Аты-жөні:Хасанова Анар Елеушқызы
Лауазымы: физика пәні мұғалімі
Жұмыс орны: Атырау облысы Махамбет ауданы Есбол орта мектебі
Біліктілігі: педагог-сарапшы
Жұмыс өтілі: 23 жыл
Оқыту тілі: қазақ
Пәні: физика
|
«5E циклімен зерттеуді оқыту» модулін пайдаланып оқу эпизодын әзірлеуге арналған ҚМЖ Хасанова Анар Елеушқызы |
|
|
Пәні, сыныбы, күні |
Физика, 9 сынып, 2023 жыл |
|
Оқу модулінің (бөлімінің) тақырыбы |
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі |
|
Сабақтың / Сабақтардың тақырыбы |
ФИЗИКА ЖӘНЕ АСТРОНОМИЯНЫҢ ДҮНИЕТАНЫМДЫҚ МАҢЫЗЫ |
|
Сабақтың түрі мен типі |
Сабақтың түрі-қорытынды тәжірибелік сабақ, типі –интербелсенді проблемалық оқыту |
|
Оқу мақсаты |
9.8.1.1- адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру |
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
-
Контекст

Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді.
-
№
5Е кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс
1
Еліктіру
7 мин
1.Білім алушылармен амандасу.
Эмоционалдық термометр: Менің көңіл күйім жоғары
Мен қуаныштымын
Сөз тіркестерімен өздерінің эмоционалдық көңіл күйін білдіреді
2.Үй тапсырмасын сұрау
«Көк диван»
Сұрақтар алгоритімі
-
Өзара әсерлесу табиғатта неше типі бар? (4)
-
Қандай? (гравитациялық, электромагниттік, күшті, әлсіз)
-
Соның ішінде күшті және әлсіз әсерлесу физика қандай бөліміне негізделген? (элементар бөлшектер мен ядролық процестер )
-
Күшті әсерлесуге нелер мысал бола алады ( нуклондардың ядро ішіндегі әсерлесуі)
-
Ядролық ыдыраудағы ең әлсіз ыдырау? ( вета ыдырау)
-
Нуклондар дегеніміз қандай бөлшектер? (протондар мен нейтрондар, ядро)
-
Күшті өзара әсерге түсетін бөлшектер? (Адрондар)
Т.с.с
Физика және Астрономия топтарына бөлу үшін ұғымдар беріледі, қай үғым қай салаға негізделеді сол бойынша бөлінеді.
Физика тобы: механика, зат, материя, инерттілік, квант
Астрономия: 149600000км, гелиос, жұлдыз, параллакс, көкжиек
Білімланд платформасынан Twig қосымшасынан «Күн күркіреуі және найзағай» видеосын көрсету
Көрсетілімнен кейін
сұрақтар:-
Бейне жазба бойынша қандай ой келді?
-
Физика пәні бойынша сипаттап беретін білім алушы бар ма?
-
Астромония пәні бойынша сипатта?
-
Қазіргі жағдайда физика және астрономия бойынша қалай бейнелейсіңдер?
Бүгінгі тақырыбымыз «Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы»
Оқу мақсатымен тақтаға іледі.
Амандасады.
Эмоционалдық көңіл күйін білдіреді
Ортаға отырғыштар қойылады. Мұғалімнің сұрақтарына БЖӘ арқылы жауап береді.
Топқа бөлінеді.
Бейне материал қарайды, сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпты ашады.
Оқу мақсатымен танысады.
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл
Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады-
0,5 балл
Презентация
https://twig-bilim.kz/kz/film/thunder-and-lightning
2
Зерттеу
17 мин
1-топқа тәжірибе : Айналмалы қозғалысты зерттеу.

2-топқа тәжірибе: Қызықты шарлар

Инженерлік дизайн тапсырмасы: [1], [2]
Күн жүйесі қозғалысын моделдеу, 1- топ көрнекі үлгіде құрастыру, 2-топ компьютерлік бағдарламамен құрастыру ұсынылады.
География пәні мұғалімі сабақта көрнекілік ретінде қолданған модельдер үлгісімен таныстырды.
Жұпқа бөлінеді.
Планеталардың серігін тап?
Жер-Ай
Юпитер-Еуропа
Сатурн-Титан
Уран-Миранда
Марс-Фобос
Оқушы парағы бойынша тәжірибелерді жасайды
Топ болып күн жүйесін компьтерлік бағдарлама мен және көркені түрінде құрастырады
Білім алушылар жұпқа бөлінеді.
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл
Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл
Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл
Штативтер, қайшығ қатты қағаз, сіріңке, май шам, шар, жіп, сым т.с.с
Ноутбук,
Sketch up make программасы, аланеталар суреті, таяқшалар, пласталин, дайын қатты тақташа.
3
Түсіндіру
7 мин
Мұғалім тірек сызба арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру

