|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: 58 |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.11.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рысбаева К |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 Д |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Әбіш Кекілбаев өмірі,шығармашылығы «Аңыздың ақыры» романы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әбіш Кекілбаев өмірі,шығармашылығымен танысу, «Аңыздың ақыры» романы мазмұнымен танысу; «АДАЛ АЗАМАТ» БІРТҰТАС ТӘРБИЕ БАҒДАРЛАМАСЫ негізінде сабағыма осы құндылықтарды пайдаланамын. Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 4-апта дәйексөзі: Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Ә. Кекілбаевтың өмірі және проза жанры туралы қысқаша түсінік беріледі. https://www.youtube.com/watch?v=eYz1TvdZFoE Әбіш Кекілбаев өмірінің хронологиялық кестесін жаса.
ХХ ғасы дың екінші жартысынан басталған ұлттық әдебиеттегі жаңа дәуірді еске алсақ, «Әбіш шыңы» осылардың дәл ортасында, биікке самғап, қол жетпейтін өрде тұрғанын бүгін әрқайсысымыз-ақ мойындаймыз. Серік Қирабаев (айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар автор туралы мәліметтерді ізденіп, топтық тапсырмалар орындайды. Хронологиялық кесте толтыраады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=eYz1TvdZFoE |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Аңыздың ақыры» романы – аңыздың ізімен жазылған философиялық-психологиялық шығарма. Роман алғаш рет «Махаббат мұнарасы» деген атпен жарияланған. Кейіннен осы атпен Ақсақ Темірдің образын бейнелейтін сахналық туынды жасалды. Роман «Қызыл алма», «Мұнара», «Махаббат», «Аңыздың ақыры» деген 4 бөлімнен тұрады. Шығармада маңызды үш кейіпкер бар. Олар: Әмірші, Кіші ханым және сәулетші шебер. Бұдан басқа Ұлы ханым, күтуші кемпір, бас шебер т.б. осы үш кейіпкерді ашу үшін ғана алынған. Роман мазмұны түркі дүниесінің тарихында өзгеше орны бар, ұлы билеуші Әмір Темір өмірінің бір үзік сырын ашуымен ерекшеленеді. Шығармада билеушінің аты аталмайды, Әмірші Алмас хан образы арқылы ашылады. Романдағы 5 жаңалық
Тапсырма. Суреттер арқылы шығарманың не туралы болатынын болжаңыз.
Дескрипторлар:
ҚБ Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді.
Жауабы:
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Үзінділерді оқиға құрылысына қарай талдап, ондағы көтерілген мәселені анықтаңыз.
Дескрипторлар:
ҚБ 3-тапсырма. Көтерілген мәселелер негізінде шығарманың идеясын анықтаңыз.
Дескриптор:
Қорытынды.
|
Оқушылар шығарма туралы мәлімет алады.
Романның ерекшелігі туралы мәлімет алады.
Оқушылар суреттер арқылы шығарманың не туралы болатынын болжайды.
Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады.
Шығарманы сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды; Шығарма мазмұнын меңгереді.
Үзінділерді оқиға құрылысына қарай талдап, ондағы көтерілген мәселені анықтаңыз.
Көтерілген мәселелер негізінде шығарманың идеясын анықтаңыз.
Шығарма мазмұнын қорытындылайды.
Рефлексия жасайды. Padlet тақтасында жазады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://kitap.kz//audio-book?page=5
Әбіш Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ә.Кекілбаев өмірі мен шығармашылығы
Ә.Кекілбаев өмірі мен шығармашылығы
|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: 58 |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.11.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рысбаева К |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 Д |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Әбіш Кекілбаев өмірі,шығармашылығы «Аңыздың ақыры» романы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әбіш Кекілбаев өмірі,шығармашылығымен танысу, «Аңыздың ақыры» романы мазмұнымен танысу; «АДАЛ АЗАМАТ» БІРТҰТАС ТӘРБИЕ БАҒДАРЛАМАСЫ негізінде сабағыма осы құндылықтарды пайдаланамын. Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 4-апта дәйексөзі: Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Ә. Кекілбаевтың өмірі және проза жанры туралы қысқаша түсінік беріледі. https://www.youtube.com/watch?v=eYz1TvdZFoE Әбіш Кекілбаев өмірінің хронологиялық кестесін жаса.
ХХ ғасы дың екінші жартысынан басталған ұлттық әдебиеттегі жаңа дәуірді еске алсақ, «Әбіш шыңы» осылардың дәл ортасында, биікке самғап, қол жетпейтін өрде тұрғанын бүгін әрқайсысымыз-ақ мойындаймыз. Серік Қирабаев (айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
|
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар автор туралы мәліметтерді ізденіп, топтық тапсырмалар орындайды. Хронологиялық кесте толтыраады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=eYz1TvdZFoE |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Аңыздың ақыры» романы – аңыздың ізімен жазылған философиялық-психологиялық шығарма. Роман алғаш рет «Махаббат мұнарасы» деген атпен жарияланған. Кейіннен осы атпен Ақсақ Темірдің образын бейнелейтін сахналық туынды жасалды. Роман «Қызыл алма», «Мұнара», «Махаббат», «Аңыздың ақыры» деген 4 бөлімнен тұрады. Шығармада маңызды үш кейіпкер бар. Олар: Әмірші, Кіші ханым және сәулетші шебер. Бұдан басқа Ұлы ханым, күтуші кемпір, бас шебер т.б. осы үш кейіпкерді ашу үшін ғана алынған. Роман мазмұны түркі дүниесінің тарихында өзгеше орны бар, ұлы билеуші Әмір Темір өмірінің бір үзік сырын ашуымен ерекшеленеді. Шығармада билеушінің аты аталмайды, Әмірші Алмас хан образы арқылы ашылады. Романдағы 5 жаңалық
Тапсырма. Суреттер арқылы шығарманың не туралы болатынын болжаңыз.
Дескрипторлар:
ҚБ Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар романның негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Саралау тәсілі: әр түрлі қабілеттегі оқушыларды жұптастырамын. Бір-біріне қолдау көрсете отырып, ынтымақтаса тапсырманы орындайды. Сөйлеуге уақыт беріледі. Жұбы қолдау көрсетеді.
Жауабы:
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Үзінділерді оқиға құрылысына қарай талдап, ондағы көтерілген мәселені анықтаңыз.
Дескрипторлар:
ҚБ 3-тапсырма. Көтерілген мәселелер негізінде шығарманың идеясын анықтаңыз.
Дескриптор:
Қорытынды.
|
Оқушылар шығарма туралы мәлімет алады.
Романның ерекшелігі туралы мәлімет алады.
Оқушылар суреттер арқылы шығарманың не туралы болатынын болжайды.
Роман мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар роман мазмұнымен танысады.
Шығарманы сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды; Шығарма мазмұнын меңгереді.
Үзінділерді оқиға құрылысына қарай талдап, ондағы көтерілген мәселені анықтаңыз.
Көтерілген мәселелер негізінде шығарманың идеясын анықтаңыз.
Шығарма мазмұнын қорытындылайды.
Рефлексия жасайды. Padlet тақтасында жазады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://kitap.kz//audio-book?page=5
Әбіш Кекілбаев «Аңыздың ақыры» романы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















