Қысқамерзімді жоспар №3
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
16/01.24ж |
|
Сыныбы: 10А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесінің идеясы.. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. «FILA» әдісі бойынша кейіпкерлер бейнесін талдайды.
«Ассоциация» әдісі арқылы алдыңғы сабақты түйіндеу.
1.А.Кемелбаева кім? Қай жерде өмірге келді? 2.Тасқұл кім? 3.Кенжебек кімнің немересі? 4. Шығармадағы көтерілген мәселе қандай? 5. Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын кімдер еді? |
«FILA» әдісі бойынша кейіпкерлер бейнесін талдайды. F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/ – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/ – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/ – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі . «Ассоциация» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөздер» |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. «FILA» әдісі |
|||
|
Сабақтың ортасы 27 мин. |
№1-тапсырма. «Оқиға картасы» әдісі. «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну үшін мына сұрақтарға жауап берейік. 1.Әңгімедегі оқиға қай жерде, қалай басталады?
Оқиғаға қандай кейіпкерлер қатысты? 2.Әңгімедегі оқиға қай жерде, қалай дамыды? Оған қандай кейіпкерлер қатысты? 3.Әңгімедегі оқиға қалай шиеленісті? Оған кімдер қатысты? 4.Әңгімедегі оқиғаның шарықтау шегі қалай өріс алды? Оған қатысқан кейіпкерлерді таратып айтыңыз? 5.Әгімедегі оқиға қалай шешімін тапты? 6. «Шашты» әңгімесінің идеясы қандай? Қ/Б. «Бас бармақ»
|
Көркем шығармадағы оқиғаға сюжеті бойынша талдау жасайды. Тақырыбын, идеясын ашады. |
Дескриптор: Жалпы –3 балл Көркем шығарманың мазмұнын біледі. Сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Тақырыбын, идеясын ашады.
|
Оқулық, жұмыс дәптер лері. «Оқиға картасы» |
|||
|
№2-тапсырма. ПОПС формуласы. Автор бейнесіне өз көзқарастарыңызды білдіріңіз. Бірінші сөйлем. «Менің ойымша...» Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны ... деп түсіндіремін.» Үшінші сөйлем. «Оны мен ... дәлелдермен, фактілермен дәлелдеймін.» Төртінші сөйлем. Осыған байланысты мен ... қорытындыға келдім.
Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Автор бейнесіне өз көзқарасын білдіріп,өз пікіріне дәлелдер айтады. Қорытынды жасайды. |
Дескриптор: Жалпы –4 балл. Кейіпкерге өз көзқарасын білдіріп,өз пікіріне дәлелдер келтіреді. Кейіпкерлерді талдай отырып, қорытындыға келеді. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. ПОПС формуласы. |
||||
|
№3 тапсырма. Венн диаграммасы
Көркем шығармадағы кейіпкерлер арқылы қазақтар мен түрікмендердің образын салыстырыңыз. Ортақ қасиеттері мен ерекшеліктерін көрсетіңіз.
Қ/Б. «Марапаттау» әдісі |
Қазақтар мен Түрікмендердің образын салыстырады. Ортақ қасиеттері мен ерекшеліктерін ажыратып талдайды.
|
Дескриптор: Жалпы –3 балл. Қазақтар мен түрікмендердің образын даралайды. Ортақ қасиеттерін табады.
|
|
||||
|
Үйге шығармадан үзінді жаттау
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 7 мин.
|
«3 Қ» әдісі.
Білім алушылар кесте толтыру арқылы кері байланыс жасайды. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша «3 Қ» әдісі арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Кемелбаева. "Шашты" әңгімесінің идеясы. 10-класс.
А.Кемелбаева. "Шашты" әңгімесінің идеясы. 10-класс.
Қысқамерзімді жоспар №3
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
16/01.24ж |
|
Сыныбы: 10А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева. Шашты әңгімесінің идеясы.. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. А.Кемелбаева. Шашты әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі. «FILA» әдісі бойынша кейіпкерлер бейнесін талдайды.
«Ассоциация» әдісі арқылы алдыңғы сабақты түйіндеу.
1.А.Кемелбаева кім? Қай жерде өмірге келді? 2.Тасқұл кім? 3.Кенжебек кімнің немересі? 4. Шығармадағы көтерілген мәселе қандай? 5. Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын кімдер еді? |
«FILA» әдісі бойынша кейіпкерлер бейнесін талдайды. F /Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір/ – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/ – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/ – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі . «Ассоциация» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөздер» |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. «FILA» әдісі |
|||
|
Сабақтың ортасы 27 мин. |
№1-тапсырма. «Оқиға картасы» әдісі. «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну үшін мына сұрақтарға жауап берейік. 1.Әңгімедегі оқиға қай жерде, қалай басталады?
Оқиғаға қандай кейіпкерлер қатысты? 2.Әңгімедегі оқиға қай жерде, қалай дамыды? Оған қандай кейіпкерлер қатысты? 3.Әңгімедегі оқиға қалай шиеленісті? Оған кімдер қатысты? 4.Әңгімедегі оқиғаның шарықтау шегі қалай өріс алды? Оған қатысқан кейіпкерлерді таратып айтыңыз? 5.Әгімедегі оқиға қалай шешімін тапты? 6. «Шашты» әңгімесінің идеясы қандай? Қ/Б. «Бас бармақ»
|
Көркем шығармадағы оқиғаға сюжеті бойынша талдау жасайды. Тақырыбын, идеясын ашады. |
Дескриптор: Жалпы –3 балл Көркем шығарманың мазмұнын біледі. Сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Тақырыбын, идеясын ашады.
|
Оқулық, жұмыс дәптер лері. «Оқиға картасы» |
|||
|
№2-тапсырма. ПОПС формуласы. Автор бейнесіне өз көзқарастарыңызды білдіріңіз. Бірінші сөйлем. «Менің ойымша...» Екінші сөйлем. «Себебі, мен оны ... деп түсіндіремін.» Үшінші сөйлем. «Оны мен ... дәлелдермен, фактілермен дәлелдеймін.» Төртінші сөйлем. Осыған байланысты мен ... қорытындыға келдім.
Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Автор бейнесіне өз көзқарасын білдіріп,өз пікіріне дәлелдер айтады. Қорытынды жасайды. |
Дескриптор: Жалпы –4 балл. Кейіпкерге өз көзқарасын білдіріп,өз пікіріне дәлелдер келтіреді. Кейіпкерлерді талдай отырып, қорытындыға келеді. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері. ПОПС формуласы. |
||||
|
№3 тапсырма. Венн диаграммасы
Көркем шығармадағы кейіпкерлер арқылы қазақтар мен түрікмендердің образын салыстырыңыз. Ортақ қасиеттері мен ерекшеліктерін көрсетіңіз.
Қ/Б. «Марапаттау» әдісі |
Қазақтар мен Түрікмендердің образын салыстырады. Ортақ қасиеттері мен ерекшеліктерін ажыратып талдайды.
|
Дескриптор: Жалпы –3 балл. Қазақтар мен түрікмендердің образын даралайды. Ортақ қасиеттерін табады.
|
|
||||
|
Үйге шығармадан үзінді жаттау
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 7 мин.
|
«3 Қ» әдісі.
Білім алушылар кесте толтыру арқылы кері байланыс жасайды. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша «3 Қ» әдісі арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













