Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
2.Қазақтың Қанышы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
14.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесінің композициясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығарманың жанрлық табиғатын анықтау, идеялық мазмұнын түсіну; . Шығарманың тарихи негізі мен көркемдік шындықтың қатынасын ажырату, көркемдік тұрғысынан автордың шығармашылық тәсілдемесіне баға беру |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Қызығушылықты ояту: «Миға шабуыл» әдісі Қызығушылығын ояту.
Шыңғыс Айтматовтың «Найман Ана» шығармасындағы Жоламанның қасіреті мен Тасқұл қарттың қасіреті туралы не айтар едіңдер? |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасаңдар. |
Оқушылар «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды. |
Дескриптор: 3 балл
|
Слайд
|
||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Талқылау сұрақтарына жауап беріңдер. Талқылау сұрақтары
|
Оқушылар талқылау сұрақтарына жауап береді. |
Дескрипторы: 4 балл
|
|
||||||||||||
|
|
3-тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы
|
Оқушылар «Концептуалды кесте» стратегиясы кестесін толтырады.
|
Дескриптор:3 ұпай
Әңгімедегі әрекетін анықтайды. 1 ұпай;
|
|
||||||||||||
|
|
Қорытынды «Көркемдік көкжиегі» (Сократтық әңгіме үлгісі. Ауызша)
|
Жазушының аңыздық сюжет негізінде жазған көркем әңгімесінің шығармашылық тәсілдемесін талдау үшін келесідей талқылау сұрақтары беріледі. Топтар сол сұрақты өзара бөлісіп алып, жауап береді.
|
Дескрипторлар
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. « Үйге тапсырма: А.Кемелбаева шығармашылығы «Шашты» әңгімесін оқу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
4-тапсырма 1-топқа: Қазақ-түрікмен халықтарының ХҮІІІ ғасырдағы саяси қарым-қатынасының картинасын жасау тапсырылады. (ғаламтор қолдану арқылы) Өнімі: саяси картина- ментальді картасы
2-топқа: Әңгіменің арқауына негіз болған аңыздың қай өңірде болғанын нақтылау картасын жасау (әңгіме мәтінімен жұмыс) Өнімі: географиялық-физикалық карта
3-топқа: Әңгімеде кездесетін ру-тайпалардың аттарын теріп жаза отырып, қазақтардың жылқы баптау тәсілінің ерекшеліктерін табу. (әңгіме мәтінімен жұмыс) Өнімі: кластер құру |
Топтарға зерттеу тапсырмасы беріледі. |
Дескрипторлар
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесінің композициясы
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
2.Қазақтың Қанышы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
14.01.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесінің композициясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығарманың жанрлық табиғатын анықтау, идеялық мазмұнын түсіну; . Шығарманың тарихи негізі мен көркемдік шындықтың қатынасын ажырату, көркемдік тұрғысынан автордың шығармашылық тәсілдемесіне баға беру |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. Қызығушылықты ояту: «Миға шабуыл» әдісі Қызығушылығын ояту.
Шыңғыс Айтматовтың «Найман Ана» шығармасындағы Жоламанның қасіреті мен Тасқұл қарттың қасіреті туралы не айтар едіңдер? |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
1-тапсырма. «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасаңдар. |
Оқушылар «Шашты» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды. |
Дескриптор: 3 балл
|
Слайд
|
||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Талқылау сұрақтарына жауап беріңдер. Талқылау сұрақтары
|
Оқушылар талқылау сұрақтарына жауап береді. |
Дескрипторы: 4 балл
|
|
||||||||||||
|
|
3-тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы
|
Оқушылар «Концептуалды кесте» стратегиясы кестесін толтырады.
|
Дескриптор:3 ұпай
Әңгімедегі әрекетін анықтайды. 1 ұпай;
|
|
||||||||||||
|
|
Қорытынды «Көркемдік көкжиегі» (Сократтық әңгіме үлгісі. Ауызша)
|
Жазушының аңыздық сюжет негізінде жазған көркем әңгімесінің шығармашылық тәсілдемесін талдау үшін келесідей талқылау сұрақтары беріледі. Топтар сол сұрақты өзара бөлісіп алып, жауап береді.
|
Дескрипторлар
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. « Үйге тапсырма: А.Кемелбаева шығармашылығы «Шашты» әңгімесін оқу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
4-тапсырма 1-топқа: Қазақ-түрікмен халықтарының ХҮІІІ ғасырдағы саяси қарым-қатынасының картинасын жасау тапсырылады. (ғаламтор қолдану арқылы) Өнімі: саяси картина- ментальді картасы
2-топқа: Әңгіменің арқауына негіз болған аңыздың қай өңірде болғанын нақтылау картасын жасау (әңгіме мәтінімен жұмыс) Өнімі: географиялық-физикалық карта
3-топқа: Әңгімеде кездесетін ру-тайпалардың аттарын теріп жаза отырып, қазақтардың жылқы баптау тәсілінің ерекшеліктерін табу. (әңгіме мәтінімен жұмыс) Өнімі: кластер құру |
Топтарға зерттеу тапсырмасы беріледі. |
Дескрипторлар
|
|
шағым қалдыра аласыз



