Сабақ жоспары
|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы және сын. |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Барлық оқушылар: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстырады; Көпшілігі: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. Кейбір оқушылар: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу, өз көзқарасын таныту. Құндылық: Бірлік пен ынтымақтастық «Ынтымақ – елдің тыныштығының тірегі.»
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа адару. Қызығушылықты ояту. «Екі жақты түсініктеме күнделігі» стратегиясы Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романын оқып, шығармадан оқушы өзіне қатты әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап алып, кестенің оң жақ бетіне жазады. Келесі сол жақ бетіне не себепті әсер еткенін жазады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Оқушылар Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романын оқып, шығармадан оқушы өзіне қатты әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап алып, кестенің оң жақ бетіне жазады. Келесі сол жақ бетіне не себепті әсер еткенін жазады. |
ҚБ
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||
|
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Үзіндіні талдап, кестені толтырыңыз. «Иә, көк мұнараның өне бойынан өліп-өшкен махаббатты тану қиын емес. Бірден көзге ұрып тұр. Бірақ сол кімнің кімге махаббаты? Көк мұнара алыс жорықтағы еріне ынтыға қол созған сағынышты жар ма, жоқ алыстан қол созған ғашық жүректі «мен мұндалап» қасына шақырған сиқыр сұлу ма, қайсысы? Мана бұл қасынан көзі қиып кете алмай көп қараған жоқ па еді, сонда сиқыр мұнара өзіне тартып тұрмап па еді? Сонда оны салған шебер нені бейнелеген болды? Алыстағы жарын күткен сағынышты бейнелесе, қасына барғанда, асқақтап аспанға қарап жатып алатыны несі, сәл алыстасаң болды, қайтадан өзіне баурап, қараған көздің шырқ айналып шыға алмайтыны қалай? Жоқ, жоқ, шебер мұнараны салдырған ханымның алыс жорықтағы жарына деген пейілін емес, өзінің ханымға деген көңілін бейнелеген...».
Саралау: Нәтиже бойынша саралау: Оқушылар жауаптарының толықтығына, дәлдігіне қарай бағаланады.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. "Махаббат мұнарасы" – сезім мен сергелдеңге толы шығарма. Оқиға желісі әмірші Ақсақ Темір мен оның кіші әйелі арасындағы оқиға төңірегінде өрбиді. Айбатты ханның тағдыр тәлкегінің алдындағы шарасыз күйін жаныңызбен сезініп, ұлы адамдардың өзі махаббат деген ұлы сезімнің алдында әлсіз екендігін еріксіз мойындайсыз. Дулыға Ақмолда - ҚР еңбек сіңірген қайраткері «Аңыздың ақыры» шығармасына берілген пікірді негізге ала отырып, идеясы жағынан ұқсас шығармалармен салыстырып, әдеби сын жазыңыз. Дескриптор:
Саралау: Нәтиже бойынша саралау Кейбір топ тек кесте толтырумен шектелсе, басқалары дәлелдер, мысалдар, өз ойларын қосып, кеңейтілген жауап береді.
ҚБ «Автор орындығында» өз жұмыстарын оқиды.
|
Оқушылар көтерілген мәселені анықтайды; Үзіндідегі құндылықтарды анықтайды; Өз ойын білдіреді.
Берілген пікірді негізге алады; идеясы ұқсас шығармалар табады; өзара салыстыру жүргізеді; әдеби сын жазады. |
ҚБ
ҚБ
|
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы |
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз? 5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды? |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" романы және сын
Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" романы және сын
Сабақ жоспары
|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы және сын. |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Барлық оқушылар: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстырады; Көпшілігі: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. Кейбір оқушылар: шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу, өз көзқарасын таныту. Құндылық: Бірлік пен ынтымақтастық «Ынтымақ – елдің тыныштығының тірегі.»
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа адару. Қызығушылықты ояту. «Екі жақты түсініктеме күнделігі» стратегиясы Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романын оқып, шығармадан оқушы өзіне қатты әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап алып, кестенің оң жақ бетіне жазады. Келесі сол жақ бетіне не себепті әсер еткенін жазады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Оқушылар Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романын оқып, шығармадан оқушы өзіне қатты әсер еткен тұстарын немесе үзінділерді таңдап алып, кестенің оң жақ бетіне жазады. Келесі сол жақ бетіне не себепті әсер еткенін жазады. |
ҚБ
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||
|
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Үзіндіні талдап, кестені толтырыңыз. «Иә, көк мұнараның өне бойынан өліп-өшкен махаббатты тану қиын емес. Бірден көзге ұрып тұр. Бірақ сол кімнің кімге махаббаты? Көк мұнара алыс жорықтағы еріне ынтыға қол созған сағынышты жар ма, жоқ алыстан қол созған ғашық жүректі «мен мұндалап» қасына шақырған сиқыр сұлу ма, қайсысы? Мана бұл қасынан көзі қиып кете алмай көп қараған жоқ па еді, сонда сиқыр мұнара өзіне тартып тұрмап па еді? Сонда оны салған шебер нені бейнелеген болды? Алыстағы жарын күткен сағынышты бейнелесе, қасына барғанда, асқақтап аспанға қарап жатып алатыны несі, сәл алыстасаң болды, қайтадан өзіне баурап, қараған көздің шырқ айналып шыға алмайтыны қалай? Жоқ, жоқ, шебер мұнараны салдырған ханымның алыс жорықтағы жарына деген пейілін емес, өзінің ханымға деген көңілін бейнелеген...».
Саралау: Нәтиже бойынша саралау: Оқушылар жауаптарының толықтығына, дәлдігіне қарай бағаланады.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. "Махаббат мұнарасы" – сезім мен сергелдеңге толы шығарма. Оқиға желісі әмірші Ақсақ Темір мен оның кіші әйелі арасындағы оқиға төңірегінде өрбиді. Айбатты ханның тағдыр тәлкегінің алдындағы шарасыз күйін жаныңызбен сезініп, ұлы адамдардың өзі махаббат деген ұлы сезімнің алдында әлсіз екендігін еріксіз мойындайсыз. Дулыға Ақмолда - ҚР еңбек сіңірген қайраткері «Аңыздың ақыры» шығармасына берілген пікірді негізге ала отырып, идеясы жағынан ұқсас шығармалармен салыстырып, әдеби сын жазыңыз. Дескриптор:
Саралау: Нәтиже бойынша саралау Кейбір топ тек кесте толтырумен шектелсе, басқалары дәлелдер, мысалдар, өз ойларын қосып, кеңейтілген жауап береді.
ҚБ «Автор орындығында» өз жұмыстарын оқиды.
|
Оқушылар көтерілген мәселені анықтайды; Үзіндідегі құндылықтарды анықтайды; Өз ойын білдіреді.
Берілген пікірді негізге алады; идеясы ұқсас шығармалар табады; өзара салыстыру жүргізеді; әдеби сын жазады. |
ҚБ
ҚБ
|
Ә. Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы |
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз? 5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды? |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз
















