Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиқызы Сәния |
|
Күні: |
06.03.2026ж |
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
№24 Әл – Фараби - ұлы ғалым
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.4.1 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу |
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелейді Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін Біз тамаша баламыз , Оқып білім аламыз . Ашық болсын көкте күн , Сонда бақытты боламыз . Жақсы болсын күніміз, Тыныш болсын түніміз. Бүгінгі күнге сәттілік тілейміз !
Үй жұмысын сұрау
Өткен тақырыпқа шолу Серпілген сауал 1.Қазақтың ежелгі қалаларын ата ? 2.Ертеде Қазақстан жерімен өткен керуен жолы қалай аталған? 3.Саудагерлер қандай тауарлар сатқан? 1 топ: «Музыкант » 2 топ: «Философ » 3 топ " Математик "
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
Өлең шумағын мәнерлеп айтады
|
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 2 балл
|
Көрнекілік |
Жаңа сабақ 35 мин |
Жаңа сабақ «D – ID» ЖИ арқылы жасалынған видео бойынша жаңа тақырып ашылады. Әбу Насыр әл - Фараби – ұлы ғалым, ұлы ақын. Әбу Насыр әл - Фараби – қазақ халқының ежелгі мәдени орталықтарының бірі – аты әйгілі Отырарда дүниеге келген. Отырарды арабтар Фараб деп атаған. Осыдан барып Әбу Насыр әл – Фараби атанып кеткен.
1-тапсырма «Пазл әдісі» Өзіндік жұмыс ОДД Білу.Түсіну Бұл қандай қала? Қала тұрғындары не істеп жүр? Олар кімдер деп ойлайсың? Суреттерге қарай отырып, сұрақтарға жауап береді. Суретке байланысты пазлды құрайды.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Сурет бойынша қойылған сұраққа жауап береді
|
Оқушылар түрлі болжамдарды келтіреді.
|
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: Сурет бойынша болжам жасайды 2 балл Пазл әдісі бойынша тапсырманы орындайды 2 балл |
Интерактивті тақта
|
|
ҚБ 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс ОДД Білу.Түсіну «Gemini, Wordwall» платформасы арқылы тапсырмалар орындау
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. |
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:
Gemini арқылы жасалынған сценарий бойынша Әл - фараби туралы сұрақтарға жауап береді 2 балл
Gemini арқылы жасалынған сценарий бойынша негізгі ойын анықтайды 2 балл
|
Интерактивті тақта |
|
Сергіту сәті https://youtu.be/jWklhxwlxmA
|
Сергіту сәтін орындайды |
Сергіту сәтін орындайды |
Интерактивті тақта |
|
3-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі Жұптық жұмыс Суреттер қандай ғылым саласын білдіреді? Қайсысы саған таныс? Әл-Фараби ғылымның қай салаларын зерттеген? Мәтіндегі мәліметпен салыстыр.
4-тапсырма «Кластер әдісі» әдісі Топтық жұмыс
1 топ Сендерге қандай пән ұнайды? Неліктен? 2-топ Білімді болу үшін не істеу керек? 3топ Ғұлама ғалымға қандай сұрақтар қояр едіңдер |
Мәліметтерді сәйкестендіреді
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:
Суреттер қандай ғылым саласын білдіретінін сәйкестендіреді 2 балл
Әл-Фараби ғылымның қай салаларын зерттеген? 2 балл
Дескриптор:
Сұрақтарға өтілген тақырып бойынша байланыстырып жауап береді? 2 балл
|
Интерактивті тақта |
Сабақтың соңы 5 мин
|
Кері байланыс: Ауызша ойлау әдісі
Рефлексия: Рефлексия картасы
Үйге тапсырма. Жұмыс дәптердегі тапсырмаларды орындау |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады.
