өлшеп, олардың сызықтық қаңқасын саламыз. 2-тапсырма: Пішінді сомдау, осы кезеңде штрихтарды пайдалана отырып көлеңке мен жарықтың ара қатынасын шешіп табиғи формасын бейнелеуге көшеміз. Драпировканың пішінін сомдауға штрихтардың рөлі өте үлкен. Солардың көмегі арқылы жартылай жарық, көлеңке, денеден құлай түскен көлеңкенің айырмашылығын реттейміз. 3-тапсырма: Суреттің аяталуы немесе түиін. Үшінші кезеңде суретті мұқият тексеріп, көзге ұрып тұрған елеулі көлеңке немесе жарық болса соларды басып, жалпы драпировканың рең қоюлығына бағындырамыз. Содан артық сызық, штрихтарды өшіріп суретті аяқтаймыз. |
|
|
|
||
|
Сергіту сәті
|
«Жылы сөз» жылулық шеңбері |
Оқушылар сабақ өті барысында өз сыныптастарына жылулық сөздерін айтады . |
|
|
||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : «Алма ағашы» әдісі.
Өз ойларын еркін жеткізу . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін алманы таңдағандары бойынша білемін. Жасыл алманы бәрін жақсы түсінген оқушылар таңдаса , сары алманы кейбіреулерін дұрыс түсінбеген , толықтырамын деген оқушылар таңдаса, қызыл алманы тапсырманы орындай алмаған ,түсінбеген оқушылар таңдайды .Бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің көрсетеді |
Оқушылардың жасаған жұмыстарына пікір қалдыру. |
Қағазға салынған қызыл, сары және жасыл алма суреттері |
||
шағым қалдыра аласыз













