|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Алаш идеясы мен қайраткерлері. Дидахмет Әшімхан «Бес арыс» |
||||||||||||||||||||
|
Күні : 2025 ж. |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Алаш идеясы |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу; 9.5.1.2 жазба жұмыстарында (шартты бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізеді; жазба жұмыстарында (шартты бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Жағымды психологиялық ахуал орнату «Комплимент» тренингі. Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Кез-келген қатысушы бір жағымды комплимент айтады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. Топқа бөлу: 1-топ: Ы.Алтынсарин тобы 2-топ: А.Байтұрсынов тобы 3-топ: М.Жұмабаев тобы. Мәтіналды тапсырмасы Ой қозғау. «Сәлемдеме» әдісі Бүкіл сыныппен жүргізетін жұмыс. Байтұрсынов кирилл латын Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде тақтадағы плакаттарға бірнеше сөздер жазылады. |
«Бас бармақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым Айтылым тапсырма Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Айтылым 2-тапсырма Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді. Жазылым Жұптық жұмыс Оқылым Айтылым Жазылым Топтық жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым Жеке жұмыс Айтылым тапсырма 3-тапсырма Айтылым тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Аян-предвещать Тартыс-схватка, борьба Осал-уязвимый, слабый Отаршыл-колониальный Адамгершілік-мораль Намысшыл-гордый Жазылым Берілген сөздердің мағынасын анықта. Олардың ішінен синоним сөздерді тауып, мағынасын ажырат.
Айтылым «Кім тапқыр?» Суретке қара. Алащ қозғалысына қандай қатысы бар?
Айтылым Мәтінді оқы. Мазмұны бойынша 5 сұрақ құра. Мәтіннің тақырыбын, идеясын анықта. Жазылым Оқылған мәтін бойынша жоспарды негізге алып, ойыңды жинақтап, жаз. Жоспар: 1.Алғашқы бағдарлама 2.Зиялылар мұраты 3.Ғылым- білім үйрету бағыттары 4.Басылым мәселелері Айтылым Мәтінді «INSERT» оқыту стратегиясы бойынша талды. Төмендегі белгілермен әр азатжолды немесе сөйлемдерді белгіле. Өз ойыңды қорытындылап жаз.
Айтылым Сұрақтарға жауап бер. «Қар кесегі» тәсілі. Айтылым «Ойшыл қалпақтар»
Айтылым «Сәйкестендіру кестесі»
Жазылым «Шығу парағын» пайдаланып, сұрақтарға жауап бер. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді «Бағдаршам» Дескриптор: -Пікірін айтады -Ой бөліседі -Түсіндіреді «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 1- тапсырма. Ойтолғау |
|
|||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі |
Өз деңгейлерін анықтайды. Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алаш идеясы 9 сынып ҚМЖ
Алаш идеясы 9 сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Алаш идеясы мен қайраткерлері. Дидахмет Әшімхан «Бес арыс» |
||||||||||||||||||||
|
Күні : 2025 ж. |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Алаш идеясы |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу; 9.5.1.2 жазба жұмыстарында (шартты бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізеді; жазба жұмыстарында (шартты бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Жағымды психологиялық ахуал орнату «Комплимент» тренингі. Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Кез-келген қатысушы бір жағымды комплимент айтады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырады. Топқа бөлу: 1-топ: Ы.Алтынсарин тобы 2-топ: А.Байтұрсынов тобы 3-топ: М.Жұмабаев тобы. Мәтіналды тапсырмасы Ой қозғау. «Сәлемдеме» әдісі Бүкіл сыныппен жүргізетін жұмыс. Байтұрсынов кирилл латын Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде тақтадағы плакаттарға бірнеше сөздер жазылады. |
«Бас бармақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Жазылым Айтылым тапсырма Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Оқылым Айтылым 2-тапсырма Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді. Жазылым Жұптық жұмыс Оқылым Айтылым Жазылым Топтық жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым Жеке жұмыс Айтылым тапсырма 3-тапсырма Айтылым тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Аян-предвещать Тартыс-схватка, борьба Осал-уязвимый, слабый Отаршыл-колониальный Адамгершілік-мораль Намысшыл-гордый Жазылым Берілген сөздердің мағынасын анықта. Олардың ішінен синоним сөздерді тауып, мағынасын ажырат.
Айтылым «Кім тапқыр?» Суретке қара. Алащ қозғалысына қандай қатысы бар?
Айтылым Мәтінді оқы. Мазмұны бойынша 5 сұрақ құра. Мәтіннің тақырыбын, идеясын анықта. Жазылым Оқылған мәтін бойынша жоспарды негізге алып, ойыңды жинақтап, жаз. Жоспар: 1.Алғашқы бағдарлама 2.Зиялылар мұраты 3.Ғылым- білім үйрету бағыттары 4.Басылым мәселелері Айтылым Мәтінді «INSERT» оқыту стратегиясы бойынша талды. Төмендегі белгілермен әр азатжолды немесе сөйлемдерді белгіле. Өз ойыңды қорытындылап жаз.
Айтылым Сұрақтарға жауап бер. «Қар кесегі» тәсілі. Айтылым «Ойшыл қалпақтар»
Айтылым «Сәйкестендіру кестесі»
Жазылым «Шығу парағын» пайдаланып, сұрақтарға жауап бер. |
«Смайликтер» Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді «Бағдаршам» Дескриптор: -Пікірін айтады -Ой бөліседі -Түсіндіреді «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 1- тапсырма. Ойтолғау |
|
|||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі |
Өз деңгейлерін анықтайды. Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