Алма туралы инсайт- алма десек физика саласында нені ойлаймыз? Иә, дұрыс. Ньютон , Жердің тартылыс күші.т.с.с
Ал химия, ал физикасы , ал географиясы деген сауалдар қойылып алмаға қатысты барлық мәліметтер арқылы әлем туралы дүниетанымын қалыптастырады.
Оқушылар мұқият тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Алма туралы пәндік білімдерімен бөліседі.
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл
Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл
4
Пысықтау
10 мин
Білім алушыларға контекс беріледі.
Оқылым -1 минут
Топқа ақылдасу-1 минут
Сыныптық талқылау -2 минут
Есептер шығару
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
Білім алушылар жұпта проблемалық оқыту аясында контекс бойынша мәселені шешеді.
Білім алушылар жұп болып есептер шығарады.
Тақтаға алғашқы аяқтаған жұп жазып талдайды.
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл
Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл
Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл
Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл
Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл
Тақта, бор, оқушы парағында жазылған есептер.
5
Бағалау
4 мин
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы Quizlet.com ойынын ойлау
Физика және астрономия туралы өз ойларымен бөліседі
Рефлексия

Үй тапысрмасы: тақырыпты оқып, «Әлемнің физикалық бейнесі» эссе жазу
Quizlet тіркеліп, тест тапсырмасын орындайды. [3]
Рефлексия жазады
Бағалау парақшысын толтырады
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл
физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл
Рефлексия жазады-0,5 балл
-
Мұғалім мен оқушыларға арналған әдебиеттер тізімі:
-
Балаларды ғылымды танып-білуге жетелейік, Кэрол Вордерман, Алматы кітап, 2014 ж
-
Ғалам бабалар энциклопедиясы, «Фолиант » баспасы, 2012ж
-
Физика оқулығы, «Мектеп» баспасы, 2019 ж
Оқушының парағы –Физика тобы
Оқушының аты-жөні:______________________________________
Сыныбы:_________________________________________________
-
Тәжірибе : Айналмалы қозғалысты зерттеу
Қажетті құралдар тізімі: қалың қағаз, шам, қайшы, жіп, штатив
|
|
|
Дескриптор: Ғылыми дүниетанымдық әлемнің механикалық бейнесін ашады-1 балл
-
Инженерлік дизайн тапсырмасы
Тапсырма: Күн жүйесі қозғалысын моделін жасау
Керекті құралдар: дайын жұлдызды аспан қатты бетшесі, таяқшалар, планеталар суреті, балаларды ғылымды танып-білуге жетелейтін анықтама -234 бет
Планеталарды қиыңдар
Орналасу реттілігін тексеріңдер
Күн жүйесінің қозғалыс моделін жасаңдар
Дескриптор: Күн жүйесі моделін жасайды-1балл
-
Проблемалық мәселе
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
||
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
||
|
Контекст |
|
Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді. |
|
-
Есептер шығару.
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
5Е бойынша Өзін –өзі бағалау
Білім алушының аты жөні ____________________________
|
5Е |
Еліктіру |
Зерттеу |
Түсіндіру |
Пысықтау |
Бағалау |
|
Кезеңдер |
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады- 0,5 балл Барлығы -1балл |
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл 2 балл |
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл 2 балл |
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл 3балл |
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл Рефлексия жазады-0,5 балл 2 балл |
|
Формативті бағаңды қой |
|
|
|
|
|
Оқушының парағы-Астрономия тобы
Оқушының аты-жөні:_______________________________________
Сыныбы:_____________________________________________________
Тәжірибе : Қызықты шарлар
Қажетті құралдар тізімі: шар, түкті сүлгі, жіп, штатив
|
|
Болып жатқан құбылысты сипаттаңдар |
Дескриптор: Ғылыми дүниетанымдық әлемнің электромагниттік бейнесін ашады-1 балл
Инженерлік дизайн тапсырмасы
Тапсырма: Күн жүйесі қозғалысы жылжымалы моделін жасау
Керекті құралдар: ноутбук
Жұмыс барысы: Sketch up make программасын іске қосыңдар
Қажетті шаблонды таңдаңдар
Қажетті редактор құралдарын пайдаланыңдар
Күн жүйесі планеталарын қозғалысын моделін жасаңдар
Дескриптор: комьютердік бағдарлама бойынша Күн жүйесә моделін жасайды.
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
||
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
||
|
Контекст |
|
Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді. |
|
Есептер шығару
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
5Е бойынша Өзін –өзі бағалау
Білім алушының аты жөні ____________________________
|
5Е |
Еліктіру |
Зерттеу |
Түсіндіру |
Пысықтау |
Бағалау |
|
Кезеңдер |
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады- 0,5 балл Барлығы -1балл |
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл 2 балл |
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл 2 балл |
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл 3балл |
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл Рефлексия жазады-0,5 балл 2 балл |
|
Формативті бағаңды қой |
|
|
|
|
|
7
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі. Ашық сабақ.
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі. Ашық сабақ.
Аты-жөні:Хасанова Анар Елеушқызы
Лауазымы: физика пәні мұғалімі
Жұмыс орны: Атырау облысы Махамбет ауданы Есбол орта мектебі
Біліктілігі: педагог-сарапшы
Жұмыс өтілі: 23 жыл
Оқыту тілі: қазақ
Пәні: физика
|
«5E циклімен зерттеуді оқыту» модулін пайдаланып оқу эпизодын әзірлеуге арналған ҚМЖ Хасанова Анар Елеушқызы |
|
|
Пәні, сыныбы, күні |
Физика, 9 сынып, 2023 жыл |
|
Оқу модулінің (бөлімінің) тақырыбы |
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі |
|
Сабақтың / Сабақтардың тақырыбы |
ФИЗИКА ЖӘНЕ АСТРОНОМИЯНЫҢ ДҮНИЕТАНЫМДЫҚ МАҢЫЗЫ |
|
Сабақтың түрі мен типі |
Сабақтың түрі-қорытынды тәжірибелік сабақ, типі –интербелсенді проблемалық оқыту |
|
Оқу мақсаты |
9.8.1.1- адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру |
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
-
Контекст

Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді.
-
№
5Е кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс
1
Еліктіру
7 мин
1.Білім алушылармен амандасу.
Эмоционалдық термометр: Менің көңіл күйім жоғары
Мен қуаныштымын
Сөз тіркестерімен өздерінің эмоционалдық көңіл күйін білдіреді
2.Үй тапсырмасын сұрау
«Көк диван»
Сұрақтар алгоритімі
-
Өзара әсерлесу табиғатта неше типі бар? (4)
-
Қандай? (гравитациялық, электромагниттік, күшті, әлсіз)
-
Соның ішінде күшті және әлсіз әсерлесу физика қандай бөліміне негізделген? (элементар бөлшектер мен ядролық процестер )
-
Күшті әсерлесуге нелер мысал бола алады ( нуклондардың ядро ішіндегі әсерлесуі)
-
Ядролық ыдыраудағы ең әлсіз ыдырау? ( вета ыдырау)
-
Нуклондар дегеніміз қандай бөлшектер? (протондар мен нейтрондар, ядро)
-
Күшті өзара әсерге түсетін бөлшектер? (Адрондар)
Т.с.с
Физика және Астрономия топтарына бөлу үшін ұғымдар беріледі, қай үғым қай салаға негізделеді сол бойынша бөлінеді.
Физика тобы: механика, зат, материя, инерттілік, квант
Астрономия: 149600000км, гелиос, жұлдыз, параллакс, көкжиек
Білімланд платформасынан Twig қосымшасынан «Күн күркіреуі және найзағай» видеосын көрсету
Көрсетілімнен кейін
сұрақтар:-
Бейне жазба бойынша қандай ой келді?
-
Физика пәні бойынша сипаттап беретін білім алушы бар ма?
-
Астромония пәні бойынша сипатта?
-
Қазіргі жағдайда физика және астрономия бойынша қалай бейнелейсіңдер?
Бүгінгі тақырыбымыз «Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы»
Оқу мақсатымен тақтаға іледі.
Амандасады.
Эмоционалдық көңіл күйін білдіреді
Ортаға отырғыштар қойылады. Мұғалімнің сұрақтарына БЖӘ арқылы жауап береді.
Топқа бөлінеді.
Бейне материал қарайды, сұрақтарға жауап беріп, жаңа тақырыпты ашады.
Оқу мақсатымен танысады.
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл
Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады-
0,5 балл
Презентация
https://twig-bilim.kz/kz/film/thunder-and-lightning
2
Зерттеу
17 мин
1-топқа тәжірибе : Айналмалы қозғалысты зерттеу.

2-топқа тәжірибе: Қызықты шарлар

Инженерлік дизайн тапсырмасы: [1], [2]
Күн жүйесі қозғалысын моделдеу, 1- топ көрнекі үлгіде құрастыру, 2-топ компьютерлік бағдарламамен құрастыру ұсынылады.
География пәні мұғалімі сабақта көрнекілік ретінде қолданған модельдер үлгісімен таныстырды.
Жұпқа бөлінеді.
Планеталардың серігін тап?
Жер-Ай
Юпитер-Еуропа
Сатурн-Титан
Уран-Миранда
Марс-Фобос
Оқушы парағы бойынша тәжірибелерді жасайды
Топ болып күн жүйесін компьтерлік бағдарлама мен және көркені түрінде құрастырады
Білім алушылар жұпқа бөлінеді.
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл
Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл
Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл
Штативтер, қайшығ қатты қағаз, сіріңке, май шам, шар, жіп, сым т.с.с
Ноутбук,
Sketch up make программасы, аланеталар суреті, таяқшалар, пласталин, дайын қатты тақташа.
3
Түсіндіру
7 мин
Мұғалім тірек сызба арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру

Алма туралы инсайт- алма десек физика саласында нені ойлаймыз? Иә, дұрыс. Ньютон , Жердің тартылыс күші.т.с.с
Ал химия, ал физикасы , ал географиясы деген сауалдар қойылып алмаға қатысты барлық мәліметтер арқылы әлем туралы дүниетанымын қалыптастырады.
Оқушылар мұқият тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Алма туралы пәндік білімдерімен бөліседі.
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл
Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл
4
Пысықтау
10 мин
Білім алушыларға контекс беріледі.
Оқылым -1 минут
Топқа ақылдасу-1 минут
Сыныптық талқылау -2 минут
Есептер шығару
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
Білім алушылар жұпта проблемалық оқыту аясында контекс бойынша мәселені шешеді.
Білім алушылар жұп болып есептер шығарады.
Тақтаға алғашқы аяқтаған жұп жазып талдайды.
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл
Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл
Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл
Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл
Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл
Тақта, бор, оқушы парағында жазылған есептер.
5
Бағалау
4 мин
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы Quizlet.com ойынын ойлау
Физика және астрономия туралы өз ойларымен бөліседі
Рефлексия

