Алғашқы адам

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Алғашқы адам

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабағымды жариялау мақсатым жаңартылған білім мазмұны бойынша өз іс-тәжірбемді басқа әріптестеріммен бөлісу. Жас мамандарға көмек ретінде ұсынып отырмын. Бұл сабақты Жақсы көңіл-күй сыйлау яғни шаттық шеңбері арқылы бастаған. «Түрлі түсті қағаздар», «Көремін-естимін-сеземін», «Суреттер сөйлейді» әдістері қолданылған. Әрбір тапсырманы дескриптор арқылы бағаланған. Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі арқылы бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән: дүниетану Мектеп: С. Айни атындағы №55 ЖОМ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Асланова О 3А Саяхат

Күні: 14.01.2019 ж

Сынып: 1 «Ә»

Сабақ тақырыбы

Алғашқы адам.

Оқу мақсаты

1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Алғашқы адамдардың қандай болғанын біледі.

Көптеген оқушылар: Алғашқы адамдардың қалай суреттен көрсетіп жасағанын әңгімелейді.

Кейбір оқушылар: Ежелгі адамдардың тіршілік еткен жерлерін картадан көрсетеді

Бағалау критерийлері

  1. Алғашқы адамдар туралы көрнекі материалдарды зерделейді.

  2. Ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді.

  3. Зерттеу арқылы ежелгі адамдардың өмірін әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар

Терімшілік, аңшылық, ежелгі адам, қоныстану.

Құндылықтарды дарыту

Өткенді ұмытпау, келешекке сеніммен қарау.

Пән аралық байланыстар

Көркем еңбек, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, слайд.

Бастапқы білім

Алғашқы адамдар туралы білді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 5 -8 минут






Ұйымдастыру кезеңі

Жақсы көңіл-күй сыйлау

Шаттық шеңбері

Арайланып таң атты

Алтын сәуле таратты .

Жер бетінде тыныштық,

Келбетінде күн ысытық.

Қайырлы таң балалар!

Қайырлы таң достарым!

«Түрлі түсті қағаздар» әдісі арқылы оқушыларға көк, жасыл, қызыл қағаздар таратып беріп, үш топқа біріктіремін.

«Ежелгі адамдар»

«Қазіргі адамдар»

«Үңірлер»

«Стоп-кадр» әдісі . Оқушыларға алғашқы адамдар туралы мултьфилм көрсетіледі. Оқушылар материалдарды зерделей отырып бүгінгі тақырыпты ашады


Сабақтың ортасы


20-27 мин


Топтық жұмыс. 1 тапсырма.

«Көремін-естимін-сеземін» әдісі (белсенді оқу).

Өздеріңе берілген бұтақтар, кептірілген шөптер және ермексаздан алғашқы адамдардың үйлерін жаса.

Рисунок 1




Бағалау критерийлері

Дескриптор



1)Алғашқы адамдар туралы көрнекі мате-риалдарды зерделейді.


*алғашқы адамдардың баспанасын жасайды.

*баспана жасау жолдарын ойлап табады.



маркер, стикер, флипчарт




«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймын

Алғашқы адамдарды ғылыми зерттеу бойынша 2 млн. жыл бұрын пайда болған. Алғашқы адамдар Шығыс Африкада пайда болған. Ағылшын ғалымы Ч. Дарвин өз зерттеулерінде адамды маймылдан пайда болды деп тұжырым жасады.

Ал сендер қалай ойлайсындар?

Адамдар маймылдан жаратылған ба?

Онда неге қазіргі кезде маймылдар адамға айналып кетпейді?


Оқулықпен жұмыс: 2 тапсырма

Суретке қарап ежелгі адамдарды және қазіргі адамдарды салыстыр.


Сурет бойынша әңгіме стратегиясы

Топтарға тақырыпқа сай суреттер беріледі. Сол суреттерге қарап алғашқы және қазіргі адамдар туралы әңгімелейді. Алғашқы және қазіргі адамдарды салыстырады









Бағалау критерийлері

Дескриптор


































Сергіту сәті

1 мин

2) Ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді

*алғашқы адамдар мен қазіргі адамдардың ерешелігін зерттеп, салыстырады.

*алғашқы адаммен қазіргі адамдарды салыстырады








(ҚБ) «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалаймын

О5-конечная звезда 1 ларға бірлесе аң аулау жеңіл болғандықтан,













Карта


топтасып өмір сүрді. Ал әйелдер терімшілік пен айналысты. Ғалымдардың зерттеуінше адамдар көшіп-қонып отырған Олар ең бірінші кезде тамақты шикідей жеген.


Жеке жұмыс. 3 тапсырма.«Суреттер сөйлейді» әдісі

1)Өзің білетін Жер шары бөліктерін ата.

2)Оларды картадан көрсет.

3)Картадан Африканы тап.


Бағалау критерийлері

Дескриптор

4)Зерттеу арқылы ежелгі адамдардың өмірін әңгімелейді.



*өзі білетін жер шары бөліктерін атайды.

*оларды картадан көрсете алады.

*картадан Африканы таба алады.


(ҚБ) «Көңіл-күй» әдісі арқылы бағалаймын

  1. Бір орында тұрып жүру.

  2. Ежелгі адамдар секілді еңкейіп жүру, қазіргі адамдар сияқты тік жүру.

  3. «Жеміс жина» қолдарымызды көтеріп, жемістерді тереміз

Сабақтың соңы

4 мин

Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.

Б ұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.



Дифференциация- оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау тапсырмасы бойынша үлгерімі төмен оқушыларға алғашқы адаммен қазіргі адамды салыстыруды ұсынамын.

Қабілеті жоғары оқушыларға оқулықпен жұмысты беремін

Әрбір тапсырманы дескриптор арқылы бағалап отырамын

Сергіту сәті мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде қауіпсіздік ережелерін ескертемін

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтық уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай аутқулар болды? Неліктен?

Сабақ өз мақсатына жетті.

Оқушылар алғашқы адамдар туралы білді. Олардың топтасып өмір сүретіні, қалай тіршілік жасағаны, еңбек құралдары туралы білді. Топтық жұмыс өте қызықты өтті. Картадан алғашқы адамдар пайда болған жер Африканы тапты. Сабақ қызықты өтті. Келесі сабақта АКТ көбірек қолдану керек екенін түсіндім.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткені аспектісі (оқыту туралы да оқу туралы ойланыңыз)?

1: «Көремін-естимін-сеземін» әдісі арқылы орындалған топтық жұмыс оқушылардың шығармашылық тұрғысынан ойлауды дамытуға тиімді болды.

2: «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы дарынды оқушылармен жеке жұмыс жұмыс істеу тиімді болды.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Ресурстардың жеткілікті болуы тапсырманы тиімді орындауға септігін тигізді.

2: Тапсырмалардың алғашқы және қазіргі адамдармен байланысты болуы тиімді болды, есте сақтап қалуына тиімді болды

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Сыныптың өте белсенді екендігі көрінді.

Тапсырмаларды әліде көп беріп отыру қажет.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.02.2019
631
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі