Әлеуметтік желіні пайдаланамын

Тақырып бойынша 28 материал табылды

Әлеуметтік желіні пайдаланамын

Материал туралы қысқаша түсінік
Дайын ҚМЖ, уақыт үнемдейсіз
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 7. Ғаламтор және әлеуметтік желілер

Күні : 09.01.23

Педагогтің аты-жөні: Хасен Б

Сынып: 7 «А»

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Әлеуметтік желіні пайдаланамын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;

7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;

Сабақтың мақсаты :

Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялайды;

Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Ол үшін оқушылар «Шаттық шеңберіне» тұрып бір біріне жағымды тілектер айтады.

Топ құру

Әлеуметтік желіліердің хабарламасын суретін таңдау арқылы үш топқа бірігеді

І топ: Инстаграмм

ІІ топ: WhatsApp

ІІІ топ: Тик Ток

Үй жұмысын тексеру. Топтағы оқушылар бір бірінің жұмысын тексеріп,үздік дегенін жариялайды.

Сабақ мақсатымен таныстыру







Үлестірмелі қағаздар

Сабақтың ортасы

Оқылым алды тапсырмасы

Сұрақ жауап


Әлеуметтік желі деген не?

Әлеуметтік желінің қай түрін көбірек пайдаланасың? Неге?

Пайдасы мен зияны туралы берілген сөздер мен сөз тіркестерін қолданып екі мәлімет айт ( Тірек сөздер: әлеуметтік желі, виртуалды қарым-қатынас, интернет, жазбаша, ауызекі сөйлеу, виртуалды кеңістік,парақша)


Бағалау парағы

Мұғалімнің бағалауы

2 балл



Оқылым/айтылым тапсырмасы «Кімнің жады мықты?»

Берілген мәтінді оқу;

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру.


ТЖ


Берілген мәтінді оқиды.

«WhatsApp»-тың негізін қалаушы



Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады, жауап береді


Дескриптор

2 балл

-Мәтінді оқиды, сұрақ құрастырады

-Сұраққа жауап береді


Мәтін

Жазылым тапсырмасы


«Графикалық органайзер»


ТЖ


Мәтіндегі факт

Көзқарас






Дескриптор

2 балл

-Мәтіндегі фактіні табады;

-Мәтіндегі көзқарасты

табады


Кесте

Мәтіннен шылауларды тауып,түрлеріне ажырату


Шылауларды табады,тақтаға жазады, түрлеріне ажыратады


Дескриптор:2 балл

-Шылауларды табады

- Түрлеріне ажыратады


Мәтін,

тақта

145-бет .

8- тапсырма.


Жеке жұмыс

Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі тиісті шылауды қойып, сөйлемдерді жазыңдар

Дескриптор:1 балл

-Көп нүктенің орнына шылауларды дұрыс қойып жазады


Оқулық,

дәптер


«Менің білуімше...»








ШҚО зерттеуі...

туралы оқу





Егер қолданылу аясына қарай,пайдаланушылар санына, жасына т.б ерекшеліктеріне қарай орын иелендірсек қай әлеуметтік желіні алдыңғы орынға қояр едіңдер?


Оқушылар өз пікірлерін айтады


Мадақтау 1балл

Ғаламтор

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасын беру : 10 -тапсырма


Кері байланыс

«Екі жұлдыз,бір тілек»




Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Бағалау парағы бойынша формативті бағалау жүргізіледі.

























«WhatsApp»-тың негізін қалаушы


«WhatsApp»-тың негізін қалаушы Ян Кум Киев маңындағы шағын ауылда өскен. 1992 жылы ол отбасымен калифорниялық қала Маунтин-Вьюге көшіп барады. Ол кезде Кум небары 16 жасар бала еді. Эмиграция кезінде олар бастарынан көп қиындық өткереді. Қайыршылықтың ар жақ-бер жағында жүрген ата-анасына көмектесу үшін ол сабақ оқумен қатар көше сыпырушы болу сияқты әртүрлі жұмыстар істеген.