Үй тапысрмасы: тақырыпты оқып, «Әлемнің физикалық бейнесі» эссе жазу
Quizlet тіркеліп, тест тапсырмасын орындайды. [3]
Рефлексия жазады
Бағалау парақшысын толтырады
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл
физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл
Рефлексия жазады-0,5 балл
-
Мұғалім мен оқушыларға арналған әдебиеттер тізімі:
-
Балаларды ғылымды танып-білуге жетелейік, Кэрол Вордерман, Алматы кітап, 2014 ж
-
Ғалам бабалар энциклопедиясы, «Фолиант » баспасы, 2012ж
-
Физика оқулығы, «Мектеп» баспасы, 2019 ж
Оқушының парағы –Физика тобы
Оқушының аты-жөні:______________________________________
Сыныбы:_________________________________________________
-
Тәжірибе : Айналмалы қозғалысты зерттеу
Қажетті құралдар тізімі: қалың қағаз, шам, қайшы, жіп, штатив
|
|
|
Дескриптор: Ғылыми дүниетанымдық әлемнің механикалық бейнесін ашады-1 балл
-
Инженерлік дизайн тапсырмасы
Тапсырма: Күн жүйесі қозғалысын моделін жасау
Керекті құралдар: дайын жұлдызды аспан қатты бетшесі, таяқшалар, планеталар суреті, балаларды ғылымды танып-білуге жетелейтін анықтама -234 бет
Планеталарды қиыңдар
Орналасу реттілігін тексеріңдер
Күн жүйесінің қозғалыс моделін жасаңдар
Дескриптор: Күн жүйесі моделін жасайды-1балл
-
Проблемалық мәселе
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
||
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
||
|
Контекст |
|
Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді. |
|
-
Есептер шығару.
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
5Е бойынша Өзін –өзі бағалау
Білім алушының аты жөні ____________________________
|
5Е |
Еліктіру |
Зерттеу |
Түсіндіру |
Пысықтау |
Бағалау |
|
Кезеңдер |
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады- 0,5 балл Барлығы -1балл |
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл 2 балл |
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл 2 балл |
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл 3балл |
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл Рефлексия жазады-0,5 балл 2 балл |
|
Формативті бағаңды қой |
|
|
|
|
|
Оқушының парағы-Астрономия тобы
Оқушының аты-жөні:_______________________________________
Сыныбы:_____________________________________________________
Тәжірибе : Қызықты шарлар
Қажетті құралдар тізімі: шар, түкті сүлгі, жіп, штатив
|
|
Болып жатқан құбылысты сипаттаңдар |
Дескриптор: Ғылыми дүниетанымдық әлемнің электромагниттік бейнесін ашады-1 балл
Инженерлік дизайн тапсырмасы
Тапсырма: Күн жүйесі қозғалысы жылжымалы моделін жасау
Керекті құралдар: ноутбук
Жұмыс барысы: Sketch up make программасын іске қосыңдар
Қажетті шаблонды таңдаңдар
Қажетті редактор құралдарын пайдаланыңдар
Күн жүйесі планеталарын қозғалысын моделін жасаңдар
Дескриптор: комьютердік бағдарлама бойынша Күн жүйесә моделін жасайды.
|
Оқу эпизодының атауы |
Гравитация аясындағы ұлы зерттеулер |
||
|
Мәселе |
Айдың өз орбитасында айналып тұру себебі неде ? |
||
|
Контекст |
|
Галелео зеңбірек оғының салмағы оны түзу сызықтан бұратын болғандықтан, жерге жақындайтыны анықтады. Ньютон егер зеңбірек оғының жылдамдығы соншалықты қатты болып, оның траекториясының қисығы Жер шеңберірінен де кіші болса не болар еді деген сұраққа жауап іздеді. Заттың түсуі ылғи да жалғасып, бірақ ешқашан жерге түспей, жерді айналып үшып жүре берер еді. Осы ғаламат ой Ньютонға Айдың қозғалысын түсінуге көмектеседі. Жердің ауырлық күшіне тартылған Ай Жерге ылғи құлап кете жатады, бірақ түкте жақындамайды. Бұл Галилей зеңбірек оғы тәрізді, бірақ алып көлемді. |
|
Есептер шығару
1.Шолпан ғаламшарының массасы 4,9 1024кг, радиусы 6100 км. Массасы 100 кг дене Шолпан бетінде оған қандай күшпен тартылады?
2.Электромагниттік толқындар шкаласы бойынша электромагниттік толқын ұзындықтары бойынша реттілігімен жаз?
3.Металдан электронның шығу жұмысы 3,3 10-19 Дж. Осы металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай?
5Е бойынша Өзін –өзі бағалау
Білім алушының аты жөні ____________________________
|
5Е |
Еліктіру |
Зерттеу |
Түсіндіру |
Пысықтау |
Бағалау |
|
Кезеңдер |
Сұрақтарға жауап береді-0,5 балл Бейнематериал бойынша тақырыпты ашады- 0,5 балл Барлығы -1балл |
Топта тәжірибе жасайды-0,5 балл Тәжірибе мағынасын ашады-0,5 балл Инженерлік дизайн құрастырады-1 балл 2 балл |
Тірек схема бойынша тақырыпты түсінеді.-1 балл Физика және асрономия туралы мағлұматтарды айтады-1 балл 2 балл |
Контекс бойынша физика және астрономия туралы ұғымдар мен заңдарды сипаттайды-0,5 балл Ғылыми техникалық дамуға баға береді-0,5 балл Есептің берілгенін жаза алады-0,5 балл Теориялық формуласын жаза дұрыс қолданады -1 балл Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді-0,5 балл 3балл |
Quiz.com тапсырмасын орындайды-0,5 балл физика және астрономия туралы дүниетанымындық ойымен бөліседі-1балл Рефлексия жазады-0,5 балл 2 балл |
|
Формативті бағаңды қой |
|
|
|
|
|
7
шағым қалдыра аласыз














