Қазақ тілі
|
САБАҚ №1 |
Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын М.Арын атындағы №24 "Экономика және бизнес" арнаулы лицейі КММ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
БӨЛІМ:9 "Әлемдегі ірі кітапханалар" Сабақтың тақырыбы: "Әлемдегі ірі кітапханалар" Үстеудің емлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу. Түсіну. Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, ұлттық құндылықтарды сақтауға, өмір бойы білім алуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Үстеу туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 2.Үстеу дегеніміз не? 3.Үстеудің құрамына қарай қандай түрлері бар? 4.Негізгі үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір. 5.Туынды үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір,дәлелде. 6.Күрделі үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір,дәлелде. 7.Үстеудің мағынасына қарай қандай түрлері бар? Қандай сұрақтарға жауап береді? Мысал келтір. Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау |
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 минут
|
"Сандар сөйлейді" әдісі Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, сандағы әріптерді ретімен орналастырсаңдар, мәдени орын атауын таба аласыңдар.
Қазақстанның көрікті жерлері (Көкшетау) К Балқашқа құятын өзен (Іле) І Ақыл-ой ойыны (Тоғызқұмалақ) Т Елорданың бұрынғы атауы (Астана) А Әлемнің жеті кереметінің бірі (Пирамида) П Қазақтың ұшқыш қызы (Хиуаз ) Х Атын атамау дәстүрі (Аттергеу) А Ұлттық мейрам (Наурыз) Н Суы тартылып бара жатқан теңіз (Арал) А
С Тыңдалым алды "Еркін микрафон" әдісі Кітапханаға жиі барасың ба? Кітап оқуды ұнатасың ба? Кітап оқу мен кино көрудің қайсысын таңдар едің? Неге? Кітап оқу-демалудың бір жолы деген пікірге көзқарасың қандай? Әлемдегі қандай кітапханаларды білесіңдер?
"Кім жылдам?" әдісі Бейнематериал қандай жанрда берілген? Онда ... ҚБ
Тілдік бағдар. Үстеу Үстеу дегеніміз - сын есімнің, етістіктің мағынасын дәлдеп, нақтылап көрсету үшін үстеме мағына беретін әрі қимылдық мезгілін, мекенін, мақсатын, мөлшерін, сынын, себебін білдіретін негізгі сөз табы.Үстеулер өзгермейді, грамматикалық тұлғалармен түрлендіруге көне бермейді. Сөйлемде ғана үстеулерді басқа сөз табынан сұрақ қою арқылы ажыратуға болады. Үстеудің емлесі
Жазылым 4-тапсырма. Берілген үстеулердің қалай жасалғанын түсіндіріп, сөйлем құраңдар. Үстеулердің синонимдік қатарларын қолданыңдар.
Дескриптор
ҚБ
|
слайд
https://www.youtube.com/watch?v=_MjBQTWfYT4
слайд
кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2 мин
|
Кері байланыс
Үйге тапсырма. 5-тапсырма, 142-бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Әлемдегі ірі кітапханалар"
Қазақ тілі
|
САБАҚ №1 |
Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын М.Арын атындағы №24 "Экономика және бизнес" арнаулы лицейі КММ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
БӨЛІМ:9 "Әлемдегі ірі кітапханалар" Сабақтың тақырыбы: "Әлемдегі ірі кітапханалар" Үстеудің емлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу. Түсіну. Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, ұлттық құндылықтарды сақтауға, өмір бойы білім алуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Үстеу туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 2.Үстеу дегеніміз не? 3.Үстеудің құрамына қарай қандай түрлері бар? 4.Негізгі үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір. 5.Туынды үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір,дәлелде. 6.Күрделі үстеулер қалай жасалады? Мысал келтір,дәлелде. 7.Үстеудің мағынасына қарай қандай түрлері бар? Қандай сұрақтарға жауап береді? Мысал келтір. Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау |
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 минут
|
"Сандар сөйлейді" әдісі Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, сандағы әріптерді ретімен орналастырсаңдар, мәдени орын атауын таба аласыңдар.
Қазақстанның көрікті жерлері (Көкшетау) К Балқашқа құятын өзен (Іле) І Ақыл-ой ойыны (Тоғызқұмалақ) Т Елорданың бұрынғы атауы (Астана) А Әлемнің жеті кереметінің бірі (Пирамида) П Қазақтың ұшқыш қызы (Хиуаз ) Х Атын атамау дәстүрі (Аттергеу) А Ұлттық мейрам (Наурыз) Н Суы тартылып бара жатқан теңіз (Арал) А
С Тыңдалым алды "Еркін микрафон" әдісі Кітапханаға жиі барасың ба? Кітап оқуды ұнатасың ба? Кітап оқу мен кино көрудің қайсысын таңдар едің? Неге? Кітап оқу-демалудың бір жолы деген пікірге көзқарасың қандай? Әлемдегі қандай кітапханаларды білесіңдер?
"Кім жылдам?" әдісі Бейнематериал қандай жанрда берілген? Онда ... ҚБ
Тілдік бағдар. Үстеу Үстеу дегеніміз - сын есімнің, етістіктің мағынасын дәлдеп, нақтылап көрсету үшін үстеме мағына беретін әрі қимылдық мезгілін, мекенін, мақсатын, мөлшерін, сынын, себебін білдіретін негізгі сөз табы.Үстеулер өзгермейді, грамматикалық тұлғалармен түрлендіруге көне бермейді. Сөйлемде ғана үстеулерді басқа сөз табынан сұрақ қою арқылы ажыратуға болады. Үстеудің емлесі
Жазылым 4-тапсырма. Берілген үстеулердің қалай жасалғанын түсіндіріп, сөйлем құраңдар. Үстеулердің синонимдік қатарларын қолданыңдар.
Дескриптор
ҚБ
|
слайд
https://www.youtube.com/watch?v=_MjBQTWfYT4
слайд
кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 2 мин
|
Кері байланыс
Үйге тапсырма. 5-тапсырма, 142-бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