Оқушылар өздеріне ұнаған сәттерді айтады. |
Мадақтау сөздер! |
Көрнекілік |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әл-Фараби ұлы ғалым
Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиқызы Сәния |
|
Күні: |
06.03.2026ж |
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
№24 Әл – Фараби - ұлы ғалым
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.4.1 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу |
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелейді Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін Біз тамаша баламыз , Оқып білім аламыз . Ашық болсын көкте күн , Сонда бақытты боламыз . Жақсы болсын күніміз, Тыныш болсын түніміз. Бүгінгі күнге сәттілік тілейміз !
Үй жұмысын сұрау
Өткен тақырыпқа шолу Серпілген сауал 1.Қазақтың ежелгі қалаларын ата ? 2.Ертеде Қазақстан жерімен өткен керуен жолы қалай аталған? 3.Саудагерлер қандай тауарлар сатқан? 1 топ: «Музыкант » 2 топ: «Философ » 3 топ " Математик "
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
Өлең шумағын мәнерлеп айтады
|
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 2 балл
|
Көрнекілік |
Жаңа сабақ 35 мин |
Жаңа сабақ «D – ID» ЖИ арқылы жасалынған видео бойынша жаңа тақырып ашылады. Әбу Насыр әл - Фараби – ұлы ғалым, ұлы ақын. Әбу Насыр әл - Фараби – қазақ халқының ежелгі мәдени орталықтарының бірі – аты әйгілі Отырарда дүниеге келген. Отырарды арабтар Фараб деп атаған. Осыдан барып Әбу Насыр әл – Фараби атанып кеткен.
1-тапсырма «Пазл әдісі» Өзіндік жұмыс ОДД Білу.Түсіну Бұл қандай қала? Қала тұрғындары не істеп жүр? Олар кімдер деп ойлайсың? Суреттерге қарай отырып, сұрақтарға жауап береді. Суретке байланысты пазлды құрайды.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Сурет бойынша қойылған сұраққа жауап береді
|
Оқушылар түрлі болжамдарды келтіреді.
|
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: Сурет бойынша болжам жасайды 2 балл Пазл әдісі бойынша тапсырманы орындайды 2 балл |
Интерактивті тақта
|
|
ҚБ 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс ОДД Білу.Түсіну «Gemini, Wordwall» платформасы арқылы тапсырмалар орындау
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. |
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:
Gemini арқылы жасалынған сценарий бойынша Әл - фараби туралы сұрақтарға жауап береді 2 балл
Gemini арқылы жасалынған сценарий бойынша негізгі ойын анықтайды 2 балл
|
Интерактивті тақта |
|
Сергіту сәті https://youtu.be/jWklhxwlxmA
|
Сергіту сәтін орындайды |
Сергіту сәтін орындайды |
Интерактивті тақта |
|
3-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі Жұптық жұмыс Суреттер қандай ғылым саласын білдіреді? Қайсысы саған таныс? Әл-Фараби ғылымның қай салаларын зерттеген? Мәтіндегі мәліметпен салыстыр.
4-тапсырма «Кластер әдісі» әдісі Топтық жұмыс
1 топ Сендерге қандай пән ұнайды? Неліктен? 2-топ Білімді болу үшін не істеу керек? 3топ Ғұлама ғалымға қандай сұрақтар қояр едіңдер |
Мәліметтерді сәйкестендіреді
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:
Суреттер қандай ғылым саласын білдіретінін сәйкестендіреді 2 балл
Әл-Фараби ғылымның қай салаларын зерттеген? 2 балл
Дескриптор:
Сұрақтарға өтілген тақырып бойынша байланыстырып жауап береді? 2 балл
|
Интерактивті тақта |
Сабақтың соңы 5 мин
|
Кері байланыс: Ауызша ойлау әдісі
Рефлексия: Рефлексия картасы
Үйге тапсырма. Жұмыс дәптердегі тапсырмаларды орындау |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады.
Оқушылар өздеріне ұнаған сәттерді айтады. |
Мадақтау сөздер! |
Көрнекілік |
шағым қалдыра аласыз