Бірде ол Фейсбуктің қызметкері Брайан Эктонмен танысады. Баланың ерекше дарын иесі екенін байқаған Брайан Эктон оны сол кездегі ең беделді компаниялардың бірі Yahoo-ға кіргізеді. Кум өзі армандаған жұмысын тапқаннан кейін оқуын тастап кетеді. Дәл осы жерде көп тәжірибе жинап, «WhatsApp»-тың инвесторы болатын адамдармен танысады.


Тарихы: Ян Кум 2009 жылы өзіне iPhone сатып алғанға дейін бойындағы талантын неге жұмсайтынын және App Store-нің болашағы зор екендігін де аңғармаған. Сол кезде ғана ол телефон қосымшасын ойлап табудың уақыты келгенін түсінеді. Орыс эмигранттарының жиналысында Кум программист Игор Соломончиковпен танысып, екеуі іске кіріседі. Олардың идеялары қарапайым еді: смарфондардың ерекшеліктеріне қарай және телефон нөміріне байланған өзара сөйлесу қосымшасын ойлап табу. Ватсап сөзі кездейсоқ пайда болған. «Whats» «Қалың қалай?» дегенді, ал «App» «қосымша» деген мағынаны білдіретін сөздер. Арада бірнеше ай өткеннен App Store программасы шықты, алайда аса танымал бола алмады. Бұл қосымшаны ешкім де өз ұялы телефонына көшіріп алмады, сол себепті Кумның жігері құм болды. Бірақ осы кезде Apple push-ескерту (уведомление) функциясын қосқан болатын. Кум осы сәтті пайдаланып, «WhatsApp»-ты өңдеп, іске қосты.


(интернет желісінен алынды)


















ШҚО ақпараттық орталығының маманы, әлеуметтік желілердің белсенді қолданушысы Елжан Қайырхановтың айтуынша (жұмыс барысы емес, өз сараптамасы, зерттеуі бойынша), ШҚО бойынша әлеуметтік желілер танымалдығы жағынан мынадай реттілікпен орналасады:
1. Facebook
2. Вконтакте
3. Twitter
4. Instagram
5. WhatsApp


Неге басқа емес, дәл осы реттілікпен орналастырғанын сұрап едім:
-Фейсбук ой-санасы қалыптасқан, айтары бар адамдар отыратын, ақпарат тарататын ғана емес, сараптама жасайтын орын. Ол жерге өзіңізді толғандыратын жайлар туралы жазу да өте тиімді. Фотосурет салсаң да, пікір қалдырсаң да адамдар назар аударып, өзге достарымен бөлісіп, талқыға салады. Сол үшінде бірінші орында тұр.

Ал «ВКонтакте»-ден мұндай құбылысты байқамайсың. Ол көбінеки Ресейде өте танымал. Қазір Қазақстанда «ВКонтакте»-нің қадір-қасиеті кетіп барады десе болады. Ол жерде көбі ән тыңдау үшін ғана отырады. Сол себепті де екінші орынға қойдым.

Твиттер ресми ақпарат үшін арналған. Фейсбукте ой тоқтатқан адам отырса, Твиттерде ой тоқтатқан адамдарды басқаратын немесе ойы олардан да ұшқыр адамдар отырады. Үшінші орынға қойған себебім, ол жерде жеке өміріңіз туралы көп қозғап, эмоцияңызбен бөлісе алмайсыз. Жеке өміріңіз туралы ары кетсе «Жаңа машина алдым және т.б.» деген сияқты жаңалықтарыңызбен бөлісе аласыз. Твиттерде оқырман жинау өте қиын.

Инстаграмды төртінші орынға қоямын. Ол жерде пікір өте еркін жүргізіледі, дегенмен аға буынды көп байқай бермейміз.

WhatsApp бесінші орында тұр, себебі бұл байланыс құралын біз «Қайда бардың?», «Қайдан келдің?!» деген сияқты тұрмыс жағдайындағы сұрақтардың жауабын алу үшін қолданамыз, — деген жауап алдым.

(интернет желісінен алынды)

























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2025
97
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі