|
Сабақтың тақырыбы: |
Алғашқы адамдардың өмірі Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді? |
||
|
Оқу мақсаттары: |
5.1.1.1. - алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы:Алғашқы адамдардың даму сатыларын біледі; Алғашқы адамдардың тұрпатын сипаттайды; Көпшілігі: ежелгі адамдардың антропологиялық сипаттамала- рына сүйене отырып, әр сатыдағы өзгерістерін анықтайды; Кейбірі:алғашқы адамдардың қалай өмір сүргенін өздігінше тұжырымдайды |
||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
Алғашқы адамдардың даму эволюциясын сипаттайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар: антропология, архантроп, питекантроп, неондертальдық, кроманьондық |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Алғашқы адамдардың қайсысы қазіргі адамдарға ұқсайды? Диалогқа арналған сұрақтар: Адамның пайда болуы туралы қандай теориялар бар? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Уақыт сызығы» |
|||
|
Тарихи концепт |
дәлел |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Айданатық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әлемтану, Дүние жүзі тарихы 5-сынып |
||
|
Алдыңғы білім |
Алғашқы адам, бірлестік формалары туралы ұғымдары бар |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 1 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (Ұ) - Топтастыру: І топ – «питекантроп», ІІ топ – «кроманьон», ІІІ топ – «неандерталь», ІҮ-топ – «архантроп» (Ж) Бастапқы ынталандырушы материал «Ширатпа» (М) Алғашқы адамдар туралы не білесің? (М) Адамның пайда болуы туралы қандай көзқарастар бар? (Т) «Креативті матрица» Шарты: Тақтада 3 адамның суреті көрсетіледі. Аты - еңбек құралдары - кәсібі –киімі (суретпен беру) ҚБ - Мадақтау |
ИТ Слайд 1 «Ежелгі адамдар» Адамдар ант- ропологияс ы, маркер |
|
|
Ортасы 5 мин |
(Жт) «Сәйкестендір» Адам қаңқасы мен сипаттауларын сәйкестендіріңдер: |
Слайд 2 Үлестірмелі парақтар |
|
|
12 мин 10 мин |
|
Питекантроп Синантроп Кроманьондық |
Иегі шығыңқы, қолы ұзын Арқасы еңкіш, маңдайы жазыңқы Ми көлемі үлкен, денесі тік Қолы қысқарған |
|
Сл. 3, постер маркер Ватман, маркер, смайликтер ҚБП Дескриптор |
|
ҚБ – Жұптық бағалау (Т) «Гобелен» әдісі Әр топ өз адам атауларын оқулық мәтініне сүйене отырып, сипаттап, сурет салады. І топ - «Питекантроп» ІІ топ - «Неандерталь» ІІІ топ - «Кроманьондық» ҚБ:Смайликтер (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Шарты: Суретті қолданып, алғашқы адамдардың даму эволюциясы мен антропологиялық ерекшеліктерін сипаттаңыз. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
|||||
|
Аяқталуы 3 мин 1 мин 1 мин |
(Ж) «Көз. Қол. Жүрек» - кері байланыс («Көз» - мен бүгінгі сабақта ....................оқып, білдім; «Қол» - топтық жұмыста ....... қол көмегімді тигіздім; «Жүрек» - бүгінгі сабаққа тілегім...............................) Үйге тапсырма: ежелгі адамның қаңқалары мен табылған аймақтарына қағаздан бейнефильм дайындау Сабақты қорыту |
Үлестірмелі парақтар Оқушы күнделігі |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алғашқы адамдардың өмірі
Алғашқы адамдардың өмірі
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алғашқы адамдардың өмірі Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді? |
||
|
Оқу мақсаттары: |
5.1.1.1. - алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы:Алғашқы адамдардың даму сатыларын біледі; Алғашқы адамдардың тұрпатын сипаттайды; Көпшілігі: ежелгі адамдардың антропологиялық сипаттамала- рына сүйене отырып, әр сатыдағы өзгерістерін анықтайды; Кейбірі:алғашқы адамдардың қалай өмір сүргенін өздігінше тұжырымдайды |
||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
Алғашқы адамдардың даму эволюциясын сипаттайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар: антропология, архантроп, питекантроп, неондертальдық, кроманьондық |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Алғашқы адамдардың қайсысы қазіргі адамдарға ұқсайды? Диалогқа арналған сұрақтар: Адамның пайда болуы туралы қандай теориялар бар? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Уақыт сызығы» |
|||
|
Тарихи концепт |
дәлел |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Айданатық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әлемтану, Дүние жүзі тарихы 5-сынып |
||
|
Алдыңғы білім |
Алғашқы адам, бірлестік формалары туралы ұғымдары бар |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 1 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (Ұ) - Топтастыру: І топ – «питекантроп», ІІ топ – «кроманьон», ІІІ топ – «неандерталь», ІҮ-топ – «архантроп» (Ж) Бастапқы ынталандырушы материал «Ширатпа» (М) Алғашқы адамдар туралы не білесің? (М) Адамның пайда болуы туралы қандай көзқарастар бар? (Т) «Креативті матрица» Шарты: Тақтада 3 адамның суреті көрсетіледі. Аты - еңбек құралдары - кәсібі –киімі (суретпен беру) ҚБ - Мадақтау |
ИТ Слайд 1 «Ежелгі адамдар» Адамдар ант- ропологияс ы, маркер |
|
|
Ортасы 5 мин |
(Жт) «Сәйкестендір» Адам қаңқасы мен сипаттауларын сәйкестендіріңдер: |
Слайд 2 Үлестірмелі парақтар |
|
|
12 мин 10 мин |
|
Питекантроп Синантроп Кроманьондық |
Иегі шығыңқы, қолы ұзын Арқасы еңкіш, маңдайы жазыңқы Ми көлемі үлкен, денесі тік Қолы қысқарған |
|
Сл. 3, постер маркер Ватман, маркер, смайликтер ҚБП Дескриптор |
|
ҚБ – Жұптық бағалау (Т) «Гобелен» әдісі Әр топ өз адам атауларын оқулық мәтініне сүйене отырып, сипаттап, сурет салады. І топ - «Питекантроп» ІІ топ - «Неандерталь» ІІІ топ - «Кроманьондық» ҚБ:Смайликтер (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Шарты: Суретті қолданып, алғашқы адамдардың даму эволюциясы мен антропологиялық ерекшеліктерін сипаттаңыз. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
|||||
|
Аяқталуы 3 мин 1 мин 1 мин |
(Ж) «Көз. Қол. Жүрек» - кері байланыс («Көз» - мен бүгінгі сабақта ....................оқып, білдім; «Қол» - топтық жұмыста ....... қол көмегімді тигіздім; «Жүрек» - бүгінгі сабаққа тілегім...............................) Үйге тапсырма: ежелгі адамның қаңқалары мен табылған аймақтарына қағаздан бейнефильм дайындау Сабақты қорыту |
Үлестірмелі парақтар Оқушы күнделігі |
|||
шағым қалдыра аласыз













