Қысқамерзімді жоспар №2
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
11/01.24ж |
|
Сыныбы: 10б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. А.Кемелбаева. Шашты әңгімесі. «Дұрыс,бұрыс» әдісі бойынша тексеру. 1.А.Кемелбаева суретші бұрыс. 2.Шашты әңгімесінің кейіпкері шашы ұзын қыз бала бұрыс 3. Шашты әңгімесінің авторы А.Кемелбаева дұрыс 4.Шығармада қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. дұрыс 5. Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ. Дұрыс |
Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөздер» |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин. |
Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез. «Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады». З.Қабдолов Топтық жұмыс. І топ. «Концептуалдық кесте» стратегиясы
ІІ топ. «FILA толтыру» әдісі. (Тасқұл ) F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/ – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/ – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/ – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .
ІІІ топ. «Үшжақты күнделік» әдісі
ҚБ. «Бір сөйлеммен түйіндеу»
|
Дескриптор: Жалпы –6 балл -Кейіпкердің іс-әрекеті, мінезін сипаттайды. -Автордың кейіпкерге көзқарасын дәлелдейді.
-Кейіпкер бейнесін ашады; Кейіпкер туралы пікірін білдіреді; Кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар дайындайды. -Автордың кейіпкерді суреттеудегі тәсілін анықтайды.
-Кейіпкердің өзіне тән ерекшелігін сипаттайды; -Өмірлік мақсатын анықтайды; -Шығармадағы көтерілген мәселені талдайды. |
«Концептуал дық кесте»
FILA кестесі
Үшжақты күнделік |
|||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Үзіндідегі көтерілген мәселелерге тоқталып, өзіндік көзқарасыңды білдір. Кейіпкерлердің ішкі жан дүниесін сипаттап жаз.
Жылқышы шал басы салбырап, ұзақ үнсіз отырып қалды. Іштегі шерін, асқан құпиясын ақтаруға батпайтын сияқты. – Он үште отау иесі деген. Ер жетуге аз қалғанда, құдай кешпес бір кепке ұшырап, өлгім келді. Кісіге айтуға арланатын қорқау сөз еді. Құлдық кепиеті ұрмасын деп мына саған айтпасқа еш амал жоқ. Тәңірінің бұйрығы айтқызып тұрғанын қара. Түрікпендер бір күні қатын-қыздарымызға қарап қояды деп мені ата мал сияқты, қошқардайын тарттырып жіберді. Содан бергіде Азбанқұлмын! Жылқышы шалдың иегі кемсеңдеп кеткенін көрген сәтте, бала аһ ұрып, оны арқасынан құшақтай алды.
|
|
Дескриптор: Жалпы –4 балл. -Мәтін үзінділеріне талдау жасай алады. - Өзіндік көзқарасы арқылы баға бере алады. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Үйге шығармадан үзінді жаттау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
2Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. 10-класс.
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. 10-класс.
Қысқамерзімді жоспар №2
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
11/01.24ж |
|
Сыныбы: 10б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. А.Кемелбаева. Шашты әңгімесі. «Дұрыс,бұрыс» әдісі бойынша тексеру. 1.А.Кемелбаева суретші бұрыс. 2.Шашты әңгімесінің кейіпкері шашы ұзын қыз бала бұрыс 3. Шашты әңгімесінің авторы А.Кемелбаева дұрыс 4.Шығармада қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. дұрыс 5. Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ. Дұрыс |
Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөздер» |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин. |
Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез. «Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады». З.Қабдолов Топтық жұмыс. І топ. «Концептуалдық кесте» стратегиясы
ІІ топ. «FILA толтыру» әдісі. (Тасқұл ) F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/ – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/ – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/ – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .
ІІІ топ. «Үшжақты күнделік» әдісі
ҚБ. «Бір сөйлеммен түйіндеу»
|
Дескриптор: Жалпы –6 балл -Кейіпкердің іс-әрекеті, мінезін сипаттайды. -Автордың кейіпкерге көзқарасын дәлелдейді.
-Кейіпкер бейнесін ашады; Кейіпкер туралы пікірін білдіреді; Кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар дайындайды. -Автордың кейіпкерді суреттеудегі тәсілін анықтайды.
-Кейіпкердің өзіне тән ерекшелігін сипаттайды; -Өмірлік мақсатын анықтайды; -Шығармадағы көтерілген мәселені талдайды. |
«Концептуал дық кесте»
FILA кестесі
Үшжақты күнделік |
|||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Үзіндідегі көтерілген мәселелерге тоқталып, өзіндік көзқарасыңды білдір. Кейіпкерлердің ішкі жан дүниесін сипаттап жаз.
Жылқышы шал басы салбырап, ұзақ үнсіз отырып қалды. Іштегі шерін, асқан құпиясын ақтаруға батпайтын сияқты. – Он үште отау иесі деген. Ер жетуге аз қалғанда, құдай кешпес бір кепке ұшырап, өлгім келді. Кісіге айтуға арланатын қорқау сөз еді. Құлдық кепиеті ұрмасын деп мына саған айтпасқа еш амал жоқ. Тәңірінің бұйрығы айтқызып тұрғанын қара. Түрікпендер бір күні қатын-қыздарымызға қарап қояды деп мені ата мал сияқты, қошқардайын тарттырып жіберді. Содан бергіде Азбанқұлмын! Жылқышы шалдың иегі кемсеңдеп кеткенін көрген сәтте, бала аһ ұрып, оны арқасынан құшақтай алды.
|
|
Дескриптор: Жалпы –4 балл. -Мәтін үзінділеріне талдау жасай алады. - Өзіндік көзқарасы арқылы баға бере алады. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Үйге шығармадан үзінді жаттау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
2Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













